چای

چای نوشیدنی محبوب ایرانی هاست که به دلیل آرامبخش بودن و بیرون کردن حس خستگی از بدن، محال است یک ایرانی روز خود را بدون این نوشیدنی سر کند. چای در طب سنتی نیز کاربرد زیادی دارد و از آن به عنوان یک گیاه مفید درمانی نیز یاد می شود.

نوشیدن چای در طی روز برای بسیاری از مردم دلچسب است و می تواند خستگی را از تن آنها خارج کند. این نوشیدنی می تواند از برخی بیماری ها پیشگیری و به سلامت بدن کمک کند. اما میزان و مقدار نوشیدنی چای که در طی روز مصرف می شود، باید در حد نرمال باشد. براساس تحقیقات صورت گرفته نوشیدن بیش از حد  چای گاهی مشکلات عدیده ای را به دنبال دارد.  در زیر به طور کلی به مزایا، معایب و نحوه مصرف این نوشیدنی می پردازیم.

مزایای نوشیدنی چای

چای فواید بی شماری برای سلامت جسمی دارد که عبارتند از:

  1. تاثیر چای بر دندان
  2.  تاثیر چای بر قلب
  3. تاثیر چای بر جذب آهن
  4. تاثیر چای بر اعصاب
  5. خاصیت ضد سرطانی
  6. تاثیر چای بر سوخت و ساز بدن
  7. تاثیر چای بر پوست
  8.  تاثیر چای بر کلیه
  9. تاثیر چای بر حافظه
  10. خاصیت ضدمیکروبی

 تاثیر چای بر دندان

چای به سلامت دهان دندان کمک می کند. براساس تحقیقاتی که توسط پژوهشگران دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است، نوشیدنی چای دارای ماده ای به نام پلی فنل است که این ماده موجب غیرفعال شدن آنزیم های باکتریایی دهان می شوند. این در حالی است که این آنزیم ها موجب تشکیل پلاک های دندانی می شود. حال با توجه به اینکه چای موجب از بین رفتن این آنزیم ها می شود، پلاک های دندانی از بین می رود و در نتیجه از پوسیدگی دندانها پیشگیری می شود. 

همچنین نوشیدنی چای دارای مقدار زیادی تانن و فلوئوراید است که می تواند استحکام دندانها را تضمین و از پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان‌ها جلوگیری کند. علت اینکه گفته می شود نوشیدنی چای موجب پوسیدگی و فساد دندانها می شود، این است که این نوشیدنی را با قند و شکر مصرف می کنند. حال اگر چای بدون قند و شکر باشد، مطمئنا از دندانها محافظت می کند.

چای-نوشیدنی چای-دمنوش چای


 تاثیر چای بر قلب

نوشیدنی چای می توان به بیماران قلبی کمک کند. زیرا چای از تشکیل لخته‌های خطرناک خون که به حملات قلبی و سکته منجر می‌شود، پیشگیری می‌کند. براساس تحقیقاتی که توسط دانشمندان روسی صورت گرفته، مشخص شده است که بیماران قبلی که از نوشیدنی چای استفاده کرده اند، پیشرفت تصلب شریان های قلب آنها به تاخیر افتاده است. از سوی دیگر عروق مویین در این بیماران تقویت و خون آنها رقیق تر شده است.
 از دیگر نتایج مفید استفاده از چای، کاهش فشار خون است که به حفظ سلامتی بیماران قلبی کمک می کند. همچنین نوشیدنی چای از تشکیل آتروما یا پلاک‌های انسداد عروقی در آئورت پیشگیری می‌کند. 


تاثیر چای بر جذب آهن

ماده تانن موجود در نوشیدنی چای از جذب آهن پیشگیری می کند. افرادی که به بیماری هموکروماتوز مبتلا هستند (بیمارانی که آهن خون آنها بیش از حد است) می توانند بلافاصله پس از صرف غذا چای میل کنند. همچنین نوشیدن چای پس از غذا به هضم غذاهای چرب نیز کمک می کند.


تاثیر چای بر اعصاب

نوشیدنی چای آرامبخش است و موجب نشاط در افراد می شود. اگر چای به مدت 2 دقیقه دم کشیده باشد، تاثیر بیشتر بر روحیه افراد دارد. اما زمانی که مدت دم کشیدن آن بیشتر می شود، از خاصیت محرک بودن آن کاسته و خاصیت آرامبخشی آن بیشتر می شود. زیرا با دم کشیدن زیاد، کافئین چای خارج می شود. اما همچنان می تواند شادی آور باشد.


خاصیت ضد سرطانی

چای یک نوشیدنی ضدسرطان است. زیرا در این نوشیدنی بیش از 30 نوع آنتی اکسیدان وجود دارد که ابتلا به سرطان و بویژه سرطان کلیه ها را کاهش می دهد. در افرادی که در طی روز یک فنجان چای میل می کنند، نسبت به افرادی که از این نوشیدنی استفاده نمی کنند، 15 درصد احتمال ابتلا به سرطان کلیه کاهش می یابد.در چای ماده ای به نام فلاونید وجود دارد که می تواند با ویروس‌ها با سرطان‌های لوزالمعده، کولون، مثانه، پروستات، و سینه نیز مقابله کند. 


تاثیر چای بر سوخت و ساز بدن

چای از جمله نوشیدنی های کم کالری محسوب می شود. به طوری که یک فنجان چای تنها دارای چهار کالری است. از سوی دیگر نوشیدنی چای موجب افزایش متابولیسم بدن می شود و سوخت و ساز بدن را بالا می برد. در نتیجه میزان مصرف کالری در بدن افزایش می یابد و چربی های اضافه بدن از بین می رود. مصرف چای باعث می شود تا میل به نوشیدن آب نیز بالاتر برود. در این صورت سلول های چربی سریعتر شکسته می شوند. یکی دیگر از تاثیرات چای بر سوخت و ساز بدن، افزایش حجم ادرار است. این امر موجب می شود تا سموم بدن از طریق ادرار دفع شوند. 

نوشیدن چای-مصرف چای-مزایای چای


تاثیر چای بر پوست

هر 200 میلی لیتر چای، دارای 44 میلی گرم کافئین است. این مقدار کافئین خستگی را از بدن خارج می کند و موجب فعال سازی کلاژن های پوست می شود. از سوی دیگر چای به دلیل خاصیت ضد سرطانی اش، به حفظ سلامت پوست نیز کمک می کند. نوشیدنی چای حاوی ترکیبات پلی فنلی است که این ماده مانع از ابتلا به سرطان پوست می شود. علاوه بر این به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان چای، پیری زود رس و چین و چروک ها به تاخیر می افتند.
اگر چای سبز نوشیده شود، تاثیر آن بر زیبایی و سلامت پوست بیشتر است. زیرا چای سبز دارای مقداری فلاونوئید است که این ماده سطح و کلسترول چربی خون را کاهش می دهد. کافئین موجود در خون نیز محرک است و جریان خون را در سطح پوست بیشتر می کند. در نتیجه مواد زاید دفع می شود و سلول های پوست شاداب تر می شوند.


 تاثیر چای بر کلیه

از دیگر فواید نوشیدنی چای می توان به تاثیراتی که بر سلامت کلیه ها دارد، اشاره کرد. سلول‌های کلیه با رادیکال‌های آزاد بیشترین تماس را دارند. اما اگر در طی روز یک یا دو فنجان چای نوشیدن شود، آنتی اکسیدان موجود در این نوشیدنی سلامت کلیه ها را تضمین می کند. همچنین به دلیل وجود پلی فنول‌های موجود در چای سبز، کلیه بهتر کار می کنند. بیماران کلیوی می توانند در طی روز چندین مرتبه چای سبز میل کنند.
نوشیدنی چای دارای سدیم و مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم بالا برای بیماران کلیوی مناسب نیست. پس به یاد داشته باشید که در مصرف چای زیاده روی هم نکنید. به میزان دو الی سه فنجان در روز می تواند برای بیماران کلیوی مناسب باشد.


تاثیر چای بر حافظه

نوشیدنی چای به تقویت حافظه کمک می کند و یکی از روش های آسان برای پیشگیری از آلزایمر می باشد. بیماری آلزایمر اعصاب را از بین می برد و ماده استیل کولین مغز را نیز کاهش می دهد. اما با نوشیدن چای، آنزیم کولین استراز در مغز مهار می شود. این آنزیم می تواند به مهار آلزایمر کمک کند. 


خاصیت ضدمیکروبی

چای خاصیت ضدمیکروبی دارد و به دلیل وجود تانن در این نوشیدنی، می تواند ویروس های بدن را از بین ببرد. تانن یک نوع ویروس آنفولانزا و تب خال را نیز مختل می کند. در فصل سرد زمستان که احتمال ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری های ویروسی افزایش می یابد، این نوشیدنی تا حد زیادی به سیستم دفاعی بدن کمک می کند.

مضرات چای-فواید چای-فواید درمانی چای

نحوه دم کردن انواع چای

چای به دو نوع سیاه و سبز تقسیم می شود که نحوه دم کردن هر یک متفاوت است.

نحوه دم کردن چای سیاه

نوشیدنی چای باید به نحوی دم شود که خواص آن حفظ شود و در عین حال سلامتی بدن را نیز تضمین کند. در ایران چای سیاه به روش چینی ها دم می شود. به این صورت که به ازای هر فنجان آب جوش، یک قاشق چای در قوری ریخته می شود و سپس قوری به بر روی سماور گذاشته می شود. اما باید توجه داشت که زمان دم کشیدن نباید کمتر از 30 ثانیه و طولانی تر از پنج دقیقه شود. در این صورت تانین چای در نوشیدنی آزاد می شود و محرک کافئین را از بین می برد. اگر دقت کنید زمانی که چای بیش از حد دم می کشد، طعم آن تلخ می شود.


نحوه دم کردن چای سبز

چای سبز را در باید در آبی که به طور کامل نجوشیده است، دم کرد. دمای آب باید بین 80 تا 85 درجه سانتیگراد باشد. به هر میزان که چای سبز کیفیت بیشتری داشته باشد، دمای آب هم باید کمتر شود. 

چند واقعیت تلخ در مورد چای 

با وجودی که چای مزایای متعددی دارد، اما گاهی نیز همراه با مضراتی است که افراد زمان مصرف باید به آن توجه داشته باشند. در واقع هیچ یک از دمنوش ها و نوشیدنی های طبیعی بدون آفت نیستند. اما اگر به نحوه استفاده توجه شود، می توان مضرات این نوشیدنی را به حداقل رساند و فواید آن را بیشتر کرد. از جمله نکاتی که در زمان مصرف چای باید به آن توجه شود موارد زیر قابل ذکر است:


مصرف چای و کمبود آهن

مصرف چای بلافاصله پس از صرف غذا مانع از جذب آهن می شود. در نتیجه فرد به بیماری کم خونی مبتلا می شود. چای دارای ترکیباتی به نام تانن است که موجب تلخی مزه این نوشیدنی می شود. این ماده با آهن موجود در بدن ترکیب می شود و رسوب ایجاد می کند. رسوبات تشکیل شده سنگین و درشت هستند که در بدن جذب نمی شوند. بنابراین زمانی که غذای مصرف شده حاوی آهن باشد و بلافاصله پس از آن نوشیدنی چای مصرف شود، علاوه بر مشکل کم خونی، عوارض دیگری را نیز به دنبال دارد.


غلیظ شدن خون

همانطور که گفته شد، در چای تانن وجود دارد که موجب دفع مایعات بدن و غلیط شدن پلاسمای خون می شود. این در حالی است که آنزیم های بدن نمی توانند در پلاسمای غلیط فعالیت کنند و به مواد زائدی تبدیل می شوند که زمینه بیماری های دیگری را ایجاد می کنند. از سوی دیگر ماده تانن موجود در چای موجب فعال شدن سلول های اپیتلیال کلیه و از کار افتادن این عضو می شود.


اختلالات متابولیسمی

در نوشیدنی چای ماده ای به نام اگزالیک اسید وجود دارد. این ماده موجب مسومیت می شود و اختلالات متابولیسمی را به دنبال دارد. از سوی دیگر ماده اگزالیک اسید می تواند در کلیه رسوب کند و موجب اگزالیک شدن سنگ های کلیه شود. اگر فرد به بیماری سنگ کلیه مبتلا باشد، نوشیدن بیش از حد چای برای وی مضر است.


سیاه شدن دندانها

نوشیدنی چای به مرور زمان تاثیرات نامطلوبی بر روی رنگ دندانها ایجاد می کند. زمانی که نوشیدنی چای بیش از حد غلیظ و پررنگ باشد، دندانها به مرور زمان سیاه و لکه دار می شوند. بویژه افرادی که از روکش های لامینیت و سرامیکی استفاده می کنند، بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرند.


افزایش اسید معده

چای یکی از عوامل افزایش اسید معده است. این نوشیدنی خاصیت اسیدی دارد که معده را برای تولید اسید تحریک می کند. به همین دلیل افرادی که بیش از حد چای مصرف می کنند، ترشحات اسیدی معده آنها بیشتر است. این امر به مرور زمان زخم معده و مشکلات دیگری را به دنبال دارد.

یک فنجان چای-معایب چای-چای سیاه


افزایش LDL خون

در هر فنجان چای بین 60 تا 75 گرم ماده کافئین وجود دارد. این ماده میزان LDL خون را افزایش می دهد. در نتیجه موجب انفارکتوس های قلبی و مغزی در افرادی می شود که در طی روز بیش از حد چای مصرف می کنند. در عین حال کافئین آرامبخش است و در دراز مدت موجب اعتیاد در افراد می شود. در عین حال این ماده اعصاب و تپش قلب را نیز تحریک می کند. در صورتی که در خانم ها چای پررنگ مصرف شود، احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن ها افزایش می یابد.


نوشیدن چای با قند و شکر

اگر عادت دارید تا همراه با چای از قند و شکر استفاده کنید، منتظر خبر خوب از سوی ما نباشید. زیرا قند و شکر به مرور زمان منجر به بیماری دیابت و سایر مشکلات جسمی می شود. بهتر است چای بدون مواد شیرین و حدالامکان به صورت تلخ مصرف شود.  


اعتیاد آور بودن چای

چای دارای مواد افیونی طبیعی است که مصرف کننده را معتاد می کند. اگر عادت دارید در طی روز چندین مرتبه چای مصرف کنید و اگر چندین روز از مصرف آن خودداری کنید، دچار سردرد می شوید. این امر به دلیل اعتیاد ناخواسته به این نوشیدنی می باشد. از سوی دیگر زمانی که چای طبیعی وارد کارخانه می شود، در آنجا هم به آن مواد شیمیایی افزوده می شود که این مواد شیمیایی نیز اعتیادآور و مضر هستند. حال اگر چای های طعم دار با اسانس های شیمیایی استفاده شود که مضرات آن چندین برابر می شود.


مصرف چای در ظروف پلاستیکی

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد، مصرف چای در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف است. زمانی که چای داغ در این ظروف ریخته می شود، نفتالینی که برای تولید آنها استفاده شده است، آزاد می شود. این نفتالین یکی از فرآورده های نفتی است که به شدت مضر است و سلامتی افراد را به خطر می اندازد. حال اگر به فکر سلامت خود هستید، سعی کنید از میل کردن چای در ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی خودداری کنید. 


نتیجه بحث

در پایان این بحث باید گفت که نوشیدنی چای در جای خود مفید است، به شرط آنکه در مصرف آن زیاده روی نشود و در عین حال زمان مصرف به برخی از نکاتی که گفته شد، توجه شود. 

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما