علی حاتمی

علی حاتمی یکی از نوابغ سینمای ایران است که آثار هنری ارزشمند زیادی را از خود به یادگار گذاشته است. حسن کچل، طوقی، قلندر، خواستگار و مادر از جمله فیلم های سینمایی علی حاتمی می باشند.

بیوگرافی علی حاتمی

علی حاتمی از چهره های برجسته ی سینمای ایران به شمار می رود که در بیست و سومین روز از مرداد سال 1323 شمسی در خیابان شاهپور تهران متولد شد.  علی حاتمی در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران به کسب علم و تجربه پرداخت و توانست پس از آن خدمات ارزنده ی فراوانی را به سینمای ایران عرضه نماید. در کارنامه ی کاری علی حاتمی دست کم نام 15 فیلم بلند سینمایی و سریال به چشم می خورد. این هنرمند فرهیخته در 15 آذر سال ۱۳۷۵ شمسی به خواب ابدی فرو رفت.  

بیوگرافی علی حاتمی

آثار هنری علی حاتمی

علی حاتمی با نویسندگی پا به عرصه ی هنر و تئاتر گذاشت. وی نمایش نامه هایی از قبیل "ساتن"، "ماهیگیر"، "حسن کچل" و "چهل گیس" را برای  اجرای تئاتر نوشت. این هنرمند توانا در رشته ی ادبیات نمایشی در دانشکده ی هنرهای دراماتیک تهران به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۴ شمسی اولین نمایش خود را که  "دیب" نام داشت و  از مجموعه نوشته هایش به شمار می رفت  در تالار دانشکده به روی صحنه برد. علی حاتمی با ساخت فیلم  حسن کچل در سال ۱۳۴۹ شمسی اولین تجربه ی سینمایی خود را کسب کرد. وی پس از استقبال شدید مردم از  نمایش نامه ی حسن کچل و ترغیب چهره های سینمایی هم چون: "علی عباسی " تصمیم به ساخت فیلم سینمایی آن گرفت. این فیلم نخستین فیلم ریتمیک و موزیکال سینمای ایران به شمار می رفت که با استقبال شدید تماشاگران مواجه گشت. فیلم حسن کچل سکوی پرتاب علی حاتمی به سوی پیشرفت های روزافزون وی در عرصه ی سینما شد.  پس از کسب موفقیت علی حاتمی در ساخت فیلم سینمایی حسن کچل، وی تا حدودی از عرصه ی تئاتر کناره گرفت و بیشتر به سمت سینما روی کرد. حاتمی پس از موفقیت این فیلم، ساخت دومین اثر هنری خود را که "طوقی" نام داشت، کلید زد. این فیلم سینمایی متعلق به سال ۱۳۴۹ شمسی می باشد که روایتگر ماجرای کبوتر و کبوتربازان است. فیلم بعدی علی حاتمی بابا شمل نام داشت که در سال ۱۳۵۰ شمسی تهیه شد. وی با ساخت این فیلم به سینمای مورد علاقه ی خود(ریتمیک و موزیکال) بازگشت. سال ۱۳۵۱ شمسی، سالی پرکار برای علی حاتمی به شمار می رفت. وی در این سال 3 اثر هنری به نام های "قلندر"، "ستارخان" و "خواستگار" را خلق کرد. فیلم ستارخان مضمونی تاریخی داشت و در آن قیام ستارخان و باقرخان به تصویر کشیده شده بود . علی حاتمی پس از ساخت این 3 فیلم سینمایی به عرصه ی تلویزیون روی آورد و سریال هایی هم چون: "داستان‌های مولوی "، و "سلطان صاحبقران" را خلق نمود. این دو اثر تلویزیونی به ترتیب متعلق به سال های 1352 و 1354 شمسی می باشند.  علی حاتمی پس از 5 سال کناره گیری از عرصه ی سینما و تلویزیون با ساخت فیلم سوته دلان در سال ۱۳۵۶ شمسی به عرصه ی سینما بازگشت. بسیاری از منتقدین و کارشناسان به دلیل هماهنگی کامل فرم و محتوا در این فیلم، آن را مهم ترین اثر وی،  پیش از انقلاب می دانند. 

آثار هنری علی حاتمی

علی حاتمی پس از اتمام کار فیلم سینمایی سوته دلان به نوشتن فیلم نامه ی سریال"جاده ابریشم" پرداخت که بعدها "هزاردستان" نام گرفت. علی حاتمی برای تهیه ی این اثر زمان زیادی را صرف کرد؛ او به منظور نوشتن این سریال به فرانسه عزیمت نمود و شبانه روزی به خلق این اثر پرداخت. متن این سریال بالغ بر 10 مرتبه توسط علی حاتمی بازنویسی شد. ساخت سریال هزاردستان در سال 1358 شمسی کلید خورد و سرانجام پس از طی کردن دوره ای 8 ساله به آنتن تلویزیون رسید. علی حاتمی برای تولید سریال هزاردستان به تهران قدیم نیاز داشت؛ از این رو دست به ساخت  شهرک سینمایی زد و آن را تا هم اینک برای سینماییان به یادگار گذاشت. هزاردستان روایت گر زندگی "رضا خوشنویس"  است که در دوران احمدشاه قاجار به نام "رضا تفنگچی" شناخته می شده است.  فیلم سینمایی حاجی واشنگتن نخستین تجربه ی فیلم سازی علی حاتمی پس از انقلاب، و روایت گر داستان اولین سفیر ایران در آمریکا بود. این فیلم توانست اجازه ی اکران در جشنواره ی فجر را به دست آورد؛ اما متاسفانه پس از آن توقیف شد و تا زمان حیات علی حاتمی اجازه ی اکران عمومی به دست نیاورد. سرانجام در سال 1377 شمسی به نمایش عموم درآمد و پس از آن چندین مرتبه از تلویزیون ایران پخش شد. علی حاتمی در سال ۱۳۶۲ شمسی به ساخت زندگی کمال الملک(هنرمند مشهور ایرانی) پرداخت. وی در این فیلم ضعف ها و قدرت های فرهنگی-هنری حکومت قاجار را به چالش کشیده است. علی حاتمی پس از ساخت فیلم سینمایی "جعفر خان از فرنگ برگشته"، ساخت فیلم بعدی خود را که "مادر" نام داشت، کلید زد. این فیلم، دریایی از احساسات است که بیننده را در خود غرق می کند. فیلم سینمایی مادر با استقبال بسیار خوبی از سوی بینندگان مواجه شد و تا به امروز چندین مرتبه از تلویزیون پخش شده است."دلشدگان" عنوان فیلم سینمایی بعدی علی حاتمی بود که در سال ۱۳۷۰ شمسی تهیه شد.  دلشدگان روایت گر ماجراهای فرهنگی-هنری دوران احمدشاه قاجار است. علاقه ی علی حاتمی به جهان پهلوان تختی موجب شد تا وی فکر ساخت زندگی تختی را در ذهن بپرواند. حاتمی از اوایل دهه ی 70 به مطالعه و بررسی زندگی این پهلوان نامی پرداخت؛ اما متاسفانه در میانه ی کار به بیماری صعب العلاجی به نام سرطان مبتلا شدو پروژه نیمه کاره ماند. 

علی حاتمی

مجموعه آثار سینمایی علی حاتمی در یک نگاه

 • حسن کچل - سال ۱۳۴۸ شمسی
 • طوقی - سال  ۱۳۴۹ شمسی
 • بابا شمل - سال  ۱۳۵۰ شمسی
 • قلندر - سال  ۱۳۵۱ شمسی
 • خواستگار - سال  ۱۳۵۱ شمسی
 • ستارخان - سال  ۱۳۵۱ شمسی
 • سوته دلان - سال  ۱۳۵۶ شمسی
 • حاجی واشنگتن - سال  ۱۳۶۱ شمسی
 • کمال الملک - سال  ۱۳۶۲ شمسی
 • جعفرخان از فرنگ برگشته - سال  ۱۳۶۶ شمسی
 • مادر - سال  ۱۳۶۸ شمسی
 • دلشدگان - سال  ۱۳۷۰ شمسی
 • جهان پهلوان تختی - سال  ۱۳۷۳ شمسی
 • کمیته مجازات - سال  ۱۳۷۷ شمسی
 • تهران روزگار نو - سال  ۱۳۷۸ شمسی

مجموعه آثار سینمایی علی حاتمی در یک نگاه

 • جنگل و آشپزی - سال  ۱۳۴۶ شمسی
 • داستان‌های مولوی - سال  ۱۳۵۲ شمسی
 • سلطان صاحبقران - سال  ۱۳۵۴ شمسی
 • هزاردستان - سال  ۱۳۵۸–۱۳۶۶ شمسی

غروب زندگی علی حاتمی

آفتاب زندگی علی حاتمی پس از طی کردن یک دوره بیماری در پانزدهمین روز از آذرماه سال ۱۳۷۵ شمسی غروب کرد. پیکر این هنرمند توانا در قطعه  ی هنرمندان بهشت زهرای تهران مدفون شد.

قبر علی حاتمی

آثار سینمایی حاتمی به روایت تصویر

حسن کچل

طوقی

بابا شمل

قلندر

خواستگار

ستارخان

سوته دلان

حاجی واشنگتن

کمال الملک

جعفرخان از فرنگ برگشته

مادر

دلشدگان

کمیته مجازات

تهران روزگار نو

سلطان صاحبقران

هزاردستان

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

جملات خاطره انگیز از علی حاتمی در زادروزش

جملات خاطره انگیز از علی حاتمی در زادروزش

گفتگوی پایان با علی حاتمی کارگردان نامدار

گفتگوی پایان با علی حاتمی کارگردان نامدار

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما