ترک اعتیاد

ترک اعتیاد از هر زمانی که آغاز شود، تولدی دوباره است و هیچ انسانی نمی تواند به بهانه از دست رفتن گذشته اش، از ترک اعتیاد ناامید شود.

امکانپذیر بودن ترک اعتیاد

تا چند سال پیش تصور می شد که معتادان مجرم هستند و باید با آنها سخت برخورد شود. اما با تلاش روانشناسان و کارشناسان، اعتیاد به عنوان یک بیماری شناخته شد و به همین دلیل روش های جدید ارائه شد که طبق آن باید به دنبال درمان باشیم و نه مجازات معتادان. ترک اعتیاد و درمان شخص معتاد تنها زمانی میسر می شود که خود فرد تمایل زیادی به درمان و ترک اعتیاد داشته باشد. در صورتی که فرد هنوز به تشخیص درست و تصمیم گیری قاطعانه ای برای ترک اعتیاد نرسیده باشد، اقدام برای درمان وی فایده ای ندارد و بلااثر است.

علم ترک اعتیاد یکی از دانش های نوبنیان است که به پیشرفت لازم نرسیده است. در ایران روش های متعددی برای ترک اعتیاد استفاده می شود. البته به دلیل تنوع مواد اعتیادآور، درمان و ترک اعتیاد نیز با مشکلات زیادی همراه می شود. منابع پزشکی در ایران نیز رضایت بخش نیست و همین امر موجب بروز مشکلاتی در این عرصه شده است.

روشهای ترک اعتیاد

ترک اعتیاد با دو روش انجام می شود که عبارتند از:

ترک اعتیاد با روش بوپره نورفین

این روش آسان و بدون درد است و در مدت زمان کوتاهی جواب مورد نظر بیمار حاصل می شود. در این روش بیمار می توان از داروهای سابوتکس استفاده کند. ضمن اینکه به بستری شدن نیاز نیست و بدون تحمل درد، براحتی می تواند ترک اعتیاد کند. 

ترک اعتیاد-اعتیاد-اعتیاد به موادر مخدر


ترک اعتیاد با روش درمانMMT 

 در این روش بیمار باید از داروهای متادون استفاده کند تا بتواند از عوارض مصرف مواد مخدر دور شود و در واقع ترک اعتیاد برای او مقدور شود.
در کنار این دو روش، روان درمانی نیز انجام می شود که در آن با مشاوره دادن به بیمار سعی می شود تا در ترک اعتیاد او را یاری کرد. در واقع با روان درمانی اختلالات روانی، جنسی و اعصاب و روان بیمار تحت بررسی قرار می گیرد و به بیمار کمک می شود تا بر این مشکلات فائق شود.


بخش های مختلف ترک اعتیاد

ترک اعتیاد به دو بخش تقسیم می شود که عبارتند از:


بخش جسمی ترک اعتیاد

در این بخش جسم بیمار سم زدائی می شود و پزشک مهمترین نقش را بر عهده دارد. در این مرحله سعی می شود از دادن مواد مخدر به بیمار جلوگیری می شود. 


بخش روانی ترک اعتیاد

مهمترین قسمت ترک اعتیاد، بخش روانی آن می باشد که بر عهده بیمار است. در این بخش سعی می شود تا ذهن بیمار از رفتن به سمت مواد مخدر بازداشته شود. در این مرحله اگر پزشک آگاه و متخصص باشد، راهکارهایی را ارائه می دهد که به ترک اعتیاد فرد بیمار کمک می کند. 

ترک اعتیاد به تریاک-اعتیاد به مواد-مواد مخدر


علائم همراه با ترک اعتیاد

زمانی که بیمار تصمیم به ترک اعتیاد می گیرد و در این راه نیز قدم می گذارد، علائم متعددی در او بروز می کند که به آنها سندرم محرومیت گفته می شود. این سندرو به صورت درد عضلانی  و استخوانی، بیخوابی، احساس سرما و گرما، لرز، تعریق، تپش قلب، اشک ریزش، درد شکم، هذیان، پرخاشگری، وسوسه به مصرف مواد، بیقراری، عطسه، آبریزش بینی، خمیازه، اسهال، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، ضعف و بیحالی، پرش اندامها و ... بروز می کند که در همه افراد به یک شکل نیست.


سلامت جسمی در ترک اعتیاد

یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از بیماران مطرح شود، این است که آیا در دوره ترک اعتیاد سلامت جسمی بیمار دچار اختلال نمی شود؟ اگر در زمان ترک اعتیاد و سم زدایی، بیمار تحت ارزیابی صحیح پزشک قرار بگیرد و آزمایشاتی که پزشک برای او تجویز می کند را انجام دهد، در معرض خطر قرار نمی گیرد و به هیچ عنوان سلامت جسمی او مورد تهدید قرار نخواهد گرفت. زیرا در این دوره روش هایی به کار برده می شود که طی آنها باید مورفین و تمامی آثار مواد مخدر از بدن بیمار خارج شود.
البته ترک اعتیاد به الکل با خطر بیشتری مواجه است. در صورتی که پزشک استانداردهای پزشکی را برای بیمار به کار نبندد، ممکن است به تشنج، کما یا مرگ بیمار منجر شود. 


روش های سم زدایی در ترک اعتیاد

همانطور که گفته شد، در ترک اعتیاد، سم زدایی یکی از مراحل مهم است که به چند صورت انجام می شود. این روشها شامل موارد زیر است:

  1.  روش علامتی
  2. روش جایگزینی
  3. روش سریع (RD)
  4. روش فوق سریع (URD یا UROD) 
  5. روش طب سوزی

 در ترک اعتیاد با روش علامتی و جایگزینی، به صورت سرپایی سم زدائی می شود. اما برای انجام روش سریع و روش فوق سریع باید بیمار را بستری کرد. در روش طب سوزنی بدن بیمار سم زدائی شود که البته در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.
تمامی روش های گفته شده از نظر سرعت بهبودی و دوره ترک اعتیاد، شدت علائم، میزان موفقیت برای ترک اعتیاد، هزینه، مدت زمان استراحت و غیبت از کار، نیاز به داشتن همراه، سرپائی یا بستری بودن و امکانات و تجهیزات لازم  برای انجام با یکدیگر تفاوت دارند. 


مرحله پس از سم زدائی

پس از اینکه از بدن  بیمار سم زدایی شد، پزشک معالج برای وی داروی نالترکسون تجویز می کند. بیمار برای ترک اعتیاد خود باید از همان روزی که دارو تجویز می شود، آنها را به صورت روزانه و تا یکسال مصرف کند. این دارو به دلیل خاصیت ضدمخدر داشتن، مانع از عود اعتیاد به مواد مخدر می شود. اما نباید فراموش کرد که در کنار تجویز این دارو باید روان درمانی نیز ادامه پیدا کند.
 لازم به ذکر است که تجویز داروی نالترکسون تنها پس از انجام سم زدائی انجام می شود و افرادی که هنوز در مرحله ترک اعتیاد قرار نگرفته اند و مواد مخدر مصرف می کنند، به هیچ عنوان نباید از این دارو استفاده کنند. ضمن اینکه مصرف دارو نیز باید با تجویز پزشک و تحت نظر وی باشد. 

مصرف مواد مخدر-استعمال مواد مخدر-سم زدائی

در زمان ترک اعتیاد، اگر بیمار به مصرف مواد مخدر وسوسه شود و حتی آن را مصرف کند، داروی نالترکسون می تواند تاثیر این ماده را بر روی بدن از بین ببرد. زمانی که فرد در مرحله ترک اعتیاد، باز هم مواد مخدر مصرف می کند، اما هیچ تاثیری از آن را مشاهده نمی کند، به تدریج وابستگی خود را نسبت به آن از دست می دهد.
در داروی نالترکسون از مقداری هروئین استفاده می شود که موجب خواب آلودگی در بیمار می شود. در عین حال می تواند تاثیر هروئین در بدن را از بین ببرد. برای اطمینان بیمار، پزشک اقدام به تست ادرار می کند. در این صورت مواد مخدر موجود در بدن از طریق ادرار دفع می شود. اگر بیمار نالترکسون مصرف نکند، ترک اعتیاد با شکست مواجه می شود.


عوارض ترک اعتیاد

ترک اعتیاد با مشکلات زیادی همراه است و افرادی که تصمیم جدی برای قدم گذاشتن در این راه را دارند، نمی توانند به راحتی آن را به سرانجام برسانند. بلکه باید اراده خود را به صورت کامل بر ترک اعتیاد متمرکز کرده باشند. یکی از مشکلاتی که پس از ترک اعتیاد بیمار را تهدید می کند، افزایش آنزیم های کبدی است که اغلب در در نتیجه مصرف نالترکسون رخ می دهد. اگر این عارضه به موقع تشخیص داده شود، مشکل جدی در پی ندارد. این کار با آزمایشات دوره ای مشخص می شود.
بیمارانی که در زمان ترک اعتیاد، به مشکل افزایش آنزیم های کبدی مبتلا می شوند، باید مصرف داروی نالترکسون را برای مدتی قطع کنند تا آنزیم های کبدی آن ها به حالت طبیعی باز گردد. 

منبع : اختصاصی وبگردها

اعتیاد و خانواده

اعتیاد و خانواده

بهترین روش ها برای ترک سیگار

بهترین روش ها برای ترک سیگار

راه هایی برای مقابله با وسوسه سیگار کشیدن

راه هایی برای مقابله با وسوسه سیگار کشیدن

علائم و نشانه های فیزیکی اعتیاد

علائم و نشانه های فیزیکی اعتیاد

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما