از ابتدای مهرماه آیین‌نامه جدید کارت‌های اعتباری به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد تا موتور تقاضای اقتصادی با خرید بیشتر مردم به حرکت درآید.

ولی‌الله سیف، ‌چهارشنبه‌شب مدیران عامل بانک‌ها را فراخواند تا آنها را راضی کند از این پس با طرح جدید بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات خرید کالاها و خدمات ایرانی و خارجی در قالب کارت‌های اعتباری همراهی کنند. او که معتقد است، کارت‌های اعتباری بهترین مدل تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی است، از تشویق بازار خبر داد و گفت:

بانک‌ها باید به دور از شتابزدگی، کارت‌های اعتباری را جایگزین روش‌های قبلی کنند. اشاره رئیس‌کل بانک مرکزی به شکست کارت اعتباری خرید کالای ایرانی است که از آبان‌ماه سال گذشته کلید خورد. به گفته ولی‌الله سیف، اجرایی‌شدن طرح کارت اعتباری در کشور، هزینه‌های تشکیل پرونده در بانک‌ها را کاهش می‌دهد و برخی شبهات درخصوص عملیات بانکی را از بین می‌برد.وی همچنین قول داد که نظام بانکی کشور تا پایان شهریور، تأمین مالی 7500بنگاه کوچک و متوسط را به اتمام می‌رساند.

 نرخ سود؛ 18درصد

در این زمینه مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: آیین‌نامه اجرایی این طرح هفته آینده به بانک‌ها ابلاغ می‌شود و نرخ سود آن نیز ۱۸درصد تعیین شد. علی‌اصغر میرمحمد صادقی افزود: اعتبارات کارت خرید کالای ایرانی از منابع بانک مرکزی تأمین می‌شود و در راستای 3طرحی بود که دولت در سال گذشته برای خروج از رکود، تصویب کرده بود و اجرای آن تا پایان سال هم تمدید شده است. وی تأکید کرد: منابع مالی لازم برای ارائه کارت‌های اعتباری خرید کالا و خدمات به‌عنوان یک پروژه جدید، قرار است از طریق بانک‌ها تأمین شود و تسهیلات، با همان نرخ عقود مبادله‌ای که مصوب شورای پول و اعتبار و معادل ۱۸ درصد است، در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: دریافت کارت‌های اعتباری جدید، محدودیتی ندارد و هر فردی که به بانک مراجعه کرده و اعتبارسنجی شود، اگر شرایطش با مقررات و ضوابط بانک‌ها همخوانی داشته باشد، می‌تواند این کارت را دریافت کند؛ ضمن اینکه پیش‌بینی بانک مرکزی بر این است که اگر بانک‌ها در یک فضای رقابتی مناسب، اجرای این طرح را با هم شروع کنند و تخفیفات خوبی از فروشندگان کالا بگیرند، می‌توانند تسهیلات کارت اعتباری را با نرخ سود کمتری در اختیار مشتریان قرار دهند.

به گفته میرمحمدصادقی، اگر دارنده کارت در بازه زمانی مشخصی اقدام به بازپرداخت تسهیلات کند، سودی برای او محاسبه نخواهد شد، به این معنا که چنانچه بازپرداخت این وام یکماهه باشد، فرد بدون پرداخت هیچ‌گونه سودی به بانک، می‌تواند از خدمات کارت بهره‌مند شود؛ اما در شرایطی غیر از این، مدت زمان بازپرداخت ۲۴‌تا۳۶‌ماهه پیش‌بینی شده است.

 چرخش وام بانکی به سمت مردم

معاون نظارتی بانک مرکزی با تأکید بر اینکه «کارت اعتباری» با «کارت اعتباری خرید کالای ایرانی» متفاوت است، گفت: «کارت اعتباری» برای خرید انواع کالا و خدمات بوده و سقف آن 500میلیون ریال است اما «کارت اعتباری خرید کالای ایرانی» صرفاً برای خرید کالاهای ایرانی تا سقف 100میلیون ریال صادر می‌شود.

فرشاد حیدری توضیح داد کارت‌های اعتباری در 3سطح برنزی (تا سقف 100میلیون ریال)، نقره‌ای (تا سقف 300میلیون ریال) و طلایی (تا سقف 500میلیون ریال) و برحسب توان بازپرداخت اقساط متقاضیان صادر خواهد شد اما کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی، ابزاری اعتباری است که توسط بانک‌های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند، صادر می‌شود و دارنده آن می‌تواند تا سقف تعیین‌شده متناسب با درآمد ماهانه و حداکثر معادل 100میلیون ریال، کالاهایی را که به‌صورت مشخص فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کند.

منبع : همشهری

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما