خواص روغن زیتون

خواص روغن زیتون از صدها سال پیش شناخته شده است. زمانی که گذشتگان ما متوجه چرب بودن این میوه شدند، روغن آن را به صورت دستی تهیه می کردند. خواص روغن زیتون به گونه ای است که از این روغن برای پخت و پز، تهیه مواد آرایشی و بهداشتی، صابون، صنایع دارویی و ... استفاده می شود.

خواص روغن زیتون در گذشته

در گذشته های دور از روغن زیتون برای چراغ ها استفاده می کردند تا شبهای تاریک آنها را همچون روز روشن کند. براساس نظر متخصصین، مصرف یک قاشق روغن زیتون در طی یک روز می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند. این روغن شگفت انگیز دارای نوعی آنتی اکسیدان است که می تواند سلول های قرمز را در مقابل آسیب خارجی محافظت کند. مصرف روزانه 2 قاشق روغن زیتون، موجب می شود کلسترون خون به مدت یک هفته کاهش یابد و در عین حال آنتی اکسیدان های خون نیز افزایش پیدا کند.

روغن زیتون تنها روغنی است که توسط معده راحت تر تحمل می شود. در واقع روغن زیتون عملکرد محافظتی برای معده دارد و این عضو را از زخم و التهاب محافظت می کند. این روغن همچنین می تواند از تشکیل سنگ های صفراوی نیز جلوگیری کند. در ادامه به طور مفصل به خواص روغن زیتون می پردازیم.

 خواص روغن زیتون

فهرست کوتاهی از خواص روغن زیتون

 1. خواص روغن زیتون بر کنترل کلسترول خون
 2. خواص زیباسازی پوست
 3. خواص روغن زیتون و تنظیم قند خون
 4. درمان التهاب های روماتیسمی
 5. خواص روغن زیتون برای دستگاه گوارش
 6.   کاهش درد
 7.  خواص روغن زیتون برای درمان چاقی
 8. خواص روغن زیتون و تغذیه نوزاد
 9. روغن زیتون و پیری
 10. پیشگیری از پیری زودرس
 11. پیشگیری از سرطان سینه و پروستات
 12. روغن زیتون برای مقابله با سکته
 13. روغن زیتون و نرم کردن پاشنه پاها
 14. خواص روغن زیتون برای ناخن
 15.  کاهش خطر سکته‌ مغزی
 16.  جلوگیری از ابتلا به التهاب روده

خواص روغن زیتون بر کنترل کلسترول خون

یکی از خواص روغن زیتون کاهش کلسترول خون است. این روغن دارای انواع اسیدهای چرب اشباع نشده است و به همین دلیل است که می تواند کلسترول خون را تنظیم کند. همچنین یکی دیگر از خواص روغن زیتون، جلوگیری از لخته شدن، کاهش میزان قند و  انسولین خون می باشد.

روغن زیتون-خواص روغن زیتون-زیتون

خواص زیباسازی پوست

از آنجا که یکی از خواص روغن زیتون وجود اسیدهای چرب اشباع نشده است، این روغن می تواند سلول ها را به صورت یکدست در کنار هم قرار دارد و در این صورت عروق بیشتری در کنار سلول های پوستی ساخته می شود. همچنین خواص روغن زیتون باعث می شود تا خونرسانی در سلول های پوستی بیشتر شود. در نتیجه درخشندگی و صافی پوست را به دنبال دارد.
 افرادی که در طی روز یک قاشق روغن زیتون خالص مصرف می کنند، پوست  زیباتری دارند. از دیگر خواص روغن زیتون این است که ترکیب آن در محصولات آرایشی نیز کاربرد دارد که موجب زیبایی پوست می شود. خواص روغن زیتون مانع از خشکی پوست می شود. بنابراین می توان این روغن را در زمان شب بر روی پوست ماساژ داد. روغن زیتون موجب رطوبت رسانی به پوست می شود. در مناطق خشک کشور، از روغن زیتون برای نرمی و لطافت پوست می توان استفاده کرد.


خواص روغن زیتون و تنظیم قند خون

از دیگر خواص روغن زیتون باید به تنظیم قند خون اشاره کرد. به دلیل وجود آنتی اکسیدان قوی همچون پلی فنول ها و فلاونوئیدها در روغن زیتون، پر اکسیداسیون چربی را در خون کمتر می کند. به دنبال این امر استرس اکسیداتیو نیز در بدن کمتر و بدن از آسیب رادیکال های آزاد حفظ می شود. رادیکال های آزاد در بدن موجب ابتلا به سرطان های پوست، روده و سرطان سینه در زنان می شود. حال می توان یکی از خواص روغن زیتون را پیشگیری از سرطان نیز دانست.


درمان التهاب های روماتیسمی

از دیگر خواص روغن زیتون باید به درمان دردهای مفاصل اشاره کرد. روماتیسم یکی از بیماری های عفونی مزمن می باشد که در مفاصل رخنه می کند. علت ابتلا به بیماری روماتیسم، عوامل عفونی، ژن‌ها، هورمون‌ها و رژیم غذایی ذکر شده است. حال اینکه خواص روغن زیتون موجب می شود تا احتمال ابتلا به این بیماری تا حد زیادی کاهش یابد. از سوی دیگر بیماران مبتلا به روماتیسم اگر به طور مرتب روغن زیتون مصرف کنند، میزان التهابات این بیماری کمتر می شود. که دلیل آن، وجود آنتی کسیدان های موجود در این روغن می باشد.


خواص روغن زیتون برای دستگاه گوارش

از دیگر خواص روغن زیتون باید به تخلیه کیسه صفرا اشاره کرد. این روغن موجب انقباض کیسه صفرا می شود و از سوی دیگر موجب تحریک کبد برای تولید نمک های صفراوی می شود که این کار کلسترول اضافه بدن را از طریق کبد وارد کیسه صفرا می کند. همچنین خواص روغن زیتون موجب می شود تا از تشکیل سنگ های صفراوی جلوگیری شود.
 روغن زیتون دارای سیتواسترول‌ها است که این ماده از جذب کلسترول در روده کوچک ممانعت می کند. در نتیجه عناصری مانند کلسیم، منیزیم و آهن در بدن جذب می شوند. از دیگر خواص روغن زیتون برای دستگاه گوارش باید به ویژگی ملین بودن آن اشاره کرد که مانع از یبوست می شود و از سوی دیگر انگل‌ها و کرم‌های روده را نیز از بین می ‌برد.


  کاهش درد

از جمله خواص روغن زیتون که بسیاری از متخصصین و بیماران به آن اذعان دارد، تاثیر این روغن در کاهش درد است. به طوری که تاثیر آن، مشابه قرص های مسکن همچون ایبوپروفن گزارش شده است. در بدن انسان یک آنزیم در مواقع درد تولید می شود. اما ماده دیگری نیز در بدن وجود دارد که نام آن «اوله آکانتال» می باشد. این ماده در مقابل آنزیم درد ایستادگی می کند. اگر اوله آکانتال بتواند آنزیم درد را مغلوب کند، درد رفع می شود. در غیر اینصورت میزان درد شدت می یابد.
با این تشریح، یکی از خواص روغن زیتون تاثیر بر افزایش ماده اوله آکانتال می باشد. هر چقدر این ماده در بدن بیشتر گردد، در موقع بیماری آنزیم درد مغلوب می شود. برای نتیجه گرفتن بهتر، باید در طی روز حداقل 50 گرم روغن زیتون مصرف شود تا 9 میلی گرم اوله آکانتال در بدن تولید گردد. این مقدار یک دهم میزان قرص ایبوپروفنی است که برای کاهش درد یک فرد بزرگسال تجویز می شود.


 خواص روغن زیتون برای درمان چاقی

چاقی یکی از معضلات جامعه امروز است که گریبانگیر بسیاری از افراد شده است. مصرف غذاهای پرکالری، تحرک کم و نداشتن ورزش در برنامه روزانه مهمترین دلیل ابتلا به چاقی عنوان شده است. این در حالی است که یکی از خواص روغن زیتون کم کالری بودن است. به طوری که روغن زیتون برخلاف سایر چربی‌ها، به کاهش وزن کمک می‌ کند. 
دلیل این امر خواص روغن زیتون در کاهش کشش ماهیچه‌های حلقوی در پایین معده می باشد که در نتیجه این امر حرکت توده غذا به سمت روده کمتر می شود. با کند شدن حرکت محتویات معده، انسان مدت بیشتری احساس سیری می کند. در نتیجه اشتها و میل به غذا خوردن کاهش می یابد.


خواص روغن زیتون و تغذیه نوزاد

از جمله خواص روغن زیتون باید کمک به رشد نوزادان اشاره کرد. نوزادان برای جلوگیری از اکسیداسیون مواد در اثر ورود اکسیژن هوا، به ویتامین E نیاز دارند. حال با توجه به خواص روغن زیتون در جلوگیری از اثرات اکسیداسیون، می توان این روغن را در سلامت و در عین حال رشد نوزاد موثر دانست. اما برای تاثیرگذاری خواص روغن زیتون، باید توسط مادر مصرف شود و نباید به نوزاد خورانده شود.

روغن زیتون و پیری

سالمندان بیش از دیگر گروه های سنی به روغن زیتون نیاز دارند. با توجه به اینکه خواص روغن زیتون موجب می شود تا از پوکی استخوان پیشگیری شود، افرادمسن بیشتر از سایرین به این روغن نیاز پیدا می کنند. روغن زیتون موجب جذب بیشتر کلسیم در بدن می شود. در نتیجه در استخوان رسوب می کند و مانع از پوکی استخوان می شود.
همچنین یکی دیگر از خواص روغن زیتون پیشگیری از آلزایمر و فراموشی است. به این صورت که اسیدهای چرب اشباع نشده روغن زیتون موجب حفظ ساختار غشای سلول های مغزی می شوند. از سوی دیگر آرامشی که در نتیجه مصرف روغن زیتون حاصل می شود، مانع از افسردگی و منزوی شدن افراد مسن می گردد.

خواص روغن زیتون-خواص درمانی روغن زیتون-کاربرد روغن زیتون


پیشگیری از پیری زودرس

یکی از نشانه های پیری زودس، بوجود آمدن چین و چروک هایی است که بر روی پوست ایجاد می شود. همچنین با افزایش سن، ساختمان پوست به تدریج تغییر می کند. از جمله اینکه موجب ضخیم شدن پوست و از سوی دیگر از دست رفتن قابلیت ارتجاعی آن می شود. کلاژن های پوست با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کنند که در نتیجه موجب می شود تا این لایه رویین بدن در مقابل عوامل خارجی همچون تشعشات خورشیدی که رادیکال‌های آزاد را ایجاد می‌ کنند، حساس شود.

حال یکی از خواص روغن زیتون پیشگیری از پیری زودرس می باشد. روغن زیتون دارای مواد آنتی اکسیدان است که بویژه ویتامین E در آن بیشتر می باشد. این ماده مانع از ایجاد رادیکال‌های آزاد و فرآیند اکسیداسیون در سلول‌های پوستی  می شود. همچنین یکی دیگر از خواص روغن زیتون  برای پوست، پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست می باشد. زیرا خواص روغن زیتون موجب می شود تا انعطاف پذیری پوست حفظ گردد.


پیشگیری از سرطان سینه و پروستات

از جمله خواص روغن زیتون، پیشگیری از سرطان سینه در بانوان و سرطان پروستات در مردان می باشد. در سال 2005 یک پژوهش در کشور آمریکا انجام شد که نشان داد افرادی که بیشتر روغن زیتون مصرف می کنند، توانایی بیشتری برای پیشگیری از این بیماری دارند. همانطور که پیشتر گفتیم، در روغن زیتون نوعی ترکیبات آنتی اکسیدان به نام پولیفنول‌ وجود دارد که مانع از تشکیل رادیکال‌های آزاد می شود. همچنین اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون بر ژن عامل سرطان سینه غلبه می کند.


روغن زیتون برای مقابله با سکته

از دیگر خواص روغن زیتون باید به تاثیر آن در درمان خشکی مو اشاره کرد. خشکی مو اغلب به دلیل آلاینده های زیست محیطی، فر زدن و رنگ کردن رخ می دهد که به دنبال آن سر موها دو شاخه می شود که اصطلاحا به این حالت «مو خوره» گفته می شود. موخوره نه تنها از رشد موها جلوگیری می کند، بلکه به مرور زمان هم موجب ریزش موها می شود. اما در اینجا خواص روغن زیتون به گونه ای است که می توان رطوبت مورد نیاز موها را مجددا بدست آورد. بر این کار کافیست قبل از حمام رو روی پوست سر روغن زیتون بمالید و سپس کلاه حمام را بر سر بگذارید و بعد از 30 دقیقه موها را با شامپو بشویید.
در صورتی که موها بیش از حد خشک باشند، بازهم خواص روغن زیتون کارساز است و با ترکیبی از ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون با ۲ قاشق غذاخوری عسل می توان یک ماسک آرامبخش برای موها تهیه کرد. این ماسک باید به مدت 30 دقیقه بر روی موها قرار بگیرد. 
خواص روغن زیتون برای موها تنها به موارد ذکر شده ختم نمی شود؛ بلکه این روغن می تواند شوره سر را نیز درمان کند. به طوری که اگر روغن زیتون را به طور مستقیم بر روی پوست سر بمالید، فولیکول های مو مرطوب می شود که به مرور زمان خشکی و شوره های کف سر را از بین می برد. اما باید توجه داشته باشید که پس از استحمام از سشوار استفاده نکنید. در این صورت خواص روغن زیتون برای از بین بردن شوره سر از بین می رود.


روغن زیتون و نرم کردن پاشنه پاها

پاشنه پا دارای پوستی زمخت و سفت است که اغلب در فصل زمستان و پاییز خشک می شود. گاهی نیز با خارش شدید همراه می شود که آزاردهنده است. حال اینکه می توان با استفاده از روغن زیتون مشکل خشکی پاشنه پا را درمان کرد. برای اینکار باید روغن زیتون را به مدت چند دقیقه بر روی پاشنه ماساژ دهید. برای ماندگاری بیشتر خواص روغن زیتون بر روی پاشنه پا، بهتر است جوراب بپوشید.

مزایای روغن زیتون-کاربردهای روغن زیتون-مصرف روغن زیتون


خواص روغن زیتون برای ناخن

اگر ناخن های نامرتب و نرمی دارید که به شدت شکننده هستند، می توانید از خواص روغن زیتون بهره مند شوید و داشتن ناخن های زیبا را نیز تجربه کنید. برای این کار می توانید نصف فنجان گوجه فرنگی رنده شده را با ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنند و سپس انگشتان خود را به مدت 10 دقیقه درون این سس قرار دهید. در پایان هم انگشتان را با آب خالی خشک کنید. اگر این کار را تکرار کنید، به مرور زمان متوجه تغییرات و زیبایی ناخن های خود خواهید شد. زیرا خواص روغن زیتون به گونه است که موجب حفظ رطوبت کوتیکول های ناخن می شود.
برای محکم شدن ناخن ها با استفاده از روغن زیتون یک روش دیگر نیز توصیه می شود. اگر روغن زیتون را با پوست گردو ترکیب کنید و انگشتان خود را به مدت 10 دقیقه داخل آن بگذارید، خواص روغن زیتون بر روی ناخن ها اثر می کند و موجب استحکام آنها می شود.


روغن زیتون و کاهش خطر سکته‌ مغزی

یکی دیگر از خواص روغن زیتون، جلوگیری از خطر سکته مغزی می باشد. بر اساس پژوهشی که بر روی 7600 نفر صورت گرفت، مشخص شد که مصرف روغن زیتون در افراد بالای ۶۵ سال احتمال سکته‌ مغزی را کاهش می‌دهد. در این پژوهش، محققان افراد مورد آزمایش را به دو گروه تقسیم کردند:

گروه اول افرادی بودند که به طور مرتب روغن زیتون مصرف می‌کردند. در حالی که گروه دوم از مصرف روغن زیتون خودداری می کردند. به مرور زمان مشخص شد که احتمال سکته‌ مغزی در افرادی که روغن زیتون مصرف کرده بودند، به میزان ۴۱ درصد کمتر از گروه اول است. 

کاهش جلوگیری از ابتلا به التهاب روده

التهاب روده یا کولیت روده یکی از بیماری های شایع حالِ حاضر می باشد که در صورت غفلت زمینه ساز ابتلا به سرطان روده و معده است. این در حالی است که خواص روغن زیتون به پیشگیری از این بیماری کمک می کند. روغن زیتون از بیماری کولیت اولسرو پیشگیری می کند. چرا که یکی از خواص روغن زیتون، داشتن اسید اولئیک می باشد. این اسید با بلوکه کردن مواد شیمیایی در روده که تحریک کننده التهاب ‌های روده ای هستند، مانع از ابتلا به کولیت می شود.
 

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

نکاتی درباره‌ی زیتون و روغن آن

نکاتی درباره‌ی زیتون و روغن آن

طرز تهیه سیب زمینی با روغن زیتون در فر

طرز تهیه سیب زمینی با روغن زیتون در فر

7 کاربرد جالب روغن زیتون که از آنها بی‌خبرید

7 کاربرد جالب روغن زیتون که از آنها بی‌خبرید

بهترین خوراکی هایی که حاوی چربی اشباع شده هستند!

بهترین خوراکی هایی که حاوی چربی اشباع شده هستند!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما