ترک سیگار

ترک سیگار این روزها به یک معضل اساسی تبدیل شده است. بسیاری از افراد سیگاری از وضعیت خود خسته می شوند، اما راه فرار از آن را نمی دانند. ترک سیگار نیاز به یک اراده محکم، فراهم شدن محیط مناسب و آرامش روحی دارد تا فرد بتواند به طور کامل از دخانیات دوری کند.

ضرورت ترک سیگار

با ترک سیگار فشار خون کنترل و ضربان خون آرام می شود. سیگار موجب ورود منوکسید کربن به بدن می شود که در نتیجه آن ضربان قلب و فشار خون را بالا می برد. زمانی که فرد سیگار را ترک می کند، از هفته دوم تا حداکثر سه ماه، خطر حمله قلبی به طور کامل از وی دور می شود. همچنین ریه ها بهتر عمل می کنند. در دراز مدت نیز خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلب، سکته مغزی، سرطان ریه و سرطان‌های دیگر از فرد دور می شود.

مرحله آغاز ترک سیگار

برای ترک سیگار، فرد ابتدا باید به میزان مصرف خود توجه کند. افرادی که در طی روز تنها چند نخ سیگار مصرف می کنند، برای ترک سیگار راحت تر هستند. اما اگر فردی در طی روز چندین بسته سیگار مصرف می کند، ترک سیگار برای او سخت تر است. برای ترک سیگار فرد به تحول روحی و روانی نیاز دارد که در روزهای ابتدایی باید با آن دست و پنجه نرم کند. 

افراد پس از ترک سیگار می توانند زندگی را بهتر از قبل درک کنند و از وقت، انرژی و پول خود نهایت استفاده را ببرند. در عین حال سلامت جسمی آنها نیز به مانند گذشته باز می گردد. والدینی که اقدام به ترک سیگار می کنند، از سیگاری شدن فرزندان در آینده پیشگیری می کنند. اما لازم است تا قبل از اقدام به ترک سیگار توصیه های زیر توسط افراد سیگاری مد نظر قرار بگیرد:

 انتخاب محل ممنوعه برای ترک سیگار

قبل از اینکه اقدام به ترک سیگار کنید، بهتر است یک مکان مخصوص را به عنوان محل ممنوع برای سیگار کشیدن در نظر بگیرید. این محل می تواند یکی از اتاق های منزل، محیط کار، اماکن عمومی و ... باشد. زمانی که این توصیه از سوی افراد رعایت شود، در هنگام ترک سیگار میتواند به مکان هایی که پیش تر در آن سیگار نکشیده است، حضور پیدا کند. از آنجا که فرد خاطره ای از سیگار کشیدن در این مکان ها ندارد، از نظر روانی برای سیگار کشیدن وسوسه نمی شود.

ترک سیگار-روش های ترک سیگار-راهکار ترک سیگار

داشتن انگیزه کافی

فردی که سعی دارد تا برای ترک سیگار اقدام کند، باید ابتدا انگیزه آن را در خود ایجاد کند. به این معنا که فرد خودش به تنهایی تصمیم قاطعانه ای برای ترک سیگار گرفته باشد. خستگی هایش از سیگار کشیدن، هدر رفتن هزینه و زمانش، به خطر افتادن سلامت جسمی و ... مواردی هستند که اگر فرد سیگاری به طور مداوم به آنها فکر کند، در وی انگیزه ترک سیگار ایجاد می شود. ضمن اینکه این انگیزه توسط خود فرد ایجاد می شود و دوستان و خانواده تنها نقش مشوق را دارند. 


تهیه لیست فواید و معایب سیگار

فرد قبل از ترک سیگار ابتدا باید معایب و فواید سیگار را به صورت یک لیست در مقابل خود قرار دهد. بهتر است این لیست به صورت منصفانه و مطابق با واقعیت باشد. ضمن اینکه تمامی جزئیات ترک سیگار نیز در آن ذکر شود. حال باید یک مقایسه میان مزایا و معایب صورت بگیرد. اگر موارد عیب آن برای شخص بیشتر است، ترک سیگار نیز برای او واجب تر خواهد بود. همچنین فرد باید دلایل اینکه چرا به مصرف سیگار روی آورده، زمان و نوع کاری که موجب گرایش فرد به سیگار شده است، را ذکر کند.


حالات روحی ترغیب کننده مصرف سیگار

در برخی از حالات روحی افراد تمایل بیشتری برای مصرف سیگار دارند. برخی از افراد در زمان عصبانیت اقدام به مصرف سیگار می کنند. عده ای دیگر در زمان کسالت و گاهی افرادی برای استراحت در زمان کارهای سخت و یا به صورت تفننی سیگار مصرف می کنند. در این صورت فرد برای ترک سیگار باید ابتدا حالت روحی که موجب تحریک و وسوسه او برای مصرف سیگار می شود را تشخیص دهد. در زمان ترک سیگار باید حدالامکان از این حالت بپرهیزد و یا در زمان قرار گرفتن در این شرایط، راه حل دیگری را انتخاب کند.


درخواست کمک از اطرافیان

فردی که برای ترک سیگار تصمیم خود را گرفته است، باید این موضوع را با دوستان و خانواده نیز در جریان گذارد. آنها باید بدانند که فرد قصد ترک سیگار دارد تا زمینه و شرایط لازم را برای او فراهم کنند. برای مثال ممکن است همکار یا دوست زمانی که فرد دوره ترک سیگار را پشت سر می گذارد، به او سیگار تعارف کند و یا او را برای سیگار کشیدن وسوسه کند. در این صورت فرد باید از قبل وی را در جریان تصمیم خود قرار دهد. 


آسان نگرفتن ترک سیگار

قبل از اینکه فرد برای ترک سیگار اقدام کند، باید بداند که مسیر دشواری را در پیش دارد و نباید به آن ساده نگاه کند. اگر فرد ترک سیگار را آسان بگیرد، زمانی که با کوچکترین مشکلی روبرو شود، فورا از تصمیم خود باز می گردد و از ترک سیگار منصرف می شود.

عوارض سیگار-مضرات سیگار-خطرات دخانیات


راه های ساده برای ترک سیگار

زمانی که فرد تمامی شرایط لازم برای ترک سیگار را فراهم کرد، باید این بار به توصیه های زیر توجه کند تا بتواند به راحتی برای ترک سیگار اقدام کند. روش هایی برای ترک سیگار وجود دارد که علاوه بر سادگی، می توانند تاثیر زیادی در سلامت روحی و جسمی فرد نیز داشته باشند. از جمله این روشها باید موارد زیر را نام ببریم:

  1. شکست ناپذیری
  2. پیدا کردن جایگزین نیکوتین
  3. ترک همزمان با دوستان
  4.  کنترل استرس
  5. خودداری از مصرف الکل
  6. سرگرم شدن 
  7. تمیز کردن خانه
  8. پیاده روی و ورزش
  9. مصرف میوه و سبزی
  10. در نظر گرفتن پاداش


شکست ناپذیری

اگر چه بسیاری به ترک سیگار به آسانی نگاه می کنند، اما باید بدانید که این کار راحت نیست و به اراده قوی نیاز دارد. بنابراین باید تمام تلاش خود را به کار ببندید تا ترک سیگار به شکست منتهی نشود. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، غریب به 90 درصد افرادی که برای ترک سیگار تصمیم می گیرند، نهایتا موفق نمی شوند. زیرا مغز به مصرف روزانه نیکوتین عادت کرده است. مدتی که از دوره ترک اعتیاد می گذرد، به تدریج بدن واکنش خود را نسبت به کمبود نیکوتن نشان می دهد. بیخوابی، سردرد، تشنگی، سردرگمی، افسردگی، زودرنجی، ناامیدی و بی قراری از جمله عوارض ترک سیگار هستند که فرد باید بتواند بر همه آنها فائق شود.


پیدا کردن جایگزین نیکوتین

با توجه به اینکه بدن افراد سیگاری به نیکوتین عادت کرده است و در زمان ترک اعتیاد به مشکلات جسمی زیادی مبتلا می شوند، بنابراین لازم است تا فرد به دنبال یک ماده دیگر باشد تا بتواند نیکوتین مورد نیاز بدن را تامین کند. براساس تحقیقات انجام شده، آدامس و قرص‌های دارای نیکوتین می‌توانند شانس ترک سیگار را تا دو برابر افزایش دهند. زیرا این مواد حاوی مقدار کمی نیکوتین هستند که البته ضرری برای بدن ندارد.
اما افرادی که قصد ترک سیگار را دارند، باید متوجه باشند که قرص های نیکوتین دار را بدون تجویز پزشک مصرف نکنند. چرا که این داروها حاوی مواد شیمیایی هستند و اگر بصورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف شوند، تاثیر بدی بر روی مغز بر جای می گذارد. همچنین ممکن است مصرف خودسرانه داروی های حاوی نیکوتین موجب کاهش علائم ترک سیگار شود.

سیگار-ترک اعتیاد به سیگار-کنار زدن سیگار


ترک همزمان با دوستان

اگر ترک سیگار با چند نفر از دوستان، آشنایان و یا همکاران انجام شود، نتیجه بهتری را در پی دارد. ضمن اینکه چند نفری که با هم قصد ترک سیگار را دارند، به یکدیگر دلگرمی می دهند. گاهی هم نیاز است تا با یک روانشناس صحبت شود تا فرد را برای ادامه دوره ترک سیگار تشویق کند. بهترین روشی که برای ترک سیگار وجود دارد، رفتار درمانی است که از سوی روانشناسی و یا گروه دوستان و همکار ارائه می شود. به کار بردن همزمان رفتاردرمانی، مواد جایگزین نیکوتین و روش های آرامش دهنده تاثیر زیادی در پیروزی فرآیند ترک سیگار دارد.


 کنترل استرس

افراد سیگاری باید بتوانند استرس خود را در زمان ترک سیگار کنترل کنند. از آنجا که با ترک سیگار نیکوتین بدن کاهش می یابد، فرد به اضطراب مبتلا می شود. اما فرد باید بتواند راه مقابله با استرس را پیدا کند. برخی افراد با روش هایی از قبیل یوگا یا ماساژ می توانند بخوبی استرس خود را کنترل کنند. یک توصیه مهم به افراد مضطرب این است که از قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا خودداری کنند.


خودداری از مصرف الکل

برخی از افراد در زمان ترک سیگار سعی می کنند همزمان الکل مصرف کنند تا بهتر بتوانند با مشکلات ناشی از کمبود نیکوتین کنار بیایند. اما نباید فراموش کرد که اعتیاد به الکل خطرناک تر از اعتیاد به سیگار است. اگر فرد سیگاری با فشار زیادی مواجه شد، بهتر است چای یا قهوه را جایگزین کند. این دو نوشیدنی حاوی موادی هستند که می توانند جایگزین نیکوتین موجود در سیگار باشند.


سرگرم شدن 

در زمان ترک سیگار باید یک سرگرمی پیدا کرد. افرادی که پا به وادی ترک سیگار گذاشته اند، باید تلاش کنند تا در زمانی که به سیگار نیاز دارند، خود را با یک کار خوشایند سرگرم کنند. برخی افراد به نقاشی، طراحی، کارهای دستی و ... علاقه دارند. اگر در زمانی که فرد وسوسه می شود به سرگرمی مورد علاقه خود بپردازد، مطمئنا فرد در ترک سیگار موفق خواهد شد.


تمیز کردن خانه

بعد از اینکه فرد تصمیم قطعی خود را برای ترک سیگار می گیرد، باید تمامی جا سیگاری ها، فندک و سیگارهای باقی مانده را دور بیاندازد. به طور کلی هر چیزی که فرد را به یاد سیگار می اندازد، بهتر است دور انداخته شود. تا فرد با دیدن آنها برای استعمال سیگار وسوسه نشود. بهتر است اثاثیه، لباس ها و وسایلی که بوی سیگار را به خود گرفته اند، شسته شوند. 

پیاده روی و ورزش

ورزش یکی از بهترین راه حل هایی است که به ترک سیگار کمک زیادی می کند. با فعالیت های ورزشی و بخصوص پیاده روی، نیاز بدن به نیکوتین کمتر می شود. در نتیجه مشکلات ناشی از کمبود این ماده نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. بهتر است فرد سیگاری زمانی که برای استعمال دخانیات وسوسه می شود، به سراغ ورزش برود. در اثر ورزش کردن، کالری های اضافه بدن از دست می رود. در نتیجه به سلامت بدن نیز کمک زیادی می شود.

راه های کنار گذاشتن سیکار-ترک دخانیات. روش های ترک دخانیات


مصرف میوه و سبزی

افرادی که در مرحله ترک سیگار هستند، باید میوه و سبزی بیشتری مصرف کنند و در مقابل تا جایی که امکان دارد از مصرف محصولات لبنی پرچرب و غذاهای سرخ کردنی خودداری کنند. براساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، مصرف میوه و سبزیجات موجب تمایل کمتر به مصرف سیگار می شود. در حالی که غذاهای پرچرب میل به مصرف سیگار را بیشتر می کند.


در نظر گرفتن پاداش

افرادی که برای ترک سیگار تصمیم جدی گرفته اند، بهتر است برای خود پاداش در نظر بگیرند. برای مثال با خود شرط کنند که اگر تا یک هفته از استعمال دخانیات و سیگار خودداری کنند و بتوانند بر تصمیم خود بمانند، به سفر بروند. یک روش دیگر این است که هر گاه فرد وسوسه شد تا سیگار مصرف کند، پول آن را در محلی قرار دهد و سر ماه تمامی این پول را برداشته و با آن یک کادوی خوب برای خود تهیه کنند.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

تخریب بدن با دود سیگار

تخریب بدن با دود سیگار

راه هایی برای مقابله با وسوسه سیگار کشیدن

راه هایی برای مقابله با وسوسه سیگار کشیدن

داروی موثر برای ترک سیگار

داروی موثر برای ترک سیگار

مراحل ترک سیگار در بدن

مراحل ترک سیگار در بدن

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما