سقط جنین

سقط جنین هر ساله 205 میلیون بار در جهان انجام می شود. در حالی یک پنجم این عمل، به دلایل عمدی و یک سوم آن به صورت ناخواسته است. سقط جنین عمدی اغلب به دلیل بارداری های ناخواسته صورت می گیرد.

اگر قرار باشد سقط جنین عمدی انجام شود، در این صورت روش های مختلفی وجود دارد که هر یک از آنها با توجه به سن رویان یا جنین انجام می شود. از جمله دلایلی که برای سقط جنین به شکل عمدی عنوان شده است می توان به مواردی همچون حفظ جان زن باردار، پیشگیری از آسیب به سلامت جسمی یا روحیِ زن، بالا بودن احتمال ابتلای جنین به بیماری یا مرگ پیش‌رس، معلولیت و ... اشاره کرد. 

در برخی مواقع نیز سقط جنین به شکل ناخواسته و غیرعمد رخ می دهد. در این صورت رویان یا جنین قبل از رسیدن به هفته بیستم تا بیست و دوم بارداری، به شکل ناخواسته از رحم و سپس واژن مادر خارج می شود. مطابق با پژوهش هایی که صورت گرفته، مشخص شده است که تنها۳۰ تا ۵۰ ٪ از لقاح‌ها، سه‌ماهه اول بارداری را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و بسیاری از لقاح ها به نتیجه نمی رسند. حتی زنان قبل از اینکه از موفقیت عمل لقاح آگاه شوند، ممکن است رویان چند روزه از بین برود. در برخی از بارداری ها قبل از اینکه پزشک بتواند رویان را تشخیص دهد، سقط جنین رخ می دهد.

دلایل سقط جنین

دلیل 50 درصد از سقط جنین غیرعمدی در سه ماهه اول بارداری، اختلالات کروموزومی عنوان شده است. از دیگر دلایل سقط غیر عمدی جنین، می توان به مواردی همچون بیماری‌های عروقی (همچون لوپوس)، دیابت، بالا رفتن سن مادر، ضربه یا تروما، سابقه بیماری در سقط غیر عمد جنین، مشکلات هورمونی، عفونت و اختلالات رحمی اشاره کرد. 

مواد غذایی سقط کننده جنین

مصرف برخی از مواد غذایی موجب سقط جنین می شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مصرف غذاهای حاوی کافئین
 2. پنیر
 3. گوشت
 4. ماهی
 5. تخم مرغ
 6. غذای کنسروی و فست فودها

  زعفران 

  آویشن
  گلپر 
  دارچین
  زرشک
  مصرف دمنوش و نوشیدنی ها

سقط جنین-عوارض سقط جنین-انواع سقط جنین

مصرف غذاهای حاوی کافئین

اگر مادران باردار در سه ماهه ابتدایی بارداری از مواد غذایی حاوی کافئین بیش از حد استفاده کنند، خطر سقط جنین افزایش می یابد. نوشیدنی هایی همچون چای، قهوه، نوشابه های انرژی زا و شکلات حاوی مقدار زیادی کافئین هستند. به همین دلیل توصیه می شود در این دوره از مصرف بیش از حد این دسته مواد غذایی خودداری شود.


پنیر

 پنیر مضرات زیادی را برای رویان دارد. جنین قبل از سه ماه نمی تواند باکتری هایی که در نتیجه مصرف پنیر وارد بدن مادر می شود را تحمل کند. به همین دلیل متخصصان توصیه اکید می کنند که مادران باردار حداقل تا سه ماهه ابتدایی بارداری، از مصرف پنیرهای فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری کنند. چرا که اگر پنیر پاستوریزه نباشد، احتمال ورود باکتری های مسموم کننده به بدن مادر و سپس بدن جنین افزایش می یابد.
پنیرهایی که به باکتری لیتریا آلوده هستند، برای جنین خطرناکند. برای مثال پنیرهای چدار و پارمزان با روش فراوری تولید می شوند که در نتیجه باکتری هایشان به طور طبیعی کشته نمی شود. این در حالی است که زنان باردار سیستم ایمنی ضعیفی دارند و اگر در سه ماهه اول بارداری پنیرهای فرآوری شده مصرف کنند، احتمال سقط جنین در آنها افزایش می یابد.


گوشت

گوشت یکی دیگر از مواد غذایی مضر برای دوره بارداری است که آسیب زیادی را متوجه جنین قبل از سه ماه می کند. در صورتی که گوشت فریز شده و منجمد باشد، خطر آلودگی آن به باکتری لیستریا زیاد است. این باکتری وارد بدن مادر و سپس جنین می شود. جنین قبل از سه ماه تحمل این باکتری را ندارد و چه بسا باعث مرگ و سقط جنین شود.
البته توصیه می شود قبل از مصرف گوشت های فریز شده و منجمد ابتدا آن را در آب جوش انداخته و به اندازه کافی بجوشانید تا باکتری های لیستریا از بین بروند. همچنین باید گوشت به خوبی پخته شود. در برخی از گوشت های فریز شده و کهنه نیز باکتری تاکسوپلاسما دیده شده است. این باکتری نوعی انگل است که موجب عفونت در جنین می شود. در بسیاری از موارد نیز موجب مرگ جنین در بدن مادر می شود که نهایتا نوزاد مرده به دنیا می آید.


ماهی

در برخی از ماهی ها عنصری به نام جیوه وجود دارد که برای رویان خطرناک است. البته جنین اگر سه ماهه اول بارداری را طی کند، پس از آن می تواند در مقابل این ماده غذایی مقاومت کند. جیوه دارای نوروتوکسین است که رشد مغز جنین را دچار اختلال می کند. ماهی هایی از قبیل کوسه، شمشیر ماهی، ماهی تن آلباکور و شاه ماهی خال مخالی دارای مقدار زیادی جیوه هستند که تاثیر نامطلوبی بر رشد مغزی جنین می گذارند. البته این گفته بدین معنا نیست که همه ماهی مضر هستند. بلکه مادر باید از مصرف ماهی های مذکور در سه ماهه اول بارداری خودداری کند.
ماهی هایی از قبیل ماهی سالمون و یا ماهی قزل آلا حاوی جیوه نیستند و در عین حال سرشار از اسیدهای چرب امگا3 می باشند که برای بدن مادر و جنین مفید و البته ضروری هستند. توصیه می شود ماهی به اندازه کافی پخته شود. ماهی خام و نیم پز برای جنین مضر است.


تخم مرغ

تخم مرغ اگرچه منبع سرشاری از پروتئین و مواد مغذی از قبیل کولین است، اما به دلیل احتمال آلودگی به باکتری های سالمونلا، برای جنین خطرناک است. البته اگر مادران باردار توصیه های که در اینجا گفته می شود را به کار ببیندند، میزان احتمال مضرات تخم مرغ از بین می رود:

تخم مرغ هایی که در یخچال نگهداری می شود را خریداری کنید.
هیچ گاه تخم مرغ شکسته و یا ترک برداشته را مصرف نکنید.
تخم مرغ را به اندازه کافی بپزید و از مصرف تخم مرغ عسلی خودداری کنید.
بهتر است از مصرف سس سفید خودداری کنید. زیرا حاوی تخم مرغ خام است.
خمیر پخته نشده کیک و شیرینی را تست نکنید.

معایب سقط جنین-دلایل سقط جنین-علت سقط جنین

غذای کنسروی و فست فودها

از آنجا که غذاهای کنسرو شده و فست فودها با امواج مایکروویو تهیه می شوند، احتمال خطر سقط جنین را تا 80 درصد افزایش می دهند. 


زعفران 

در سه ماهه اول بارداری، ممکن است مصرف زعفران، باعث سقط جنین شود. اما پس از این دوره جنین تاب و تحمل این ماده غذایی را پیدا می کند.


آویشن

زنان باردار بهتر است در ماه های ابتدایی بارداری، از مصرف بیش از حد آویشن خودداری کنند. بویژه دم کرده این گیاه احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. 


گلپر 

برخی از بانوان تصور می کنند مصرف برخی از گیاهان می تواند به رشد جنین کمک کند. یکی از این گیاهان که به اشتباه مصرف می شود، گلپر است که مصرف 2 گرم آن در طی روز و در 3 ماهه اول بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا موجب سقط جنین می شود.


دارچین

دارچین و فرآورده های آن برای جنین ضرر دارد. پس توصیه می شود بانوان در طی دوران بارداری از مصرف بیش از حد این گیاه معطر خودداری کنند. زیرا به زایمان زودرس منجر می شود. 


زرشک

زرشک ضرر زیادی را متوجه جنین می کند و حتی خطرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد که سقط جنین یکی از آنهاست.


مصرف دمنوش و نوشیدنی ها

برخلاف شرایط عادی که برخی از دمنوش ها به سلامت زنان کمک می کند، در طی دوران بارداری خطرات زیادی را به دنبال دارد. برای مثال مصرف پونه، بابونه و غوره برای زنان باردار خطرناک است و خطر سقط جنین را افزایش می دهد.


سایر مواد غذایی مضر

 از دیگر مواد غذایی که منجر به سقط جنین می شود می توان به مواد غذایی ترش و مواد غذایی قابض مانند خرمالو، غذاهای غلیظ مانند گوشت گاو، ماکارونی، فست فود ها، بادمجان و حلیم اشاره کرد که گفته می شود در ماه های پایانی بارداری مصرف نشوند. همچنین مصرف کرفس و گِشنیز چه در دوران لقاح و چه در بارداری به جنین آسیب وارد می کند.
سیب ترش، ماست ترش، سرکه و ترشی، یخ، الکل، گل بنفشه و ختمی از دیگر مواد غذایی هستند که نباید در دوره بارداری مصرف شوند. زیرا موجب سقط جنین می شوند. عرق و یا دمنوش گل ختمی باعث باز شدن انتهای عروق رحم می شود. به همین دلیل نباید در تمامی دوره بارداری از این گیاه استفاده شود.


خطرات سقط عمدی جنین

زمانی که جنین به طور خود بخود از رحم مادر خارج می شود، به آن سقط جنین ناخواسته گفته می شود. این نوع سقط جنین با عارضه و درد همراه نیست و تنها با خونریزی همراه می شود. در عین حال زنان بارداری که جنین آنها سقط شده است، باید به متخصص زنان مراجعه کنند. خونریزی در سه ماهه اول بارداری، نشانه ای از سقط جنین می باشد. سقط جنین خطر زیادی را متوجه مادر نمی کند. اما اگر سقط جنین به صورت عمدی انجام شده باشد، خطرات زیادی را متوجه مادر می کند که عبارتند از:


مرگ مادر

نه مبالغه است و نه اغراق اگر بگوییم در برخی از موارد سقط جنین به مرگ مادر می انجامد. دلیل این امر را باید در عدم رعایت بهداشت و غیرقانونی بودن برخی از مراکز سقط جنین مرتبط دانست. در این مراکز توجهی به خونریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و حاملگی خارج از رحم نمی شود. در نتیجه سقط جنین به مرگ مادر می انجامد. 

ابتلا به سرطان 

سقط جنین احتمال ابتلا به سرطان سینه را در تا دو برابر افزایش می دهد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم، تخمدان و کبد در زنانی که یکبار سقط جنین انجام داده اند در مقایسه با زنانی که سابقه سقط جنین ندارند، بیشتر است. سقط جنین موجب تغییرات ناگهانی هورمون در بدن مادر می شود که این امر زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.


افزایش مشکلات در بارداری بعدی

زمانی که یکبار مادر سقط جنین انجام می دهد، احتمال تشکیل جفت در رحم مادر کاهش می یابد. زنانی که یکبار سقط جنین انجام داده اند، 7 تا 15 بار بیشتر از سایر زنانی که این عمل را انجام نداده اند، در معرض خطر کاهش تشکیل جفت در رحم قرار می گیرند. همچنین به علت تخریب رحمی، جفت به شکل غیر طبیعی تشکیل می شود که در نتیجه خطر بروز بدشکلی های جنینی، مرگ قبل از زایمان و خونریزی بیش از حد در زمان زایمان رخ می دهد. از سوی دیگر این مشکلات تولد نوزادان معلول را افزایش می دهد.

سوراخ شدن رحم

دو تا سه درصد زنانی که تجربه سقط جنین دارند، در معرض خطر سوراخ شدن رحم قرار می گیرند. بسیاری از زنانی که در زمان سقط جنین، رحم آنها سوراخ می شود، تشخیص داده نمی شوند و در نتیجه این مشکل درمان نمی شود. مگر این که معاینه لاپاراسکوپی بر روی آنها صورت بگیرد. اگر سقط جنین با بیهوشی انجام شود، احتمال وقوع این مشکل بیشتر می شود.
در این صورت برای بارداری های بعدی، باید رحم مادر ترمیم شود. حتی گاهی رحم با ترمیم هم درمان نمی شود و چاره ای جز خارج کردن رحم از بدن باقی نمی ماند. 

خطرات سقط جنین-خطر سقط جنین-عوارض سقط جنین برای مادر


پارگی دهانه رحم

از دیگر عوارض سقط جنین باید به پارگی دهانه رحم اشاره کرد. در یک درصد از سقط هایی که در سه ماهه اول بارداری انجام می شود، دهانه رحم به اندازه کمی باز می شود. اما اگر سقط جنین بعد از سه ماهگی انجام شود، پارگی ها به بخیه و ترمیم نیاز پیدا می کنند. در غیر اینصورت پارگی دهانه رحم موجب تخریب سیستم باروری می شود. همچنین آسیب دائمی دهانه رحم، شل شدن دهانه رحم، زایمان زودرس و عوارض زایمان را به دنبال دارد.


نازایی

یکی دیگر از عوارض سقط عمد جنین، نازایی در مادران است. به این معنا که سقط جنین موجب افزایش احتمال حاملگی خارج از رحم می شود. این نوع بارداری زندگی مادر را تهدید می کند. گاهی نیز به نازایی مادر منجر می شود.


بیماری های التهابی لگن

از دیگر عوارض سقط جنین باید به بیماری های التهابی لگن اشاره کرد. انجام سقط جنین موجب افزایش خطر بارداری نابجا و کاهش باروری مادر می شود. براساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، حدود 23 درصد زنانی که در زمان سقط جنین به عفونت کلامیدیا مبتلا هستند، طی چهار هفته به بیماری های التهابی لگن مبتلا می شوند. بنابراین لازم است تا زنان قبل از سقط جنین، برای غربالگری و درمان این نوع عفونت ها به پزشک متخصص مراجعه کنند.


 اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری است که موجب می شود بافت های داخل رحم (آندومتر) در جایی خارج از رحم شروع به رشد می کنند. این مشکل عموما بعد از سقط جنین رخ می دهد. زنانی که کمتر از 20 سال سن دارند و سقط جنین انجام می دهند، دو برابر زنان بالای 20 سال و دارای سابقه سقط جنین، در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. 


 التهاب و عفونت بافت رحم 

یکی دیگر از مشکلات و عوارض سقط جنین، التهاب و عفونت بافت رحم است که با علائمی همچون خونریزی، تب و درد شکم آغاز می شود. در صورتی که سقط جنین با ساکشن انجام شود، حتی با وجود مصرف آنتی بیوتیک احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

ویار بارداری و سقط جنین!

آیا ویار کردن در بارداری به سقط جنین مرتبط است؟

ویار بارداری و سقط جنین!

نقش رنگ مو در نقص جنین

نقش رنگ مو در نقص جنین

سقط جنین قانونی، چه مراحلی دارد؟

سقط جنین قانونی، چه مراحلی دارد؟

انواع سقط جنین، علت و علائم

انواع سقط جنین، علت و علائم

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما