خواستگاری

خواستگاری یکی از آیین های قبل از ازدواج و وصلت دختر و پسر است که در فرهنگ های مختلف به شکل متفاوتی انجام می شود. طبق فرهنگ ما ایرانیان، در جلسه خواستگاری خانواده ها و بویژه دختر و پسر با یکدیگر آشنایی مختصر پیدا می کنند.

هر دختر و پسری قبل از ازدواج ممکن است چندین بار جلسه خواستگاری را تجربه کنند. با وجودی که خواستگاری در تمامی دنیا وجود دارد و یک رسم جهانی است، اما در هر کشوری به یک شکل انجام می شود. برای مثال در کشورهای غربی، در جلسه خواستگاری دختر و پسر به تنهایی با یکدیگر به صحبت و گفتگو می نشینند. در حالی که در کشورهای شرقی و از جمله ایران، خواستگاری باید با حضور خانواده ها برگزار شود. در عین حال، خواستگاری در مناطق مختلف کشور نیز به یک شکل نیست.

آداب خواستگاری

خواستگاری کردن با تشریفات و آداب خاصی انجام می شود. گذشته از اینکه در مناطق مختلف با رسومات مختلف همراه است، مجموعه ای از آداب و اصول نیز در آن دخیل است. به عبارتی خواستگاری در تمامی فرهنگ ها یکسان است و همه کسانی که می خواهند خود را برای این جلسه سرنوشت ساز، آماده کنند، باید به این قواعد و اصول پایبند باشند. تا جلسه ای مطابق با عرف جامعه برگزار شود.

نکات مهم برای برگزاری جلسه خواستگاری

خواستگاری آداب و رفتار خاصی را می پسندد. در عین حال دختر و پسر نباید در این جلسه مهم به برخی از اصول و نکات بی اهمیت باشند. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. بررسی شخصیت طرف مقابل
 2. پوشش مناسب
 3. گوش دادن به صحبت های همدیگر
 4. رعایت صداقت
 5. سوال در مورد مذهب، اقتصاد 
 6. پرهیز از قول های غیر واقعی
 7. بررسی ارزش های خانوادگی
 8. بررسی ایده آل ها
 9. بررسی علایق در مورد نحوه پوشش
 10. شرایط شغلی
 11. صحبت در مورد برنامه آینده
 12. ارزیابی جلسه گفتگو
 13. مشورت با اطرافیان

بررسی شخصیت طرف مقابل

اولین نکته ای که دختر و پسر باید در جلسه خواستگاری مد نظر قرار دهند، بررسی شخصیت طرف مقابل است. اینکه شخصیت او اجتماعی باشد یا خیر،  نقش زیادی در زندگی آینده دارد. همچنین دختر و پسر باید نتایج بررسی را با شخصیت خودشان مقایسه کنند. برای مثال اگر دختر یا پسر شخصیت منزوی دارند که اغلب از حضور در جمع گریزان هستند، نمی توانند با انسان های بیش از حد اجتماعی زندگی موفقی داشته باشند. علاوه بر این برای بررسی شخصیت طرف مقابل، باید در جلسه خواستگاری به وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانواده او هم دقت شود. اگر هر دو طرف در یک راستا باشند، می توانند زندگی موفقیت آمیزی داشته باشند.

خواستگاری-ازدواج- ازدواج موفق

پوشش مناسب

داشتن پوشش مناسب برای جلسه خواستگاری اهمیت زیادی دارد. اولین دیدار همیشه در ذهن باقی می ماند. بنابراین باید مراسم خواستگاری لباسی متناسب با شأن و منزلت خانوادگی پوشیده شود. به طوری که متانت و وقار آنها حفظ شود. در عین حال دختر و پسر می توانند نحوه لباس پوشیدن طرف مقابل را نیز زیر نظر بگیرند. پوشش انسانها در بسیاری از مواقع نکات ظریفی را نمایان می کند. 


گوش دادن به صحبت های همدیگر

زمانی که در جلسه خواستگاری دختر و پسر برای صحبت با یکدیگر آماده می شوند، باید از قبل سوالات خود را آماده کنند. زیرا ممکن است نتوانند سوالات خود را مطرح کنند و دچار استرس و تشویش شوند. در زمان پاسخگویی به سوالات طرف مقابل هم باید با متانت و رعایت ادب رفتار کنند. در زمانی که طرف مقابل در حال صحبت است، به جای پرداختن به حاشیه، بهتر است به خوبی به صحبت های او گوش داده شود. گاهی در میان صحبت ها، می توان حرفهایی را شنید که به شناخت بهتر فرد مقابل کمک می کنند.


رعایت صداقت

صداقت یکی از مهمترین اصول یک خواستگاری موفق است. حتی اگر طرف مقابل از راست گویی ها و صداقت شما، ناراحت شود و یا قصد مقابله با شما را داشته باشد، بازهم نباید از موضع صداقت فاصله بگیرید. باید به تمامی گفته های خود متعهد باشید و در عین حال از اغراق، مبالغه، حرفهای بیهوده و بدور از واقعیت بپرهیزید. چرا که دیر یا زود طرف مقابل نسبت به شما شناخت کافی را بدست می آورد و در صورتی که با او بدون صداقت رفتار کرده باشید، خوش بینی خود را نسبت به شما، برای همیشه از دست می دهد. 

همچنین گفتن خلاصه ای از سرگذشت خود با رعایت اصل صداقت در جلسه خواستگاری، شناخت کاملی از شما را در اختیار او قرار می دهد. در این صورت تصمیم گیری ها بر مبنای عقل و منطق انجام می شود. افرادی که در جلسه خواستگاری مبنا را بر دروغ می گذارند و واقعیت ها را از طرف مقابل پنهان می کنند، نه تنها با سرنوشت یک نفر دیگر بازی می کنند، بلکه آینده خود را نیز به زمین می زنند.

خواستگاری کردن-آیین خواستگاری-نحوه خواستگاری

سوال در مورد مذهب، اقتصاد

 با توجه به اینکه زن و شوهری که در کنار یکدیگر زندگی می کنند، باید به عقاید یکدیگر احترام بگذارند، لازم است تا از لحاظ اعتقادی به یکدیگر شباهت زیادی داشته باشند. بنابراین پرسیدن سوال در مورد مذهب در جلسه خواستگاری اهمیت زیادی دارد. همچنین دخترها باید از مردی که به خواستگاری آنها آمده است، در مورد اقتصاد، درآمد ماهیانه و توان مالی او در شرایط فعلی سوال بپرسند.
باید از شعار دادن پرهیز کرد و با واقعیت ها روبرو شد. در آینده اقتصاد یکی از مهمترین زیربناهای زندگی زناشویی را تشکیل می دهد. بنابراین دختر و پسر باید هر دو به طور منطقی با این موضوع برخورد کنند. پسر باید در جلسه خواستگاری از شغل و میزان درآمد ماهیانه خود صحبت کند و دختر هم باید شرایط را با میزان توقعات خود بسنجد. تا بعدها با مشکلات احتمالی مواجه نشوند.


پرهیز از قول های غیر واقعی

دختر و پسر هر دو باید در مورد آینده به یکدیگر وعده و قول بدهند. عموما پسر در همان جلسه خواستگاری به دختر قول می دهد که شرایط مورد نظر او را برآورده سازد. همچنین دختر نیز وعده می دهد که مطابق با برخی از خواسته های پسر رفتار می کند. اما با توجه به اینکه علت بسیاری از طلاق ها، برآورده نشدن وعده هاست، دختر و پسر باید متوجه وعده دادن خود در جلسه خواستگاری باشند. هر دو باید از دادن وعده های غیر واقعی و قول هایی که نمی توانند آنها را برآورده کنند، خودداری نمایند.


بررسی ارزش های خانوادگی

ارزش هایی که در جامعه متداول است، میان افراد به یک شکل نیست. در برخی از خانواده ها برخی از ارزش ها متفاوت از دیگر خانواده هاست. برای مثال پسری که به خواستگاری یک دختر می رود، ممکن است به تحصیلات، مطالعه و حتی ورزش به عنوان ارزش های جدانشدنی نگاه کند. در حالی که دختر به ارزش های مذکور هیچ علاقه ای ندارد و زندگی عادی و معمولی را به مطالعه، تحصیلات و ورزش ترجیح می دهد. در این صورت پسر بایداز همان ابتدای خواستگاری متوجه این تفاوت ها باشد که گاهی می تواند عامل بروز اختلافات باشد.


بررسی ایده آل ها

در جلسه خواستگاری لازم است تا دختر و پسر در مورد همسر ایده آل از یکدیگر سوال بپرسند. شرایط ایده آلی که دختر یا پسر در همان جلسه خواستگاری اعلام می کنند، باید از سوی طرف مقابل بررسی شود و آنها را با خصوصیات رفتاری و اخلاقی خود بسنجد. اگر فرد میان خود و ایده آل های طرف مقابل تناسبی نمی بیند، بهتر است عاقلانه تر تصمیم بگیرد.


بررسی علایق در مورد نحوه پوشش

پوشش یکی از ملزومات زندگی در جامعه ماست. البته اگر در کشورهای دیگر هم برویم، وضعیت به همین صورت است و پوشش افراد نقش مهمی در شخصیت آنها دارد. در مورد زندگی زناشویی، پوشش زن و مرد برای طرف مقابل اهمیت زیادی دارد. بویژه پوشش خانم برای مردها مهم است. بنابراین لازم است دختر در جلسه خواستگاری نظر پسر را در مورد پوشش همسرش بداند. تا اگر آن را متناسب با روحیات خود ندید، در همان جلسه تصمیم منطقی را بگیرد.

آیین ازدواج-اصول خواستگاری-نکاتی در جلسه خواستگاری


شرایط شغلی

از دیگر مواردی که باید در جلسه خواستگاری مورد بررسی قرار بگیرد، شرایط شغلی است. دخترها و پسرها باید در مورد وضعیت شغلی، موقعیت اجتماعی شغل، ساعات کار، محیط کار، روزهای تعطیل و ... از یکدیگر سوال کنند. هر دو نفر باید بدانند که همسر آینده شان در چه محیطی مشغول به کار است؟ همکاران او چه کسانی هستند؟ چه ساعتی در روز را به شغلشان اختصاص می دهند؟ روزهای تعطیل را در کنار خانواده می مانند یا خیر؟ پاسخگویی درست به این سوالات از برخی مشکلات آتی پیشگیری می کند و دختر و پسر را برای تصمیم گیری بهتر کمک می کند.


صحبت در مورد برنامه آینده

در جلسه خواستگاری لازم است تا دختر و پسر در مورد برنامه های فعلی و آینده خود صحبت کنند. باید تصویری از آرزوها و همچنین طرح هایی که برای آینده چیده شده است، برای طرف مقابل ترسیم شود. برای مثال اگر دختر قصد ادامه تحصیل دارد، باید حتما خواستگارش را در جریان این موضوع قرار دهد. همچنین صحبت در مورد مشکلات جسمانی، بیماری و یا اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است، از قبیل عقد و یا نامزدی های نافرجام در جلسه خواستگاری ضرورت دارد.  

ارزیابی جلسه گفتگو

بعد از اتمام خواستگاری، این بار نوبت به ارزیابی گفتگوهایی می رسد که میان دختر و پسر رد و بدل شده است. اطلاعاتی که در این جلسه بدست آمده است، باید ارزیابی شوند. دختر و پسر باید نکات مثبت در مورد موقعیت و شخصیت طرف مقابل را به دقت بررسی کنند. همچنین نقاط منفی را نیز در مقابل نکات مثبت قرار دهند. در صورتی که نکات منفی بیشتر از نکات مثبت باشد، این ازدواج چندان موفقیت آمیز نخواهد بود. 


مشورت با اطرافیان

پس از اینکه جلسه خواستگاری به پایان می رسد، لازم است تا با خانواده و دوستان معتمد نیز مشورتهای لازم انجام شود. مطمئنا پدر و مادر و خواهر و برادرهای بزرگتر که تجربه زندگی متاهلی را دارند، می توانند در تصمیم گیری دختر و پسر شریک شوند.

منبع : اختصاصی وبگردی ها: مریم کوهشاری

رفتارهای روز خواستگاری

در مراسم خواستگاری چه رفتاری کنیم؟

رفتارهای روز خواستگاری

نکاتی مهم برای پسران در روز خواستگاری

نکاتی مهم برای پسران در روز خواستگاری

خواستگاری به سبک سنتی یا مدرن؟!

خواستگاری به سبک سنتی یا مدرن؟!

شب خواستگاری چه لباسی بپوشیم؟

شب خواستگاری چه لباسی بپوشیم؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما