خرمالو

خرمالو میوه درختی از گیاهان گلدار دولپه ای است که در مناطق گرمسیر و متعدل رشد می کند. خرمالو ترکیبی از دو واژه «خرما» و «آلو» می باشد که به دلیل شباهت ظاهری این میوه به آلو و شباهت طعم آن به خرما به این نام خوانده می شود.

انواع خرمالو

این میوه محبوب انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

خرمالی ژاپنی که بومی کشور چین است و درخت آن دارای برگ های پهن و سفت می باشد. این میوه‏ ی خوش طعم طرفداران زیادی در میان مردم ایران دارد و در نواحی آسیای شرقی کشت می شود.

خرمالوی آمریکایی که در مناطق شمال شرق ایالات متحده آمریکا کشت می شود. 

خرمالوی سیاه که به دلیل رنگ تیره اش با این نام خوانده می شود. این میوه در مکزیک کشت می شود و دارای گوشتی سفید و پوستی سبز رنگ است. اما زمانی که به طور کامل رسیده می شود، رنگ آن به سیاه گرایش پیدا می کند. یک نوع دیگر خرمالوی مکزیکی دارای پوست مخملی است که به آن مابولو نیز گفته می شود. 
خرمالو میوه ای است که در عصر یونان باستان حرمت و احترام زیادی داشته است. آنها خرمالو را میوه خدا می دانستند. 


ارزش غذایی خرمالو

در هر ۱۰۰ گرم خرمالو، بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوکالری، ۷۵.۵ گرم آب، ۵.۹ گرم فیبر، 23 گرم قند، ۷.۶ میلی‌گرم ویتامین ث، 210 میلی گرم پتاسیم، 11 میلی گرم منیزیم و ۰.۱۵ میلی‌گرم آهن می باشد. 


خواص خرمالو

به دلیل مغزی بودن خرمالو، این میوه دارای خواص زیادی است که موارد زیر قابل ذکر است:

 1. تامین مواد معدنی و ویتامین بدن
 2. تقویت سیستم ایمنی بدن
 3. خنثی شدن رادیکال های منفی بدن
 4. رفع یبوست
 5. جلوگیری از ریزش مو
 6. درمان کلسترول و فشارخون بالا
 7. درمان سنگ کلیه
 8. سلامت مادر و جنین در دوره بارداری
 9. کمک به رشد کودکان
 10. کمک به سلامت پوست
 11. پیشگیری از سرطان و بیماری قلبی
 12. خنثی کردن التهاب طبیعی
 13. تقویت بینایی
 14. درمان بیماری کبدی و نقرس
 15. افزایش اشتها و درمان لاغری

خرمالو-خواص خرمالو-مزایای خرمالو

تامین مواد معدنی و ویتامین بدن

میوه خرمالو دارای مقدار زیادی ویتامین‌های B3 ،B2، B1 و C، کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، پتاسیم و سلولز است که به سلامت بدن کمک زیادی می کند. این میوه فاقد چربی است و از این رو موجب افزایش کلسترول خون نمی شود. خرمالو میوه ای گرم و تر است و به درمان سردی کمک می کند. بهتر است این میوه به کودکانی که به شب ادراری مبتلا هستند، داده شود.


تقویت سیستم ایمنی بدن

از آنجا که خرمالو حاوی مقدار زیادی ویتامین C می باشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. افرادی که در فصل زمستان به خونریزی لثه مبتلا می شوند، می توانند با مصرف خرمالو از این عارضه پیشگیری کنند. ضمن اینکه مصرف خرمالو موجب استحکام لثه ها نیز می شود و پوست را شفاف تر می کند. به هر میزان که خرمالو رسیده و شیرین تر باشد، ویتامین C بیشتری دارد. در نتیجه تاثیر آن بر تقویت سیستم ایمنی بدن نیز بیشتر است.

خنثی شدن رادیکال های منفی بدن

رادیکال های آزاد و آسیب رسان بدن موجب بروز بیماری های قلبی و عروقی می شود. در مواردی نیز احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. این در حالی است که خرمالو منبع بتاکاروتن، لیکوپن و ویتامین A می باشد که به خنثی شدن رادیکال های آزاد آسیب رسان کمک می کند. رنگ نارنجی خرمالو به دلیل وجود عنصری به نام آنتی اکسیدان بتاکارون است که به سلامت شبکیه چشم کمک زیادی می کند. همچنین این عنصر جریان خون در سلول های پوستی را بیشتر می کند. افرادی که خرمالو مصرف می کنند، دارای پوست زیباتری هستند.


رفع یبوست

در خرمالو فیبر غذایی زیادی موجود است. به طوری که ۱۰۰ گرم خرمالوی تازه دارای ۳.۶ گرم فیبر است که این مقدار می تواند ۹.۵٪ نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کند. فیبر ماده ای است که به رفع یبوست کمک زیادی می کند. افرادی که به این مشکل مبتلا هستند، بهتر است در طی روز دو بار خرمالو مصرف کنند.


جلوگیری از ریزش مو

خرمالو حاوی مقدار زیادی آهن است که به درمان کم مویی و جلوگیری از ریزش مو کمک زیادی می کند. همچنین در خرمالو مقدار زیادی زنیک وجود دارد که این ماده معدنی در رشد موها تاثیر دارد. وجود ویتامین A در خرمالو به تقویت مو و ناخن های شکننده نیز کمک می کند.

هسته خرمالو-خواص هسته خرمالو-درخت خرمالو


درمان کلسترول و فشارخون بالا

افرادی که به فشارخون بالا مبتلا هستند و یا کلسترول خون آنها به حد زیادی بالا رفته است، بهتر است خرمالو مصرف کنند. این میوه حاوی مقدار زیادی منیزیم و پتاسیم است که این دو ماده معدنی کلسترول و فشار خون را کنترل می کنند. در عین حال این میوه سدیم (نمک) کمی دارد که فشار خون را بالا نمی برد. بیماران قلبی بهتر است در طی روز دو بار خرمالو مصرف کنند. البته باید توجه داشت که این میوه مقدار زیادی قند نیز دارد که باید به آن توجه شود.


درمان سنگ کلیه

خرمالو به بیماران سنگ کلیه و افرادی که از سنگ مثانه رنج می برند، کمک زیادی می کند. خرمالو ادرار آور است و در نتیجه موجب دفع سنگ های ریز از کلیه می شود. اگر هسته خرمالو به صورت کوبیده مصرف شود، می تواند سنگ کلیه ها را سریعتر درمان کند.


سلامت مادر و جنین در دوره بارداری

بانوانی که در دوره بارداری خرمالو مصرف می کنند، این میوه به سلامت آنها و جنین کمک زیادی می کند. به دلیل مواد معدنی که در خرمالو وجود دارد، رشد جنین سریعتر رخ می دهد. از سوی دیگر مادران در دوره بارداری باید نمک کمتری مصرف کنند تا فشار خون آنها کنترل شود. این در حالی است که خرمالو یک میوه بدون نمک است که به کنترل فشار خون به مادران باردار کمک زیادی می کند.


کمک به رشد کودکان

از آنجا که خرمالو حاوی مقدار زیادی ویتامین A، بتاکاروتن و همچنین مقدار قابل توجهی ویتامین‌های B۱، B۲، B۳ و ویتامین C، کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، منیزیم و پتاسیم، می باشد، به رشد کودکان کمک زیادی می کند. البته اگر نوجوانانی که در سنین بلوغ قرار دارند، این میوه را مصرف کنند، در رشد آنها تاثیر زیادی دارد.


کمک به سلامت پوست

در خرمالو آنتی اکسیدان زیادی وجود دارد. در نتیجه افرادی که دارای پوست بیمار و یا جوش های صورت هستند، با مصرف خرمالو می توانند پوست خود را جوانسازی کنند. همچنین با قرار دادن روزی نیم ساعت پوست خرمالو بر روی پوست، می توان پوست شاداب تری داشت. در خرمالو بتاکاروتن وجود دارد که جریان خون سلول های پوست را بیشتر می کند.

 
پیشگیری از سرطان و بیماری قلبی

وجود آنتی اکسیدان موجود در خرمالو می تواند از ایجاد انواع سرطان ها جلوگیری کند. از سوی دیگر با مصرف خرمالو می توان از چسبندگی پلاکت های خونی و ایجاد لخته خون جلوگیری کرد. به همین دلیل گفته می شود خرمالو در پیشگیری از سکته مغزی و قلبی موثر است. افرادی که احتمال ابتلا به حمله قلبی در آنها زیادی است، می توانند خرمالو مصرف کنند.


خنثی کردن التهاب طبیعی

خرمالو دارای مقدار زیادی فلاونوئید پلی فنولیک آنتی اکسیدان از قبیل کاتچین، گالوکاتچین و اسید بتولینیک می باشد. این در حالی است کاتچین خواص ضد خونریزی، ضد عفونی و ضد التهاب دارد که از خونریزی از عروق خونی کوچک پیشگیری می کند.

مصرف خرمالو-فصل خرمالو-ارزش غذایی خرمالو


تقویت بینایی

به دلیل وجود ویتامین A و C، کلسیم، پتاسیم و منیزیم در خرمالو، هضم غذا بهتر انجام می شود و از سوی دیگر به تقویت بینایی نیز کمک زیادی می کند.


درمان بیماری کبدی و نقرس

افرادی که به بیماری های کبد و نقرس مبتلا هستند می توانند در طی روز دو مرتبه خرمالو مصرف کنند. این میوه به دلیل داشتن پتاسیم و خاصیت اشتهاآور بودن، موجب شستشوی کبد می شود. همچنین معده را نیز پاکسازی می کند. خرمالو می تواند معده را تقویت کند و موجب درمان اسهال شود.


افزایش اشتها و درمان لاغری

از آنجا که خرماله یک میوه پرکالری است، با مصرف آن می توان 80 کیلوکالری مورد نیاز بدن را تامین کرد و از آنجا که خرمالو فاقد مواد قندی است، به اضافه وزن کمک می کند. کودکان لاغر و نوجوانانی که در سنین رشد هستند، می توانند خرمالو مصرف کنند. اما باید توجه داشت که این میوه برای افرادی که به اضافه وزن مبتلا هستند، مناسب نیست و نباید در خوردن آن زیاده روی کنند. همچنین بیماران دیابتی به دلیل بالا بودن قند خرمالو،  باید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنند.


تاثیر خرمالو در درمان بیماری های دیگر

افرادی که به طور مداوم به سکسکه مبتلا می شوند، می توانند خرمالو مصرف کنند. این میوه خونریزی را نیز متوقف می کند و در عین حال موجب فروکش کردن التهاب بواسیر و ورم می شود. افرادی که به تیفوس و تیفوئید مبتلا هستند، می توانند خرمالو مصرف کنند. اسهال خونی با مصرف 300 تا 500 گرم خرمالوی رسیده درمان می شود. 

خواص هسته خرمالو

نه تنها میوه خرمالو در درمان بسیاری از امراض موثر است، بلکه هسته آن نیز در رفع و درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد. از جمله کوبیده هسته این میوه می تواند به درمان سنگ کلیه و مثانه کمک کند. برای مصرف باید هسته آن به حالت پودر دم شود. روش دیگر این است که هسته خرمالو را با روغن منداب مخلوط کرده و سپس در یک بطری سر بسته قرار دهید و به مدت یک ساعت در آب بجوشانید. این روغن می تواند به درد نقرس، مفاصل و درد کمر کمک کند.


فواید برگ و گل درخت خرمالو

برگ و گل درخت خرمالو فواید و خواص متعددی را به دنبال دارد. در طب سنتی برگ این میوه برای درمان سرماخوردگی و آب ریزش بینی استفاده می شد. برگ درخت خرمالو دارای مقدار زیادی فلاوونوئید است که این ماده از سرطان پیشگیری می کند و در عین حال می تواند فشارخون را نیز کنترل کند. دم کرده برگ خرمالو ضدموتاژن نیز می باشد و برای افرادی که آلرژی دارند، مفید است. افرادی که دچار التهاب پوست  و یا درماتیت هستند، می توانند جوشانده برگ درخت خرمالو مصرف کنند. دمنوش این گیاه برای تقویت معده و کاهش سرفه نیز مفید است. 


بهترین زمان مصرف خرمالو

از آنجا که خرمالو موجب افزایش اسید معده می شود، بهتر است با شکم پر و پس از صرف غذا میل شود تا به هضم غذا نیز کمک کند. یک روش موثر برای استفاده از خرمالو در فصل های دیگر، فریز کردن آن می باشد. البته بهتر است از زمان فریز آن مدت زیادی نگذرد. زیرا خرمالو خواص خود را از دست می دهد.


مضرات خرمالو

با جود تمامی مزایا و فوایدی که خرمالو برای بدن دارد، مصرف بیش از حد آن می تواند مشکلاتی را نیز در پی داشته باشد. اول اینکه باید خرمالو به صورت رسیده مصرف شود. بویژه اینکه خرمالوهای نارس طعم گس دارند که چندان خوشایند نیست. همچنین در صورت نارس بودن، حاوی تانن است که موجب تشدید یبوست می شود. بیماران مبتلا به اختلالات روده ای و یا بیمارانی که به تازگی عمل جراحی روده انجام داده اند، از خوردن خرمالو خودداری کنند. این میوه برای مبتلایان به سل نیز توصیه نمی شود.
خرمالو را می توان با پوست نیز میل کرد. اما باید قبل از مصرف به خوبی شسته شود.

منبع : اختصاصی وبگردها

ترشی لیته خرمالو

ترشی لیته خرمالو

روش تهیه ترشی خرمالو

روش تهیه ترشی خرمالو

خواص شگفت انگیز خرمالو

خواص شگفت انگیز خرمالو

مصرف میوه ی خرمالو چه فوایدی دارد؟!

مصرف میوه ی خرمالو چه فوایدی دارد؟!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما