زیبایی صورت

زیبایی صورت می تواند با جراحی های مختلف حاصل شود. اما گاهی روش های آسانتری هم برای زیبایی صورت وجود دارد. استفاده از ماسک های زیبایی، رعایت مراقبت های بهداشتی و ... از جمله این راه حل ها هستند.

زیبایی صورت به دو فاکتور بستگی دارد که عبارتند از:

  1. زیبایی پوست
  2. زیبایی اجزای صورت

در زیر به شرح هر یک از این دو فاکتور می پردازیم.

زیبایی صورت و زیبایی پوست

سلامت و درخشندگی پوست تاثیر زیادی در زیبایی صورت دارد. در واقع پوست صورت یکی از حساس ترین قسمت های بدن است که بیشتر از سایر قسمت ها در معرض گرما، سرما و نور آفتاب قرار دارد. در عین حال نیز تاثیر زیادی در زیبایی صورت دارد. به این معنا که زیبایی صورت بیشتر از آنکه به اجزای صورت وابسته باشد، به پوست بستگی دارد. برای زیبایی صورت لازم است تا کارهای زیر انجام شود. در این صورت پوست صورت صاف و درخشنده می شود که به زیبایی صورت کمک زیادی می کند.

استفاده از کرم ضد آفتاب

زمانی که قصد خروج از خانه را دارید، باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. اگر در شهرهایی زندگی می کنید که آفتاب کمتر به چشم می خورد، کرم های ضد آفتاب با SPF 30 می تواند زیبایی صورت شما را تضمین کند. اما در شهرهای آفتابی، هنگام رفتن به کوه، بالاخص در فصل تابستان و زمان یخبندان و روزهای برفی، استفاده از کرم های ضدآفتاب توصیه می شود. البته بهتر است از کرمهای با SPF بیشتر از 30 استفاده کنید. 

چهره زیبا-صورت زیبا-زیبایی صورت

شناخت نوع پوست خود

برای مراقبت از پوست صورت باید ابتدا نوع پوست خود را بشناسید. برای پوست های چرب باید از کرم و لوسیون های فاقد چربی استفاده شود. در صورتی که از کرم های چرب استفاده شود، منافذ پوست بسته می شوند و در نتیجه زیبایی صورت از بین می رود. اما اگر پوست صورت خشک است، کرم های چرب می توانند به زیبایی صورت شما کمک کنند.

خودداری از مصرف مواد شیرین

اگر چه مواد غذایی شیرین برای بدن مفید هستند، اما باید متوجه باشید که زیاده روی در مصرف این دسته از غذاها به مرور موجب از بین رفتن کلاژن پوست می شود. در نتیجه به پیری زودرس و چین و چروک ها مبتلا می شوید. از سوی دیگر زمانی که در مصرف مواد غذایی شیرین زیاده روی کنید، عفونت قارچی پوست، بثورات پوستی در زیرسینه ها، کشاله ران و حتی صورت ایجاد می شود.

پرهیز از مصرف دخانیات

مصرف دخانیات موجب از بین رفتن زیبایی صورت می شود و تاثیر آن تا حدی است که می تواند 10 سال پیری پوست را به جلو بیندازد. دود ناشی از مصرف دخانیات موجب از بین رفتن کلاژن و بافت های الاستیک پوست می شود. پس مدتی نیز پوست نازک، ضعیف و مستعد ابتلا به چین و چروک می شود. در نتیجه باید با زیبایی صورت خداحافظی کرد.


شستن صورت قبل خواب

زمانی که در طی روز از مواد آرایشی استفاده می کنید، فراموش نکنید که باید قبل از خواب آن را از روی صورت بشویید. چرا که شب زمان استراحت تمامی اجزای بدن، من جمله پوست است. بنابراین برای اینکه منافذ پوست باز باشد تا زیبایی صورت همچنان به حالت خود باقی بماند، لازم است صورت شسته شود. اگر مواد آرایشی شب بر روی پوست باقی بماند، منافذ پوست بسته می شود و پوست نمی تواند نفس بکشد. در نتیجه باید منتظر جوش و سایر مشکلات پوستی بود که در نهایت زیبایی صورت از بین می رود.

صورت زیبا-زیبایی پوست-زیبایی چشم


توجه به تاریخ مصرف مواد آرایشی

مواد آرایشی حساسیت خاصی دارند. بنابراین نباید هر نوع موادی را استفاده کنید. دقت داشته باشید اگر میخواهید زیبایی صورت شما تضمین شود، نباید مواد آرایشی را بیشتر از سه ماه نگهداری کنید. چشم و پوست به مواد آرایشی تاریخ مصرف گذشته و فاسد واکنش منفی نشان می دهد. 


مراجعه به متخصص پوست

اگر پوست صورت شما به مشکلاتی از قبیل جوش، آکنه، پیری زودرس و چین و چروک های ناخواسته مبتلا شد است، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید و مشکلات پوستی را در اسرع زمان برطرف نمایید. در غیر این صورت زیبایی صورت به مرور از بین می رود.


استفاده از چای ریحان  و رفع جوش های صورت

چای ریحان کمک زیادی به رفع جوش، آکنه و زیبایی صورت می کند. در واقع این روش قرن هاست که مورد تایید طبیبان سنتی قرار گرفته است. مردم سرزمین های شرقی در گذشته برای درمان جوش های صورت از این داروی گیاهی استفاده می کردند. ضمن اینکه چای ریحان موجب زیبایی صورت می شود و می تواند ورم غده های چربی زیر پوستی را به راحتی از بین ببرد. برای استفاده از چای ریحان باید آن را با کیسه چای به مدت 15 دقیقه دم کنید و سپس آن را میل کنید.


زیبایی اجزای صورت و زیبایی صورت

زیبایی اجزای چهره تاثیر زیادی در زیبایی صورت دارد. اگر پوست صورت زیبا باشد، اما قسمتی از اجزای صورت زننده، بیمار و یا پژمرده باشد، مطمئنا زیبایی صورت کامل نمی شود. بنابراین برای داشتن چهره ای دلنشین و جذاب باید به تمامی قسمت های صورت توجه داشته باشید که عبارتند از:

  1. چشمان زیبا و مجذوب کننده
  2. داشتن ابرو و مژه های پرپشت
  3. گونه های برجسته
  4. دندان های مرتب 

چشمان زیبا و مجذوب کننده

چشم یکی از اجزای مهم صورت است که بعد از پوست بیشترین تاثیر را در زیبایی صورت دارد. اگر چشمها جذبه نداشته باشند، تاثیر منفی بر زیبایی صورت دارد. برای داشتن چهره ای دلنشین، داشتن چشم های گیرا و زیبا لازم است. اما روش هایی که در زیر توصیه می کنیم، می تواند به زیبایی چشمها و در کل به زیبایی صورت شما کمک کند.

مراجعه به متخصص چشم

اگر چشمهای شما دچار التهاب یا مشکل شده اند، باید به نزد چشم پزشک بروید و داروهایی را که او برای شما تجویز می کند، استفاده کنید. رعایت بهداشت فردی هم به بهبود و رفع التهاب چشم و زیبایی صورت کمک می کند.


ورزش چشمی

اگر از کامپیوتر استفاده زیادی دارید، بهتر است در طی روز چندین مرتبه چشم ها را با آب سرد بشوید. پلک زدن در زمان کار با کامپیوتر مانع از خستگی می شود. چشمهای خسته زیبایی صورت را از بین می برد. پس باید برای رفع خستگی چشمان خود تلاش کنید. مصرف میوه هایی همچون خیار و یا گذاشتن آن بر روی چشم می تواند به رفع خستگی چشم کمک کند.


رژیم غذایی مناسب و چشمان زیبا

برای زیبایی صورت و زیبایی بیشتر چشم ها باید از مواد غذایی حاوی پروتئین استفاده کنید. این مواد غذایی به سلامت چشم کمک زیادی می کند. سبزیجات و میوه های همچون هویج در سلامت چشم تاثیر زیادی دارد.


خواب کافی

اگر در طی شبانه روز 6 تا 8 ساعت بخوابید، چشمان شما شاداب می شوند. خوابیدن یک راه آسان برای زیبایی چشم و زیبایی صورت است. برای درمان خشکی چشم هم می توانید از قطره های چشم و اشک مصنوعی استفاده کنید. باز و بسته کردن مرتب چشم، تاثیر زیادی در زیبایی آنها و در نتیجه زیبایی صورت دارد.


مژه و ابروی زیبا

هر چقدر ابروها و مژه ها پرپشت تر باشند، زیبایی صورت نیز بیشتر می شود. در زیر چند راه حل برای پر پشت کردن ابرو و مژه ها و در نهایت زیبایی صورت را توصیه می کنیم.

استفاده از روغن بادام 

روغن بادام تلخ شیرین یا تلخ می تواند به پرپشت شدن مژه، ابرو و زیبایی صورت کمک کند. برای استفاده از این روغن بهتر است آن را با گوش پاک کن یا برس مخصوص بر روی مژه ها و ابروها ماساژ دهید. فرچ ریمل هم می تواند در این کار به شما کمک کند. اما بهتر است ابتدا آن را به خوبی بشویید تا مواد آرایشی از روی آن پاک شود. ضمن اینکه مژه های روغنی به زیبایی صورت کمک بیشتری می کند. همچنین روغن‌های مار، مورد، رزماری و ماساژ آنها به ابرو و مژه در تقویت و پرپشتی ابرو و مژه تاثیر زیادی دارد. اما باید توجه داشته باشید که این روغن ها وارد چشم نشوند و به مقدار کم بر روی مژه مالیده شود.

گونه های برجسته-زیبایی لبخند-رفع جوش


استفاده از زرده تخم مرغ

زرده تخم باعث پرپشت شدن  ابروها و مژه ها می شود. بهتر است در این کار مداومت شود.


روغن هفت‌ مغز

یک راه دیگر برای زیبایی صورت و پرپشت شدن مژه ها و ابروها، استفاده بهترین روغن های ترکیبی است. روغن هفت مغز ترکیبی از بادام تلخ و شیرین، فندق، سیاه‌دانه، پسته، کنجد و کرچک است که تمامی مواد مورد نیاز رشد ابرو و مژه را تامین می کند. اگر از این روغن به مدت طولانی استفاده شود، پس از مدتی مژه و ابرو پرپشت و در نتیجه زیبایی صورت فرد نیز حاصل می شود.


 گونه های برجسته

داشتن گونه های برجسته نیز یکی دیگر از معیارهای زیبایی صورت است. همه گونه ها برجسته نیست و این معیار در افراد مختلف متفاوت است. افرادی که صورت چاق دارند، معمولا گونه های آنها برجسته می شود. اما افراد زیادی هم هستند که از برجسته نبودن گونه های خود گلایه می کنند. امروزه روش های جدید برای برجسته کردن گونه ابداع شده است. از جمله کاشت گونه با چربی های ذخیره شده بدن و یا با استفاده از ژل های مخصوص این کار می توان گونه ها را برجسته کرد. در کنار این روش ها، راه حل های آسانتری هم وجود دارد که ساچمو نام دارد.
حرکات ورزشی و روش ساچمو توسط لویی آرمسترانگ استفاده شده است. او بر این نظر بود که حرکات ورزشی مداوم بر روی گونه ها پس از مدتی آنها را برجسته می کند. در روش ساچمو ابتدا باید یک نفس عمیق بکشید. لب های تان را به طور کامل ببندید و سپس گونه ها را مثل نوازندگان شیپور محکم باد کنید. در ادامه، هوا را حدود 5 ثانیه در داخل گونه ها نگه دارید و رها کنید. این حرکت باید 10 مرتبه تکرار شود.
یک روش دیگر، حرکت دادن گونه است. فشار آوردن به گونه ها،  موجب فعال شدن عضله های آن می شود. برای این کار باید انگشت اشاره را به آرامی روی گونه ها فشار دهید و آنها را سفت کنید. اگر با دهان باز و در حال لبخند زدن گونه ها را به صورت دورانی ماساژ دهید، تاثیر زیادی در فعال کردن عضله های صورت و گونه ها دارد. این کار را باید 20 مرتبه انجام دهید.


دندانهای مرتب و زیبا

برای داشتن دندانهای مرتب لازم است تا به طور مدام آنها را معاینه کنید. وجود دندانهای پوسیده در دهان به مرور زمان چهره شما زشت نشان می دهد. اگر می خواهید در زمان صحبت کردن و لبخند زدن، زیبایی صورت شما از سوی اطرافیانتان مشاهده شود، بهتر است فکری به حال دندانهایتان کنید. برای این کار باید دندانها ویژگی های زیر را داشته باشند:

  1. مرتب و ردیف شده باشند
  2. سفید و درخشنده باشند
  3. دندانها نباید پوسیده و سیاه رنگ باشند
  4. همسان بودن فک ها اهمیت زیادی دارد

برای درمان دندانهای پوسیده می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید و با استفاده مواد پرکننده کامپوزیت، دندانهای قدیمی را پر کنید. این ماده، سفید رنگ و همرنگ دندان است و موجب زیبایی دندانهای سیاه رنگ و پوسیده می شود.  اگر دندانها نامرتب هستند و یا فک ها همسان نیستند، بهترین روش درمان، ارتودنسی است. برای سفید کردن دندانها روش هایی مانند بلیچینگ و روکش کردن دندانها توصیه می شود.

منبع : اختصاصی وبگردی ها: مریم کوهشاری

24 ساعته زیبا باشید

24 ساعته زیبا باشید

انواع ماساژهای موثر برای زیبایی بیشتر پوست!

انواع ماساژهای موثر برای زیبایی بیشتر پوست!

چاقی صورت

چاقی صورت

چروک دور چشم

چروک دور چشم

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما