عالی قاپو، یکی از برترین آثار تاریخی شهر اصفهان

عالی قاپو یکی از زیباترین آثار تاریخی به جا مانده از دوران صفویه می باشد که در شهر زیبای اصفهان واقع شده است. بازار بزرگ اصفهان، مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه و عمارت عالی قاپو از آثار تاریخی این شهر به شمار می روند که در میدان امام خمینی (ره) واقع شده اند.

نگاهی اجمالی به  عمارت عالی قاپو 

  • نام بنا: "عمارت عالی قاپو"
  • متعلق به: کشور ایران/استان اصفهان
  • کاربری بنا: موزه
  • قدمت: دوران حکومت صفویان
  • شماره ی ثبتی بنا: "104"
  • تاریخ ثبت ملی: 15 دی ماه سال 1310 خورشیدی

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو

"کاخ عالی‌قاپو"  یکی از زیباترین آثار تاریخی متعلق به حکومت صفویان می باشد که در ضلع غربی میدان امام خمینی (ره) قرار گرفته است. از دیگر ابنیه ی تاریخی این میدان می توان: "مسجد شیخ لطف الله"، "مسجد شاه "و "بازار بزرگ اصفهان" را نام برد. این کاخ زیبا در ابتدا نمایی بسیار ساده داشت و به عنوان درب اصلی دولت خانه ی صفوی شناخته می شد؛ به همین علت آن  را "عالی قاپو" که درزبان ترکی "درگاه بلند" معنا می داد، نام گذاری نمودند. با گذر زمان  و به فرمان "شاه عباس اول" چندین طبقه بر فراز عمارت عالی قاپو افزوده شد. ایوان های ستون دار عالی قاپو که  شکوه زیبایی را برای این بنا به ارمغان آورده است، به فرمان شاه عباس دوم  ساخته شد. هم اکنون بنای عالی قاپو دارای  48 متر مربع  ارتفاع و 6 طبقه ی مجزا می باشد که با راه پله های باریک و مارپیچ به یکدیگر متصل می گردند. زیبایی وصف برانگیز عالی قاپو مرهون زحمات بی وقفه ی "هنرمند بزرگ رضا عباسی"می باشد که با مینیاتورهای زیبا و گچ بری های بی نظیرش شکوه بی نظیری را به  این عمارت هدیه بخشیده است.

نمایی از عمارت عالی قاپو

تاریخچه ی عمارت عالی قاپو

شاه عباس اول صفوی پس از انتقال پایتخت ایران از شهر قزوین به  اصفهان( در میان سال های 973 الی 977 خورشیدی)، فرمان ساخت دولت خانه ی سلاطین صفوی را صادر نمود.  ساخت کاخ عالی قاپو به شکل امروزی بالغ بر 90 سال به طول انجامید که طی 5 مرحله ی مختلف و در زمان حکومت  پادشاهان صفوی انجام شد. متاسفانه تا کنون هیچ سند موثقی دال بر معرفی معمار اصلی عمارت عالی قاپو در دسترس نمی باشد؛ اما بنا بر نظر کارشناسان،,  عمارت زیبای عالی قاپو ثمره ی تلاش های معمارانی هم چون:"استاد علی اکبر اصفهانی" و یا  "استاد محمدرضا ابن استاد حسین بنای اصفهانی" می باشد که در آن زمان آثار گرانبهای دیگری هم چون: "مسجد جامع عباسی" و "مسجد شیخ لطف‌الله" را بنا نهاده بودند.

تاریخچه ی عمارت عالی قاپو

معماری داخلی و خارجی عمارت عالی قاپو

آجر از اصلی ترین تزئینات  به کار رفته در معماری خارجی عالی قاپو  می باشد؛  هم چنین در تزئین لچک ها از کاشی های هفت رنگ و خطوط اسلیمی استفاده شده است. شکارگاه، گل و مینیاتورهای اصیل ایرانی از بهترین نقوش به کار برده شده در  تزئین لایه چینی ها و کشته بری های عالی قاپو می باشد.  

معماری داخلی عالی قاپو

بررسی معماری بنای عالی قاپو:

پله های عمارت عالی قاپو

کاخ عالی قاپو در حال حاضر به  سه دستگاه پله تجهیز می باشد. دو دستگاه پله ی مارپیچ که به صورت کاملا قرینه در ضلع غربی بنا واقع شده اند و پله های پلکانی که به پله های شاهی نیز معروف می باشد، و به صورت زیگزاگی اتاق هایی در میان آنها تعبیه شده است.

پله های عمارت عالی قاپو1

پله های عمارت

پله های عمارت عالی قاپو2

طبقات عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از بلندترین کاخ های ساخته در چند دهه ی اخیر در شهر اصفهان به حساب می آید که در ساخت آن از معماری خاص و پیچیده ای استفاده شده است. از همین رو، این بنا از سمت میدان امام به صورت یک عمارت دو طبقه، از پشت ساختمان به عنوان بنایی 5 طبقه و از ضلع شرقی و غربی به عنوان یک ساختمان سه طبقه دیده می شود. 

طبقات عالی قاپو

آستانه ی ورودی عمارت عالی قاپو

آستانه ی ورودی عمارت عالی قاپو قسمی از کاخ می باشد که به منظور تکریم و تجلیل از پادشاهان صفوی ایجاد شده است. در گذشته افرادی که قصد رسیدن به حاکم شهر را داشتند، در این منطقه به زمین می افتادندو بر سطح زمین آستانه بوسه می زدند. اشخاصی که پاپوششان به زمین آستانه می خورد، از سوی نگهبانان کاخ به شدت مواخذه  و تنبیه می شدند.

ورودی عمارت 1

ورودی عمارت 2

آستانه ی ورودی عمارت عالی قاپو

تالار صوت کاخ عالی قاپو

 تالار موسیقی یکی از اعجاب آورترین قسمت های عمارت عالی قاپو  به حساب می آید که در طبقه ی ششم این بنا قرار گرفته است.  وجود گچ بری هایی به شکل جام و صراحی در دل دیوار، ضمن زیبایی بخشی خارق العاده به فضای  تالار، با جذب اصوات اضافی موسیقی، یک نوای کاملا صاف را در فضای تالار طنین انداز می کرد.

تالار صوت کاخ عالی قاپو

عالی قاپو به روایت تصویر 

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 1

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 2

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 3

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 4

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 5

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 6

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 7

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 8

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 9

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 10

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 11

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 12

عالی قاپو به روایت تصویر - عکس 13

سقف عمارت

تالار موسیقی

گچ کاری های تالار موسیقی

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان

اصفهان، نصف جهان

اصفهان، نصف جهان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما