چابهار

چابهار از جمله مناطق توریستی کشور است که در سالهای اخیر تلاش های زیادی برای جذب گردشگر در این منطقه شده است. چابهار در جنوب شرقی کشور و در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

چابهار با نام قدیمی چه بار دارای مساحتی بالغ بر 24 هزار متر مربع است که 7 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این شهر براساس سرشماری سال 1390، 120 هزار نفر جمعیت دارد. چابهار یکی از جنوبی ترین شهرهای استان سیستان بلوچستان محسوب می شود که در کنار دریای عمان و اقیانوس هند واقع شده است. 

چابهار نه تنها یک منطقه توریستی است، بلکه یک منطقه تجاری نیز محسوب می شود که به آن بندر آزاد چابهار گفته می شود. این بندر به کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه از جمله ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان دسترسی دارد. به همین دلیل به عنوان یکی بنادر مهم تجاری بازرگانی در جنوب ایران به شمار می رود. در منطقه آزاد چابهار جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی قرار دارد. آب و هوای این شهر بندری معتدل و بهاری است و به همین دلیل در تمامی طول سال پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور می باشد. 

بندرچابهار-بندر چابهار-چابهار

موقعیت اقتصادی و بازرگانی چابهار

چابهار یکی از بنادر راهبردی و آسان برای دسترسی به آبهای آزاد برای شش کشور محصور در خشکی است. به همین دلیل سالهای اخیر سرمایه گذاری های زیادی در این شهر بندری صورت گرفته است. از جمله ساخت و سازهایی که در چابهار انجام شده است می توان به ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی اشاره کرد. در حال حاضر چابهار به عنوان یکی از مهمترین چهارراه‌های کریدور شمال جنوب بازرگانی جهانی می باشد.

چابهار دارای مساحتی بالغ بر 14 هزار هکتار است که توسط شبکه حمل و نقل زمینی و هوایی از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند متصل شده است. بندر چابهار به دلیل قرار گرفتن در جنوبی ترین نقطه کشور، در مواقع بروز بحران، آسیب پذیر است. این بندر یک موقعیت استراتژیکی را برای ایجاد گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیابی میانه و سایر کشورهای جهان فراهم کرده است.

موقعیت جغرافیایی و وسعت چابهار

شهر بندری تجاری چابهار دارای مساحت 17155 کیلومتر مربع می باشد که از شمال به شهرستان های ایرانشهر و نیکشهر و از جنوب به دریای عمان و از شرق به پاکستان و از غرب به استان‌های کرمان و هرمزگان ختم می شود. چابهار در حدود ۳۰۰ کیلومتر با دریای عمان مرز آبی دارد.

آب و هوای چابهار

از آنجا که بندر چابهار در کنار دریا قرار دارد و همچنین به مدار رأس السرطان نزدیک است، بادهای موسمی شبه قاره هند از این منطقه عبور می کند. به همین دلیل رطوبت ناشی از دریا با بادها باهم ترکیب می شود و نوعی آب و هوای گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی را پدید می آورد. چابهار دارای گرمترین آب و هوا در فصل زمستان و خنک ترین دما در فصل تابستان در ایران است. به طوری که این شهر در خردادماه متوسط دمای بیشینه طی یک دوره ۷ ساله ۳۱ درجه سانتیگراد، متوسط دمای کمینه (در دی ماه) ۱۹ درجه سانتیگراد و متوسط دما در طول سال ۲۶ درجه سانتیگراد تخمین زده شده است. به طور کلی تغییرات آب و هوایی در چابهار نامحسوس است و همین امر موجب دلچسب شدن این شهر بندری برای بسیاری از توریست ها شده است. 

مناطق گردشگری در چابهار

در شهر بندری چابهار نه تنها آب و هوای متعدل موجب جذب توریست ها شده است، بلکه وجود مناطق متعدد گردشگری نیز بر امتیازات این شهر افزوده است. به طور کلی مکان های توریستی در این شهر عبارتند از:

 1. تالاب لیپار
 2. جنگل حرا
 3. ساحل صخره ای (دریا بزرگ)
 4. رودخانه باهوکلات
 5. گل فشان چابهار
 6. کوه های مریخی
 7. اسکله ماهیگیری
 8. مقبره امامزاده غلامرسول
 9. قلعه تیس (پرتغالی ها)
 10. قدمگاه خضر
 11. غارهای سه گانه

منطقه آزاد چابهار-شهر چابهار-مرکز چابهار

تالاب لیپار

یکی از مناطق زیبای طبیعی در چابهار، تالاب لیپار است که در نزدیکی روستای رمین و در 15 کیلومتری شرق چابهار در مسیر جاده ساحلی چابهار گواتر قرار دارد. این تالاب دارای چشم اندازه فوق العاده زیباست که در کناره های آن، گونه های از درختان گزنه و بلوط رشد کرده است. منظره تالاب لیپار در چابهار در هیچ کجای ایران دیده نمی شود. در این تالاب زیبا، پرندگانی همچون کبک، لک لک، طاووس و مرغ ماهی خوار زندگی می کنند. در کنار تالاب نیز یک دشتار قرار دارد که بومیان چابهار به آن عروس می گویند. دلیل آن وجود درختان زیبا و خرم است. 


جنگل حرا

حرا نام درختی است که در مرداب های نواحی گرمسیر از قبیل مصر و عربستان می روید. این نوع درخت در جزایر کیش، قشم و چابهار نیز می روید. جگل حرا در چابهار در ناحیه ساحلی خلیج گواتر در نزدیکی محلی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می ریزد، واقع شده است. درختان حرا شوری آب را به خود می گیرند و موجب شیرین شدن آب منطقه جنوب می شود.


ساحل صخره ای (دریا بزرگ)

یکی دیگر از مکانهای گردشگری در چابهار، ساحل صخره ای است که با نام دیگر دریا بزرگ نیز معروف می باشد. برای مشاهده پدیده موج فشان که بسیار دیدنی است، می توان به این مکان رفت. ارتفاع امواج به 15 متر می رسد که همزمان با وزش بادهای موسمی در فصل تابستان و مردادماه آغاز می شود. دیدن این امواج برای توریست هایی که به این منطقه سفر می کنند، لذت بخش است.

مراکز گردشگری چابهار-بازارهای چابهار-هتل های چابهار

رودخانه باهوکلات

این رودخانه یکی از پرآب ترین رودهای بلوچستان و عامل اصلی حیات در جنوب این منطقه محسوب می شود، اینجا محل زندگی تمساح ایرانی است، این جانور بازمانده خزندگانی است که در حدود 265 میلیون سال پیش زندگی می کرد. تمساح پوزه کوتاه در حوزه حیات وحش، یکی از برجسته ترین موجودات در چابهار است که به طور طبیعی و آزاد زندگی می کند. زیستگاه اصلی این تمساح «گاندو» است. تمساح پوزه کوتاه در مساحتی بالغ بر 300 هکتار زندگی می کند.


گل فشان چابهار

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در چابهار، تپه های گل فشان است که در شمال غربی چابهار و در 20 کیلومتری روستای کهیر سه تپه قرار دارد. تپه های گل فشان دارای ارتفاع 10 تا 20 متر هستند. برخی از آنها هنوز فعالند و از آنها آتشفشان های کوچکی خارج می شود. گل و لای این تپه های برای بومیان چابهار خاصیت درمانی دارد و برای بیماری های پوستی از آن استفاده می کنند.


کوه های مریخی

یکی دیگر از زیبایی های شهر چابهار کوه های مریخی یا مینیاتوری است که در امتداد دریا و به موازات منطقه کچو تا نزدیکی های خلیج گواتر قرار دارند. کوه های مریخی از پدیده های ژئومورفولوژی منطقه چابهار محسوب می شود.

اسکله ماهیگیری

چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی اش، دارای چندین اسکله صیادی است که از این میان، اسکله صیادی (تیس) و (رمین) از بقیه زیباتر هستند. اسکله تیس در داخل محوطه و اراضی منطقه آزاد قرار دارد. در حالی که اسکله رمین کمی دورتر و  در 10 کیلومتری شرق چابهار واقع شده است. توریست ها می توانند در این دو اسکله کشتی ها، قایق های صیادی، صیادان و انواع ماهی ها و شاه میگو صید شده را تماشا کنند.


مقبره امامزاده غلامرسول

مقبره امامزاده غلامرسول یکی دیگر از شگفتی های شهر چابهار است که هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان ایران و هند را به سمت خود جذب می کنند. این مقبره به شخصی به نام سید محمد تعلق دارد که پیشوای مذهبی مسلمانان اهل تسنن سیستان و بلوچستان و هندیان است. هر سال 15 ذی القعده مراسم خاصی در این مکان برگزار می شود که جمع زیادی از مسلمانان در آنجا تجمع می کنند. مقبره امامزاده غلامرسول در بلوار شهید ریگی قرار دارد.


قلعه تیس (پرتغالی ها)

یکی از بنادر تاریخی ایران، بندر تیس است که قدمت آن به بیش از دو هزار سال پیش می رسد. این بندر در دهانه خلیج چابهار  و 5 کیلومتری این شهر قرار دارد. قلعه تیس دارای ابعاد 24 در 95 متر است. در ساخت این قلعه از آجر، سنگ و گچ استفاده شده است. در قلعه تیس هشتی بزرگ با اتاق های بسیار و ایوان اختصاصی وجود دارد که از نظر معماری و ساختار به کاروانسراهای شاه عباسی شباهت زیادی دارد. این قلعه در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است.

قدمگاه خضر

قدمگاه خضر یکی از آثار تاریخی در شهر چابهار است که در جنوب غربی این شهر و در محلی به نام «سپوزه» قرار دارد. خواجه خضر از بزرگان شهر چابهار بوده که از سوی مردم این شهر احترام زیادی داشته است. در حال حاضر نیز مقبره او برای مردم چابهار مقدس است و به عنوان یک قدمگاه از آن نام می برند.

اسکله چابهار-خلیج فارس-سیستان و بلوچستان


غارهای سه گانه

در نزدیکی شهر چابهار کوه شهبازوند قرار دارد که در این کوه دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی 25 متر بالاتر از سطح زمین وجود دارد. مردم چابهار به این سه غار «بان مسیتی» می گویند. «بان» در زبان بلوچی به معنای مرد صالح و خداپرست و «مسیتی» معبد و پرستشگاه است. در درون یکی از غارهای طبیعی، یک آرامگاه مکعب و صندوقچه ای که ارتفاع گنبد آن چهل سانتیمتر است، قرار دارد. بر روی دیوارهای سه طرف گنبد، با جوهر قرمز و بنفش، خطوط و علاماتی نقاشی شده است که شباهت زیادی به خط گجرات هندی دارد.
در غار دوم که در هفت قدمی سمت راست غار اول قرار دارد، سکویی از گچ و سنگ ساخته شده است. در سقف این غارآثار تراش و ابزار کار دیده می شود. دهانه غار دوم 80 سانتیمتر است. غار سوم نیز در 50 متری غار دوم قرار دارد که طول قوس دهانه آن 20 متر است. براساس تحقیقات تاریخی که در این غارها صورت گرفته، مشخص شده است که در گذشته این غارها به منزله توقفگاه ها یا مذبح یا پرسشتگاه ساکنین چابهار بوده است.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

بندر چابهار

بندر چابهار

راه‌ اندازی خط کشتی مسافری چابهار - عمان

راه‌ اندازی خط کشتی مسافری چابهار - عمان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما