سیگار

سیگار یکی از معضلات جامعه امروز است که تقریباً همه جوامع در سراسر دنیا به آن گرفتار شده اند. مطابق با تحقیقاتی که از سوی سازمان جهانی بهداشت صورت گرفته است، در هر 8 ثانیه یک نفر به دلیل استفاده از سیگار جان خود را از دست می دهد.

مصرف سیگار در دنیا

بیش از 70 درصد سیگاری ها در سنین نوجوانی به این معضل مبتلا می شوند. براساس پژوهش های صورت گرفته از سوی مراکز تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت، اگر معتادان، بیش از 20 سال سیگار مصرف کنند، بین 20 تا 25 سال از عمر آنها کاسته می شود. در واقع طول عمر افراد مبتلا به سیگار نسبت به افراد عادی کمتر است. دلیل این امر را باید در مضرات سیگار جستجو کرد. 

مضرات مصرف سیگار

برخلاف تصور رایج که گمان می شود مصرف سیگار تنها به بیماری های قلبی  و سرطان ریه ختم می شود، باید گفت سیگار مشکلات و بیماری های متعدد دیگری را نیز به دنبال دارد. افرادی که در طی مدت طولانی سیگار مصرف می کنند، باید در سنین میانسالی عواقب آن را متحمل شوند. مصرف طولانی مدت سیگار مقاومت ایمنی بدن را کاهش و بدن را در شرایطی قرار می دهد که مستعد ابتلا به انواع امراض و بیماری ها می شود. 

مضرات مصرف سیگار عبارتند از:

 1. ابتلا به پوکی استخوان
 2. ریزش بیش از حد موها
 3. ابتلا به بیماری کاتاراکت
 4. ابتلا به سرطان ریه
 5. پیری زود رس پوست
 6. ابتلا به سرطان پوست
 7. خراب شدن دندانها
 8. ضایعات شنوایی
 9. ‌ابتلا به امراض و بیماریهای قلبی
 10. ابتلا به زخم معده
 11. تغییر رنگ لب ها و انگشت ها
 12. ابتلا به سرطان رحم و سقط جنین در بانوان
 13. تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان

سیگار-سیگارکشیدن-ابتلا به سیگار

ابتلا به پوکی استخوان

زمانی که فردی سیگار مصرف می کنند، دی اکسید کربن وارد خونش می شود. این گاز سریعتر از اکسیژن وارد خون می شود و تاثیرات منفی خود را بر جای می گذارد. افرادی که بیش از حد سیگار مصرف می کنند، مطمئنا گاز دی اکسید کربن به مقدار بیشتری وارد خون آنها می شود. این در حالی است که دی اکسید کربن مانع از جذب کلسیم در بدن می شود. استخوانها برای استحکام به کلسیم نیاز دارند و اگر دی اکسید کربن در خون زیاد شود، میزان کلسیم برای استحکام استخوان ها نیز کاهش می یابد و در نتیجه فرد به پوکی استخوان مبتلا می شود. از سوی دیگر افرادی که سیگار مصرف می کنند، اگر به هر دلیلی دچار حادثه شکستگی استخوان شوند، مدت زمان التیام آنها بیشتر می شود.


ریزش بیش از حد موها

براساس تحقیقاتی که بر روی افراد سیگاری صورت گرفته، مشخص شده است که افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری به ریزش مو مبتلا می شود. به همین ترتیب کم مویی و طاسی در افراد مبتلا به سیگار به وفور دیده می شود. افرادی که سیگار مصرف می کنند به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» مبتلا می‌شوند. این بیماری موجب ایجاد جوش بر روی پوست از جمله صورت، دست و سر می شود. همچنین ایجاد زخم در دهان و نهایتا ریزش شدید موها از نتایج مصرف سیگار است.


ابتلا به بیماری کاتاراکت

بیماری کاتاراکت همان آب مروارید است که موجب کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور می شود. بیش از 40 درصد افراد مبتلا به سیگار به آب مروارید مبتلا می شود. این بیماری در سنین میانسالی و سالمندان دیده می شود. در صورتی که بیماری کاتاراکت به موقع درمان نشود و فرد سیگار را ترک نکند، می تواند موجب نابینایی شود. یکی دیگر از مضرات مصرف سیگار کاهش قدرت بینایی است که در نتیجه خشک شدن چشم ها رخ می دهد. دود حاصل از سیگار خشکی چشم را دوچندان می کند.


ابتلا به سرطان ریه

این روزها شاهد سونامی سرطان در سراسر جهان هستیم. به طوری که به عنوان سومین دلیل مرگ و میر در دنیا شناخته شده است. این در حالی است که دانشمند مصرف سیگار را یکی از دلایل ابتلا به این بیماری خطرناک می دانند. براساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، 40 درصد از دود سیگار در بدن باقی می ماند و بدن را مستعد ابتلا به سرطان می کند. در این میان احتمال ابتلا به سرطان ریه بیشتر است. زیرا دود سیگار به طور مستقیم وارد ریه ها می شود. افرادی که سیگار مصرف می کنند 22 مرتبه بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.


پیری زود رس پوست

پیری زود رس پوست به خصوص پوست صورت و ظاهر شدن چین و چروک ها از دیگر عوامل زیانبار مصرف سیگار است. زیرا سیگار پروتئین های انعطاف دهنده و کلاژن پوست را نابود می کند. همچنین مصرف دخانیات موجب از بین رفتن ویتامین A و همچنین محدود شدن جریان خون در سلول های پوست می شود. به مرور زمان پوست جوانی و طراوت خود را از دست می دهد. تیرگی دور چشم هم از دیگر تبعات مصرف سیگار است. به طور کلی افراد سیگاری سریعتر از افراد غیرسیگاری به پیری زودرس پوست مبتلا می شوند. 

اعتیاد-دخانیات-ترک سیگار


ابتلا به سرطان پوست

از دیگر مضرات سیگار، باید به بیماری سرطان پوست اشاره کرد. براساس پژوهش های صورت گرفته، افرادی که سیگار مصرف می کنند، دو برابر افراد غیر سیگار در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می گیرند. این بیماری به شکل برجستگی های روی پوست  شروع می شود که بعدها مشکلات دیگری را به دنبال دارد.


خراب شدن دندانها

یکی از مضرات اصلی مصرف سیگار، پوسیدگی و خراب شدن دندانها می باشد. افراد سیگاری 1،5 مرتبه بیشتر از افرادی که سیگار مصرف نمی کنند، دندانهای خود را به دلیل پوسیدگی از دست می دهند. دود حاصل از سیگار موجب از بین رفتن مینای دندان ها می شود.


ضایعات شنوایی

مصرف سیگار تبعات سوئی بر روی گوش و سیستم شنوایی دارد. افرادی که سیگار مصرف می کنند، سه برابر افراد غیر سیگاری در خطر احتمال ابتلا به عفونت گوش میانی قرار می گیرند. ضمن اینکه پرده گوش نیز در معرض دود حاصل از سیگار قرار می گیرد و آسیب جدی به آن وارد می شود.


‌ابتلا به امراض و بیماریهای قلبی

از دیگر مضرات سیگار باید به بیماری های قلبی اشاره کرد. قلب به طور مستقیم با خون در ارتباط است و باید خون را به سایر اعضای بدن پمپاژ کند. این در حالی است که هر سال بیش از 600 نفر به دلیل بیماری های قلبی و عروقی ناشی از مصرف سیگار، جان خود را از دست می دهند. براساس تحقیقات دانشمندان در کشورهای توسعه یافته، مشخص شده است که استعمال سیگار مهمترین دلیل ابتلا به بیماری های قبلی و عروقی است. مصرف سیگار موجب افزایش فشار خون، گرفتگی عروق خونی و در نهایت سکته و حمله قلبی می شود. 


ابتلا به زخم معده

افرادی که سیگار مصرف می کنند، مقاومت معده آنها در مقابل بیماری های باکتریایی کاهش می یابد. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه مشخص کرده است که مصرف سیگار موجب تضعیف معده برای خنثی کردن اسید می شود. به این معنا که معده نمی تواند اسید را کنترل کند. در نتیجه پس از مصرف غذا مقدار زیادی اسید در معده باقی می ماند. این اسید برای دیواره معده خطرناک است و موجب بروز زخم معده و سایر بیماری های گوارشی می شود. افرادی که بیش از حد سیگار مصرف می کنند، بیش از افراد غیرسیگاری از اسید معده رنج می برند. درمان این افراد تنها با ترک سیگار میسر می شود.

اعتیاد-نیکوتین-عوارض سیگار

تغییر رنگ لب ها و انگشت ها

مصرف سیگار موجب تغییر رنگ لب ها می شود. افراد سیگاری دارای لب های تیره رنگ هستند. همچنین پوست صورت آنها نیز تیره تر است. تغییر رنگ انگشت ها نیز از دیگر عواقب مضر مصرف سیگار می باشد. به این دلیل که دود سیگار بر روی انگشتان و ناخن ها جمع می شود و موجب می شود تا انگشتان به رنگ قهوه ای متمایل به زرد شوند.

ابتلا به سرطان رحم و سقط جنین در بانوان

از دیگر عوارض مصرف سیگار باید به سقط جنین در بانوان اشاره کرد. زنانی که در دوره بارداری سیگار مصرف می کنند، دو تا سه برابر بیشتر از مادران غیرسیگاری در معرض سقط جنین قرار می گیرند. همچنین زایمان نوزاد در آنها با خطر بیشتری مواجه می شود. وزن کم و بروز مشکلات دیگر برای نوزاد در بزرگسالی، از عواقب مصرف سیگار در دوران بارداری می باشد.

 
تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان

مردانی که بیش از حد سیگار مصرف می کنند و به آن اعتیاد شدیدی دارند، به مرور زمان اسپرم های آنها کاهش می یابد. دلیل آن کاهش جریان خون در آلت تناسلی می باشد. در موارد حادتر مردان معتاد به سیگار، به ناتوانی جنسی نیز مبتلا می شود. به همین دلیل گفته می شود، ناباروری جنسی در مردانی که سیگار مصرف می کنند، بیشتر از مردان غیرسیگاری است.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

اتفاقات خوشایند با ترک سیگار

اتفاقات خوشایند با ترک سیگار

بعد از ترک سیگار در بدن شما چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بعد از ترک سیگار در بدن شما چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

سیگار کشیدن و خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان جوان

سیگار کشیدن و خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان جوان

معجونی معجزه‌ گر برای ترک سیگار!

معجونی معجزه‌ گر برای ترک سیگار!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما