مدگرایی

مدگرایی متاسفانه به یکی از اصول ناخواسته دنیای امروز تبدیل شده است. در واقع یکی از فرهنگ های پذیرفته شده در جوامع امروزه، مدگرایی است و به طور مداوم در حال تغییر و تحول است. این پدیده بیشتر از سوی نسل جوان تبعیت می شود.

مدگرایی شامل قسمت های مختلف فرهنگی در جوامع مختلف است که موجب تغییر آداب و رسوم می شود. واضح ترین شکل مدگرایی تغییر در نحوه لباس پوشیدن است. با این وجود در تمامی زندگی مدگرایی رسوخ کرده است و طبق تعریفی که از آن می شود، مدگرایی به رفتاری گفته می شود که براساس آن افراد سعی می کنند آخرین الگوها را در زندگی خود به کار ببندند. برای مثال فردی که سعی می کند تا نحوه لباس پوشیدن، طرز آرایش، طرز چیدمان دکور خانه، شیوه نما سازی ساختمان و مدل ماشین خود را مطابق با مد تغییر دهد، به مدگرایی تمایل دارد.

گسترده مدگرایی

گستره و حدود مد به اندازه ای است که تمامی شئونات و ابعاد زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است. به طوری که حتی در نحوه صحبت کردن افراد هم می توان نمونه ای از مدگرایی را مشاهده کرد. تا چند دهه پیش، گستره مدگرایی محدود بود و کمتر کسی به آن توجه می کرد، اما در چند دهه اخیر رشد زیادی داشته است. به طوری که می توان آن را فرآیندی افراطی نیز نام برد. 

علل گسترش مدگرایی

 در گسترش مدگرایی علل مختلفی دخیل است. در این رابطه می توان موارد زیر را به عنوان مهمترین دلایل گسترش مدگرایی نام برد:

  1. تنوع طلبی و نوگرایی
  2.  همانند سازی
  3. رقابت با دیگران
  4. مدگرایی و التزام ناشی از دوستی
  5. مدگرایی و جلب توجه دیگران
  6. مدگرایی و تشخّص طلبی
  7. نقش تولیدکنندگان در اشاعه‏ مد
  8. رسانه ها و ترویج مد

مدگرایی-مضرات مدگرایی-مدگرایی در جامعه

تنوع طلبی و نوگرایی

اولین دلیل مدگرایی را باید در خود افراد جستجو کرد. انسان ها فی الذاته به دنبال زیبایی هستند. در این رابطه تنوع طلبی هم در کنار میل به زیبایی، آنها را به سمت مدگرایی می کشاند. افراد در سنین جوانی پرشورتر از هر سنی رفتار می کنند. میل به تنوع طلبی و زیبایی در این سن بیشتر می شود و به همین دلیل جوانان بیشترین پیروان مدگرایی هستند. این گروه سنی تمایل زیادی دارند تا در جمع پذیرفته شوند و در عین حال همیشه زیبا و شیک باشند. 

همانند سازی

یکی از دلایل مهم گسترش مدگرایی در جامعه، همانندسازی است. به این معنا که افراد گاهی یک الگو یا نگرش رفتاری را سرلوحه امور روزانه خود قرار می دهند و تمام روز سعی می کنند طبق این الگو رفتار کنند. در این صورت فرد تصور می کند به الگوی مورد نظر نزدیک شده است. همانند سازی بیشتر در دوران کودکی رخ می دهد. زمانی که کودک سعی می کند تا خود را شبیه والدین کند، تمامی رفتارها، نحوه لباس پوشیدن و حتی صحبت کردن والدین را تقلید می کند. 

این اولین مرحله الگوبرداری است. اما زمانی که کودک به دوره نوجوانی و جوانی می رسد، الگوهای خود را تغییر می دهد. در این سنین فرد سعی می کند تا افراد شناخته شده از قبیل بازیگران، هنرمندان، ورزشکاران و ... را الگوی خود قرار دهد. به تدریج فرد تمامی رفتارها، نحوه صحبت کردن، لباس پوشیدن، راه رفتن و ... الگوی خود را تقلید می کند. همین امر به رواج مدگرایی کمک می کند. به این معنا که یک بازیگر به هنگام پوشیدن یک لباس مطابق با سلیقه خود، از سوی طرفدارانش الگوبرداری می شود و به تدریج لباس او تبدیل به مد می گردد.


رقابت با دیگران

از دیگر دلایل مدگرایی رقابت با دیگران است. افرادی که سعی می کنند تا مدام خود را با دیگران مقایسه کنند، سعی می کنند تا بسیاری از جهات زندگی او را تقلید کنند و همین امر به رواج مدگرایی کمک می کند. تصور کنید یک لباس از سوی یکی از نزدیکان استفاده شود، به تدریج سایر اقوام نیز به آن گرایش پیدا می کنند و برای اینکه از قافله عقب نمانند همان لباس را خریداری می کنند. در رقابت بیشتر ابعاد مادی تقلید می شود. 


مدگرایی و التزام ناشی از دوستی

مدگرایی در میان گروه همسالان بیشتر دیده می شود. افرادی که برای مدتی با یکدیگر روابط دوستانه ای دارند، تحت تاثیر سلایق و علایق یکدیگر قرار می گیرند و همین امر موجب می شود تا مدگرایی بین آنها رواج پیدا کند. ابعاد مدگرایی در میان گروه دوستان می تواند شامل نحوه صحبت کردن، لباس پوشیدن، راه رفتن، مدل آرایش صورت و مو و .... را شامل شود. از سوی دیگر یکی از دلایل گرایش اعضای گروه دوستان به مدگرایی، پذیرش از سوی دوستان و یا ترس از مجازت های غیر رسمی و طرد شدن از سوی آنها می باشد.

مدپرستی-مد و مدگرایی-مد و مدپرستی


جلب توجه دیگران 

از دیگر دلایل گرایش افراد و بویژه جوانان به مدگرایی، جلب توجه است. بسیاری از افرادی که حاضرند ماهانه پول زیادی را برای آرایش و لباس خود پرداخت کنند، این کار را برای جلب نظر دیگران انجام می دهند. این دسته از افراد به محض ورود یک طرح جدید در بازار برای خرید آن اقدام می کنند. عموما افرادی که برای جلب توجه دیگران به مدگرایی روی می آورند، به زیبایی، زشتی، عرف و آداب جامعه توجهی ندارند. برای مثال ممکن است افرادی را مشاهده کنید که نحوه لباس پوشیدن و آرایش آنها با آنچه که در جامعه متداول است، مناسبتی ندارد. این دسته از افراد تنها برای جلب توجه دیگران از مدگرایی استفاده می کنند.


مدگرایی و تشخّص طلبی

از دیگر دلایل گسترش مدگرایی در جوامع باید به میل برتری‌جویی و تشخّص‌طلبی افراد اشاره کرد. به این معنا که افراد متمایل به مدگرایی برای نشان دادن برتری خود به دیگران، سعی می کنند تا از مدگرایی پیروی کنند. به طوری که می توان در گویش، لباس پوشیدن، محیط آرایی و سبک آرایش و زیور آلات آنها، این میل را مشاهده کرد.
در این رابطه تورشتاین وبلن (Veblen Thorstein) یکی از جامعه شناسان غربی بر این نظر است که مدگرایی ابزاری است که افراد برای نشان دادن ثروت، شخصیت و یا اندیشه خود از آن استفاده می کنند و به محض اینکه یک الگوی خاص رایج می شود، فورا آن را اجرا می کنند. هدف آنها متمایز کردن خود از دیگران است. از سوی دیگر افرادی که از مدگرایی پیروی می کنند، سعی دارند تا ظاهر خود را همانند طبقات مرفه و بالای جامعه نشان دهند. 


نقش تولیدکنندگان در اشاعه‏ مد

از دیگر دلایل مدگرایی در جامعه، باید از تلاش تولیدکنندگان نام برد. در گذشته کالاها و محصولاتی که وارد بازار می شد، محدود بود و همین تعداد در مدت کوتاهی در بازار به فروش می رفت. اما با افزایش تولیدات شرکت ها و کارخانه، کالاهای آنها با بازار اشباع شده مواجه شد. همین امر برخی از تولیدکنندگان را بر آن داشت تا به فکر یک برنامه کاربردی باشند تا بتوانند مصرف کنندگان را برای خرید ترغیب کنند.
برنامه آنها رواج مدگرایی بود. از دید آنها با ترویج مدگرایی مصرف کننده پس از مدتی نسبت به وسایل قدیمی بی میل می شود و بنابراین مطابق با عرف جامعه برای خرید اقلام جدیدتر اقدام می کند. در حالی که تا آن زمان مصرف کننده ها تنها زمان برای خرید اقدام می کردند که وسایل آنها خراب و از کارافتاده می شد. اما با رواج مدگرایی مصرف کننده پس از مدت کوتاهی میل و رغبت خود را نسبت به وسایلش از دست می دهد و مجددا برای خرید وارد بازار می شود.


رسانه ها و ترویج مد

رسانه های و شبکه های ارتباطی هم نقش زیادی در ترویج مدگرایی ایفا کرده اند. زمانی که در شبکه های تلویزیونی به طور مدام سریال ها و برنامه هایی پخش می شود که خانه های اعیانی و اشرافی را به نمایش می گذارد، مطمئنا تاثیر زیادی بر نحوه انتخاب و خرید مخاطب دارد. به تدریج مخاطبان برای همسان سازی خود با آنچه که تلویزیون دیده اند، ناخواسته به سمت مدگرایی متمایل می شوند. در کنار تلویزیون باید از شبکه‌های‌ ماهواره، مجلات و این روزها شبکه های اجتماعی نیز نام برد.

پیروی از مد-تبعیت از مد-مدگرا


 اصول مدگرایی

اگرچه مدگرایی به خودی خود نمی تواند بد باشد و نباید با بدبینی به آن نگاه کرد، اما اگر از حالت متعادل خارج شود و شکل افراطی به خود بگیرد، مطمئنا برای فرد و جامعه تبعات منفی به دنبال دارد. به طور کلی در مدگرایی باید مجموعه ای اصول و قوانین رعایت شود که از جمله موارد زیر قابل ذکر است:


مدگرایی و تقلید کورکورانه

در مدگرایی نباید تقلیدکورکورانه صرفا باشد. فردی که قصد تقلید و اجرای مد را دارد، باید تمامی جوانب آن را بسنجد. در واقع مد باید با شرایط زندگی فرد مطابقت داشته باشد. بنابراین به کار بستن عقل و خرد در زمان انتخاب الگو اهمیت زیادی دارد  و مدگرایی باید با انتخاب آگاهانه همراه باشد.


توجه به عرف جامعه

فرد پیرو مدگرایی زمانی که قصد الگوبرداری و اجرای مد را دارد، باید آداب و رسوم جامعه را نیز در نظر بگیرد. اگر مدگرایی با آداب و عرف جامعه در تضاد باشد، پس از مدتی فرد از سوی جامعه طرد می شود که تبعات سوء دیگری را در پی دارد. یک ضرب المثل رایج در فرهنگ ما می گوید: «گر خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو». افرادی که می خواهند انگشت نما نشوند، باید در زمان مدگرایی به این موضوع توجه داشته باشند.


خودداری از اسراف

مدگرایی منجر به اسراف و تبذیر می شود. در مواردی که افراد با پیروی از مدگرایی وسایل گذشته خود را دور می اندازند و به سمت وسایل جدیدتر می روند، اسراف می شود. اما افراد باید توجه داشته باشند که ضمن توجه پدیده مد، نباید وسایل خود را دور بیندازند. 

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

مرز حجاب و بی حجابی کجاست؟ مشکل آقایان زیبایی خانم‌هاست!

مرز حجاب و بی حجابی کجاست؟ مشکل آقایان زیبایی خانم‌هاست!

تهران،پایتخت مدگرایی در جهان

تهران،پایتخت مدگرایی در جهان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما