ترنس سکشوال

ترنس سکشوال که به آن تراجنسی نیز گفته می شود، یک نوع اختلال در شناخت هویت جنسی به شمار می آید. افراد مبتلا به این عارضه عموما دارای روحیه ای کاملا مغایر با جسمشان هستند. ترنس ها دارای دو گونه ی M TO F و F TO M می باشند. بیماران تراجنسی غالبا پس از گذراندن یک دوره مشاوره به منظوریکسان سازی روح و جسم به تیغ جراحان سپرده خواهند شد .

ترنس سکشوال چیست؟

 ترنس سکشوال(Transsexual) یا  تراجنسی که در اختصار به این بیماران TS نیز گفته می شود، یک اختلال روانی می باشد که روند رو به رشدی را در جهان در پیش روی گرفته است. این اختلال در برخی مواقع با مشاوره و گفتار درمانی قابل درمان، و در بعضی مواقع به جراحی ختم خواهد شد. افرادی که به این عارضه دچار هستند، دچار تناقض روح و جسم می باشند؛ یا به عبارتی  دارای هویت جنسیتی متناقضی هستند. ترنس ها عموما  اندام  خود را کاملا نامرتبط با روح و روان خویش در می یابند. این افراد دارای روحیه ای کاملا ناهمگون با جسم خود هستند،  از همین رو به عنوان فردی که دچار اختلال روانی می باشند در جامعه شناخته می شوند. به عبارتی می توان گفت:  افراد ترنس دارای روانی کاملا مخالف با اندام های جنسی خود هستند. ترنس ها مراحل زیادی را به منظور رسیدن به مطلوب خود(جنس مخالف) طی می کنند؛ که این مراحل شامل: مشاوره، هورمون تراپی، تغییر  رفتار در جامعه، تغییر در پوشش و جراحی می باشد. ترنس ها اگر به آنچه که تمایل دارند، سوق نیابند، میل به خودکشی در آنها تقویت خواهد شد؛ پس باید آنها را به خوبی درک کردو راه های درمانی را پا به پایشان طی نمود.  بیمارانی که به اختلال هویت جنسی یا Gender Identity disorder مبتلا می باشند به هیچ وجه به رابطه ی جنسی فکر نمی کنند بلکه دچار اختلالی شدید در شناخت هویت جنسی خود شده اند. ترنس ها غالبا روح خود را گرفتار کالبد جسمانی خود می بینند و به دنبال راهکاری به منظور رهایی از جسمشان می گردند. این افراد عاشقانه به هویت نهان خود عشق می ورزند و از شرایط کنونی خود تنفر دارند. ترنس ها به دلیل داشتن رفتار های نامتعارف در جامعه و ناهمگونی آن با جسمشان، به شدت در جامعه ی ما توبیخ و سرکوب می شوند؛ در صورتی که باید به آنها با دید مثبت و نگرش یک بیمار که احتیاج به درمان دارد، توجه شود. رفتار نامتناسب اطرافیان میل به زندگی را در ترنس ها به شدت کاهش خواهد داد.

تراجنسی

شناخت بیشتر ترنس ها و دسته بندی ان ها

 ترنس ها دارای دو گونه ی ام تو اف( M TO F) و اف تو ام ( F TO M)  می باشند. افرادی که دارای جسمی کاملا مردانه هستندو رویای زنانگی را در سر می پرورانند جز ترنس های دسته ی اول و زنانی که ظاهرا دارای کلیه ویژگی های جسمانی سایر بانوان هستند ولی افکاری مردانه دارند را جز ترنس های دسته ی دوم می دانند. 

ترنس ها

شناخت بیشتر ترنس های M TO F

 ترنس های مرد میل شدیدی به زنانگی را در وجود خود احساس می کنند؛ به همین دلیل از اینکه در جامعه به عنوان یک مرد شناخته شوند، به شدت رنج می برند. آنها تمایل دارند که در تمامی میهمانی ها به جای پوشیدن کت و شلوار و یا سایر لباس های مردانه، لباس های باز و دامن بپوشند. ترنس های M TO F همانند سایر بانوان از زدن لاک، آرایش کردن و رنگ کردن مو لذت می برند اما به دلیل قابل هضم نبودن این گونه مسائل در جامعه با برخورد شدید اطرافیان رو به رو خواهند شد.  ترنس های M TO F در زمان تحصیل و یا کار به سایر هم جنس های خود تمایل شدید پیدا خواهند کرد و در افکارشان، آنها را جنس مخالف خود می دانند. این افراد در جمع زنان بسیار آرام هستند و آنها را جفت روح خود می پندارند و سعی دارند تا  صمیمی ترین دوستان خود را از میان قشر زنان انتخاب نمایند؛ زیرا آنها را هم نوع خود می دانند. اگر به ترنس های M TO F  اجازه ی معاشرت سالم با سایر زنان داده نشود، به شدت سرخورده و افسرده خواهند شد. این دسته از ترنس ها اگر پیش از درمان ازدواج کنند، در زندگی مشترک خود با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم خواهند کرد. آنها چون خود را جنس مونث می پندارند، در مراحل مختلف زندگی به شریک زندگی خود و تجربه های زنانه ی وی حسادت خواهند ورزید. 

شناخت ترنسکشوال

شناخت بیشتر ترنس های F TO M

ترنس های F TO M از بدو تولد کاملا سالم هستند و دارای کلیه ویژگی های جسمانی جنس مونث هستند؛ اما افکار متناقض با جسم سبب به وجود آمدن اختلال هویتی در این گونه افراد خواهد شد. ترنس های F TO M دارای جسمی ظریف و رفتاری کاملا زمخت هستند. این دسته از ترنس ها که روحیه ی کاملا پسرانه ای دارند، در مدارس به خوبی قابل تشخیص هستند. در صورتی که ترنس های  F TO M  پیش از ازدواج درمان نشوند، با مشکلات زیادی در آینده رو به رو خواهند شد.  این افراد قادر به درک درست وظایف خویش در زندگی زناشویی نخواهند بود و مداما خود را به عنوان جنس مذکر در زندگی زناشویی تصور خواهند کرد؛ همین امر موجب بروز مشکلات مهم و بی شماری خواهد شد. 

شناخت ترنسکشوال 2

دانستنی های زندگی ترنس ها

کارشناسان بر این باورند که تشخیص به موقع این اختلال در فرزندان، روند درمان را جلو می اندازد و پاسخ دهی  بدنی ترنس ها را به مواد دارویی افزایش می دهد. روانشناسان به مادر و پدران عزیز توصیه می کنند که رفتار کودک 3 یا 4 ساله ی خود را از همان ابتدا به خوبی مورد بررسی قرار دهند و در صورت مشاهده ی رفتارهای نامتعارف هر چه سریع تر به یک روان شناس حاذق مراجعه نمایند. پسرانی که میل به بازی های دخترانه دارند و یا بلعکس، دخترانی که به بازی کردن با پسران تمایل دارند د رمعرض ابتلا به اختلال ترنس سکشوال قرار دارند. در صورتی که این اختلال از سوی  پزشکی قانونی تائید شود، عمل تغییر جنسیت در دوران بلوغ انجام خواهد شد. در مرحله پس از آن، هورمون تراپی آغاز می شود و پس از طی کردن یک دوره، فرد به جسمی هم سو با روحش دست می یابد.

زندگی ترنس ها

نکته ای که والدین افراد ترنس باید به آن توجه کنند: این اختلال کاملا طبیعی می باشد و حکم تغییر جنسیت  در سال های گذشته به منظور درمان بیماران ترنس به دست امام خمینی ره صادر گشته است.  رهبر والامقام اعلام نمودند که عدم انطباق روح با جسم یک بیماری است و از آنجایی که روح قابلیت تغییر پذیری ندارد، پس می توان با تغییر جنسیت به بیماران ترنس کمک نمود. پس خانواده ی افراد ترنس باید فرزند خود را به خوبی  درک کنند و از مخالفت و سرکوبی این افراد بپرهیزند.  برخی از خانواده ها به منظور تغییر فکر فرزند بیمار خود، به شوک درمانی روی می اورند که متاسفانه در برخی مواقع به دیوانگی فرد ترنس منتهی می گردد. لازم است که بدانید افرادی که ترنس هستند پس از شوک درمانی دچار تغییر روح و عقیده نخواهند شد و کماکان جسم خود را متضاد روحشان تلقی می کنند. پس با فراهم آوردن بستری  مناسب به درمان هرچه سریع تر این افراد کمک کنید!

فتوای امام خمینی

عمل جراحی ترنس های F TO M  سخت تر است یا ترنس های M TO F؟

طبق آمار کسب شده،  تعداد ترنس های M TO F نزدیک به 2 الی 3 درصد بیشتر از ترنس های F TO M برآورد شده است. بنا بر گفته ی پزشکان متخصص عمل جراحی تغییر جنسیت ترنس های مرد به زن به مراتب ساده تر از  جراحی ترنس های زن به مرد می باشد. ترنس های مرد به زن پس از تغییر جنسیت دچار کاستی هایی در برقراری رابطه ی جنسی خواهند بود؛ اما از لحاظ روانی کاملا بر عکس است. زنانی که به مرد تبدیل شده اند، دارای رفتار اجتماعی کاملا معقول و مردانه ای خواهند بود؛ ولی مردان مبدل شده به زن دارای حرکات بسیار لوس و عشوه های اغراق آمیز و غیر عادی می باشند. از همین رو پذیرش ترنس های F TO M در جامعه بسیار راحت تر خواهد بود. 

تی اس

برخی از ویژگی های ترنس ها

  • اضطراب و آشفتگی دائمی
  • اعلام نارضایتی از هویت جنسی خود
  • الگو گیری  از جنس مخالف در گفتار و رفتار
  • گرایش یافتن به هم جنسان خود
  • کند و کاوش در هویت جنسی خود

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما