ابیانه

ابیانه به دلیل داشتن آثار تاریخی و معماری شکوهمندش به یکی از مراکز پرجاذبه ی ایران زمین بدل شده است که هرساله تعداد زیادی گردشگر و توریست را به سوی خود جذب می نماید. معماری منحصر به فرد ابیانه، آن را در زمره ی استثنایی ترین مناطق دیدنی کشورمان قرار داده است.

آشنایی با روستای ابیانه

روستای ابیانه یکی از توابع استان اصفهان می باشد که در فاصله ی 40 کیلومتری از شهرستان نطنز واقع شده است. این روستای زیبا با قرار گرفتن در دامنه ی کوه کرکس و ارتفاع 2222 متری از دریا، یکی از مرتفع ترین نقاط مسکونی ایران زمین به شمار می رود. شکوه معماری بومی در  ابیانه موجب گشت تا نام این روستا در سال 1354 هجری - شمسی در فهرست آثار ملی کشورمان  به ثبت رسد. بر اساس سرشماری مرکز آمار که در سال 1390 شمسی انجام گرفت، جمعیت روستای ابیانه 294 نفر برآورد شد. 

تاریخچه ی روستای ابیانه

متاسفانه تا کنون هیچ گونه سند موثقی دال بر پیشینه ی روستای ابیانه رویت نشده است؛ اما بنا بر بررسی های تاریخ شناسان، قدمت این روستا بیش از 1500 سال تخمین زده شده است. با تکیه بر تحقیقات انجام شده، می توان روستای ابیانه را یکی از قدیمی ترین زیست گاه های انسان در حواشی دشت کویر دانست. روستای ابیانه آثار باستانی و شکوهمندی از عصر ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار را در دل خویش جای داده است. منازل این روستای کهن بر فراز دامنه های شیب دار رودخانه ی برزرود واقع شده است. روستای ابیانه نمایی پلکانی دارد که ارتفاع برخی از این منازل به 4 طبقه نیز می رسد. د رمعماری این خانه ها از ارسی، پنجره های مشبک، ایوان، طاقی های سفید و طارمی های چوبی استفاده شده است. کوچه های باریک و کاه گلی ابیانه یکی از زیباترین مناظر موجود در این منطقه ی توریستی به شمار می رود.  نمای کلیه ی بناهای ساخته شده در ابیانه خاک سرخی می باشد که از معادن مجاور آن استخراج می گردد. 

پیشه ی ساکنان روستای ابیانه

پیشه ی اصلی مردم ابیانه باغ داری، دام پروری و کشاورزی می باشد که  اداره ی آن با شیوه های سنتی انجام می گیرد. اکثر بانوان این روستا در امور اقتصادی پا به پای مردان فعالیت دارند و آن ها را همراهی می نمایند. گندم، آلو، زردآلو، سیب، جو و سیب زمینی از جمله مهم ترین محصولات زراعی مردم در ابیانه به شمار می رود. قالی بافی یکی دیگر از مشاغل پررونق در ابیانه می باشد که در چند سال اخیر روند رو به رشدی را طی کرده است. پیش از این شغل اصلی و پردرآمد زنان در ابیانه "گیوه بافی" بود که متاسفانه امروزه از رونق آن کاسته شده است. 

پیشه ی ساکنان روستای ابیانه

نوع پوشش مردم در روستای ابیانه

ساکنان روستای ابیانه پوششی سنتی دارند و خوشبختانه در حفظ رسوم اصیل خود بسیار متعصبانه عمل می کنند! شلوارهای گشاد و بلندی که "دبیت" نام دارد، اصلی ترین پوشش مردان ابیانه به شمار می رود. پیراهن های گشاد و بلند رنگارنگ و چارقدهای سفید نیز پوشش زنان اصیل ابیانه را تشکیل می دهد.  

نوع پوشش مردم در روستای ابیانه1

نوع پوشش مردم در روستای ابیانه2

اماکن دیدنی در ابیانه

  • آتشکده 
  • مساجد
  • زیارت گاه ها
  • قلعه ها
  • هتل ها

آتشکده 

یکی از قدیمی ترین نمونه های تاریخی به جا مانده در روستای ابیانه، "آتشکده" می باشد که در سراشیبی کوه واقع شده است. این آتشکده یکی از معابد زرتشت به شمار می رود که بیانگر قدمت دیرینه ی روستای ابیانه می باشد. 

آتشکده

مساجد

روستای ابیانه دارای 3 مسجد می باشد که مهم ترین آن "مسجد جامع" نام دارد که منبر چوبی منبت کاری شده ی آن از قدیمی ترین آثار به جا مانده از دوره ی سلجوقی  می باشد(سال 466 ه -ق)؛ که با خطوط برجسته به سوره ی مبارک "یس" مزین شده است. "مسجد برزله" نام یکی دیگر از مساجد قدیمی روستای ابیانه است که دارای فضای بسیار بازی می باشد و به دوره ی ایلخانان تعلق دارد. "مسجد حاجتگاه" نام سومین مسجد کهن روستای ابیانه می باشد که به سال 952 هجری قمری تعلق دارد و در مجاورت صخره ای در کوهستان بنا گشته است. 

مساجد1

منبر مسجد جامعه ابیانه

مساجد2

زیارت گاه ها

زیارت گاه هینزا

"زیارتگاه هینزا" در ضلع جنوب شرقی روستای ابیانه واقع شده است. دو نوع روایت مربوط به زیارت گاه هینزا نقل شده است؛ عده ای این زیارت گاه را به "بی بی زبیده خاتون(فرزند امام موسی بن جعفر)"  انتساب داده اند و برخی دیگر آن را متعلق به زمان آناهیتا می دانند. بر اساس نظر ساکنان روستای ابیانه، این زیارت گاه یکی از گره گشا ترین مناطق این روستا به شمار می رود. 

زیارت گاه هینزا - تصویر 1

زیارت گاه هینزا - تصویر 2

زیارت گاه شاهزاده عیسی و یحیی   

" بقعه ی شاهزاده عیسی و یحیی" در ضلع شرقی روستای ابیانه واقع شده است. این دو شاهزاده از فرزندان امام موسی کاظم می باشند که حرمشان در سال 1386 شمسی به دست اهالی روستای ابیانه بازسازی شد. هم اینک زیارت گاه شاهزاده عیسی و یحیی دارای یک حیاط مرکزی و یک آب نمای بزرگ و زیبا می باشد. گنبد 8 ضلعی این زیارت گاه با کاشی های فیروزه ای زینت داده شده است. رواق بقعه نیز با کتیبه های منقوش آراسته شده است.  

زیارت گاه شاهزاده عیسی و یحیی 1

زیارت گاه شاهزاده عیسی و یحیی 2

قلعه ها

 روستای ابیانه  دارای سه نوع قلعه می باشد. "تخت‌هامان" یکی از قدیمی ترین قلعه های این روستا می باشد که در ضلع جنوب غربی ابیانه قرار گرفته است و قدمت آن به 200 سال پیش باز می گردد. در سندی که از این قلعه به جا  مانده است، سهم افراد سازنده ذکر شده است. "هرده" و "پاله" نام دو قلعه ی دیگر روستای ابیانه می باشد که به ترتیب در ضلع شمال شرقی و شمال غربی این روستا قرار گرفته اند. ​

 

قلعه ها در ابیانه

قلعه ها- تصویر 2

هتل ها

جاذبه های طبیعی و معماری روستای ابیانه موجب شده است تا این منطقه به یکی از پر توریست ترین مناطق  استان اصفهان تبدیل شود. از همین رو سازمان گردشگری دو اقامت گاه و هتل را به منظور رفاه حال  گردشگران عزیز تهیه دیده است. 

هتل ابیانه

"هتل ابیانه" اقامت گاه 3 ستاره ی روستای ابیانه می باشد که در سال 1378 شمسی تاسیس شد. زیر بنای این هتل 2500 مترمربع می باشد که به 35 باب اتاق و 110 تخت تجهیز شده است. این اقامت گاه زیبا دارای  اتاق های 1 تخته، دو تخته، 3 تخته، 4 تخته و سوئیت های 4 تخته می باشد که بسته به نیاز میهمانان به آنها ارائه می گردد. 

هتل ابیانه- تصویر 1

هتل ابیانه- تصویر 2

هتل ابیانه- تصویر 3

هتل ابیانه- تصویر 4

هتل ابیانه- تصویر 5

هتل ویونا

"هتل ویونا" یکی دیگر از اقامت گاه های 3 ستاره در روستای ابیانه می باشد که از سال 1390 شمسی آغاز به کار کرده است. هتل ویونا دارای 3500 مترمربع زیر بنا و 5 طبقه می باشد که در طراحی آن از معماری سنتی روستای ابیانه اقتباس گرفته شده است؛ از همین رو معماری به کار برده شده در هتل با معماری اصیل روستایی کاملا هم سو می باشد.  معماری به کار برده شده در هتل از نوع پلکانی می باشد و به منظور نماسازی آن، از خاک سرخ استفاده شده است. هتل ویونا مجهز به 30 باب اتاق و 90 تخت می باشد. چشم انداز زیبای اتاق ها یکی از دلایل محبوبیت این هتل نزد مردم است. 

هتل ویونا - تصویر 1

هتل ویونا - تصویر 2

هتل ویونا - تصویر 3

هتل ویونا - تصویر 4

هتل ویونا - تصویر 5

هتل ویونا - تصویر 6

هتل ویونا - تصویر 7

هتل ویونا - تصویر 8

هتل ویونا - تصویر 9

هتل ویونا - تصویر 10

ابیانه به روایت تصویر

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 1

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 2

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 3

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 4

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 5

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 6

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 7

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 8

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 9

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 10

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 11

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 12

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 13

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 14

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 15

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 16

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 17

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 18

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 19

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 20

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 21

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 22

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 23

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 24

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 25

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 26

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 27

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 28

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 29

ابیانه به روایت تصویر - تصویر 30

ابیانه به روایت تصویر - عکس 31

ابیانه به روایت تصویر - عکس 32

ابیانه به روایت تصویر - عکس 33

ابیانه به روایت تصویر - عکس 34

ابیانه به روایت تصویر - عکس 35

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

روستای ابیانه

روستای ابیانه

دردسرهای ابیانه با گردشگران

دردسرهای ابیانه با گردشگران

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما