موهای زائد

موهای زائد برای خانم ها خیلی آزار دهنده است. هر چند مردان هم از این مشکل مستثنی نیستند و همیشه از وجود موهای زائد و پرپشت خود گلایه دارند.

زیبایی برای همه اهمیت زیادی دارد. این در حالی است که موهای زائد  می تواند زیبایی را از بین ببرد. برای خانم ها، وجود موهای زائد در صورت بیشتر از هر جای دیگری از بدن، آزار دهنده است. به همین خاطر است که همیشه به دنبال راه هایی هستند تا برای همیشه از شر موهای زائد راحت شوند. روش هایی از قبیل کرم های موبر، لیزر، موچین، مو، تیغ و ژیلت، کاغذ سمباد و بند برای از بین بردن موهای زائد موثر است که هر یک مزایا و معایب خود را دارند. 

یکی از نکاتی که بسیاری به آن بی توجه هستند، تاثیر برخی از داروها بر افزایش و رویش بیش از حد موهای زائد است. این در حالی است که متخصصان پوست مو بر این نظر هستند که قبل از امتحان یکی از روش های حذف موهای زائد، ابتدا باید دلیل و علت رویش آنها مشخص شود. اگر مصرف برخی از داروها بر افزایش موهای زائد تاثیرگذار است، باید مصرف این داروها قطع شود.

روش های برداشتن موهای زاید

با توجه به اینکه برای برداشتن موهای زائد روش های زیادی وجود دارد، در زیر به هر یک از این روش ها، مزایا و معایب آنها می پردازیم.

اپیلاسیون

جدیدترین روش برداشتن و حذف موهای زائد، استفاده از روش اپیلاسیون است. در این روش از دستگاه اپیلاتور یا الکترولیز استفاده می شود. روش اپیلاسیون باید توسط متخصص الکتولیز صورت بگیرد. در این روش متخصص با از بین بردن پیاز موهای زائد، سعی می کند تا آنها را برای همیشه ریشه کن کند. 
این روش می تواند برای مدت طولانی شما را از شر موهای زائد خلاص کند. رویش موها دو تا سه هفته عقب می ‌افتد. اما اپیلاسیون برای حذف موهای زائد با درد شدیدی همراه است. شاید استفاده از ژل های بی حس کننده بتواند تا حدودی از درد اپیلاسیون بکاهند. همچنین ممکن است پس از حذف موهای زائد، بر روی پوست جوش های ریز قرمز دیده شود که البته طبیعی است و پس از چند روز از بین می روند.
برای استفاده از دستگاه اپیلاتور باید ابتدا به حمام بروید تا پوست نرم شود و موهای زائد سریعتر کنده شوند. بهتر است اپیلاسیون را در زمان عصر انجام دهید. زیرا التهابات پوستی در طول شب از بین می رود و کمتر آزاردهنده می شوند. قبل از انجام این روش، باید پوست از هرگونه کرم و موارد آرایشی پاک شود. 


استفاده از روش لیزر

در روش لیزر موهای زائد از ریشه سوازنده می شوند. این روش برای زیر بغل، صورت، خط بیکینی و پاها قابل استفاده است. برخی از مردان نیز برای مرتب کردن ریش، سینه و یا ناحیه کمر خود تمایل زیادی به استفاده از روش لیزر دارند. در این روش فولیکول موهای زائد هدف اصلی است. موهای مراجعین باید در حد چند میلیمتر رشد کند. سپس متخصص لیزر، نور را بر روی موهای زائد می تاباند که با این کار، فولیکول های آنها از بین می رود.
یکی از معایب این روش، هزینه های بالای از بین بردن موهای زائد است و از سوی دیگر علاقمندان به این روش، باید چندین مرتبه به مطب مراجعه کنند. در هر جلسه حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از موهای زائد از بین می رود. هر جلسه نیز بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشد. البته این روش بدون درد است و نسبت به روش اپیلاسیون راحتتر است. 

درمان موهای زائد-موهای زائد-موی زائد


استفاده از تیغ

یکی از روش های موثر دیگر برای از بین بردن موهای زائد، استفاده از  تیغ است. در این روش می توان در مدت زمان کوتاه موهای زائد را از بین برد. تیغ برای افرادی مناسب است که پوست حساس دارند و استفاده از سایر روش ها موجب آلرژی، قرمز شدن و یا خارش شدید در پوست آنها می شود. 
قبل از تیغ زدن موهای زائد باید دوش بگیرید و پس از اینکه موهای زائد نرم شد، بر روی آنها صابون بزنید تا تیغ براحتی بر روی پوست حرکت کند. تیغ باید برخلاف جهت رویش موهای زائد کشیده شود. در این روش ساقه مو از بین می رود و پیاز موهای زائد به حال خود گذاشته می شود. به همین دلیل است که پس از مدت کوتاهی موها مجدد رشد می کنند.
در بازار ژیلت های ضدحساسیت نیز وجود دارد که در آنها صابون نیز گذاشته شده است. به هر حال این روش با تمام مزایایی که دارد، پس از مدتی ساقه موهای زائد ضخیم می شود. به طوری که موهای زائد به نظر پرپشت تر می رسند. در حالی که موها پرپشت نمی شود. بلکه به دلیل ضخیم شدن ساقه مو، اینطور به نظر می رسد. 

استفاده از موچین

موچین هم یک روش دیگر برای حذف موهای زائد است و براحتی مو را از ریشه جدا می کند. در این روش برای مدت طولانی پوست بدون موهای زائد نفس راحتی می کشد. اما استفاده از موچین محدودیت دارد. چرا که این ابزار تنها برای نقاطی قابل استفاده است که موهای آن درشت و قابل مشاهده باشند. در عین حال تعداد موهای زائد هم باید کم باشند. موچین اغلب برای ابروها استفاده می شود. حال ممکن است برخی از آقایان برای مرتب کردن ریش و سبیل هم از آن استفاده کنند. از بین بردن موهای زائد بوسیله موچین، با درد زیادی همراه است.

روش های طبیعی برای حذف موهای زائد


در کنار وسایل جدید که برای حذف موهای زائد ساخته شده است، روش های طبیعی نیز همچنان کاربرد خود را دارند که در زیر برخی از این روشها ذکر شده است:

  1. استفاده از موم
  2. استفاده از پوست گردو 
  3. استفاده از چای نعناع 
  4. استفاده از آبلیموی تازه و شکر
  5. استفاده از زردچوبه
  6. استفاده از پودر مورچه
  7. ماساژ روغن
  8. اسکراب و لایه‌بردار آرد نخود
  9. شکر
  10. استفاده از سنگ پا


استفاده از موم

موم یکی از قدیمی ترین روش های حذف موهای زائد است که در دوران باستان نیز استفاده می شد. موم می تواند ریشه موهای زائد را از بین ببرد و موجب سفیدی و لطافت پوست شود. زمانی که موهای زائد با استفاده از این روش حذف می شوند، تا مدتها (2 تا 3 هفته) خبری از رویش آنها نیست. اما یکی از معایب این روش شل شدن پوست به مرور زمان است. زیرا در روش موم، پوست کشیده می شود. اگر از این روش به طور مکرر استفاده شود، پوست افتاده می شود. این روش برای دست و پا مناسب است و نباید از این روش برای صورت استفاده کنید.

روش های درمان موهای زائد-رفع موهای زائد-از بین بردن موهای زائد

استفاده از پوست گردو 

یکی از روش های ساده و خانگی برای حذف موهای زائد، استفاده از پوست گردو می باشد. در این روش موهای زائد صورت به ندرت رشد می کنند و اگر برای چند مرتبه تکرار شود، پس از مدتی میزان موهای زائد کمتر می شود. برای تهیه خمیر پوست گردو باید به صورت زیر عمل کنید:
ابتدا مقداری پوست گردو را بسوزانید و سپس خاکستر آن را در داخل آب بریزید. برای هر یک قاشق غذاخوری خاکستر، یک لیتر آب اضافه کنید. این محلول باید به مدت نصف روز به حال خود باقی بماند. پس از آن، یک پنبه را در محلول بزنید و بر روی موهای زائد بمالید. این کار باید به فاصله هر 15 دقیقه یکبار صورت بگیرد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. 


استفاده از چای نعناع 

علت رویش موهای زائد، وجود هورمونهای مردانه در بدن است. این روزها بسیاری از غذاهای صنعتی حاوی مقداری هورمون هستند که موجب رویش و ازدیاد موهای زائد می شوند. برای مثال مرغ به دلیل داشتن هورمون هایی که در مرحله رشد وارد بدن این پرنده می شود، منجر به افزایش موهای زائد بدن می شود. 
حال اگر بتوان نوشیدنی ها و مواد غذایی را مصرف کرد که موجب کاهش هورمون های جنسی مردانه شود، رشد موهای زائد کاهش می یابد. از جمله نوشیدن هایی که در این زمینه موثر واقع می شود، می توان به چای نعناع اشاره کرد. اما این نوشیدنی باید 5 مرتبه در طی روز مصرف شود تا تاثیر خود بر روی هورمونهای جنسی مردانه را نشان دهد.

استفاده از آبلیموی تازه و شکر

30 گرم شکر یا پودر قند را با 10 میلی لیتر آبلیموی تازه ترکیب کنید و پس از اینکه باهم خوب ترکیب شدند، می توانید آن را به مدت 15 دقیقه بر روی موهای زائد خود قرار دهید. این کار باید تا یک هفته و هر روز یکبار انجام شود، تا نتیجه دلخواه بدست آید. البته این روش برای موهای زائد نازک و ظریف کاربرد دارد. برای از بین بردن پرزهای صورت می توان از این ترکیب استفاده کرد. 
همچنین اگر 10 میلی لیتر آب لیموی تازه را  با 40 میلی لیتر عسل ترکیب کنید و سپس آن را به مدت 15 دقیقه بر روی موهای زائد خود قرار دهید، می توانید موهای زائد را از بین ببرید. این کار باید دوبار در هفته صورت بگیرد تا نتیجه مورد حاصل شود.

استفاده از زردچوبه

زردچوبه یکی از ادویه های محبوب در ایران است که برای طبخ غذا استفاده می شود. در عین حال این ادویه می تواند برای از بین بردن موهای زائد نیز استفاده شود. برای استفاده از زردچوبه به منظور از بین بردن موهای زائد باید آن را با شیر مخلوط کنید. به طوری که دو برابر زرودچوبه، شیر به آن اضافه کنید و سپس روی حرارت قرار دهید تا خمیر سفت بدست آید. پس از اینکه خمیر سرد شد می توانید کمی نمک و یا شکر و 1 قاشق غذاخوری آرد را به آن اضافه کنید.
در پایان خمیر بدست آمده را بر روی قسمت های مورد نظر قرار دهید. این خمیر باید 15 دقیقه بر روی پوست باقی بماند و در پایان آن را با پارچه از روی پوست بردارید. سپس پوست را با آب گرم بشویید. روش زردچوبه برای از بین بردن موهای زائد باید 2 بار در هفته انجام شود تا نتیجه مورد نظر سریعتر بدست آید.


استفاده از پودر مورچه

شاید باور اینکه مورچه ها تاثیر زیادی در رفع موهای زائد دارند، کمی سخت باشد. اما در دوران باستان، مورچه های مرده را می سابیدند و سپس خمیر بدست آمده را بر روی پوست می مالیدند که مانع از رشد موهای زائد در بدن می شد. البته از این روش بیشتر برای نوزادان استفاده می شد. برای افراد بزرگسال اگر این روش به صورت مرتب انجام شود، نتیجه مورد نظر حاصل خواهد شد. 


ماساژ روغن

برخی از روغن های آرامبخش می توانند از رویش موهای زائد در بدن جلوگیری کنند. البته این روغن ها باید به صورت مداوم استفاده شوند. برای مثال روغن خردل و یا روغن کرچک اگر برای مدت طولانی بر روی نواحی مورد نظر ماساژ داده شود، می تواند ریشه موها را از بین ببرد. در عین حال ساقه مو هم به مرور زمان نازک و نرم می شود. به طوری که پس از مدتی میزان موهای زائد کمتر از گذشته می شود. 

روش های خانگی برای درمان موهای زائد-درمان خانگی برای رفع موهای زائد


اسکراب و لایه‌بردار آرد نخود

آرد نخود هم از دیگر روش های خانگی برای از بین بردن موهای زائد است. در این روش باید مقداری آرد نخود را با کشک و چند قطره روغن زیتون ترکیب کنید. خمیر بدست آمده را به مدت 15 دقیقه بر روی موهای زائد قرار دهید. این کار باید 2 بار در هفته صورت بگیرد تا نتیجه ای که انتظار دارید، بدست آید. زمانی که خمیر بر روی پوست خشک می شود، با کف دست آن را آرام آرام ماساژ دهید تا به صورت لایه لایه از پوست جدا شود. خمیر آرد نخود به مرور زمان باعث تضعیف ریشه موهای زائد می شود.


شکر

شکر هم می تواند به برداشتن موهای زائد کمک کند. در این صورت می توانید نصف لیوان آب و چهار قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق چایخوری آبلیمو را با هم ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و غلیظ شود. پس از اینکه همانند عسل ویسکوزیته (غلظت) بالایی پیدا کرد و خنک شد، مقداری از آن را بر روی موهای زائد بمالید و با پارچه نازک و تمیز آن را از روی پوست جدا کنید. این کار باعث کنده شدن موهای زائد می شود و اگر در انجام این روش زیاده روی نکنید، هیچ آسیبی به پوست نمی رسد. 


استفاده از سنگ پا

بر روی سنگ پا خلل و فرجی وجود دارد که می تواند برای از بین بردن و تخریب فولیکولهای مو استفاده شود. برای این کار ابتدا باید محل مورد نظر با آب و صابون با دقت شسته شود. سپس به آرامی و بدون فشار خیلی زیاد سنگ پا را بر روی پوست خود بکشید. البته نباید در این کار فشار زیادی بر روی پوست وارد شود. زیرا باعث ایجاد لکه های قرمز و یا زخم شدن پوست می شود. اگر پس از هر بار استحمام، این کار را تکرار کنید، به مرور زمان ریشه موها سست می شود و در نتیجه میزان موهای زائد کمتر خواهد شد.

منبع : اختصاصی وبگردی ها: مریم کوهشاری

لیزر موهای زاید و فواید آن

لیزر موهای زاید و فواید آن

از بین بردن موهای زائد بدن با روش های خانگی

از بین بردن موهای زائد بدن با روش های خانگی

از بین بردن دائم موهای زائد با پودر تاناکا

از بین بردن دائم موهای زائد با پودر تاناکا

پیشگیری از موهای زیر پوستی!!

پیشگیری از موهای زیر پوستی!!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما