گردشگری

گردشگری از سوی سازمان جهانی گردشگری تعریف شده است که بر اساس تعریف این سازمان گردشگری به مجموعه فعالیتهای فرد یا افرادی که به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود مسافرت و حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا اقامت می‌کنند.

گردشگری با هدف گذراندن اوقات فراغت انجام می شود که به دنبال آن اشتغال و کسب درآمد برای منطقه توریستی ایجاد می شود. واژه توریسم که از سوی فرانسوی ها استفاده می شد، به تدریج وارد زبان انگلیسی و سپس فارسی شد. اما در مقابل این واژه از گردشگر استفاده شده است. توریست در لغت به معنای تور (tour) است که از واژه گشتن اخذ شده است. 

صنعت گردشگری به یکی از راه های کسب درآمد در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است. برای مثال کشورهایی از قبیل امارات متحده، ترکیه، مالزی و ... بیشترین درآمد خود را از طریق جذب گردشگری کسب می کنند. اما براساس تعریفی که سازمان جهانی گردشگری کرده است، صنعت گردشگری باید پایدار باشد. به این معنا که همزمان با حفظ و افزایش فرصتها برای آینده، نیازهای مناطق میزبان و گردشگران حاضر در آن منطقه نیز فراهم شود. در صنعت گردشگری آنچه اهمیت دارد، مدیریت منابع و توسعه گردشگری است که باید به شکلی انجام شود که در کنار تامین نیازهای اقتصادی، اجتماعی و زیباشناختی تمامیت فرهنگی، فرایندهای ضروری زیست محیطی، تنوع زیستی حفظ شوند.» 

اصول و مبانی گردشگری

از آنجا که هر نوع گردشگری را نمی توان در ردیف صنعت توریستم به حساب آورد و به اصول و مبانی خاصی نیاز دارد، لازم است تا موارد زیر برشمرده شود:

در صنعت گردشگری باید محیط زیست، طبیعت، تاریخ، فرهنگ و منابع دیگر برای استفاده دائم در آینده حفظ شوند.

توسعه صنعت گردشگری به مدیریت صحیح و برنامه ریزی نیاز دارد تا در طی زمان مشکلات فرهنگی، اجتماعی یا زیست ‌محیطی جدی در منطقه ایجاد نشود.
در گردشگری، به کار بردن تجهیزات مدرن ضمن حفظ کیفیت کلی محیط زیست، اهمیت زیادی دارد.

صنعت گردشگری در ایران

ایران کشوری که به دلیل داشتن مناطق متعدد تاریخی، آب و هوای متنوع و همچنین داشتن مناطق طبیعی بکر و زیبا، همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است. به طوری که در طی قرن نهم تا چهاردهم میلادی بسیاری از سفرنامه های بدست آمده از حضور در ایران صحبت می کنند. 
از قرن پانزده میلادی که اروپا رو به توسعه نهاد، این بار گردشگری بیشتر در سرزمین های شرقی متداول می شود. بویژه از قرن هفدهم میلادی که بسیاری از سیاحان گردشگران غربی برای اطلاع از آداب، میراث فرهنگی، شیوه‌های حکومتی، اجناس و محصولات شهرهای اسلامی وارد مناطق شرقی می شوند. در این میان ایران نیز مورد توجه بسیاری از سیاحان غربی بوده است. 
در سال های اخیر نیز تلاش های زیادی شده است تا صنعت گردشگری در ایران رونق زیادی پیدا کند. زیرا ایران یک کشور تک محصولی است و در حال حاضر با گسترش و رونق صنعت گردشگری می توان این صنعت را گسترش داد.
اما اگر از زاویه دیگری به ایران نگاه کنیم، پس از آلمانی ها و گرجی ها، به عنوان سومین کشور صادر کننده گردشگر محسوب می شود. بیشترین میزبان ایرانی ها، ترکیه، تایلند و امارات متحده است. در این میان ترکیه نقش بیشتری در پذیرش گردشگران ایرانی دارد. 

گردشگری در ایران-توریسم ایران-جهانگردی

اهمیت صنعت گردشگری

گردشگری به دلیل مزایای متعددی که به دنبال دارد، در دنیای امروز اهمیت زیادی پیدا کرده است. از جمله مزایای صنعت گردشگری می توان موارد زیرا را نام برد:

افزایش درآمد

مهمترین دلیلی که دولت ها برای توسعه صنعت گردشگری عنوان می کنند، افزایش درآمد است. زیرا زمانی که خیل عظیمی از توریست ها و گردشگران وارد یک منطقه می شوند، برای محل اقامت، خوراک، تفریحات، حمل و نقل، گشت و گذار، سوغات و بازدید از مکان های گردشگری و یا موزه ها مجبور به پرداخت هزینه هستند. در این صورت با پرداخت وجوه موجب درآمدزایی در منطقه گردشگری و توریستی می شوند. 

اشتغال زایی

زمانی که در یک منطقه گردشگری، مسافران و توریست ها در رفت و آمد باشند، به محل اقامت و مراکز خدماتی نیاز پیدا می کنند که مدیریت منطقه گردشگری با سرمایه گذاری در زیرساخت ها می تواند زمینه رشد و شکوفایی منطقه را ایجاد کند. این کار به اشتغال زایی نیز کمک می کند. به طوری که برای هر 10 نفر گردشگری که وارد یک منطقه می شوند، یک فرصت شغلی ایجاد می شود. 


تبادل فرهنگی

زمانی که مسافران و توریست ها وارد یک منطقه می شوند، همزمان با ورود وجوه اقتصادی به منطقه، فرهنگ خود را نیز به منطقه میزبان انتقال می دهند. همین امر موجب می شود تا منطقه گردشگری به رشد و تعالی فکری دست پیدا کند. مردم مناطقی که با گردشگران زیادی روبرو هستند، به دلیل ارتباطات و تبادلاتی که میان آنها با توریست ها برقرار است، آگاهی بیشتری نسبت به مسائل اجتماعی و فرهنگی دارند. از سوی دیگر آداب و رسوم و سنن مردم منطقه گردشگری نیز به مسافران منتقل می شود. در این صورت یک هماهنگی فکری میان چندین منطقه بوجود می آید. نتیجه این امر کاهش تضادهای فرهنگی است.


انواع گردشگری

گردشگردی به گونه‌های مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

  1. گردشگری مجازی
  2. گردشگری درمانی
  3. گردشگری تفریحی
  4. گردشگری زمستانی
  5. گردشگری گروهی
  6. گردشگری زیارتی

گردشگری مجازی

جدیدترین نوع گردشگری، مجازی است که در دهه اخیر بوجود آمده است. در این نوع گردشگری، می توان اطلاعات مهمی از یک منطقه توریستی را در اختیار کاربران اینترنتی قرار داد. اگر چه در این نوع گردشگری، فرد به طور مستقیم در محیط حاضر نمی شود و هیچ سودی نیز عاید منطقه گردشگری نمی شود، اما می توان از آن به عنوان تبلیغات یاد کرد. در واقع گردشگری مجازی برای اطلاع رسانی و ترغیب کاربران اینترنتی انجام می شود. 
درگردشگری مجازی، تصاویر روی اینترنت بسیار باکیفیت و با تمام جزییات آن مکان به نمایش گذاشته می شود. در این روش، عکاس چند عکس را از قسمت‌های مختلف فضای مورد نظر تهیه می کند و سپس آن‌ها را به طرز ماهرانه‌ای در کنار یکدیگر قرار می دهد. در این صورت اطلاعات دقیقی در مورد یک مکان گردشگری در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار می گیرد. تور گردشگری مجازی به نوعی ترکیبی از نماهای سه بعدی، نماهای سراسرنما (۳۶۰ درجه)، تصاویر، ویدئو، صوت و …  می باشد که در آن یک فضای حقیقی مدل سازی شده است. در این صورت کاربر می تواند به راحتی در این فضا به گشت و گذار بپردازد و اطلاعات دقیقی را از فضای گردشگری بدست آورد.


گردشگری درمانی

در گردشگری درمانی، هدف با پزشکی پیوند می خورد. این نوع گردشگری از قرن هجدهم اهمیت پیدا کرد. زمانی که در انگلستان برخی از چشمه های آب گرم به عنوان محیطی برای درمان برخی از بیماری های جسمی محسوب شدند. در حال حاضر در برخی از نقاط کشور ما نیز چشمه های آب گرم یا آب های معدنی وجود دارند که برای درمان امراض مختلف از بیماری‌های روده‌ای گرفته تا کبدی و برونشیت مورد توجه قرار گرفته اند. در برخی از کشورهای صنعتی برای توسعه صنعت گردشگری، اقدام به توسعه چشمه های آب گرم نموده اند. در ایران نیز در سرعین تجهیزات مدرنی را جهت میزبانی از توریست ها فراهم شده است. 
علاوه بر چشمه های آب گرم، باید از توسعه بیمارستان ها نیز نام برد. در برخی از کشورهای برای جراحی و درمان بیماران بیمارستان های مدرنی تاسیس شده است که هزینه ساخت و ساز این بیمارستان ها بالاست. در عین حال تحت بیمه‌های درمانی قرار ندارند و تمام هزینه ها بر عهده بیمار می باشد. برای مثال در کشور کره جنوبی، با جذب ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ توانسته است تعداد زیادی از بیماران را از سراسر دنیا جذب کند. 


گردشگری تفریحی

سفرهای تفریحاتی ابتدا از کشور انگلستان آغاز شد. زمانی که در این کشور انقلاب صنعتی آغاز شد، زمینه رشد صنعت گردشگری تفریحی نیز فراهم شد. اگر چه در ابتدا این نوع گردشگری برای طبقه کارگر ممکن نبود و تنها قشر سرمایه دار می توانستند از این فرصت بهره مند شوند، اما به مرور زمان صنعت گردشگری رشد و توسعه یافت. به طوری که با تشکیل طبقه متوسط این فرهنگ در میان آنها نیز رسوخ کرد. 
در حال حاضر نیز سفرهای تفریحی در سراسر جهان به یک فرهنگ تبدیل شده است. به طوری که کمتر کسی را می توان یافت که از گردشگری تفریحی بی بهره بماند. این نوع گردشگری بیشتر برای سر کردن اوقات فراغت، سرگرمی و لذت بردن از زندگی انجام می شود.

جهانگردی-صنعت توریسم-صنعت گردشگری


گردشگری زمستانی

در مناطق گرمسیر در فصل سرما نمی توان از ورزش های زمستانی لذت برد. در حالی که در مناطق سردسیر می توان انواع تفریحات از قبیل پیست اسکی، کوهنوردی و ... را نام برد که برای بسیاری از گردشگران جذابیت خاصی دارد. در کشور سوئیس در سال 1864 اولین بار ورزش های زمستانی مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار گرفت. به طوری که در روستاهای زرمات، والایس و سنت موریتس سوئیس به عنوان منطقه اصلی گردشگری زمستانی محسوب می شود. در ایران نیز مناطق سردسیری همچون استان البرز، شهرکرد و استان لرستان برای ورزش های زمستانی مناسب هستند. 


گردشگری گروهی

با توجه به رشد گردشگری در جهان، این روزها تورهایی توریستی شکل گرفته است که اقدام به فرستادن گروهی از مسافران به منطقه خاص می کنند. در این تورها یک منطقه به عنوان مقصد انتخاب می شود. همزمان فراهم کردن تمام امکانات رفاهی جهت میزبانی از مهمانان اهمیت دارد. در کشور ما نیز در تمامی شهرهای کشور تورهای گردشگری گروهی ایجاد شده است که برای مناطق داخلی و خارجی، گردشگران را به صورت گروهی می فرستند. 


گردشگری زیارتی

وجود مکان های مقدس و مذهبی موجب شده است تا بسیاری برای زیارت به این مناطق سفر کنند. برای مثال می توان از شهر مشهد، دمشق، کربلا و نجف نام برد که هر ساله پذیرای بسیاری از زائران از سراسر جهان می باشند. در گردشگری زیارتی علاوه بر اینکه سفر به نوعی روحانی است، در کنار آن اقتصادی نیز می باشد. به این معنا که مسافران با رفتن به یک مکان مقدس، به اقامتگاه، بازار جهت خرید مایحتاج و همچنین خرید سوغات نیاز پیدا می کنند. 

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

مکان های ییلاقی ایران در تابستان برای سفر

مکان های ییلاقی ایران در تابستان برای سفر

تهران، پایتخت ایران

تهران، پایتخت ایران

آنتالیا

آنتالیا

ایرانِ زیبای ما (48)

ایرانِ زیبای ما (48)

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما