بومادران

بومادران یکی از گیاهان دارویی است که از خانواده کاسنیان آنثمیدئا محسوب می شود. گیاه بومادران می تواند به شکل خوراکی یا دمنوش مصرف شود. این گیاه با نام دیگر «علف هزار برگ» نیز شناخته می شود.

بومادران در طب سنتی

بومادران به دلیل معطر بودن در تهیه اسانس استفاده می شود. همچنین در کشورهای اروپایی این گیاه برای تهیه داروی تب بر کاربرد دارد. بومادران انواع مختلفی دارد که در ایران گونه achillea wilhelmsii آن می روید. بومادران ایرانی دارای برگ های زرد رنگ است و اغلب در نواحی مرکزی می روید. این گیاه در طب سنتی ایران کاربرد زیادی دارد. در گذشته مردم ایران برای درمان زخم هایی که با خونریزی شدید همراه بود، از گیاه بومادران استفاده می کردند. در برخی از کشورها نیز برای درمان کبودی ناشی از ضرب دیدگی، از گیاه بومادران استفاده می کردند.

خواص درمانی بومادران

با توجه به خاصیت های متعددی که گیاه بومادران به همراه دارد، برای بسیاری از امراض و بیماری ها استفاده می شود. برخی از خواص درمانی بومادران عبارتند از:

 1. خواص بومادران برای تقویت قلب
 2. خاصیت بومادران برای رفع ترشحات زنانگی
 3. تاثیرضدباکتریایی بومادران
 4.  تنظیم فشار خون
 5. بازسازی بافت آسیب دیده
 6. مقابله با آلرژی های فصلی
 7. خاصیت آرامبخش داشتن
 8. درمان ناراحتی های کبدی
 9. رفع نفخ شکم
 10. تقویت کلیه ها 
 11. درمان سرماخوردگی
 12. درمان قاعدگی
 13. تقویت معده
 14. درمان درد مفاصل

بومادران-گیاهبومادران-درمان بومادران

خواص بومادران برای تقویت قلب

افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند، می توانند از دم کرده بومادران استفاده کنند. بومادران دارای مقدار زیادی تانن است که این ماده تاثیر زیادی بر روی قلب و اعصاب می گذارد و برای درمان مشکلاتی از قبیل ضعف اعصاب، هیستری، صرع و قلنج های تشنج آور، خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه های دل، بیماری های عصبی مفید است. شیره تازه بومادران می تواند گرفتگی قلب را درمان کند و موجب تقویت آن شود.

خاصیت بومادران برای رفع ترشحات زنانگی

یکی از خواص بومادران، تاثیر آن در رفع ترشحات زنانگی است. دم کرده این گیاه برای بانوانی که به خونریزی شدید مبتلا هستند، مفید است و در عین حال به رفع اخلاط خونی، بواسیرهای خونی و اسهال کمک می کند.

تاثیرضدباکتریایی بومادران

یکی دیگر از خواص گیاه بومادران، درمان تورم است. همچنین این گیاه خاصیت ضدباکتریایی دارد. به همین دلیل است که از آن برای تهیه کرم و دارو در صنایع دارویی و بهداشتی استفاده می شود. اغلب داروها و پمادهای محافظ پوست و همچنین داروهای ضد تورم دارای مقداری بومادران هستند.

 تنظیم فشار خون

افرادی که به دلیل فشار خون بالا، مدام دچار مشکل می شوند، می تواند روزانه یک فنجان دمنوش بومادران میل کنند. دمنوش این گیاه با تنظیم کردن فشارخون، به بهبود قلب و عروق کمک می کند. برای این کار باید روزانه ۳ فنجان دمنوش بومادران میل شود.

بازسازی بافت آسیب دیده

یکی دیگر از خواص درمانی گیاه بومادران درمان بافت های آسیب دیده بدن است. زمانی که در روی پوست خراش، بریدگی و یا سوختگی ایجاد می شود، مصرف مداوم گیاه بومادران به درمان سریعتر پوست کمک می کند. زیرا در این گیاه ماده ای به نام سیلیکا وجود دارد که زخم را در مدت کوتاهی ترمیم می کند.


مقابله با آلرژی های فصلی

بومادران گیاهی است که به درمان حساسیت های فصلی کمک می کند. کسانی که در فصل بهار یا زمستان دچار آلرژی فصلی می شوند که با سرفه و آبریز بینی شدید همراه است، می توانند ۴ گرم بومادران را در ۱۵۰ سی‎سی آب جوش دم‎ کنند و در زمان شب و بعد از غذا میل نمایند.


خاصیت آرامبخش داشتن

بومادران تاثیر زیادی در حفظ آرامش و اعصاب و روان دارد. افرادی که به دلیل اضطراب و استرس دچار بی خوابی می شوند، می تواند با نوشیدن دمنوش گیاه بومادران در طی روز، خوابی راحت را تجربه کنند.


درمان ناراحتی های کبدی

بومادران می تواند ناراحتی های کبدی را درمان کند. افرادی که به کبد چرب مبتلا هستند، اگر در طی روز یک فنجان دمنوش بومادران میل کنند، پس از مدتی شاهد تاثیرات شگفت انگیز این گیاه خواهند بود. این گیاه می تواند نارسایی های کیسه صفرا را نیز درمان کند. از سوی دیگر ترشحات ناشی از کبد براحتی وارد کیسه صفرا می شود و سپس از بدن دفع می شود. علاوه بر این، اگر در صورت جوش هایی ناشی از ناراحتی کبدی ایجاد شده باشد، با مصرف مداوم دمنوش بومادران درمان می شوند. 


رفع نفخ شکم

یکی دیگر از تاثیرات گیاه بومادران درمان گاستریت های حاد و مزمن است. دمنوش بومادران موجب رفع نفخ و ترش کردن می شود. این گیاه با کاهش اسید معده موجب درمان ترش کردن می شود و در نتیجه معده بهتر کار می کند و احتمال ابتلا به زخم معده نیز کاهش می یابد.


تقویت کلیه ها

 
بومادران خاصیت ادرار آور دارد. بنابراین کسانی که به سنگ کلیه مبتلا هستند، می توانند از دمنوش بومادران استفاده کنند. در این صورت باید ۲۰ گرم بومادران را در یک لیتر آب جوش به مدت نیم ساعت دم کنید و هر 5 ساعت یک فنجان میل نمایید.


درمان سرماخوردگی

بومادران یک گیاه گرم است که در اوایل بهار می روید. این گیاه می تواند در درمان سرماخوردگی استفاده شود. بومادران درد سینه و انواع سردردها را نیز درمان می کند. در این صورت باید بومادران به صورت ضماد بر روی شقیقه ها مالیده شود. همچنین برای درمان سرفه های شدید و تنگی نفس، دمنوش بومادران تاثیرگذار است. 

خواص درمانی بومادران- مزایای بومادران- مضرات بومادران


درمان قاعدگی

بانوانی که قاعدگی آنها نامرتب است، می توانند جوشانده سرشاخه گلدار بومادران را مصرف کنند. البته تا زمانی که به طور کامل قاعدگی آنها تنظیم نشده است، باید به مدت ۲ هفته از دمنوش بومادران استفاده شود که ۲ گرم بومادران را در ۱۵۰ سی‎سی آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کنند و سپس میل نمایند.

تقویت معده

گیاه بومادران به دستگاه گوارش کمک زیادی می کند. از جمله اینکه می تواند معده را برای هضم غذا آماده کند. اگر دمنوش بومادران به همراه عسل مصرف شود، تاثیر زیادی در خروج کرم معده دارد. همچنین تنگی سر معده را می توان با مصرف مداوم دمنوش بومادران درمان کرد. 


درمان درد مفاصل

یکی دیگر از خاصیت های درمانی گیاه بومادران، درمان درد مفاصل است. برای این کار باید با روغن زیتون نیز ترکیب شود که تاثیر بیشتری خواهد داشت. برای ترکیب این گیاه با روغن زیتون، باید ۵۰ گرم بومادران را در ۲۵۰ گرم روغن زیتون خیس کرد و سپس داخل یک شیشه ریخت و درب شیشه را محکم بست. شیشه هم باید در آب جوش انداخته و به مدت 4 ساعت روی شعله ملایم جوشانده شود. در پایان باید روغن را از صافی گذراند و سپس بر روی مفاصل مالید. اگر این کار به طور مداوم انجام شود، درد مفاصل را از بین می برد.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

کدام درمانهای گیاهی در جلوگیری از تاخیر قاعدگی موثرند؟

خواص گیاهان دارویی طبیعی برای قاعدگی

کدام درمانهای گیاهی در جلوگیری از تاخیر قاعدگی موثرند؟

عرق آویشن

عرق آویشن

خواص عرق آویشن

خواص عرق آویشن

عرق بومادران

عرق بومادران

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما