خیار و خواص فوق العاده اش

خیار جزء میوه های سرد و از خانواده ی کدو به حساب می آید. ضد التهابی، خنک کنندگی و ضد سرطانی بودن از جمله مهم ترین ویژگی های درمانی خیار به شمار می رود.

از خیار چه می دانید؟

خیار، میوه ی بومی کشور هندوستان است و  انواع مختلفی دارد. خیار از تیره ی میوه های بوته ای به شمار می رود و بالغ بر 90 درصد از حجم آن را آب تشکیل می دهد. این میوه به منظور رشد و نمو به بازه ی زمانی 50 الی 70 روزه نیازمند است. مناطق گرم و خشک بهترین فضا برای پرورش خیار به حساب می آیند. "خیار بیلانکوه"، "خیار دولاب" و "خیار اصفهان" از معروف ترین خیارهای ایران به شمار می روند. این میوه دارای طبعی سرد و تر است و اغلب به منظور کاهش حرارت و خشکی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. خیار علاوه بر داشتن طعم و عطری خوش، از خواص دارویی و درمانی زیادی نیز برخوردار است. پیامبر اسلام نیز، مردم را به خوردن خیار با اندکی نمک سفارش کرده اند. این میوه به دلیل دارا بودن مواد مغذی هم چون: "لیگنان‌ها" و "فلاوونوئیدها" از بروز بیماری های التهابی و برخی از سرطان ها جلوگیری می کند. مصلح این میوه ی خوش عطر و بو عسل، نعناع و سیاه دانه است.

خیار

برخی از مواد مغذی موجود در خیار

  • قند
  • پروتئین
  • امگا3
  • ویتامین A
  • ویتامین C
  • ویتامین K
  • ویتامین B5
  • منگنز
  • پتاسیم
  • آب

خواص خیار برای بدن

شاید کمتر کسی به خواص بی شمار خیار توجه کرده باشد. در ادامه، تعدادی از فواید این میوه ی بهشتی را ذکر خواهیم کرد.

پتاسیم موجود درخیار، موجب کاهش فشار خون می شود؛ از همین رو طبیبان طب سنتی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی توصیه می کنند تا به طور روزانه از این میوه تناول نمایند.

بیماری های قلبی و عروقی

"فیه ستین" نام یک ماده ی مغزی می باشد که به وفور در خیار یافت می شود. این ماده در سلامت مغز نقش به سزایی داردو از ابتلا به بیماری های مغزی از قبیل: آلزایمر جلوگیری می کند.

آلزایمر

 آب و فیبر زیاد موجود در خیار،  بوی بد دهان را رفع می نماید.

 بوی بد دهان

خیار حلال  اسید اوریک است و از آن به منظور درمان بیماری "نقرس" استفاده می شود.

نقرس

می توان به منظور رفع خستگی و کم خوابی، عصاره ی خیار را در بینی ریخت.

خستگی و کم خوابی

طبیبان طب سنتی به منظور درمان التهاب معده، دفع سنگ کلیه، تب و درمان صفرا از خیار استفاده می کنند.

 تب

در طب سنتی به افرادی که به یرقان دچار شده اند، توصیه شده است که به مدت 3 روز، پوست خیار را بجوشانند و عصاره ی آن را میل نمایند.

یرقان

افرادی که به رماتیسم مبتلا هستند، می توانند به منظور درمان بیماری خود از خیار استفاده کنند. این میوه ادرار را افزایش می دهد و با دفع اسید اوریک خون به سبک شدن بیماری رماتیسم کمک می کند.

بیماری رماتیسم

"کوکوربیتاسین‌ها" یکی از مواد موجود در خیار است که  از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند. امروزه محققان با بهره گیری از این ترکیب، دست به تولید داروهای نوینی به منظور درمان سرطان زده اند.

سلول های سرطانی

خیار به دلیل دارا بودن سیلسیوم و گوگرد، رشد موها را تسریع می بخشد. 

رشد موها

خیار منبعی غنی از "سیلیس" به شمار می رود. با مصرف روزانه ی این میوه از ضعف و شکنندگی ناخن ها در امان خواهید ماند.

شکنندگی ناخن ها

افرادی که طبع سردی دارند، حتما قسمت انتهایی خیار را میل نمایند. انتهای این میوه مزاج گرمی دارد و موجب تعدیل بخشیدن به طبع خیار می شود.

قسمت انتهایی خیار

 

ترکیب خیار و لیمو برای گرم مزاجانی که دائما به عطش دچار می شوند، مفید است.

خیار و عسل

اگر می خواهید از ابتلا به سرما خوردگی در امان بمانید، حتما روزانه 1 خیار میل کنید! این میوه منبعی از ویتامین C  به شمار می رود.

سرما خوردگی

خیار یک دیورتیک طبیعی به حساب می آید. این میوه میزان دفع ادرار را افزایش می دهد؛ در طب سنتی از این خاصیت خیار به منظور دفع سنگ کلیه و مثانه استفاده می شود.

سنگ کلیه

ترکیب آب خیار و نیم سیر نبات به کلیه افرادی که به یبوست دچار گشته اند توصیه می شود. این دارو مسهل خوبی می باشد و روده و معده را به کلی پاک سازی می نماید.

یبوست

خیار  از قدیم الایام به عنوان تصفیه کننده ی خون در میان مردم شناخته می شده است.

تصفیه کننده ی خون

استشمام عطر خیار به رفع گرفتگی بینی کمک به سزایی می کند.

گرفتگی بینی

خواص خیار برای پوست

بانوان میان سالی که از چروک های ظاهر شده بر سطح صورتشان ناراحت هستند، می توانند هرروز خیار های حلقه شده را بر سطح پوست خود قرار دهند. مداومت در این امر به شفافیت پوست و رفع چروک های آن منجر خواهد شد.

شفافیت پوست و رفع چروک

توصیه ی ما به افرادی که پوست چربی دارند این است که: خیار را با آب مقطر بجوشانند و سپس از آن به منظور شست و شوی صورت استفاده نمایند.

خیار و آب مقطر

 با ترکیب بادام خام، آب خیار، گل سرخ و الکل سفید یک لوسیون طبیعی تهیه کرده اید که می توانید به منظور جوان سازی پوست از آن استفاده نمایید.

پف کردگی، گود رفتگی و سیاهی اطراف چشم از جمله عارضه های پوستی هستند که می توان با قرار دادن حلقه های خیار به مدت 20 دقیقه بر سطح چشم، آن ها را بهبود بخشید.

خیار روی چشم

ضماد خیار یکی از قطعی ترین درمان های خشکی پوست به شمار می رود.

خشکی پوست

اگر تصمیم دارید تا کبد خود را پاکسازی کنید، مقداری میخک را به مدت 24 ساعت در آب خیار خیس نمایید و  با مصلح آن( عسل) نوش جان کنید. این ترکیب گیاهی علاوه بر پاکسازی کبد، موجب روشن شدن پوست نیز می شود.

 کبد

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

ویژگی ها و خواص مفید کلم بروکلی و خیار

ویژگی ها و خواص مفید کلم بروکلی و خیار

سالاد ذرت و خیار

سالاد ذرت و خیار

طرز تهیه خیار شور خانگی

طرز تهیه خیار شور خانگی

میگوی فوری با خیار

میگوی فوری با خیار

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما