رحم و انواع عفونت های آن

رحم یکی از اندام های مهم بانوان است که وظیفه ی اصلی آن باروری و نگهداری از جنین است. در صورت بی توجهی بانوان به بهداشت این اندام، رحم خیلی زود دچار عفونت های خطرناک خواهد شد. از دید پزشکان، کلامیدیا و گنوره به عنوان شایع ترین عفونت های رحم شناخته شده اند.

رحم چیست؟

رحم که به آن زهدان نیز گفته می شود، از اندام های مختص جنس مونث می باشد که در بدن کلیه پستانداران وجود دارد. این اندام وظیفه ی نگهداری از جنین را  تا هنگام زایمان بر عهده دارد. جایگاه رحم در بدن انسان، در قسمت لگن و میان رکتوم و مثانه است. رحم ظاهری گلابی شکل دارد و از گردن و تنه تشکیل شده است. دیواره های داخلی رحم از عضلات ضخیمی تشکیل شده است که جزء قدرتمند ترین عضلات بدن یک زن به حساب می ایند. رحم یک زن در حالت عادی دارای طولی نزدیک به 5/7 سانتی متر و عرضی نزدیک به 5 سانتی متر و وزنی درحدود 35 گرم می باشد. این ابعاد و وزن پس از بارداری دست خوش تغییرات خواهد شد. مهبل که به آن واژن نیز گفته می شود از قسمت داخلی بدن به دستگاه رحم وصل می شود. 

دستگاه رحم

قسمت های مختلف رحم

فوندوس  یا Fundus  بخشی از رحم است که در قسمت فوقانی آن و کمی بالاتر از محل قرارگیری لوله‌های رحم واقع شده است. 

جسم رحم  یا Body بخش دیگری از رحم است که در میان فوندوس و ایسموس جای دارد.

گردن رحم  که به آن Cervix نیز گفته می شود، همان قسمت دوکی شکل رحم است.

ساختار رحم

گردن رحم

قسمت های مختلف رحم

عفونت رحم

رحم یکی از مهم ترین اندام های مربوط به بانوان است که به شدت  حساس می باشد. رعایت اصول بهداشتی به منظور داشتن رحمی سالم به کلیه ی بانوان توصیه می شود. اصولا بانوان  از سنین پس از بلوغ تا زمان یائسگی بیشتر از سایر هم نوعان خویش در خطر ابتلا به عفونت های رحمی قرار دارند، زیرا در سنین پیش از بلوغ و پس از یائسگی بستر مناسبی در رحم بانوان به منظور رشد میکروب ها فراهم نمی باشد. عفونت رحم  یک نوع بیماری شایع در میان بانوان است که به آن  التهاب لگن یا Pelvic Inflammatory Disease  نیز گفته می شود. در طی ابتلا به عفونت رحم، عملکرد این دستگاه دچار اختلال می شود و تخم دان ها  عامل  از هم گسیختگی و از بین رفتن بافت های هم جوار می شوند. قارچ ها، انگل ها و باکتری ها از عوامل اصلی بروز عفونت در رحم می باشند. به طور نرمال دو نوع میکروب به‌ صورت کاملا  طبیعی در واژن  بانوان وجود دارند. نوع اول، میکروب‌های دفاعی هستند که بیماری زا نمی باشند. این دسته از میکروب ها از دستگاه تناسلی بانوان در برابر عفونت ها محافظت می کنند. دسته ی دیگری از این میکروب ها بیماری زا هستند؛ اما تا زمانی که میکروب های دفاعی وظیفه ی خویش را به درستی انجام دهند، هیچ خطری نخواهند داشت؛ ولی در صورت بروز هرگونه مشکلی در نحوه ی عملکرد میکروب های دفاعی، میکروب های بیماری زا شروع به تکثیر می کنند و منجر به عفونت رحم خواهند شد. 

عفونت رحم

آشنایی با عفونت های شایع بانوان

کلامیدیا

"کلامیدیا" یک نوع بسیار شایع از عفونت رحم می باشد که در بانوان زیر 25 سال شیوع بیشتری دارد. این عفونت قادر است تا سال ها بدون هیچ گونه علامتی در بدنتان وجود داشته باشد. اگر چه عفونت کلامیدیا علائم خفیفی به همراه دارد، اما در صورت توجه نکردن به آن می تواند عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد. در برخی مواقع کلامیدیا با علائم پررنگ تری هم چون: احساس سوزش به هنگام دفع ادرار، ترشح های زیاد، سیکل های قاعدگی نامرتب و حالت تهوع و استفراغ همراه می شود. 

کلامیدیا

گنوره

گنوره یکی دیگر از عفونت های شایع رحم است که در گذشته بیشتر در بانوان زیر 25 سال مشاهده می شد؛ اما هم اکنون در میان بانوان 35 الی 44 نیز شیوع یافته است. ترشحات رنگی، سوزش در زمان دفع ادرار، احساس درد به صورت ناگهانی درقسمت زیر شکم و احساس تورم دراین ناحیه از علائم اصلی این عفونت به حساب می آیند. 

علل شایع بروز عفونت رحم

استفاده از نوار ها ی بهداشتی در زمان پریود به مدت طولانی یکی از دلایل  بروز عفونت های رحم در دراز مدت می باشد.

خارج نشدن جفت از رحم مادر به هنگام زایمان یکی دیگر از دلایل ابتلا به عفونت رحم به شمار می رود. 
برخی از عفونت های رحم به دلیل متورم شدن دیواره های رحم در زمان بارداری حاصل می گردند. به طور کلی بارداری های پی در پی خطر ابتلا به عفونت های رحم را افزایش می دهد. 

عفونت های رحم

علائم کلی عفونت رحم

  • بروز درد و سوزش در هنگام تماس جنسی
  • بروز درد بسیار شدید در زمان  سیکل ماهانه
  • تشدید خون ریزی در زمان قاعدگی و خون ریزی های غیر معمول
  • لکه بینی پس از نزدیکی
  • افت فشار خون
  • احساس ضعف و لرز
  • ایجاد نوسان در درجه حرارت بدن
  • زخم شدن دهانه ی رحم
  • و در برخی مواقع کاملا بدون علامت

درد شکم درعفونت رحم

شایع ترین عوارض عفونت رحم

عفونت رحم از بیماری های خطرناکی است که دربرخی مواقع به ناباروری بانوان منجر می شود. عفونت های لگنی، چسبندگی رحم را به دنبال دارد که همین امر, یکی از مهم ترین علل نازایی در بانوان به حساب می آید.  مادرانی که در زمان بارداری به عفونت‌های رحم دچار می شوند، در خطر ابتلا به عفونت سایر نقاط لگن قرار می گیرند؛ در صورتی که این بیماری به سرعت درمان نشود، امکان زایمان زودرس به وجود می آید. درد در قسمت زیر شکم(2 الی 3 هفته پس از زایمان)، خونریزی شدید، پاره شدن کیسه ی آب آمینیون و از دست رفتن جنین از دیگر عوارض عفونت های درمان نشده در بانوان باردار می باشد. 

چکونه عفونت های رحم را درمان کنیم؟

اگر در مراحل اولیه ی ابتلا به عفونت های رحم، به فکر درمان آن برآییم، با استفاده از چندین آنتی بیوتیک ساده از خطر ابتلا به این بیماری در امان خواهیم ماند؛ اما در صورت جدی نگرفتن این بیماری، باروری و سلامت بدن به خطر خواهد افتاد. اگر عفونت های رحمی به موقع درمان نشوند، انسداد لوله های رحم پیش خواهد آمد؛ این امر موجب بروز باروری های خارج از رحم خواهد شد. فریز کردن یا کرایوتراپی یکی از بهترین شیوه های درمان عفونت های رحمی و زخم دهانه ی رحم می باشد. با منجمد کردن بافت های غیرطبیعی رحم که از دیسپلازی سرویکس ناشی می شود، می توان زخم های دهانه ی رحم را درمان کرد. در این فرآیند مقداری گاز کربنیک با کمک یک وسیله به بخش خارجی دهانه ی رحم وارد می شود. این عمل تقریبا بدون درد است و به صورت سرپایی در مطب پزشکان انجام می شود. ترشح واژینال به مدت 2 الی 3 هفته از جمله عوارض فریز می باشد. ضمن اینکه تا 3 هفته پس از انجام فریز باید از برقراری رابطه ی جنسی پرهیز نمود. پزشکان استفاده از پمادهایی هم چون: واژینال تریپل سولفا  را به کلیه بانوانی که عمل فریز انجام داده اند، توصیه می کنند. 

فریز کردن

راه های طبیعی درمان عفونت های قارچی بانوان

عفونت های واژن در صورتی که جدی گرفته نشوند، قسمت های فوقانی اندام زنان (رحم) را به سرعت درگیر خواهند نمود. درادامه ی مقاله با برخی خوراکی های مفید برای درمان قارچ ها بیشتر آشنا می شویم.
استفاده از لبنیات خصوصا ماست به دلیل دارا بودن باکتری های لازم برای بدن، محیطی اسیدی را در ناحیه ی واژن فراهم می کند و از بروز عفونت های واژنی جلوگیری می کند. 

لبنیات

مصرف وعده های غذایی کم کالری و کربوهیدرات های پیچیده در جلوگیری از بروز عفونت های قارچی نقش به سزایی دارند. به منظور جلوگیر ی از ابتلا به عفونت های واژن و رحم از خوردن شیرینی جات، نان های سبوس دار و کربوهیدرات های ساده اجتناب کنید و کربوهیدرات های پیچیده ای هم چون: غلات و انواع حبوبات را جایگزین آن نمایید. این دسته از خوراکی ها همانند دارو عمل می کنند.

غلات

سیر یکی از آنتی باکتریال های قوی می باشد که مصرف آن به کلیه بانوانی که دچار عفونت های قارچی شده اند توصیه می شود.  

سیر

از دید پزشکان طب سنتی زغال اخته یکی از خوراکی های مفید برای درمان عفونت های بانوان به شمار می رود.  

زغال اخته

آب قره قروت یکی دیگر از خوراکی های مفید برای درمان عفونت های قارچی در بانوان می باشد. 

 قره قروت

عسل یک آنتی باکتریال طبیعی است که در طب سنتی به منظور رفع عفونت های واژن به بانوان توصیه می شود. به منظور رهایی از عفونت ها ی واژن مقداری  عسل را به ناحیه ی واژن بمالید و پس از 15 الی 20 دقیقه به خوبی بشویید. علائم بهبودی پس از انجام این عمل به سرعت ظاهر خواهد شد. 

عسل

ازسرکه سیب برای پاک سازی واژن از عفونت ها استفاده می شود. بدین منظور مقداری از سرکه سیب را به قسمت واژن بمالید و پس از چنددقیقه بشویید. با این کار از رحم خود در برابر ورود باکتری های مضر حفاظت کرده اید. 

سرکه سیب

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

درمان عفونت رحم، بعد از زایمان

درمان عفونت رحم، بعد از زایمان

مراقبت از رحم، بعد از زایمان

مراقبت از رحم، بعد از زایمان

کیست های لوله ی رحم

کیست های لوله ی رحم

همه چیز درباره فیبروم رحمی از نشانه ها تا درمان!

همه چیز درباره فیبروم رحمی از نشانه ها تا درمان!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما