آلرژی و راه درمان آن

آلرژی یک بیماری شایع در میان مردم دنیا است که بیشتر در دستگاه تنفسی، گوارشی و پوست بروز پیدا میکند. آلرژی فصلی از شایع ترین حساسیت ها در جهان به حساب می آید که با عطسه، سرفه، آب ریزش بینی، خارش و التهاب چشم ها همراه است.

آلرژی چیست؟

آلرژی که در میان مردم به حساسیت معروف است، یک نوع عملکرد افراطی سیستم دفاعی بدن به حساب می آید که  زندگی مبتلایان را  تحت الشعاع قرار می دهد. سیستم ایمنی افراد مبتلا به آلرژی به کوچک ترین عوامل بیرونی در محیط، واکنش شدید نشان می دهد؛ از همین رو می توان سیستم ایمنی مبتلایان به بیماری آلرژی را  فوق هوشیار دانست. آلرژن ها که نوعی آنتی ژن هستند عامل اصلی تحریک سیستم ایمنی بدن به شمار می روند. آلرژن ها در بدن هر فرد مبتلا، بسته به نوع حساسیت شخص، متفاوت عمل می کنند. متاسفانه امروزه بیماری های آلرژیک به یکی از  بیماری های شایع در میان مردم جهان تبدیل شده است. طبق آمار کسب شده از سوی وزارت بهداشت، به طور میانگین در میان هر 10 نفر در جهان، دو نفرشان به آلرژی مبتلا است. گرده ی گیاهان، آلودگی هوا، حیوانات و نیش حشرات از جمله شایع ترین عوامل به وجود آمدن آلرژی و حساسیت به شمار می روند.  محققین پس از بررسی های فراوان در یافتند که علاوه بر موارد ذکر شده،  عوامل ژنتیکی و موروثی  نیز  از اصلی ترین دلایل ابتلا به آلرژی می باشند؛ به گونه ای که اگر یکی از والدین به حساسیت و آلرژی مبتلا باشد، خطر ابتلای فرزندشان بالغ بر 50 درصد و اگر مادر و پدر، هردو دچار آلرژی باشند،  خطر ابتلای فرزندان به آلرژی، 75 درصد خواهد بود. جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات به دست آمده از دانشگاه اوتاگو، نوزادانی که به مکیدن یکی از انگشتان دست و یا پا عادت دارند و یا کودکانی که به جویدن ناخن ها روی می آورند، به نسبت سایر همسالان خود کمتر در معرض ابتلا به آلرژی  قرار دارند.  آلرژی فصلی یکی از شایع ترین انواع حساسیت به شمار می رود که شمار زیادی از مردم را در فصول بهار و پاییز گرفتار می نماید. این آلرژی شایع با نشانه هایی چون: سرفه، آب ریزش بینی، عطسه، سوزش چشم، خستگی، احساس سرماخوردگی، خارش چشم، گوش و گلو همراه است. 

نشانه های ابتلا به آلرژی

نشانه های ابتلا به آلرژی

 • تورم و التهاب چشم
 • قرمزی و سوزش چشم
 • ریزش اشک
 • حساسیت شدید چشم ها به نور
 • ایجاد اختلال در دستگاه تنفسی
 • تنگی نفس
 • حس خستگی و خواب آلودگی
 • احساس عصبانیت
 • آسم
 • آب ریزش بینی
 • خارش بینی، گلو و گوش ها
 • سرفه و عطسه
 • التهاب مخاط بینی
 • کم اشتهایی
 • التهاب و تورم پوست
 • خشکی و قرمزی پوست
 • گرفتگی سینوس ها
 • سردرد
 • اگزما
 • کهیر

واکنش آلرژیک چگونه رخ می دهد؟

هنگامی که بدن انسان در برابر یک ماده ی حساسیت زا قرار میگیرد، سیستم ایمنی بدن د رمرحله ی نخست  به منظور مقابله با آن، پادتنی به نام IgE تولید می نماید. در مرحله ی بعد IgE ها خود را به سلول های خونی که mast cell نام دارند، می رسانند.( بر اساس تحقیقات، دستگاه های تنفس و گوارش از اصلی ترین مکان های تجمع mast cell ها شناخته شده اند؛ زیرا در این دو دستگاه، موا د محرک و حساسیت زا به وفور یافت می شود.) مرحله ی سوم در واکنش بدن، با ترکیدن mast cell ها همراه خواهد بود.  هیستامین و اینترلوکین دو نوع ماده ای هستند که پس از انفجار ماست سل ها در بدن انتشار می یابند؛ همین امر موجب بروز عطسه، سرفه، اگزما، خارش و آب ریزش خواهد شد. اگر ماده ی حساسیت زا در هوا پراکنده باشد، این واکنش در چشم ها، بینی و ریه اتفاق می افتد و اگر مواد محرک بر اثر خورد و خوراک به بدن وارد شود، دهان، معده و دیگر بخش های دستگاه گوارش مکان های اصلی بروز واکنش های آلرژیک به حساب می آیند. 

متاسفانه در برخی از افراد واکنش های آلرژیک و ماست سل ها به قدری شدید است که منجر به افت فشار، بروز کهیر و حتی بیهوشی فرد مذکور خواهد شد. 

تفاوت آلرژی با سرماخوردگی

افرادی که به آلرژی مبتلا هستند، ممکن است دچار عطسه، سرفه، آب ریزش و یا سایر نشانه های سرماخوردگی باشند، اما هیچ گاه تب نمی کنند.

مبتلایان به آلرژی (خصوصا افراد مبتلا به حساسیت های فصلی) مدام و پی در پی عطسه می کنند و دچار خارش گلو و چشم می شوند. 

همان طور که می دانید دوره ی درمان در افراد مبتلا به سرماخودگی 3 الی 7 روز است؛ در صورتی که نشانه های ابتلا به آلرژی،  بیش از 10 روز با فرد بیمار همراه خواهد بود.

انواع آلرژی

آلرژی های خفیف. در این نوع از آلرژی ، بخش کوچکی از بدن درگیر خواهد شد و سایر نقاط بدن در امان خواهند ماند. آب ریزش از بینی و چشم ها، التهاب و خارش پوست جز آلرژی های خفیف می باشند.
آلرژی های متوسط. در این نوع از آلرژی  بخش های مختلفی از بدن درگیر واکنش های آلرژیک خواهند شد. به طور مثال در برخی از بیماران، خارش چشم و ریزش اشک،  منجر به آب ریزش بینی و خارش گوش ها و گلو  خواهد شد.
آلرژی های حاد یا آنافیلاکسی. در این نوع از آلرژی فرد بیمار در یک موقعیت نادر و اضطراری قرار می گیرد که ممکن است در صورت عدم رسیدگی، به مرگ شخص منتهی گردد. در این نوع از آلرژی، عامل حساسیت زا به سرعت در بدن منتشر می گردد. ممکن است در مرحله ی نخست  فرد مبتلا به آلرژی به خارش چشم یا گلو دچار گردد و پس از آن سایر نقاط بدن درگیر گردد. التهاب دستگاه تنفسی از شایع ترین عواملیست که در آلرژی آنافیلاکسی رخ می دهد. حساسیت به پنی سیلین از جمله عوامل بروز آلرژی حاد به شمار می رود که منجر به التهاب دستگاه تنفسی و بروز اختلال در تنفس و بلع خواهد شد. 

برخی از مواد خوراکی آلرژی زا به روایت تصویر

حساسیت های غذایی، دارویی و فصلی  از شایع ترین عوامل بروز آلرژی در بدن اشخاص به شمار می روند. در ادامه ی این مقاله به برخی از این موارد محرک اشاره شده است. 
آجیل( خصوصا بادام زمینی)  از جمله موارد محرک برای سیستم دفاعی بدن به حساب می آید.

بادام زمینی

برخی از ماهی ها

ماهی ها

برخی از صدف ها

صدف ها

لبنیات

لبنیات

سویا یک محرک آلرژی به حساب می آید. افرادی که در خطر ابتلا به آلرژِی قرار دارند باید از خوردن این منبع پروتئین پرهیز نمایند.

سویا

تخم مرغ یکی دیگر از مواد خوراکی آلرژی زا به حساب می آید که علائم حساسیت، چند دقیقه پس از خوردن ان مشاهده می شود.

تخم مرغ

کیوی

کیوی

موز

موز

لاتکس یا همان لاستیک خام که اغلب در وسایل پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از عوامل آلرژی زا به حساب می آید که تماس آن با پوست برخی از افراد با خارش، عطسه، بثورات جلدی و آب ریزش همراه خواهد بود.

لاتکس

تماس پوست با کپک در برخی از افراد ایجاد آلرژی می کند.

کپک

گرده ی گیاهانی چون علف دوروا و لوئیچه چمنی از جمله موارد ابتلا به آلرژی های فصلی به حساب می آیند .

گرده ی گیاهان

نیش حشراتی هم چون زنبور در بدن برخی از اشخاص با واکنش های شدید آلرژیک همراه خواهد بود.

نیش حشرات

خربزه یکی از میوه های آلرژی زا و محرک است که مبتلایان به آلرژی از استفاده ی آن منع شده اند.

خربزه

گردو

گردو

بدن برخی از افراد به کنجد واکنش منفی نشان خواهد داد. لذا به افرادی که در معرض ابتلا به بیماری های آلرژیک قرار دارند، توصیه می شود از خوردن ان پرهیز نمایند.

کنجد

 حیوانات

 غدد چربی موجود در بدن حیوانات  یکی از عوامل آلرژی زا در بدن انسان به حساب می آید. پشم و موی پوشاننده ی سطح بدن آن ها از دیگر عوامل آلرژی زا می باشد.

حیوانات خانگی

آلودگی هوا یکی دیگر از عوامل بروز حساسیت  و آلرژی در افراد به شمار می رود.

آلودگی هوا

گردوخاک. بدن افراد ی که به گردخاک واکنش نشان می دهد، به احتمال خیلی زیاد به کرم های خاکی موجود در آن حساسیت دارند. 

گردوخاک

ادکلن ها. عطر و ادکلن  موجب تحریک بیشتر دستگاه تنفسی مبتلایان به بیماری آلرژی می شوند. پزشکان به افرادی که از آلرژی رنج می برند، توصیه می کنند حتی المقدور از استعمال عطر و ادکلن بپرهیزند.

ادکلن ها

سوسک ها به دلیل وجود نوعی پروتئین در مدفوعشان، باعث بروز آلرژی  در انسان ها خواهند شد. 

سوسک ها

دود ناشی از تنباکو

دود ناشی از تنباکو

برخی از افراد به صیفی جاتی هم چون بادمجان آلرژی دارند.

بادمجان

گندم از دیگر موارد آلرژی زا در برخی افراد می باشد.

گندم

فلفل یک محرک قوی و یک آلرژن به حساب می آید.

فلفل

ادویه جات و غذاهای تند از دیگر عوامل آلرژی زا هستند.

ادویه جات

شیر گاو

شیر گاو

 برخی از داروها از قبیل:پنی سیلین ، تتراسایکلین و  سلفونامید

پنی سیلین

باقالی

باقالی

درمان آلرژی 

اگر افراد مبتلا به آلرژی به موقع به پزشک مراجعه نمایند، می توانند روند پیشرفت بیماری را عقب بیندازند. در برخی از مواقع با تشخیص درست و به موقع و ارائه ی  راه های درمانی موثر توسط پزشک معالج، آلرژی های خفیف و یا متوسط برای همیشه به طور قطعی درمان خواهند شد. مبتلایان به آلرژی می توانندبا انجام آزمایش های آنتی بادی که از طریق پوست و خون انجام می شود،  راه درمان و بهبودی را پیش گیرند تا از مراقبت های ثانویه و پیشامدهای حاد در امان بمانند.
پزشکان در اولین قدم پس از مواجهه با بیماران مبتلا به آلرژی داروهای آنتی هیستامین تجویز خواهند نمود. اگر فرد به احتقان بینی دچار شده باشد، استفاده از دارو ها و اسپری های ضد احتقان از دیگر تجویز های پزشک معالج به شمار می رود. بنادریل، کورتن و کلماستین از دیگر تجویز های پزشک به منظور کاهش واکنش آلرژیک بدن است. نکته ای که مبتلایان به بیماری آلرژِی باید به آن توجه داشته باشند، این است که استفاده از داروهای ضد حساسیت با خواب آلودگی همراه خواهد بود؛ پس لازم به ذکر است که اشخاصی که به بیماری  آلرژی دچار هستند در زمان رانندگی و یا  انجام هرگونه کار حساس، احتیاط لازم را به خرج دهند. تاری دید، یبوست، بروز اختلال در دفع  ادرار، سرگیجه و منگی از دیگر عوارض شایع در استفاده از آنتی هیستامین ها می باشد.
استفاده از طب سنتی و بهره گیری از گیاهان دارویی یکی از راه های درمان آلرژی می باشد. طبیبان به افرادی که دچار آلرژی در دستگاه تنفسی خود شده اند، توصیه می کنند که به طور مداوم سینوس ها را با محلول آب و نمک شست و شو دهند تا عوامل محرک و حساسیت زا را از این ناحیه بزدایند. نوشیدن آب فراوان و استفاده از عسل از دیگر عوامل موثر در درمان بیماری های آلرژیک در طب سنتی به شمار می روند.

چگونه از ابتلا به آلرژی پیشگیری نماییم؟

کلیه مبتلایان به آلرژی و خصوصا بانوان باردار، می توانند با جای دادن انواع آنتی اکسیدان ها، زینک و سلنیوم روند رشد این بیماری را در بدن به تاخیر بیندازند. 
سعی کنید روزانه  ویتامین های C، B و K را به بدن خود برسانید.
حداقل 1 ساعت در روز را به ورزش کردن اختصاص دهید.
حداقل به طور میانگین 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابید.
هیچ گاه احساسات خود را سرکوب نکنید و شادی یا ناراحتی خود را بروز دهید. بروز احساسات خطر ابتلا به آلرژی را کاهش می دهد.
از استعمال دخانیات دوری نمایید.
از نگهداری حیوانات خانگی بپرهیزید.
فضای زندگی خود را تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار نگه دارید.

توصیه های پدر طب سنتی(ابن سینا) برای درامان ماندن از آلرژی

ابن سینا برای کودکانی که به آلرژی دچار شده اند، حریره ی بادام را مناسب دانسته است. وی  حریره ی بادام  را  از مواد غذایی موثر در درمان آلرژی کودکان ذکر کرده است.

حریره ی بادام

بیمارانی که طبع گرمی دارند و به آلرژی دچار شده اند، می توانند با چکاندن چند قطره روغن بنفشه در بینی، مخاط بینی را تقویت نمایند و عوامل آلرژی زا را در دستگاه تنفسی  کاهش دهند. 

روغن بنفشه

سیب و آب سیب یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می رود که در بهبود آلرژی نقش به سزایی دارد.

سیب و آب سیب

کاهو و سکنجبین نیز برای آلرژی مفید است و قادر است تا دردهای ناشی از آن را تسکین بخشد.

کاهو و سکنجبین

بخور دادن در رقیق کردن مخاط سینوس ها بسیار موثر است. بخور با آب داغ و تخم گشنیز برای بهبود آلرژی مفید است. 

بخور دادن

از خوردن وعده های غذایی چرب بپرهیزید و غذاهای کم کالری، کاهو، سبزیجات و حبوبات را جایگزین غذاهای پرکالری نمایید.

غذاهای پرکالری

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

آشنایی با مواد غذایی ضد آلرژی

آشنایی با مواد غذایی ضد آلرژی

7 نکته که بهتر است درباره آلرژی بدانید

7 نکته که بهتر است درباره آلرژی بدانید

درمان آلرژی فصلی با رژیم غذایی

درمان آلرژی فصلی با رژیم غذایی

درمانهایی برای آلرژی دوران بارداری!

درمانهایی برای آلرژی دوران بارداری!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما