معیارهای ازدواج موفق

ازدواج


ازدواج

ازدواج یکی از مهمترین دوره های زندگی هر فرد است که به عنوان یک نقطه عطف نیز محسوب می شود. ازدواج باید با هوشیاری و تصمیم گیری منطقی همراه باشد تا میزان مشکلاتی که ممکن است در زندگی آینده بوجود آید، به حداقل برسد.

ازدواج باید مطابق با معیارهای خاصی انجام شود. بدون بررسی این معیارها، ازدواج کورکورانه انجام می شود که در نهایت نتیجه آن نامشخص است و زن و شوهر باید به شانس و اقبال تکیه کنند. این در حالی است که اگر در ازدواج به تمامی معیارها به طور دقیق و مشخص پرداخته شود، مشکلات به حداقل می رسند. در این صورت تجربه تلخ شکست و طلاق نیز کمتر می شود.

هر دختر و پسری که قصد ازدواج دارند و به این نتیجه رسیده اند که از نظر فکری و قدرت تصمیم گیری به سن بلوغ رسیده اند، می توانند ضمن مشورت با والدین و اطرافیان و با بررسی معیارهای ازدواج خود و مطابقت دادن آنها با شخص مورد نظر، برای ازدواج اقدام کنند.

معیارهای ازدواج

مجموعه معیارهایی که باید در ازدواج به آنها توجه شود، عبارتند از:

  1. توجه به فرهنگ
  2. آداب و رسوم
  3. انتظارات فردی و جمعی
  4. سبک زندگی
  5. هدف گذاری هایمان

توجه به فرهنگ

نقش فرهنگ در ازدواج غیرقابل انکار است. افرادی که در فرهنگ های متضادی رشد کرده اند، شرایط سازگاری آنها به نسبت میزان تفاوت ها، کمتر می شود. برای مثال در خانواده هایی که به نقش زن به عنوان یک زن خانه دار نگاه می شود، با خانواده ای که معتقدند زن علاوه بر نقش خانه داری، می تواند در بیرون از خانه نیز کار کند و در مجامع عمومی حاضر شود، متضاد است. مطمئنا پسری که از خانواده اول بلند می شود، با دختری که از خانواده دوم برخواسته است، نمی توانند با یکدیگر سازگاری داشته باشند و ازدواج آنها موفقیت آمیز نخواهد بود.

آداب و رسوم

در برگزاری مراسمات مربوط به ازدواج در هر یک از خانواده ها، تشریفات خاصی برگزار می شود. برای مثال در برخی از خانواده ها ممکن است تمامی مراسمات مربوط به نامزدی، عقد و عروسی با تشریفات کامل برگزار شود. در حالی خانواده هایی نیز وجود دارند که معتقدند باید مراسمات بدون تکلف و ساده باشند. دختر و پسری که از این دو خانواده برخواسته اند و قصد ازدواج با هم را دارند، مناسب یکدیگر نیستند. بویژه اگر دختران از خانواده های طرفدار تجملات باشند، کمتر با پسرهایی کنار می آیند که به مراسمات ساده اعتقاد دارند.

ازدواج-رسومات ازدواج-آیین ازدواج

انتظارات فردی و جمعی

انتظارات و توقعات زوجین از یکدیگر می تواند ازدواج و زندگی آینده آنها را تحت تاثیر خود قرار دهد. قبل از ازدواج دختر و پسر باید بدانند که طرف مقابل چه انتظارات و توقعاتی از آنها دارد، سپس در مورد آن فکر کنند. برای مثال ممکن است در برخی از خانواده ها هدیه دادن و یا ابراز احساسات یکی از شرایط احترام به اعضای خانواده و فامیل باشد. حال اگر فردی که در چنین خانواده ای رشد یافته، با فرد دیگری که متضاد با این فرهنگ تربیت شده است، ازدواج کند، مشکلات زیادی در پیش روی آنها قرار می گیرد. زیرا نحوه ابراز احساسات در آنها متفاوت است.

سبک زندگی

سبک و سیاق زندگی نقش مهمی را در سازگاری زن و شوهر ایفا می کند. سبک زندگی شامل کوچکترین مسائل زندگی، طرز صحبت کردن، پوشش، برقرار ارتباط با دیگری، پذیرایی از مهمان، شرکت در جشن ها و مهمانی ها، غذا پختن و .... می باشد. عموما زن و شوهرهایی که از خانواده هایی با یک سبک برخواسته اند، شباهت زیادی با یکدیگر دارند و سایر مشکلات در سایر شباهت ها کمرنگ می شود. 

هدف گذاری هایمان

هدفهایی که زن و شوهر برای زندگی شان در نظر گرفته اند، تنها به خود آنها مربوط نمی شود. چرا که زندگی زناشویی مشارکتی است و تصمیمات و عملکردهای یکی از آنها، بر دیگری نیز تاثیر می گذارد. برای مثال اگر زن یا شوهر تصمیم به ادامه تحصیل در یکی از کشورهای خارجی را بگیرد، باید چند سالی از خانه دور باشد. در این صورت همسر وی باید توانایی دور او را داشته باشد و بتواند با این دوری کنار بیاید. 

سه شکل اختلاف زناشویی

مطمئنا در اطراف شما زن و شوهرهایی وجود دارند، که هیچ تمایلی برای ادامه زندگی ندارند و یا عاقبت ازدواج آنها به طلاق کشیده است. طبق بررسی هایی که صورت گرفته، مشخص شده است که اختلافات میان زن و شوهرها به سه صورت است که متاسفانه در بسیاری از مواقع به طلاق و جدایی می انجامد. این سه شکل اختلاف عبارتند از:

  1. اختلاف میان زن و شوهر
  2. اختلاف زن یا شوهر با خانواده دیگری
  3. اختلاف میان خانواده ها

اختلاف میان زن و شوهر

گاهی زن و شوهر تحمل رفتارهای یکدیگر را ندارند و یا به این نتیجه می رسند که همسر آنها، فرد ایده آلشان نیست. زن و شوهری که ابتدا با عشق به زیر سایه یک خانه می روند، پس از مدتی به بن بست می رسند و متوجه می شوند که طرف مقابل با فردی که آنها در ذهنشان ترسیم کرده بودند، فرسنگ ها فاصله دارد. در این صورت مشاجراتی  که در اوایل ازدواج وجود دارد، به دعواهای سخت کشیده می شود. گاهی با گفتگو این مشاجرات و دعواها بر طرف می شود. اما در برخی از مواقع نیز به طلاق منجر می گردد.

اختلاف زن یا شوهر با خانواده دیگری

یکی دیگر از دلایل اختلاف میان زن و شوهر، ناسازگاری یکی از همسران با خانواده طرف مقابل است. برای مثال ممکن است زن از همان ابتدای ازدواج نتواند با خانواده شوهر خود ارتباط دوستانه ای را برقرار کند. از سوی دیگر شوهر نیز توانایی ایجاد ارتباط سازنده را میان زن و خانواده خود را نداشته باشد. در این صورت زن یا شوهر، همسر خود را ملزم به قطع ارتباط با خانواده خود می کند که اگر همسر این شرط را نپذیرد، به اختلافات شدید و نهایتا طلاق می انجامد.

اختلاف میان خانواده ها

گاهی زن و شوهر رابطه سازشکارانه ای با یکدیگر دارند و به دلیل علاقه ای که بهم دارند، زندگی آنها بدون دعوا و اختلاف است. در این میان ممکن است خانواده ها با یکدیگر ارتباط دوستانه ای نداشته باشند. این مورد بیشتر در ازدواج های فامیلی دیده می شود که به دلیل اختلافاتی که میان خانواده ها وجود دارد، به تدریج کش مکش ها را به زندگی فرزندان نیز می کشانند و نهایتا موجب دعوا، اختلاف و جدایی میان آنها می شوند. 

ازدواج موفق-زندگی زناشویی-همسردایی

توصیه های مهم قبل از تصمیم گیری برای ازدواج

با توجه به اهمیت ازدواج و نقشی که می تواند در آینده داشته باشد، قبل از آن، باید به چندین توصیه مهم توجه داشته باشید:

تصمیم گیری با دید باز

ازدواج نباید تنها مبتنی بر احساسات باشد. بلکه باید با بررسی تفاوت های فرهنگی و شناخت شباهت ها صورت بگیرد. هر دو طرف (دختر و پسر) باید به طور دقیق در مورد فرهنگ طرف مقابل تحقیقات کاملی را انجام دهد. بهتر است قبل از ازدواج از کتاب، مجلات و سایت هایی که به طور اخص به این موضوع پرداخته اند، کمک بگیرید. همچنین صحبت با افرادی که زمینه فکری مشابهی با طرف مقابل شما دارند، می تواند به شناخت بهتر فرد مورد کمک کند.

تعیین اولویت ها قبل از خواستگاری

قبل از اینکه به خواستگاری بروید و یا برای پاسخگویی به خواستگار حاضر شوید، بهتر است اولویت های ازدواج خود را مشخص کنید. اولویت های ازدواج شامل خطوط قرمز، باورها، اعتقادات، نوع پوشش، آداب معاشرت و ... می باشد. اگر زمانی که خواستگاری انجام می شود، به دنبال اولویت ها بگردید، برای مثال، ممکن است به دلیل دلبستن به شیک پوشی طرف مقابل، از بررسی اولویت های ازدواج سر باز زنید و با این تصور که می توانید با همسر خود در آینده به نتیجه مثبت برسید، هیچ اهمیتی به خواسته های خود ندهید. اما پس از مدتی زیبایی و سایر معیارهای فرعی همسر، برای شما عادی می شود. اما آنچه که سر جای خودش باقی می ماند، همان اولویت هایی هستند که روزی به آنها توجه نکرده بودید. بنابراین ازدواج با معیارهای فرعی موفقیت آمیز نخواهد بود.


سبک و سنگین کردن

قبل از تصمیم گیری برای ازدواج باید طرف مقابل را در مقابل خود قرار دهید و از نظر تضاد یا تناسب فرهنگی او را به طور کامل بررسی کنید. تناسب فرهنگی  در ازدواج به این معنا نیست که زن و شوهر لزوما با یکدیگر منطبق باشند. اما نباید شکاف های فرهنگی در ازدواج نیز به حدی باشد که نتوان هیچ وجه مشترکی را میان آنها پیدا کرد.

رفتن به دفتر مشاوره

قبل از اینکه ازدواج صورت بگیرد، ابتدا باید به دفتر مشاوره مراجعه کرد. مطمئنا مشاوره به دلیل طی کردن دروس تخصصی و همچنین برخورد با زوج های موفق و شکست خورده، تجربه بیشتری در برخورد با موضوع ازدواج دارند. پس بهتر است با فرد مورد نظر به نزد مشاور بروید و به طور صحیح به سوالات مشاور پاسخ دهید. در این صورت مشاور می تواند در مورد ازدواج شما نظر خود را ارائه دهد که راهگشای تصمیم گیری بهتر خواهد شد.

آیین همسرداری-آیین زناشویی-ازدواج های موفق


تصورات اشتباه قبل از ازدواج

تصمیم گیری برای ازدواج در بسیاری از مواقع با احساسات صرف همراه می شود که در نهایت مشکلات زیادی در پیش روی زن و شوهر قرار می گیرد. تصورات اشتباه قبل از ازدواج موجب می شود تا مسیر اصلی زندگی زناشویی به بیراهه کشیده شود. طلاق و جدایی که این روزها شاهد افزایش آمار آن هستیم، به دلیل تصمیم گیری های خارج از منطق و بررسی های صحیح می باشد. برخی از اشتباهات رایج قبل از ازدواج عبارتند از:

اصرار به تغییر شخصیت طرف مقابل

متاسفانه دختران و پسران زیادی هستند که به دلیل غلبه احساساتشان، تصور می کنند می توانند پس از ازدواج شخصیت طرف مقابل را تغییر دهند. این اشتباه در دخترها بیشتر از پسرها دیده می شود. دخترانی که تصور می کنند با رفتارهایی از قبیل قهر، دعوا و یا خواهش در اوایل زندگی می توانند همسر خود را واردار به تغییر رفتار کنند. 
دخترها و پسرها اغلب تصور می کنند که همسان بودن از نظر قد، زیبایی، تحصیلات و ... می تواند عاملی برای تغییر شخصیت نیز باشد. زمانی که دو فرد با شخصیت های متضاد با هم ازدواج می کنند، دارای تجارب و باورهای متفاوتی هستند که تغییر آنها کار راحتی نیست. بنابراین تصویر اینکه او را تغییر می دهم، عاقلانه نیست.

باید برای هم بمیریم

یکی از اشتباهات دخترها و پسرها در ابتدای زندگی، انتظار عشق های افسانه ای است. به طوری که ممکن از طرف مقابل انتظارات بیش از حد و یا خارج از توان او را درخواست کنند. در حالی عشق چیزی فراتر از فداکاری های احمقانه است. برای مثال کناره گیری از خانواده برای وصال به عشق گاهی موجب خراب شدن پل های پشت سر می شود. دختری که برای ازدواج با فرد مورد نظرش، به طور کامل به خانواده پشت می کند، ممکن است بعدها با مشکلاتی مواجه شود که روی برگشتن به خانواده را نداشته باشد. بنابراین ازدواج نباید بر تصمیم گیری های احساسی صرف باشد.

زندگی موفق؛ زندگی بدون مشاجره

در حالی که بسیاری از دخترها و پسرها گمان می کنند که زندگی های موفق بدون بحث و مشاجره است، باید گفت اختلاف نظر امری طبیعی است. بنابراین نباید بحث و دعوا را پایان خوشبختی دانست. در تمامی روابط ها اعم از روابط دوستانه، همکاری و شراکت شغلی و رابطه خانوادگی هم مشاجرات و بحث ها وجود دارد. اما پایان رابطه نیست. 


مسئولیت اداره زندگی به عهده مرد است

در گذشته زنان در خانه می نشستند و به تربیت فرزندان  و سایر امور مربوط به خانه می پرداختند. اما از زمانی که زنان خواهان حضور در اجتماع شده اند، مسئولیت اداره زندگی تنها بر عهده مرد نیست. در ابتدا دختر و پسری که قصد ازدواج را دارند، باید تقسیم کار داشته باشند. در عین حال زنان هم می توانند در کنار مرد مسئولیت مالی خانه را به دوش بکشند. 

خودم را دوست داشته باشد نه جسمم را

بسیاری از زنان تصور می کنند که روابط زناشویی موجب سست شدن عشق و عاطفه می شود. در حالی که خصوصیات رفتاری مردان برخلاف زنان است. زنان بیشتر به تفکرات و احساسات اهمیت می دهند. در حالی که مردان به روابط زناشویی هم نگاه می کنند و این رابطه می توانند پایه های زندگی و ازدواج را مستحکم تر کند. 


رفتارهای درست پس از ازدواج

قبل از ازدواج مجموعه ای از اصول کلیدی به انتخاب بهتر و شایسته تر کمک می کند. اما داستان به همینجا ختم نمی شود و پس از ازدواج نیز عادتهای درست رفتاری، ضامن بقای زندگی زناشویی می باشد. از جمله رفتارهای درستی که باید پس از ازدواج مد نظر زوجین قرار بگیرد، می توان موارد زیر را نام برد:

کنار گذاشتن دلیل و برهان

زندگی زناشویی میدان کارزار نیست که هر یک از طرفین بخواهند حق خود را با زیرکانه و به شکل موزیانه از دیگری بگیرند. در این صورت احساسات میان زن و شوهر از بین می رود. 

امن نگه داشتن محیط 

امن نگه داشتن محیط خانه موجب آرامش زن و شوهر و در عین حال فرزندان می شود. اگر چه گاهی نیز بحث ها و مشاجراتی میان زن و شوهر رخ می دهد. اما نباید این مشاجرات بیش از حد طولانی و یا به خارج از محیط خانه کشیده شوند. 

مشورت کردن در تصمیم گیری

زن و شوهری که با یکدیگر پیمان ازدواج می بندند، زندگی را با یکدیگر شریک شده اند. بنابراین برای تصمیم گیری هایی که مربوط به زندگی زناشویی می شود، باید با هم مشورت کنند و از تصمیم گیری های پنهانی و یا یک طرفه بپرهیزند.

خودداری از تمسخر و عیب جویی

حفظ حرمت ها و احترام به همسر یکی از رفتارهای پسندیده ای که هر زن و شوهری باید به آن پایبند باشند. عیب جویی از همسر، تمسخر او و یا بی احترامی به همسر در حضور دیگران یکی از عادات زشت برخی از زوجین است که موجب سرافکندگی و تحقیر می شود. این عادت رفتاری می تواند زندگی زوجین را متزلز کند.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

۱۰ سوالی که هرگز نباید از همسر یا نامزد خود بپرسید

۱۰ سوالی که هرگز نباید از همسر یا نامزد خود بپرسید

اساسی ترین معیارهای انتخاب همسر

اساسی ترین معیارهای انتخاب همسر

اهمیت تفاوت های فرهنگی در ازدواج جوانان

اهمیت تفاوت های فرهنگی در ازدواج جوانان

بحث بین همسران رابطه را محکم تر می کند

بحث بین همسران رابطه را محکم تر می کند

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما