کهیر چیست؟

کهیر یک نوع واکنش آلرژیک از سوی بدن به عوامل بیرونی می باشد که در اکثر مواقع با اجتناب از عوامل محرک، قابل درمان خواهد بود. تعریق زیاد، مصرف دارو، فشار بالای هوا، سرمی و گرمی شدید هوا و گزش حشرات از اصلی ترین عوامل بروز کهیر به حساب می ایند.

کهیر که در  اصطلاح پزشکی به آن"urticaria" گفته می شود، یک نوع عارضه ی پوستی می باشد که بر اثر واکنش های آلرژیک  بدن  پدید می آید. این عارضه ی پوستی غالبا بر اثر واکنش های منفی بدن به مواد هیستامینی  بر سطح پوست ظاهر می گردد. کهیرها دارای دو گونه ی حاد و مزمن می باشند. این عارضه شامل: دانه های ریز صورتی رنگ، برجستگی های وسیع و قرمز (در شرایط حاد) و  تاول های عفونی (در مواقع نادر) می باشد. کهیر ها دارای ابعاد متغیری هستند، که بسته به نوع حساسیت و میزان واکنش بدن، اندازه ی آن از یک عدس تا یک بشقاب متغیر است. اکثریت کهیر ها پس از گذر چند ساعت به کلی محو می شوند و اثری  از آن ها بر سطح پوست باقی نخواهد ماند؛ اما در برخی مواقع، اثر آنها ماه ها و یا حتی سال ها باقی خواهند ماند. طبق آمار کسب شده، کهیر یک واکنش آلرژیک نسبتا شایع است که حداقل 10 الی 20 درصد از افراد یک جامعه در طول زندگی خود به آن دچار خواهند شد. بروز کهیر در نواحی مختلف بدن با تورم و التهاب ان ناحیه همراه خواهد بود که اکثرا پس از گذر 24 ساعت از بین خواهد رفت. 

کهیر

انواع کهیر

کهیر حاد

این نوع از کهیر ها دارای حداکثر عمر 6 هفته ای می باشند و با شناخت عامل آلرژیک و برطرف نمودن آن، به راحتی درمان خواهند شد. آجیل، کاکائو، تخم  مرغ، گوجه فرنگی و مواد دارویی از قبیل: پنی سیلین، کدئین و آسپیرین از اصلی ترین علل به وجود آمدن کهیر های حاد شناخته شده اند. بیماری هایی هم چون تیروئید نیز منجر به بروز این دسته از کهیر ها بر سطح پوست فرد بیمار خواهد شد. پزشکان شرایط فیزیکی نامناسبی هم چون: فشار بالای هوا، سرمای شدید و آفتاب سوختگی را از دیگر عوامل به وجود آمدن کهیر های حاد تشخیص داده اند. 

کهیر حاد

کهیر مزمن

کهیر های مزمن به نسبت کهیر های حاد از عمر طولانی تری برخوردار هستند و غالبا بیش از 6 هفته بر سطح پوست باقی خواهند ماند. شناسایی این دسته از کهیرها بسیار دشوار می باشد و متاسفانه دراکثر مواقع قابل درمان نیستند؛ زیرا تا کنون هیچ راه اختصاصی به منظور درمان کهیرهای مزمن اعلام نشده است.  امید است که در آینده ای نه چندان دور، راهکاری مناسب به منظور درمان قطعی کهیرهای مزمن به جامعه پزشکی اعلام گردد.

تعریق زیاد، فشار های روحی، بدی آب و هوا از دیگر عوامل به وجود آمدن کهیر می باشد.

کهیر مزمن

چگونه کهیر را تشخیص دهیم؟

همان طور که گفته شد، برخی از  کهیر ها بر اثر عوامل ثانویه(سرما و گرمای هوا، فشار و آفتاب سوختگی) پدید می آیند. کهیر هایی که بر اثر عوامل ثانویه به وجود می آیند با قرمزی و تورم پوست همراه خواهند بود؛ که پس از مدتی فرد احساس خارش شدید خواهد داشت. دربرخی افراد، پوشیدن البسه ی تنگ موجب ایجاد کهیر می شود.

کهیر1

راحت ترین راه تشخیص کهیرها: نوک انگشتان خود را به آرامی بر سطح موضع فشار دهید؛ اگر هیچ گونه برآمدگی را حس نکردید و موضع بلافاصله پس از فشار، قرمزی خود را از دست داد و سپس به حالت اولیه ی خود بازگشت، به ضایعه ی کهیر دچار شده اید. اگر بدن شما به هریک از عوامل ثانویه ی ذکر شده، واکنش نشان می دهد؛ می توانید با دوری از عوامل محرک از بروز کهیر بر پوستتان جلوگیری کنید.

علل اصلی بروز کهیر

 • مصرف  دارو
 • مصرف مواد رنگی خوراکی 
 • استفاده از نگه دارنده های خوراکی
 • ابتلا به سرطان هایی چون: سرطان خون
 • گزش حشرات
 • ابتلا به عفونت های قارچی، ویروسی و یا باکتریایی
 • ابتلا به انواع بیماری های خود ایمنی و یا آلرژی ها

راه درمان کهیر

اجتناب از عوامل محرک  در برخی مواقع به بهبودی کامل کهیر منجر خواهد شد. حذف مواد خوراکی هم چون: خشکبار، ادویه جات، فست فود، ماهی، نوشابه، ترشی و داروهایی چون: قرص های ویتامین و آنتی بیوتیک ها  از بروز کهیر ها جلوگیری خواهد نمود. پزشکان بر این باورند که لوسیون ها و کرم های ضد حساسیت از خواص درمانی بسیار پایینی برخوردار هستند؛ بهترین گزینه به منظور رفع این ضایعه ی پوستی از دید پزشکان   داروهای آنتی هیستامینی و کورتون ها هستند. ​در موارد حادی که فرد به مشکلات تنفسی دچار شده است، داروهایی هم چون: "اپی نفرین" و "کورتیکواستروئید"  بهترین و سریع ترین راه درمانی شناخته شده است که با صلاح دید پزشک متخصص، تجویز می گردد. 

درمان کهیر

توجه مهم

داروهای مختص کهیر اصولا از خانواده ی آنتی هیستامین ها هستند و با خواب آلودگی همراه خواهند بود. از همین رو  باید مصرف آن  در زنان باردار و افراد سالمندی که به احتباس ادراری دچار هستند، زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد. توجه به تداخل دارویی از دیگر نکات مهم در مواقع مصرف داروهای پوستی می باشد؛ به همین علت پیش از شروع درمان، پزشک معالج را از سایر داروهای مصرفی خود باخبر سازید.

منع مصرف در بارداران

توصیه های متخصصان طب سنتی به منظور درمان کهیرهای پوستی

طب سنتی

 • دود کردن اسفند
 • تهیه محلولی از مغز موز، سرکه و آبلیمو و قرار دادن آن برروی پوست
 • تهیه ی عصاره  کلم پیچ و قرار دادن ان بر موضع
 • قرار دادن  عصاره ی تره بر سطح پوست
 • قرار دادن شلغم پخته شده بر موضع حساس
 • قرار دادن سیر پخته شده بر سطح پوست
 • شست و شوی مداوم بدن با ماست و شاه تره
 • تهیه ضمادی از گزنه و پنیرک و قرار دادن آن بر موضع

خوراکی هایی که در درمان کهیر کاربرد دارند: 

انگور یکی از بهترین میوه هایی است که در طب سنتی به منظور درمان کهیر از آن  بهره گرفته می شود.  بیماران می توانند 100 گرم انگور را در آب بریزند و هر 3 ساعت یک بار میل نمایند.

انگور

مصرف ترکیبی از آب غوره، لیمو و نارنج منجر به بهبود دائمی کهیر ها خواهد شد.

آب غوره و آبلیمو

خاکشیر، خرفه، اسفرزه و گشنیز از دیگر خوراکی های گیاهی می باشند که مصرف روزانه ی آن ها با ظهور علائم بهبودی همراه خواهد بود.

خاکشیر

میوه های دیگری چون: خیار و هندوانه به دلیل داشتن طبعی سرد، التهابات پوستی را خنثی خواهند نمود.

خیار و هندوانه

مصرف روزانه ی عرق کاسنی، عرق شاتره و چای گل گاو زبان از دیگر توصیه های طبیبان طب سنتی به افرادیست که به ضایعه ی پوستی کهیر دچار شده اند.

عرق گیاهی

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

نسخه طب سنتی برای رفع کهیر و خارش

برای از بین بردن کهیر از طب سنتی کمک بگیریم.

نسخه طب سنتی برای رفع کهیر و خارش

چگونه به جنگ کهیرهای پوستی برویم؟

چگونه به جنگ کهیرهای پوستی برویم؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما