قهوه و خواص بی نظیر آن

قهوه یک نوشیدنی لذیذ و دلچسب است که از درختی با ارتفاع 8 متر تهیه می شود. درخت قهوه به صورت استوانه ای است و برگ های نوک تیز و بیضی شکل دارد. بهترین نوع قهوه در مناطق استوایی و کشورهای سودان و حبشه کشت می شود.

قهوه اغلب در کشورهای برزیل، ونزوئلا‌، جزائر آنتیل و دیگر مناطق آمریکای جنوبی کشت می شود و دارای خواص متعددی می باشد. در عین حال مصرف بیش از اندازه قهوه مضراتی را نیز به دنبال دارد که در این نوشته به طور کامل به آن می پردازیم. 

خواص دارویی قهوه

قهوه تنها یک نوشیدنی نیست. بلکه خواص متعددی را نیز در خود جای داده است. قهوه یک گیاه سرد و خشک محسوب می شود که در ردیف آلکالوئیدها می باشد. این نوشیدنی اعتیادآور است و افرادی که برای یک مدت آن را مصرف می کنند، به طور خودکار به آن عادت می کنند. از جمله خواص نوشیدنی قهوه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محرکی برای هضم غذا

نوشیدن قهوه بعد از غذا به سیستم گوارشی کمک می کند. کسانی که مشکل گوارشی دارند، می توانند بلافاصله پس از صرف غذا، نوشیدنی قهوه را میل کنند. همچنین اگر مجبور هستید تا در ساعات پایانی شب، شام میل کنید، بهتر است بلافاصله پس از آن قهوه بنوشید. این نوشیدنی کمک می کند تا غذا سریع تر هضم شود و مشکلات گوارشی، سنگین شدن معده در زمان خواب و کابوس به سراغ شما نیاید.

قهوه یک نوشیدنی تب بر

قهوه درجه حرارت بدن را کم می کند. اگر در فصل زمستان به تب مبتلا شدید، می توانید نوشیدنی قهوه میل کنید. این نوشیدنی در رفع تب های خفیف موثر است. اگر در خانه کودکی دارید که دچار تب خفیف شده است، با نوشیدنی قهوه می توانید او را درمان کنید.


قهوه یک نوشیدنی انرژی

قهوه به بدن نیروی کاذب می دهد. در افرادی که به اضافه وزن مبتلا هستند، یک روش موثر برای کاهش وزن، میل کردن قهوه می باشد. این نوشیدنی انرژی مورد نیاز بدن را تا چندین ساعت تامین می کند. در نتیجه فرد احساس کمتری برای صرف غذا پیدا می کند. 

قهوه-نوشیدنی قهوه-مصرف قهوه


درمان سردرد

سردردهایی که از خستگی و بیخوابی می باشند، با قهوه قابل درمان هستند. این نوشیدنی در رفع و درمان برخی از سردردها مهارت خاصی دارد.


درمان مسمومیت الکلی

افرادی که به دلیل مصرف الکل مسموم شده اند، اگر میزان مسمومیت آنها شدید نباشد، می توانند با استفاده از قهوه مسمومیت خود را درمان کنند. مسمومیت الکلی اغلب به دلیل زیاده روی در مصرف رخ می دهد.

درمان یرقان

قهوه تاثیر زیادی در درمان یرقان دارد. به دلیل تصفیه کبد و تقویت این عضو از بدن، هپاتیت یا یرقان تا حد زیادی درمان می شود. اما بیماران مبتلا به یرقان باید در طی روز چندین مرتبه قهوه میل کنند.


درمان سنگ کلیه

از آنجا که قهوه یک نوشیدنی ادرار آور است، می تواند به درمان سنگ کلیه کمک کند. سنگ های ریزی که در کلیه وجود دارند و امکان خروج آنها از مثانه باشد، با استفاده از نوشیدنی قهوه دفع می شوند.


درمان سیاه سرفه

سرفه های پشت سرهم و مکرر آزار دهنده است. قهوه یک نوشیدنی گرم است که به درمان سرفه ها کمک می کند. اگر سرفه با خلط گلو همراه باشد، قهوه می تواند آن را در مدت کوتاهی درمان کند.


درمان دردهای عصبی

نوشیدنی قهوه آرامبخش است و برای کاهش فشارهای ناشی از ناراحتی های عصبی موثر است. افرادی که به هر دلیلی دچار استرس، اضطراب و دردهای عصبی شده اند، با مصرف 2 تا 3 فنجان قهوه در طی روز می توانند شدت این ناراحتی را به حداقل برسانند. 


 ضد عفونی کننده 

قهوه یک نوشیدنی ضدعفونی کننده است. افرادی که به سرماخوردگی مبتلا هستند، می توانند با مصرف قهوه از ابتلا به عفونت پیشگیری کنند. همچنین زنانی که به عفونت های رحم، مثانه و واژن مبتلا هستند، با مصرف قهوه از شدت ناراحتی و بیماری آنها کاسته می شود.


استفاده از گرد قهوه برای سوختگی

گرد قهوه برای سوختگی های سطحی مفید است و درد ناشی از سوختگی را آرام می کند. همچنین این گرد مانع از عفونت زخم سوختگی می شود و در التیام زخم موثر است.

خواص قهوه-خواص درمانی قهوه-مزایای قهوه


درمان افسردگی

با توجه به تاثیری که قهوه بر اعصاب و آرامش دارد، می تواند افسردگی را نیز درمان کند. براساس تحقیقات انجام شده، مشخص شده است افرادی که به طور مرتب قهوه مصرف می کنند، نسبت به افرادی که میلی به این نوشیدنی ندارند، کمتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می گیرند. 


افزایش مقاومت بدن

با توجه به تاثیر شگفت انگیز قهوه بر زیاد شدن نیروی جسمانی، این نوشیدنی به ورزشکاران توصیه می شود. این قشر به نیروی بدنی بیشتری نیاز دارند که قهوه به آنها کمک می کند. 


کمک به بیماری آسم

با توجه به تاثیری که قهوه در باز کردن برونش ها دارد و سیستم تنفسی را تقویت می کند، این نوشیدنی می تواند در کاهش اثرات سوء بیماری آسم موثر واقع شود. چرا که به تقویت ریه ها کمک می کند و در نتیجه فرد مبتلا به آسم راحت تر نفس می کشد.


قهوه و وزوز گوش

یکی از خواص دیگر مصرف بیش از حد قهوه، وزوز گوش است که گاهی آزاردهنده می شود. مطابق با نتایج یک پژوهش آمریکایی که در سال 2014 منتشر شد، نشان داد که مصرف قهوه می‌تواند از وزوز گوش جلوگیری کند. این پژوهش بر روی 65 هزار زن انجام شد و در طول این بررسی‌ها خانم ‌های شرکت کننده روزانه 3 تا 4 فنجان قهوه یعنی معادل 450 تا 500 میلی‌گرم کافئین مصرف کردند. وزوز گوش در این دسته از خانم ها 15 درصد کمتر از افرادی بود که قهوه مصرف نمی کردند. همچنین از آنجا که وزوز گوش تاثیر مستقیمی بر سیستم عصبی دارد، در نتیجه مصرف قهوه به آرام شدن سیستم عصبی هم کمک می کند.

کمک به استحکام دندانها

یکی دیگر از خواص قهوه، کمک به استحکام دندانهاست. به طوری که قهوه مانع از پوسیدگی دندانها می شود و با تقویت مینای دندان، مقاومت دندان را در مقابل عوامل پوسیدگی زا، بیشتر می کند. 


کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد

از دیگر مزایا و خواص قهوه می توان به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد اشاره کرد. مطابق با پژوهش هایی که در سال 2015 صورت گرفت، مشخص شد که هر فنجان قهوه در طی روز، می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 14 درصد کاهش دهد. زیرا در قهوه ترکیباتی وجود دارد که می تواند سمومی از قبیل آفلاتوکسین را در بدن خنثی کند. این سموم در ابتلا به سرطان کبد نقش زیادی دارد.


تقویت میل جنسی

براساس تحقیقاتی که در دانشگاه تگزاس آمریکا در سال 2015 انجام شد، مشخص شد مردانی که در طی روز 2 فنجان قهوه مصرف می کنند، کمتر در معرض ابتلا به اختلالات نعوظی قرار می گیرند. به طوری که در این افراد خطر ابتلا به ناتوانی جنسی تا 40 درصد کمتر از کسانی است که قهوه مصرف نمی کنند. علت این امر را باید در واکنش هایی دانست که پس از مصرف قهوه در عروق خونی آلت تناسلی ایجاد می شود. در واقع قهوه باعث گشاد شدن عروق خونی در آلت تناسلی مردان و در نتیجه موجب نعوظ این عضو می شود.


کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

سازمان بهداشت جهانی در سال 2014 اعلام کرد مصرف 3 تا 5 فنجان قهوه در روز، می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را تا 20 درصد کاهش دهد. زیرا در قهوه  ترکیبی به نام پولیفنول وجود دارد که نوعی آنتی‌اکسیدان است و توانایی مقابله با آلزایمر را دارد. 

مضرات قهوه-یک فنجان قهوه-قهوه ترک

نکات مهم در مورد قهوه

با وجود مزایا و خواص متعددی که قهوه دارد، اما نباید فراموش کرد که در زمان مصرف این نوشیدنی ممکن است مشکلاتی نیز برای بدن رخ دهد. بنابراین بهتر است برخی نکات مهم گفته شود که عبارتند از:


خودداری از مصرف قهوه و الکل

اگر قهوه و الکل به طور همزمان مصرف شود موجب افزایش ضربان قلب، مشکلات کلیوی، کم آبی شدید بدن و در برخی موارد پنهان شدن اثرات افسردگی ناشی از مصرف الکل هم می شود. 


خودداری از مصرف قهوه و آنتی بیوتیک

 زمانی که قهوه میل می شود، نباید بلافاصله پس از آن آنتی بیوتیک مصرف شود. چرا که داروهای آنتی بیوتیک مانع از دفع کافئین می شود و در نتیجه مقدار آن در بدن افزایش می یابد که مشکلات زیادی را برای بدن ایجاد می کند. همچنین توصیه می شود بلافاصله قبل و پس از نوشیدن قهوه، داروی آنتی هیستامین و تئوفیلین مصرف نشود. زیرا کافئین موجود در قهوه، عوارض این داروها را چند برابر می کند.  

مضرات قهوه

از جمله مضرات مصرف بیش از حد قهوه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بالا رفتن فشار خون
  2. تضعیف قلب و گاهی افزایش تپش قلب
  3. افزایش کلسترول خون
  4. عوارض زیانبار برای زنان باردار و جنین آنها
  5. بیخوابی
  6. ایجاد ناراحتی‌های روده‌ و معده‌
  7.  لرزش و رعشه 
  8. ابتلا به سو ‌هاضمه

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

حواستان باشد به کافئین اعتیاد پیدا نکنید

حواستان باشد به کافئین اعتیاد پیدا نکنید

نکاتی ساده برای بهتر شدن طعم قهوه

نکاتی ساده برای بهتر شدن طعم قهوه

کاهش آسیب‌دیدگی ناشی از حمله قلبی با مصرف قهوه

کاهش آسیب‌دیدگی ناشی از حمله قلبی با مصرف قهوه

هفت نکته دم کردن یک فنجان قهوه عالی

هفت نکته دم کردن یک فنجان قهوه عالی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما