خودارضایی

خودارضایی به روش انحرافی ارضای میل جنسی گفته می شود. در این عمل اندام های جنسی زن یا مرد تحریک می شود. خودارضایی معمولا با آلات مصنوعی صورت می گیرد که عواقب سوئی را به دنبال دارد.

خودارضایی برای زنان «استشهاء» و برای مردان «استمناء» نامیده می شود. زمانی که فرد خودارضایی می کند به اوج لذت جنسی می رسد. نتیجه خود ارضایی برای مردان با بیرون آمدن مایع منی و برای زنان با سفت شدن عضلات و لذت جنسی در ناحیه مهبل است. اگرچه تمایلات جنسی برای سلامت جسمی ضرورت دارد، اما تا زمانی می تواند نتیجه صحیحی به دنبال داشته باشد که در مسیر درست قرار بگیرد. خودارضایی شکل نادرست لذت جنسی است که نه تنها فایده ای برای بدن نداردبلکه موجب آسیب های جدی نیز می شود.

زمانی که فرد خودارضایی می کند، دستگاه تناسلی او تحریک می شود. در بسیاری از مواقع فرد با دستکاری آلت تناسلی این کار را انجام می دهد که در نهایت هیجانات ناشی ازخودارضایی، لذت جنسی را در فرد به اوج خود می رساند که با خروج مایع از دستگاه تناسلی پایان می یابد. عمل خودارضایی تنها برای مدت کوتاهی موجب حس رضایت در فرد می شود و پس از مدتی عوارض آن بروز می کند. چرا که از لحاظ روحی فرد ارضا نمی شود و تنها جسمی او در ارتباط با عمل خودارضایی قرار می گیرد. بنابراین افرادی که به این رفتار خطرناک اعتیاد دارند، باید درمان شوند. کنترل و ترک این عادت قبل از ازدواج، می تواند از مشکلاتی که بعدها در زندگی زناشویی بوجود می آید، پیشگیری کند.

خودارضایی-خود ارضایی-میل جنسی

عوارض خود ارضایی

اولین مشکلی که پس از خودارضایی برای فرد ایجاد می شود، مشکلات اعصاب و روان است. زیرا در زمان خودارضایی فرد صحنه خاصی را تجسم می کند تا نیاز جنسی اش برطرف شود. در نتیجه قوای ذهنی از قبیل عصبانیت، بی حوصلگی، ضعف و سستی اراده و … در فرد فرسوده می شود. همچنین انجام خودارضایی موجب می شود تا قوای جسمانی فرد تضعیف شود. کاهش قدرت چشم و گوش، کم خونی، رنگ پریدگی، نقصان قوای حافظه، لاغری، سرگیجه و ... از دیگر عوارض خودارضایی است.

در صورتی که فرد در دراز مدت خودارضایی کند، این کار برای او یک عادت رفتاری می شود که حتی بعد از ازدواج نیز قادر به ترک آن نیست. ضمن اینکه این عادت نادرست در هر دو جنس زن و مرد دیده شده است. خانم هایی که به خودارضایی عادت دارند، پس از ازدواج دچار مشکل می شوند و نمی توانند روابط زناشویی موفقیت آمیزی داشته باشند. در نتیجه به خلاء عاطفی، افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس دچار می شوند. زیرا به شرایط خودارضایی عادت کرده اند و در یک وضعیت خاصی که خود را تحریک می کنند به ارگاسم می رسند. همین امر موجب می شود تا به هنگام نزدیکی با همسر، به یاد رفتارهای خود بیفتند و گمان کنند تنها در آن شرایط می توانند به ارگاسم برسند.

مشکلات ناشی از خودارضایی

خودارضایی مشکلات متعددی را به دنبال دارد که عبارتند از:


گرفتگی عضلات

برای رسیدن به اوج لذت جنسی، برای پمپاژ خون به ناحیه‌ تناسلی در هر دو جنس زن و مرد عضلات بدن و دستگاه تناسلی منقبض می شود. در خودارضایی عضلات بیش از حد منقبض می شوند که موجب شرطی شدن دستگاه تناسلی می شود. به همین دلیل در زمان رابطه جنسی، باید عضلات به همان اندازه منقبض شوند تا فرد به مرحله ارگاسم برسد. 


خستگی و کوفتگی

 پس از رابطه جنسی اعضای بدن دچار خستگی شدید می شوند که دلیل آن را می توان صرف انرژی زیاد در عمل جنسی دانست. همین مورد در خودارضایی نیز وجود دارد اما مراتب آن بیشتر است و فردی که به طور مرتب خودارضایی می کند به کمبود انرژی و تخلیه ‌ذخایر (گلیکوژن) (نوعی قند) مبتلا می‌شود. در نتیجه خستگی مفرط به سراغ فرد می آید.


حس گریز از اجتماع

افرادی که به خودارضایی گرفتار شده اند، به مرور زمان از حضور در اجتماع امتناع می کنند. زیرا برای خود افکار دور و درازی را تصور می کند که قابل تقسیم با جمع نیست. این دسته از افراد به آینده و جهانی نامعلوم می‌اندیشند. از سوی دیگر زمانی که فرد به طور مداوم به لذات شخصی خود فکر می کند، روابط اجتماعی او سست می شود. به مرور زمان نیز به انزواجویی میل پیدا می کند.


کاهش اعتماد به نفس

افرادی که خودارضایی می کنند، به مرور زمان این حس در آنها رشد می کند که برای برقراری ارتباط با جنس مخالف بی کفایت هستند. در نتیجه اعتماد به نفس آنها کاهش می یابد. در عین حال این دسته از افراد نسبت به دیگران حس حسادت پیدا می کنند که عواقب وخیم خود را به دنبال دارد. متزلزل شدن شخصیت از جمله عوارض زیانبار خودارضایی است.


انزال زودرس 

با توجه به اینکه فرد نسبت به نقاط تحریک پذیر بدن خود اطلاع کامل دارد، در خودارضایی به طور دقیق بر روی این نقاط متمرکز می شود. به همین دلیل است که مرحله انزال یا ارگاسم سریع اتفاق می افتد. در عین حال افراد معتاد به خودارضایی در زمان روابط زناشویی فقط به ارضای خود فکر می کنند و اهمیت زیادی به شریک جنسی نمی دهند.


ناسازگاری زناشویی و سردی روابط

از دیگر عوارض و مشکلاتی که به دنبال خودارضایی فرد را به خود مبتلا می کند، به خطر افتادن روابط زناشویی است. به طوری که منشا اصلی بسیاری از اختلافات زوجین عنوان شده است. خودارضایی در خانم ها موجب می شود تا تحریکات جنسی در آنها بی‌اثر شود. در نتیجه موجب دلسردی آنها از همسرشان و متقابلا شوهر از زن می شود.

مشکلات خودارضایی-عواقب خودارضایی-درمان خودارضایی

علائم جسمی خودارضایی

افرادی که به خودارضایی عادت کرده اند، پس از مدتی علائم و مشخصه های آن در ظاهر آنها هویدا می شود. این علائم عبارتند از:

 1.  افسردگی شدید
 2. از بین رفتن زیبایی چشم ها
 3.  به هم خوردن تناسب اندام و زشتی هیکل
 4.  ریزش شدید موی سر
 5. بدبینی، شکاکیت و تندخویی
 6.  دفع بی اختیار منی
 7. سرطان پروستات
 8.  سرطان پستان
 9.  بی اختیاری ادرار
 10.  بی اختیاری در کنترل منی
 11.  ضعف در قوای جسمی و جنسی
 12. ضعف بینایی و شنوایی 
 13. کاهش قدرت حافظه و یادگیری
 14.  ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل در برابر مسائل
 15.  بی حالی و ضعف همیشگی
 16. آسیب به پرده بکارت در دختران
 17. تحریک مصنوعی و مداوم آلت تناسلی و در نتیجه کم خونی
 18. تورم کانال نطفه و قسمت پایانی و عقب کانال ادرار
 19. نامنظم شدن دوره عادت ماهانه 

درمان خود ارضایی-ابتلا به خودارضایی-روابط زناشویی


ترک خودارضایی

با توجه به مشکلاتی که در نتیجه خودارضایی در افراد ایجاد می شود، ترک این عادت ضروری است. البته با افزایش سن ازدواج بسیاری از جوانان به این عادت ناپسند مبتلا هستند. در این زمینه دادن آموزش های لازم جهت ترک این عادت و همچنین فرهنگ سازی برای پیشگیری از ابتلا به آن ضروری می باشد. ضمن اینکه پزشکان تاکید زیادی بر ترک خودارضایی دارند، در دین نیز انجام این عمل به شدت نهی شده است. به طور کلی برای ترک خودارضایی نکات زیر توصیه می شود:

 1. رفتن به موقع به دستشویی و تخلیه مثانه
 2. خودداری از نگاه کردن به بدن عریان 
 3. گرفتن روزه برای کاهش میزان تغذیه روزانه
 4. خودداری از حمام های طولانی 
 5. خودداری از نوشیدن آب و مایعات قبل از خواب 
 6. خودداری از دست زدن به اندام تناسلی
 7. خوابیدن به پشت؛ هرگز نباید به رو بخوابید
 8. خودداری از پرخوری در زمان خواب
 9. خودداری از پوشیدن چسبان و تنگ
 10. خودداری از نگاه کردن به تصاویر و فیلم های تحریک کننده
 11. عدم شرکت در مطالب و مباحث جنسی و شوخی های تحریک کننده
 12. انجام ورزش و تحرکات جسمی برای تخلیه انرژی اضافی بدن
 13. داشتن برنامه در طی روز از قبیل عبادت، ورزش، مطالعه و ...
 14. خودداری از قرار گرفتن در مکان های خلوت و گذراندن اوقات فراغت با اطرافیان
 15. خودداری از مصرف غذاهای پرچرب و محرک از قبیل خرما، پیاز، مرچ، تخم‏ مرغ، گوشت سرخی و ....

منبع : اختصاصی وبگردها_ مریم کوهشاری

خود ارضایی و عواقب بد آن

خود ارضایی و عواقب بد آن

نکاتی درباره ی خودارضایی و آسیب پرده ی بکارت

نکاتی درباره ی خودارضایی و آسیب پرده ی بکارت

عوارض خود ارضایی در خانم های دوشیزه!

عوارض خود ارضایی در خانم های دوشیزه!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما