بارداری و مراقبت های پیش از آن

بارداری دوره ای بسیار مهم برای مادر و جنین به حساب می آید. بانوانی که قصد دارند به زودی مادر شوند، باید مراقبت های پیش از بارداری را به طور کامل و بدون هیچ کم و کاستی رعایت نمایند.

 • گام اول در اقدامات پیش از بارداری - حتما چکاپ شوید!

مهم ترین مرحله ای که پیش از بارداری باید انجام داد، چکاپ شدن توسط یک دکتر است. لازم نیست که در اولین مرحله به پزشک متخصص زنان و یا ماما مراجعه کنید؛ یک پزشک عمومی حاذق هم قادر است تا به بررسی وضعیت کلی شما بپردازد. در این مرحله، بیماری های ژنی، خانوادگی و داروهای مصرفی شما مورد بررسی قرار می گیرد و وزن و رژیم غذایی شما چک می شود. توصیه پزشک به مادرانی که بیش از 1 سال از تست پاپ اسمیرشان می گذرد، انجام دوباره ی این آزمایش است. هم چنین آزمایش دادن در خصوص بیماری های مقاربتی و عفونی از دیگر اقداماتیست که مادران باید به آن توجه نمایند. بررسی بیماری های خاصی هم چون: کم خونی های داسی شکل، ژنتیک و تصلب کیستی بافت ها از دیگر  مواردی است که توسط پزشکان مورد بررسی قرار می گیرد.

گام اول در اقدامات پیش از بارداری - حتما چکاپ شوید!

 • گام دوم در اقدامات پیش از بارداری - مصرف ویتامین و اسید فولیک

مصرف  قرص اسید فولیک به همه ی بانوانی که در حال انجام مراقبت های پیش از بارداری هستند، توصیه می شود. رسیدن  حداقل  400 میکروگرم از این قرص به بدن در 3 ماه نخست بارداری، به داشتن نوزادی سالم کمک به سزایی خواهد نمود. طبق آمار به دست آمده، نوزادان مادرانی که پیش از بارداری و در 3 ماه نخست آن از اسید فولیک استفاده کرده اند، کمتر با نقوص مادرزادی و نقص در تشکیل لوله های عصبی مانند: اسپینا بیفیدا مواجه می شوند.  مادران باردار می توانند اسید فولیک و سایر ویتامین های مفید بدن را از داروخانه ها تهیه نمایند؛ اما پیش از آن باید از داشتن حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک درون قرص و حداکثر 770 میکروگرم ویتامین آ درون مولتی ویتامین ها اطمینان حاصل نمایند. 

*نکته: کمی و زیادی میزان اسید فولیک و  ویتامین A درون قرص ها، سلامت جنین را به خطر خواهد انداخت؛ پس پیش از مصرف، اطلاعات خود را در مورد مکمل های مصرفی کامل نمایید. 

مصرف ویتامین و اسید فولیک

 • گام سوم در اقدامات پیش از بارداری - دخانیات را برای همیشه کنار بگذارید!

بانوان در زمان بارداری از استعمال دخانیاتی هم چون: الکل، سیگار و مواد مخدر به شدت نهی می شوند. زنانی که تصمیم دارند، وظیفه ی سنگین مادری را بردوش بگیرند باید بیش از گذشته به سلامت خود اهمیت دهند؛ زیرا در خطر افتادن سلامت مادر، آسیب جنین را در پی خواهد داشت. بنا بر آمار به دست آمده از سوی بیمارستان ها، اعتیاد مادران به الکل، سیگار و مواد مخدر خطر وقوع زایمان های پیش از موعد و سقط را افزایش خواهد داد. بنا بر همین آمار نوزادان متولد شده از مادرانی که از سیگار و یا الکل استفاده می کنند، به نسبت نوزادان دیگر بسیار ضعیف تر و کم وزن تر خواهند بود. نوشیدنی های الکلی خطر بروز ناهنجاری های جنین را شدت می بخشد. 

 دخانیات را برای همیشه کنار بگذارید!

 • گام چهارم در  اقدامات پیش از بارداری - داشتن تغذیه ای سالم

زنان باردار باید پس از بارداری بیشتر از گذشته به سلامت خود اهمیت دهند. مصرف حداقل 2 لیوان آب میوه ی طبیعی در روز و 2/5 لیوان آب سبزیجات تازه بر سلامت مادر و فرزند تاثیر به سزایی خواهد داشت. پزشکان، زنان باردار را به مصرف مواد سرشار از کلسیم هم چون: لبنیات، پرتقال و ماهی سفارش می کنند. غلات، حبوبات، مرغ و گوشت نیز از مواد مغذی و لازم برای مادر و جنین در دوران بارداری به حساب می ایند. 

داشتن تغذیه ای سالم

 • گام پنجم در اقدامات پیش از بارداری - مصرف بیش از اندازه ی کافئین را کنار بگذارید!

بنا بر یافته های پزشکان، مصرف بیش از اندازه ی کافئین در دوران بارداری با سقط جنین رابطه ی مستقیم دارد؛ از همین رو پزشکان به کلیه بانوانی که آرزوی مادر شدن را در سر می پرورانند، توصیه می کنند تا میزان مصرف مواد کافئین دار را در طول روز به حداقل میزان خود برسانند. بنا بر بررسی های انجام شده مصرف بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز، امکان ناباروری  و سقط جنین را افزایش می دهد.

کافئین را کنار بگذارید!

 • گام ششم در اقدامات پیش از بارداری - وزن خود را کنترل کنید!

داشتن وزنی متعادل، یک دوره بارداری آسان را به دنبال خواهد داشت. زنان باردار می توانند به منظور  داشتن وزنی معقول در دوران بارداری از نظرات متخصصان تغذیه بهره بگیرند.  

وزن خود را کنترل کنید!

 • گام هفتم در اقدامات پیش از بارداری - مصرف کنترل شده ی ماهی

ماهی یکی از منابع سرشار از امگا3، ویتامین D، پروتئین و سایر مواد مغذی لازم برای بدن است که بر رشد سیستم مغز و بینایی جنین نیز تاثیر خواهد داشت؛ اما طبق نظریه ی کارشناسان، جیوه ی موجود در ماهی برای مادر و جنین دردوران بارداری مضر است؛ از همین رو مادران باردار باید در مصرف آن حد تعادل را رعایت نمایند. بنا بر بیانیه ی سازمان غذایی و دارویی جهان، موجودات دریایی هم چون: اره ماهی، کوسه و شاه ماهی دارای میزان زیادی جیوه هستند؛ بهتر است که بانوان در دوران بارداری از خوردن این گونه آبزیان امتناع بورزند. بنا بر تحقیقات انجام شده، مصرف حداقل 340 گرم ماهی در طول هفته به منظور تامین نیازهای بدنی مادر و جنین به زنان باردار توصیه می شود.

 مصرف کنترل شده ی ماهی

 • گام هشتم در اقدامات پیش از بارداری - در این دوران ورزش را کنار نگذارید!

 سعی کنید پیش از بارداری ورزش هایی هم چون: پیاده روی و دوچرخه سواری را  در برنامه ی روزانه ی خود جای دهید. با این کار از استرس های پس از بارداری در امان خواهید ماند. ورزش کردنی که با اندکی تعریق همراه باشد، به کاهش وزن و داشتن اندامی متناسب، پس از بارداری کمک به سزایی خواهد کرد.  انجام حرکات کششی و یا یوگا به مدت 30 دقیقه در روز به سلامت روح و جسم شما و فرزند دلبندتان کمک خواهد کرد.

در این دوران ورزش را کنار نگذارید!

 • گام نهم در اقدامات پیش از بارداری - سلامت دندان هایتان را بررسی کنید!

در دوران بارداری میزان ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند زمینه ی بروز بیماری های لثه را در زنان باردار افزایش دهد. تورم لثه، خونریزی لثه و پوسیدگی دندان از بیماری های شایعی می باشد که پس از بارداری ظاهر خواهند شد. بهتر است که مادران عزیز قبل از اقدام به بارداری، تحت نظارت دندان پزشک از سلامت دهان و دندان خود اطمینان کامل حاصل نمایند.  ​

 سلامت دندان هایتان را بررسی کنید!

 • گام دهم در اقدامات پیش از بارداری - سابقه ی پزشکی خود را در اختیار متخصص زنان قرار دهید!

سعی کنید پیش از بارداری  اطلاعات جامعی در مورد بیماری های ژنتیکی خانواده ی خود و همسرتان جمع آوری نمایید و سپس آن را در اختیار پزشک متخصص خود قرار دهید. سابقه ی ابتلای اطرافیان به بیماری هایی مانند: سندروم دان، تصلب کیستی بافت ها، بیماری های قلبی و عروقی و  انواع کم خونی ها از جمله موارد مهمی می باشند که باید پیش از بارداری توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند. پزشک متخصص پس از بررسی این موارد و در صورت نبودن هیچ گونه مشکلی، تائیدیه ی بارداری را به زوج ارائه خواهد داد. 

بررسی بیمار یهای ژنتیکی

 • گام یازدهم در اقدامات پیش از بارداری - هزینه ی دوران بارداری را کنار بگذارید!

اگر شرایط مالی قابل قبولی ندارید، سعی کنید پیش از بارداری مقداری از درآمد خود را به منظور تامین هزینه هایی که صرف اقدامات پیش از بارداری، مراقبت های حین بارداری و زایمان می شود، پس انداز نمایید. قاعدتا  به دنیا آوردن یک نوزاد سالم  هزینه های زیادی را به همراه خواهد داشت؛ از ویزیت های مداوم گرفته تا  تست های غربال گری و خرید قرص های ویتامین. پس این مورد را در نظر داشته باشید که برای داشتن فرزندی سالم باید جیب پرپولی داشته باشید!

هزینه ی دوران بارداری

 • گام دوازدهم در اقدامات پیش از بارداری - افسردگی را از خود دور کنید!

نتایج تحقیقاتی که موسسه پزشکی آلیس دومار به دست آورده است، بیانگر این موضوع است که: زنانی که از افسردگی رنج می برند بیشتر از سایر هم نوعان خود در معرض خطر ناباروری قرار دارند. بنا بر پیشنهاد این موسسه، بانوانی که در خانواده ی خود سابقه ی افسردگی دارند، باید پیش از بارداری به روان پزشک یا تراپیست مراجعه کنند تا از خطر افسردگی پیش از بارداری و پس از آن مصون بمانند. دارو درمانی و مشاوره دوشیوه ی بسیار کارآمد و موفق در درمان افسردگی به شمار می رود. 

افسردگی

 • گام سیزدهم در اقدامات پیش از بارداری - بدن خود را از کلیه باکتری ها و ویروس ها در امان نگه دارید!

زنانی که قصد بارداری دارند، باید این نکته را مدنظر داشته باشند که ابتلا به هرگونه ویروس وآنفولانزایی عواقب ناگواری هم چون: ابتلا به ذات الریه و یا زایمان زودرس را در پی خواهد داشت. زنان باردار باید ازخوردن آب میوه های هموژنیزه نشده پرهیز نمایند زیرا این محصولات حاوی باکتری های مضری مانند:کولی یا سالمونلا می باشند. خوردن پنیرهای سترون نشده، فرآورده های گوشتی خام و لبنیات هموژنیزه نشده خطر زایمان زودرس را در دوران بارداری افزایش می دهد.  پزشکان به زنانی که در آستانه ی بارداری قرار دارند، توصیه می کنند که پیش از شروع بارداری واکسن آنفولانزا تزریق کنند تا در طول سال و در زمان حاملگی از ابتلا به سرماخوردگی در امان بمانند. 

باکتری ها و ویروس ها

 • گام چهاردهم در اقدامات پیش از بارداری - در شرایط محیطی امن قرار بگیرید!

قرار گرفتن در معرض تشعشعات، مواد سمی و سرب های معلق درهوا روند رشد جنین در رحم را دچار اختلال خواهد کرد. به  منظور گذراندن دوران بارداری آرام و سالم، پیش از اقدام به بارداری محلی مناسب و سالم را برای سکونت انتخاب کنید. 

شرایط محیطی امن

 • گام پانزدهم در اقدامات پیش از بارداری - با جان و دل تصمیم به مادر شدن بگیرید!

به دنیا آوردن فرزند، امریست که به تعقل و تصمیم احتیاج دارد. زوج هایی که تفکر بچه دار شدن را در سر می پرورانند باید قبل از اقدام به بارداری به آمادگی کامل دست یابند. زوج های جوان باید بدانند که به دنیا آوردن فرزند، مسئولیت زیادی به همراه دارد. آمادگی مادر و پدر برای پذیرش یک نقش جدید در خانواده یکی از موارد بسیار مهمی است که پیش از بارداری باید مورد بررسی قرار گیرد. 

با جان و دل تصمیم به مادر شدن بگیرید!

 • گام شانزدهم در اقدامات پیش از بارداری -روش های پیش گیری را کنار بگذارید!

زوج هایی که تصمیم خود را گرفته اند و در انتظار اضافه کردن عضو جدید به کانون خانواده هستند  و کلیه گام های پیشین را برداشته اند باید همه ی روش های جلوگیری از بارداری را کنار بگذارند. ممکن است باردار شدن از یک روز تا 1 سال به طول بینجامند؛ اما نکته ی مهم این است که این بازه ی  زمانی کاملا معمول و طبیعی است.

روش های پیش گیری را کنار بگذارید!

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

نکته هایی مهم برای یک خانم باردار!

نکته هایی مهم برای یک خانم باردار!

پیشنهادات طب سنتی برای رفع مشکلات بارداری!

پیشنهادات طب سنتی برای رفع مشکلات بارداری!

درمانهایی برای آلرژی دوران بارداری!

درمانهایی برای آلرژی دوران بارداری!

یبوست های حین بارداری را اینگونه درمان کنید!

یبوست های حین بارداری را اینگونه درمان کنید!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما