تقویت حافظه

تقویت حافظه به تلاش زیادی نیاز دارد که در مدت زمان طولانی حاصل می شود. افرادی که برای تقویت حافظه خود تلاش می کنند، در زندگی شخصی موفق تر هستند و روحیه شاداب تری نیز دارند.

مراحل تقویت حافظه

زمانی که تقویت حافظه انجام شده باشد، فرد براحتی کارهای گذشته خود را به خاطر می آورد. به یادآوردن یک قرار کاری مهم، مرور کردن مطالعاتی که در گذشته انجام شده است و نیز حرف های مهم یک دوست، مستلزم داشتن حافظه قوی می باشد. بل بث کوپر یکی از محققان در حوزه هوش و حافظه، برای تقویت حافظه چندین راه حل را پیشنهاد می دهد. در این پیشنهاد 3 مرحله در پیش رو قرار می گیرد که عبارتند از:

مرحله اول: خلق حافظه

برای تقویت حافظه لازم است تا ابتدا حافظه خلق شود. مغز انسان همزمان با تمامی وقایعی را که تجربه می کند، سیگنال هایی با یک الگوی خاص را ارسال می کند که این سیگنالها با نرون های بدن ارتباط برقرار می کنند. در اصطلاح علمی به سیگنالهایی که از مغز ارسال می گردد، «سیناپس» گفته می شود. زمانی که فرد تصمیم به تقویت حافظه می گیرد، باید میزان سیگنال های ارسالی مغز او افزایش پیدا کند که به این مرحله «خلق حافظه» گفته می شود.

مرحله دوم: تثبیت حافظه

در این مرحله باید تمامی اطلاعات ثبت شده در حافظه تثبیت شوند. در غیر اینصورت پس از مدتی اطلاعات از بین می رود. تثبیت حافظه به این معناست که اطلاعاتی که در ذهن وارد شده است، وارد حافظه بلند مدت شوند تا بعدها به راحتی به خاطر آورده شوند. قسمتی از این فرآیند در زمان استراحت و خواب انجام می شود. مغز انسان می تواند در زمان خواب تمامی الگوی فعالیت طی روز را بازسازی کند و سیناپس هایی که در طول روز به وجود آمده است را تثبیت کند. این مرحله به تقویت حافظه کمک زیادی می کند.

مرحله سوم: بازیابی حافظه

در مرحله سوم، باید تمامی اطلاعات در ذهن بازیابی شود. زمانی که در مورد خاطرات گذشته فکر می کنید و اطلاعاتی که قبلا در ذهن سپرده اید را به خاطر می آورید، به آن بازیابی حافظه می گویند. در تقویت حافظه لازم است تا اطلاعات، خاطرات و وقایع گذشته بازیابی شوند. در هر بار بازیابی، الگوی فعالیت مغزی قوی تر می شود و در نتیجه به تقویت حافظه می انجامد.

با وجودی که برخی معتقدند با پا گذاشتن به سنین میانسالی، از میزان حافظه کاسته می شود، اما اگر بازیابی اطلاعات بخوبی انجام شود، این فرآیند معکوس می شود و افزایش سن نه تنها حافظه را کاهش نمی دهد، بلکه  امکان تقویت آن هم وجود دارد.

حافظه قوی-تقویت حافظه-روند تقویت حافظه

روش های تقویت حافظه

برای تقویت حافظه راه های زیادی وجود دارد که پروسه پیچیده ای از فعالیت های متفاوت در مغز است. بهترین روش های تقویت حافظه عبارتند از:

 تفکر و تعمق در مورد اطلاعات دریافتی

حافظه شباهت زیادی به دفترچه یادداشت دارد و جایی است که اطلاعات جدید در آن نگهداری می شود. این اطلاعات می توانند به صورت دائم در حافظه باقی بمانند و یا پس از مدتی از حافظه خارج شوند. اطلاعات زمانی در مغز باقی می ماند که با تفکر و تعمق همراه باشند. افرادی که پس از دریافت اطلاعات جدید (هرچند اندک) تفکر می کنند، این اطلاعات در حافظه بلند مدت آنها ثبت می شود. به طوری که تا سالهای سال اطلاعات در ذهن باقی می ماند. 
از اینرو برای تقویت حافظه لازم است تا پس از ورود هرنوع اطلاعاتی، در مورد آن تفکر شود. زمانی که از ظرفیت حداکثری حافظه استفاده شود، مدیتیشن آن نیز قدرت بیشتری پیدا می کند. براساس تحقیقات صورت گرفته، مشخص شده است که افرادی که  پیش‎تر هیچ تجربه ای در مدیتیشن تمرکز حواس نداشتند، توانسته اند در مدت 8 هفته، برای تقویت حافظه خود گام بردارند.
مدیتیشن با قدرت خود به مغز کمک می کند تا بهتر تمرکز کند، همچنین مدیتیشن پس از 2 هفته، اثرات مثبت اثبات شده ای روی نمرات آزمون های استاندارد و حافظه فعال داشته است. در زمان مدیتیشن، مغز برای پردازش اطلاعات مانند حالت عادی فعال نیست. به همین دلیل به مغز فرصت می دهد تا خود را از موارد مشوش خالی کند. در زمانی که استرس و فشار روحی کمتری بر روی انسان باشد، فرد بهتر می تواند اطلاعات مفید را بخاطر می آورد.


نوشیدن قهوه

قهوه یکی از نوشیدنی های حاوی کافئین است که به تقویت حافظه کمک زیادی می کند. این نوشیدنی دلچسب تاثیر زیادی در بخاطر آوردن اطلاعات دارد. براساس مطالعاتی که صورت گرفته، مشخص شده است که مصرف یک قرص حاوی کافئین بعد از یادگیری یک موضوع، حافظه بازیابی را تا 24 ساعت بعد بهبود می بخشد. حال اگر پس از بخاطر سپردن اطلاعات جدید، یک فنجان قهوه مصرف شود، مطمئنا تاثیر زیادی بر حافظه دارد. در واقع این کار فرآیند تقویت حافظه را تسریع می بخشد. البته بهتر است قهوه در زمان صبح میل نشود و پس از مطالعه باشد.


میل کردن انواع توت ها

برای تقویت حافظه می توان از انواع توت ها نیز کمک گرفت. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، نشان داده است که انواع توت موجب تقویت حافظه می شود. این تحقیقات در دانشگاه Reading بر روی عده ای از دانش آموزان مدرسه Peninsula Medical انجام شده است. در این پژوهش مشخص شد که رژیم غذایی عادی با مکمل بلو بری به مدت 12 هفته به روند تقویت حافظه کمک زیادی می کند. این تاثیرات پس از سه هفته مشخص شد. در این میان توت دارای مقداری بلو بری است که بر روی حافظه بلند مدت اثرات مثبتی بر جای می گذارد. بنابراین کسانی که قصد تقویت حافظه را دارند، بهتر است توت را در رژیم غذایی بگنجانند.


ورزش و فعالیت بدنی

برای تقویت حافظه، فعالیت بدنی و ورزش تاثیر زیادی دارد. براساس مطالعاتی که بر روی مغز موش ها صورت گرفت، مشخص شد که ورزش و تحرکات جسمی موجب بازیابی حافظه می شود و از سوی دیگر میان تناسب اندام و بخاطر آوردن اطلاعات نیز ارتباط مستقیمی وجود دارد. از اینرو افراد میانسالی که از نظر جسمی در سلامت هستند، کمتر به زوال حافظه و آلزایمر مبتلا می شوند. ورزش علاوه بر فوایدی که برای جسم دارد، موجب اکسیژن رسانی به مغز هم می شود. در نتیجه توانایی مغز برای پردازش اطلاعات به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا می کند. به همین دلیل ورزش در تقویت حافظه نقش موثری را ایفا می کند که نباید فراموش گردد.


جویدن آدامس

یک روش آسان دیگر برای افزایش و تقویت حافظه، آدامس جویدن است که باید در زمان یادگیری باشد. آدامس جویدن به مغز الغا می کند که باید بیدار بماند تا برای هضم غذا آماده شود. در نتیجه فعالیت هیپوکامپ نیز چندبرابر می شود. هیپوکامپ به حافظه مرتبط است و تمرکز مغز در زمان یادگیری را بیشتر می کند. از سوی دیگر با آدامس جویدن میزان فعالیت قلب افزایش می یابد و در نتیجه اکسیژنی که به سمت مغز روانه می شود، نیز بطور خودکار افزایش می یابد و این روند به تقویت حافظه کمک می کند. 


افزایش مطالعات

دلایل زیادی وجود دارد که اثبات می کند، هر چه میزان مطالعات افزایش پیدا کند، روند تقویت حافظه نیز سرعت بیشتری می یابد. اما با توجه به اینکه باید بخش زیادی از پروسه تثبیت حافظه در خواب انجام می شود، مطالعه نباید به صورت مداوم و تمام وقت باشد. بلکه باید در بین آن استراحت کوتاهی نیز باشد تا مغز بتواند اطلاعات دریافتی حاصل از مطالعه را در ذهن تثبیت کند. چرا که مغز بدون داشتن خواب کافی، برای تثبیت حافظه به دردسر می افتد. بنابراین برای تقویت حافظه از طریق مطالعه، باید خواب و استراحت کافی شود.


نکاتی برای تقویت حافظه

با توجه به اینکه تقویت حافظه یک پروسه پیچیده است، باید مجموعه ای از نکات و توصیه ها رعایت شود که در زیر به آنها می پردازیم.


ورود اطلاعات دسته بندی شده در مغز

برای تقویت حافظه لازم است تا اطلاعات به صورت دسته بندی شده وارد سیستم مغز شود. مغز نباید دچار سردرگمی شود. زیرا زمانی که اطلاعات منسجم و دسته بندی باشد، سرعت حافظه برای بخاطر سپردن آنها بیشتر می شود.

حافظه قوی-حافظه قدرتمند-حافظه


درک اطلاعات به جای حفظ طوطی وار آنها

انسان نقش مهمی را در تقویت حافظه دارد. زمانی که اطلاعات را به صورت طوطی وار به مغز می سپاریم، مطمئنا از میزان توانایی حافظه برای ثبت اطلاعات کاسته می شود. بنابراین در زمان دریافت اطلاعات باید آنها را به خوبی درک کرد.


تحریک مغز

میتوانیم با تحریک مغز، به روند تقویت حافظه کمک کنیم. به این صورت که با استفاده از کارهایی همچون بازی شطرنج، ورزش، برنامه نویسی، نقاشی و ... مغز را تحریک کرده و موجب تقویت حافظه شویم.


تمرکز حواس

تمرکز حواس نقش زیادی در تقویت حافظه دارد. زمانی که اطلاعات جدیدی را در ذهن می سپارید، ابتدا باید تمامی ذهن و حواس شما معطوف این اطلاعات باشد. در عین حال نباید به افکار مزاحم اجازه دهید تا ذهن را درگیر خود کند.


حفظ آرامش

آرامش به تقویت حافظه کمک زیادی می کند. بدون آرامش انسان قادر به ثبت اطلاعات در حافظه بلند مدت نیست. هورمون استرس، کورتیزول نام دارد که مانع از بخاطر سپردن اطلاعات در حافظه می شود. این هورمون میزان خون رسانی به هیپومامپوس را کاهش می دهد و از سوی دیگر به مغز نیز صدمات زیادی وارد می کند که البته به مرور زمان تبعات سوء آن مشخص می شود. بنابراین کسانی که قصد تقویت حافظه خود را دارند، همزمان باید برای حفظ آرامش، دور کردن استرس و فشار روانی نیز تلاش کنند. 


تغذیه مناسب

تغذیه نقش زیادی در روند تقویت حافظه دارد. طبق تحقیقات انجام شده، 10 ماده غذایی می توانند به تقویت حافظه کمک کنند. این مواد غذایی عبارتند از:

  1. اسفناج به دلیل داشتن فولیک اسید 
  2. قهوه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها، آمینواسید، ویتامین و مینرال 
  3. غلاتی مانند سویا، لوبیا، نخود فرنگی و عدس
  4. میوه و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی اکسیدان 
  5. ماست به دلیل داشتن امگا ۳ و دی.اچ.ای
  6. انبه به دلیل داشتن بافت های چربی و تسریع گردش خون
  7. سیب زمینی به دلیل داشتن کربوهیدارت
  8. ماهی به دلیل تقویت و رشد سریع تر سلول های مغز
  9. شکلات 
  10. زیتون به دلیل داشتن آنتی اکسیدان

 خودداری از مصرف غذاهای مضر

محققان تاکید زیادی دارند که برای تقویت حافظه از مصرف غذاهای چرب و شیرین تا حد زیادی خودداری شود. تنقلاتی از قبیل چیپس، پفک و نوشابه های گازدار نیز میزان IQ و حافظه افراد را کاهش می دهد. همچنین استعمال دخانیات و نیز مشربات الکلی تاثیر منفی بر روی حافظه دارند و روند تقویت حافظه را با کندی مواجه می کنند.

داشتن حافظه-حافظه کوتاه مدت-حافظه بلند مدت


استفاده از رمزگردانی

یکی از روش های موثر برای تقویت حافظه، استفاده از علامت ها و روند رمز گردانی اطلاعات است. در این فرآیند به افراد توصیه می شود تا در زمان یادگیری و ثبت اطلاعت از یادیارهایی همچون اصوات، رایحه ها، حرکات، احساسات، ساختارها، تصاویر، نمادها، رنگها، مکانها، زبان، هیجانات، طعم ها و حس لامسه استفاده کنند. برای مثال برای بخاطر سپردن «سیب» ویژگی های ظاهری این میوه از قبیل طعم، بو، رنگ و حس لامسه به خاطر سپرده می شود. این روش به تقویت حافظه کمک زیادی می کند.


افزایش انگیزه یادگیری

زمانی که انگیزه یادگیری در افراد افزایش پیدا کند، روند تقویت حافظه نیز سرعت بیشتری پیدا می کند. افرادی که با انگیزه و تمایل در کلاس درس و یا بر سرکتاب های درسی حاضر می شوند، مطالب را بهتر به ذهن می سپارند و روند تقویت حافظه در این افراد بهتر انجام می شود.

تاثیر معده پر و خالی بر تقویت حافظه

زمانی که معده پر باشد، مغز سنگین می شود و به طور خودکار به خواب می رود. در این حالت توانایی حافظه برای به خاطر سپردن اطلاعات و به تبع آن یادگیری کاهش می یابد. بنابراین نباید با معده پر برای تقویت حافظه تلاش کرد. اما معده خالی  به تقویت حافظه کمک می کند. زیرا در زمانی که معده خالی است، یک هورمون به نام گرلین (GHRELIN) تولید می شود که بر روی هیپوکامپوس اثر می گذارد و موجب تقویت حافظه می شود. به همین دلیل یادگیری با معده خالی بهتر از معده پر است.

مثبت اندیشی و اعتماد به نفس

براساس پژوهش های صورت گرفته، میان اعتماد به نفس و تقویت حافظه ارتباط مستقیمی وجود دارد. در صورتی که زمان یادگیری فرد احساس سرخوشی داشته باشد، بهتر مطالب را فرا می گیرد. افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند و یا مثبت اندیش نیستند، گوشه گیر و منزوی هستند. به مرور زمان حافظه این افراد قدرت خود را از دست می دهد. بنابراین یکی از اصول مهم برای تقویت حافظه، افزایش اعتماد به نفس و بهبود مثبت اندیشی است.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

تقویت حافظه سالمندان با رژیم مدیترانه ای!

تقویت حافظه سالمندان با رژیم مدیترانه ای!

روش های مرسوم برای تقویت حافظه

قسمت اول

روش های مرسوم برای تقویت حافظه

تقویت قدرت حافظه با مصرف چای نعنا

تقویت قدرت حافظه با مصرف چای نعنا

تقویت حافظه با مصرف غذاهای دریایی

تقویت حافظه با مصرف غذاهای دریایی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما