قرمزی چشم

قرمزی چشم یکی از مشکلاتی است که در اکثر مواقع افراد به آن مبتلا می شوند و علت آن نرسیدن اکسیژن کافی به قرنیه چشم و بافت‌هایی است که چشم‌ها را می‌پوشانند. قرمزی چشم خطرناک نیست و تنها دید فرد دچار اختلال می شود و اگر درد آن شدید شود، می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

زمانی که قرمزی چشم کمرنگ باشد، به این معناست که خون درون رگ‌ها غلظت کمتری دارد. عموما در زمان صبح قرمزی چشم به صورت خفیف دیده می شود که کاملا طبیعی است و پس از چند ساعت رفع می شود.

علائم قرمزی چشم

افرادی که با چشمان خود زیاد کار می کنند، برای مثال دانشجویانی که مجبورند ساعت زیادی را مطالعه کنند و یا افرادی که ساعتهای زیادی را در پشت سیستم های کامپیوتری می نشینند، دچار قرمزی چشم می شوند که نشانه خطرناک بودن یا نبودن نیست و اگر نشان‌دهنده شرایطی خاص و نگران‌کننده باشد، با برخی علائم مثل درد همراه می شود.

علائم قرمزی چشم در بیماری حاد

به طور کلی علائم قرمزی چشم که نشانه وجود یک بیماری مزمن است، همراه با التهاب و تورم خشکی چشم‌ها، خارچشم، سردرد، گردن درد، عطسه، سرفه، آبریزش بینی، انقباض‌های ناگهانی عضلات، خروج مواد مخاطی از گلو و بینی، تورم پاها و دست‌ها همراه می شود.

علائم قرمزی چشم در زمان صبح

قرمزی چشم در زمان صبح می تواند در نتیجه کم‌خوابی، بدخوابی و قطع نفس در حین خواب (آپنه) باشد. افرادی که الکل مصرف می کنند، در خواب آنها اختلال ایجاد می شود، به طوری که در زمان صبح با قرمزی چشم مواجه می شود. تغذیه روز گذشته، استفاده از محصولات آرایشی چشم و پاک نکردن آنها قبل از خواب، کاهش تراوش اشک چشم در طول شب از دیگر دلایل قرمزی چشم در زمان صبح است.

دلیل قرمزی چشم-قرمزی چشم

دلایل قرمزی چشم

ابتلا به قرمزی چشم دلایل مختلفی دارد. اگر در زمان شب باشد، باید دلایل آن در مواد سمی موجود در محیط تشعشعات ناشی از نور خورشید، وارد شدن فشار به چشم‌ها، خستگی زیاد، دود سیگار، بخارات و دودهای شیمیایی، استفاده مداوم از لنزهای تماسی و ... جستجو کرد.
همچنین افردی که فعالیت های خاص انجام می دهند، در شب و یا هنگام صبح چشمان آنها قرمز است. به این دلیل که چشم آنها در برابر محیط تحریک کننده در این فعالیت ها قرار گرفته است. سایر علل قرمزی چشم نیز عبارتند از: استرس و نگرانی‌های مضاعف، وجود شیء خارجی در قرنیه، تورم عنبیه، داروهای رقیق‌کننده خون بارداری نارسایی کلیه (سنگ کلیه)، بیماری کبد، فشار خون بالا، یائسگی، هوای خشک، عفونت، سرماخوردگی، حساسیت و تب بالا، رژیم‌های غذایی نامناسب، تورم پلک چشم، ورم ملتحمه زخم قرنیه و عفونت آن، خراشیدگی قرنیه، دیابت، کمبود ویتامین‌های B2 وB6، آمنیواسیدهای هیستیدین، لیزین و فنیل آلانین.


علل قرمزی چشم در کودکان

با وجودی که چشم های کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر کار می کند و در عین حال کمتر در معرض تشعشات نور خورشید قرار می گیرد، اما باز هم ممکن است کودکان با قرمزی چشم مواجه شوند. دلایل قرمزی چشم در کودکان تقریبا با بزرگسالان یکسان است. با این تفاوت که چشم کودک تاب و مقاومت کافی در مقابل عوام حساسیت زا را ندارد. کودکان نمی دانند که نباید زمان سوزش و خارش چشم ها را بمالند تا از تشدید این مشکل جلوگیری شود. 
قرمزی چشم در کودکان به دلایلی از جمله عفونت گوش، کم آبی بدن و حتی گرما و سرمای محیط رخ می دهد. در برخی موارد نیز ممکت است بیماری کاوازاکی که با التهاب رگ‌های خونی همراه است، موجب قرمزی چشم در کودکان شود. در کشور آمریکا از میان هر 100 هزار کودک، 19 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند که با افزایش سن، بافت چشم نیز تضعیف می شود. این بیماری گاهی با کودک باقی می ماند و در پیری این بافت‌ها آنقدر ضعیف عمل می‌کند که برخی مشکلات، از جمله اختلالات مربوط به بینایی را در وی ایجاد می‌کند.
از دیگر علل ابتلا به قرمزی چشم در کودکان می تواند استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون، سرماخوردگی، حساسیت و تب بالا، رژیم‌های غذایی نامناسب، تورم پلک چشم، ورم ملتحمه زخم قرنیه و عفونت آن، حساسیت‌ها، فرو رفتن شیء خارجی در چشم و ... باشد.

علت قرمزی چشم-ابتلا به قرمزی چشم

رفع قرمزی چشم

قرمزی چشم به خودی خود خطرناک نیست. اما چهره را عبوس و ناراحت نشان می دهد. اگر قرمزی چشم به دلیل خستگی باشد، که تنها راه آن استراحت است. در موارد شدیدتر که قرمزی چشم با استراحت برطرف نمی شود، فرد باید به چشم پزشک مراجعه کند. در این موارد برای درمان چشمان قرمز شده بیمار از محلول نمک، قطره نفازولین و ... استفاده می شود. اگر در چشم فرد شی خارجی فرو رفته باشد، چشم پزشک سعی می کند تا ابتدا این شی را خارج کند و سپس فرآیند شستشوی چشم را انجام دهد.
یک نکته پزشکی به تمام کسانی که به قرمزی چشم دچار شده اند؛ خودداری از دست زدن به چشم است. در افرادی که قرنیه ورم کرده است، چشم پزشک باید ابتدا برای درمان قرنیه اقدام کند. در این موارد بیمار باید از دست زدن به چشم‌ها و مالیدن آنها خودداری کند. زیرا ممکن است عفونت به سایر نقاط چشم سرایت کند که درمان آن دشوارتر می شود.

راه حل های آسان برای درمان قرمزی چشم

اگرچه گفته می شود زمانی که قرمزی چشم به دلایل و مشکلات پزشکی و عفونت ها رخ داده است، باید به چشم پزشک مراجعه کرد، اما گاهی نیز علت ابتلا به قرمزی چشم حاد نیست و می توان آن را روش های ساده برطرف کرد. در واقع برخی از گیاهان دارویی می توانند به رفع قرمزی چشم کنند. از جمله می توان به چای اشاره کرد. چشم های مبتلا به قرمزی را با چای دم شده دو تا سه بار در طی روز بشویید، مشکل آنها برطرف می شود. همچنین دم کرده گل بابونه نیز به رفع قرمزی چشم کمک می کند. در زیر روش و راه حل های رفع قرمزی چشم را توضیح می دهیم.


دم کرده بابونه

مقداری گل بابونه را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت نیم ساعت آن را دم کنید. سپس آن را صاف کنید و چشم ها را با آن بشویید. 


آب هویج

آب هویج کمک زیادی به درمان و رفع قرمزی چشم می کند. باید در طی روز یک لیوان آب هویج بنوشید.


روغن زیتون

روغن زیتون کمک زیادی به رفع خارش چشم و تقویت بینایی می کند. اگر به دلیل خشکی، به قرمزی چشم مبتلا هستید، بهتر است در طی روز 2 تا 3 قطره روغن زیتون استفاده کنید. 

رفع قرمزی چشم-درمان گیاهی قرمزی چشم


کمپرس آب گرم

کمپرس گرم می‌تواند از شدت قرمزی چشم‌ها و التهاب چشم ها بکاهد. برای این کار باید ابتدا یک دستمال کاملاً تمیز را بشویید و داخل ظرف آب نبستاً گرم فرو ببر و آن را بر روی چشم‌ها قرار دهید. یک روش دیگر این است که چشم‌های خود را ببندید و روی آنها آب سرد بریزید تا احساس آرامش و راحتی کنید.


خودداری از مصرف دخانیات

دودها نیز موجب ابتلا به قرمزی چشم می شوند. در این صورت باید از مصرف دخانیات خودداری کنید. در عین حال در معرض بخار و دودهای شیمیایی غلیظ، مواد سمی موجود در محیط و تشعشعات زیانبار خورشید قرار نگیرید. زیرا این مواد موجب قرمزی چشم می شوند. اگر مجبور هستید در محیط های آلوده از جمله آزمایشگاه ها قرار بگیرد، از عینک های ایمنی استفاده کنید. گرد و خاک و هوای آلوده به چشم ها نفوذ می کند. بویژه اگر از لنزهای چشمی استفاده می کنید، حتما به این موارد توجه کنید.


توجه به تاریخ مصرف لوازم آرایشی

لوازم آرایشی حساسیت خاصی دارند. هیچ گاه برای چشم ها از لوازم آرایشی دیگران استفاده نکنید و به دیگران هم اجازه ندهید تا از لوازم آرایشی شما استفاده کنند. همچنین زمان استفاده از لوازم آرایش به تاریخ مصرف آنها توجه کنید. وسایل آرایش چشمی حساسیت بالایی دارند و در صورت فساد و کهنگی موجب بروز مشکلات جدی می شود. 


تغذیه مناسب

تغذیه نقش زیادی در رفع قرمزی چشم دارد. اگر در طی روز به مقدار زیاد آب نوشیده شود، قرمزی چشم ها برطرف می شود. میوه ها و انواع توت ها نیز تاثیر زیادی در رفع قرمزی چشم دارند. توت سرشار از فلونوئیدها است که این ماده برای تقویت چشم ها موثر است. همچنین غذاهایی که حاوی ویتامین‌های E و C هستند از قبیل میوه‌های خام، حبوبات، اسیدهای چرب اصلی موجود در ماهی، آجیل و سبزیجات برگدار مثل کلم و اسفناج کلسیم، منیزیم و ویتامین D، روغن بذر کتان و ... نیز به رفع قرمزی چشم کمک می کنند.
در عین حال باید مصرف برخی از غذا نیز محدود شود. از جمله این غذاها می توان به مارگارین و چربی‌های هیدروژنه، محصولات لبنی چربی‌های اشباع شده، نمک، شیره ذرت، قند، شکر، شکلات و کلیه مواد غذایی که حاوی شیرین‌کننده‌های غلیظ هستند، روغن‌های تصفیه شده غذاهای کبابی و سرخ کردنی اشاره کرد.


پیشگیری از انتقال عفونت در قرمزی چشم

اگر یک نقطه از چشم به شکل غیرعادی قرمز شده باشد و همراه با آن چشم نیز با سوزش و درد همراه شود، احتمال عفونت چشمی زیاد است. در این صورت باید نکات زیر را رعایت کنید:

  1. خودداری از مالیدن چشم با دست
  2. شستشوی مداوم دست ها
  3. شستشوی مداوم حوله و لباس ها
  4. دور ریختن لوازم آرایش قبلی و خرید مجدد 
  5. مراقبت از لنزهای چشمی

منبع : اختصاصی وبگردی ها: مریم کوهشاری

علت قرمز شدن چشم شناگرها

آیا کلر موجب قرمزی چشمان شناگرها می شود؟

علت قرمز شدن چشم شناگرها

اینگونه از چشم ها مراقبت کنیم

اینگونه از چشم ها مراقبت کنیم

رایج ترین علل قرمزی چشم

رایج ترین علل قرمزی چشم

درمان طبیعی بینایی چشم بدون عمل

درمان طبیعی بینایی چشم بدون عمل

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما