اعتماد به نفس

اعتماد به نفس زیر بنای بسیاری از امور روزانه را تشکیل می دهد که موفقیت شغلی و تحصیلی را نیز به دنبال دارد. اعتماد به نفس یک ویژگی شخصیتی مهم است که با تمرین قابل دستیابی می باشد.

افرادی که از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند، کامیابی بیشتری در زندگی دارند. این افراد می توانند به راحتی به هر چیزی که فکر می کنند، دست یابند. اعتماد به نفس موتور محرکه انسان برای پیشرفت و عرض اندام است. با وجودی که اولین نطفه اعتماد به نفس در خانواده تشکیل می شود، اما به این معنا نیست که افراد نمی توانند در خارج از خانه به آن دست پیدا کنند. در واقع یکی از ویژگی اعتماد به نفس، اکتسابی بودن آن می باشد. به این معنا که از ابتدا با افراد نیست و هر کس می تواند خودش برای بدست آوردن آن تلاش کند. حتی اگر گذشته او بدون اعتماد به نفس گذشته است.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس 

 با توجه به نقشی که اعتماد به نفس در موفقیت افراد دارد، لازم است تا برای افزایش این ویژگی تلاش شود. از جمله راهکارهای زیر می توانند برای افزایش اعتماد به نفس موثر باشند:

 1. قضاوت منصفانه خودتان
 2. توانایی نه گفتن
 3. خودداری از بهانه تراشی
 4. برقرار کردن ارتباط با انسان های موفق
 5. مسئولیت پذیر بودن
 6. کسب موفقیت های کوچک
 7. داشتن یک راهنما
 8. ورزش کردن به طور مرتب
 9. تمرین سخنرانی
 10. مثبت اندیشی
 11. توجه به موفقیت ها

قضاوت منصفانه خودتان

اولین قدمی که برای افزایش اعتماد به نفس باید برداشته شود، ارزیابی منصفانه خودتان است. البته لازم است بین غرور و اعتماد به نفس تفاوت گذاشته شود. زمانی که قضاوت در مورد شخصیت، رفتار و تمام ویژگی هایتان همراه با بزرگنمایی و مبالغه باشد، دچار غرور شده اید. در واقع قضاوت منصفانه ای که بدور از خودبینی باشد، به افزایش اعتماد به نفس در شما کمک می کند.  

بنابراین باید تمامی توانایی های خودتان را باور داشته باشید و تلاش کنید تا پتانسیل ها و استعدادهای ذاتی خود را به فعلیت برسانید. در واقع باید نسبت به نیروهای بالقوه خود آگاهی کامل پیدا کنید. درک درست و منطقی از توانمندی ها میزان انتقادات دیگران و همچنین بازخوردهای منفی را کمتر می کند و از سوی دیگر به شما کمک می کند تا با قدرت بیشتری اهدافتان را دنبال کنید.


توانایی نه گفتن

افرادی که توانایی نه گفتن دارند، از اعتماد به نفس بیشتری برخودار هستند. توانایی نه گفتن ابتدا کمی دشوار است. در ابتدای تمرین برای دستیابی به این ویژگی، ممکن است دچار اضطراب، ترس و یا شرمندگی شوید. اما اگر یکبار در مقابل درخواست هایی که مطابق با میل شماست نیست، «نه» بگویید؛ به مرور زمان اعتماد به نفس در شما بیشتر می شود. زیرا به این نتیجه می رسید که از قدرت بالایی در مقابل دیگران برخوردار هستید که می توانید به راحتی به درخواست های آنها «نه» بگویید.

 
خودداری از بهانه تراشی

یکی از ویژگی های افرادی که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند، بهانه آوردن و عذرتراشی است. این افراد زمانی که دچار شکست می شوند، تنها دلیل خود را به مواردی ربط می دهند که قابل تغییر نیست. برای مثال فردی که نتوانسته است در یک آزمون نتیجه مطلوب را بدست آورد، با این جمله که «من از بهره هوشی کمی برخوردارم» سعی دارد تا علل شکست خود را توجیه کند.  هر کسی ممکن است طعم شکست را تجربه کند. اما افرادی که از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند، سعی می کنند تا شکست را با دلایل اصلی بپذیرند و به جای بهانه تراشی به دنبال راهی برای موفقیت باشند. 

عزت نفس-اعتماد به نفس-افزایش اعتماد به نفس

ارتباط برقرار کردن  با انسان های موفق

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس، ارتباط برقرار کردن با انسان های موفق است. افرادی که در زندگی شان موفق بوده اند، می توانند الگوی خوبی برای طی کردن راه های موفقیت می باشند. البته باید توجه داشته باشید که موفقیت این افراد موجب تضعیف روحیه و الغا حس ناتوانی در شما نشود. زیرا برخی با دیدن موفقیت های دیگران تصور می کنند از قافله موفقیت عقب هستند و نمی توانند مانند دیگران عمل کنند. این در حالی است که اگر علل موفقیت دیگران را بررسی کنید، می توانید به راحتی آنها را الگوبرداری کنید. پس از مدتی نیز شاهد افزایش اعتماد به نفس در خودتان خواهید شد. 


مسئولیت پذیر بودن

افرادی که مسئولیت گریز هستند، به مرور زمان از اجتماع حذف می شوند. اما انسان های مسئولیت پذیر به دلیل اینکه از سوی اطرافیان مورد تعریف و تمجید قرار می گیرند و یا دیگران برای محول کردن برخی مسئولیت ها به آنها مراجعه می کنند، به مرور زمان به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می شود. 


کسب موفقیت های کوچک

برای افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند و یا به هیچ عنوان اعتماد به نفس ندارند، کسب موفقیت های کوچک نیز کارساز است. در واقع این روش به صورت پله به پله به افراد کمک می کند تا نسبت به توانمندی های خود واقف شوند. به مرور زمان نیز اعتماد به نفس آنها افزایش پیدا می کند. براساس تحقیقاتی که صورت گرفته، مشخص شده است که موفقیت های کوچک موجب ایجاد گیرنده های آندروژنی جدیدی در مغز می شوند. در نتیجه در فرد انگیزه و اشتیاق بیشتری برای موفقیت ایجاد می شود.
گیرنده های آندروژنی بر روی هورمون های تستوسترون تاثیر مثبت دارند که اشتیاق و توانایی افراد برای مواجه شدن با چالش های پیش رو را افزایش می دهد. اگر این روند برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، به مرور زمان افزایش اعتماد به نفس را به دنبال دارد.


داشتن یک راهنما

افرادی که باهوش هستند و تجربه شخصی بیشتری نیز دارند، می توانند راهنمای خوبی برای افزایش اعتماد به نفس باشند. البته به شرط اینکه دلسوزانه برخورد کنند و بتوانند نکات مثبت را بدون هیچگونه تعصب و یا حسادتی به شما یادآوری کنند. شما هم باید به یاد داشته باشید که اگر ویژگی های منفی شما از سوی آنها بیان شد، احساس ضعف و ناتوانی نکنید. راهنما به شما یادآور می شود که در هر لحظه در کجای کار هستید و این می تواند شما را برای دستیابی به موفقیت ها متمرکز کند.


ورزش کردن به طور مرتب

افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند. طبق مطالعاتی که در موسسه پژوهشی اونتاریو صورت گرفته، مشخص شده است افرادی که به مدت 30 دقیقه در روز ورزش می کنند، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر افرادی دارند که ورزش را از فعالیت های روزانه خود حذف کرده اند. این افراد به دلیل سلامتی بیشتر، اندام زیباتر و همچنین بهره هوشی بیشتر که در نتیجه ورزش کردن به دست می آید، اعتماد به نفس بالاتری نیز دارند.
از سوی دیگر ورزش موجب می شود تا اندروفین بیشتری در بدن آزاد شود که این آنزیم نقش زیادی در شادابی و روحیه مثبت افراد دارد. بنابراین با داشتن برنامه مرتب برای ورزش، می توان به راحتی اعتماد به نفس خود را افزایش داد.

تقویت اعتماد به نفس-راههای افزایش اعتماد به نفس


داشتن مطالعه و آگاهی بیشتر

افرادی که مطالعه زیادی دارند، آگاهی بیشتری نیز دارند. این افراد می توانند به راحتی با دیگران به بحث در مورد موضوعات و پدیده های مختلف بپردازند که به دلیل داشتن اطلاعات بالا، صحبت کردن آنها قاطعانه و بدور از پرخاشگری است. افرادی که در زمان بحث کردن پرخاشگر می شوند و تندخویی می کنند، به موضوع بحث اشراف کافی ندارند.
 دسته اول افرادی هستند که به دلیل داشتن اطلاعات بیشتر، اعتماد به نفس بیشتری نیز دارند. همچنین این افراد در زمان صحبت کردن کنترل بیشتری رو کلمات دارند و با لحن شایسته سخن می گویند. بنابراین یکی از توصیه های اکید برای افزایش اعتماد به نفس، مطالعه است که آگاهی شما را نسبت به موضوعات و مسائل روز بیشتر می کند. 

تمرین سخنرانی

یک راهکار آسان برای افزایش اعتماد به نفس، تمرین سخنرانی است. افرادی که از اعتماد به نفس بی بهره هستند، از سخنرانی کردن در جمع امتناع می کنند. حتی اگر مجبور شوند تا در جمع صحبت کنند، صدای آنها همراه با لرزش است و یا رنگ از رخسارشان می رود و مدام عرق شرم بر پیشانیشان نقش می بندد. در حالی اگر بتوانند در جمع صحبت کنند بدون اینکه این مشکلات را داشته باشند، به مرور زمان در افزایش اعتماد به نفس آنها تاثیر زیادی دارد. تمرین سخنرانی در این زمینه راهکار خوبی است.
برای تمرین سخنرانی می توان در مقابل آینه ایستاد و صحبت هایی که باید در جمع گفته شود را در مقابل آینه تکرار کرد. یک روش دیگر این است که تصویر سازی کنید. به این شکل که خود را در موقعیتی قرار دهید که تعداد زیادی از افراد در مقابل شما ایستاده اند که منتظر صحبت های شما هستند. شما همزمان با تصویرسازی شروع به صحبت می کنید. با این کار اعتماد به نفس در شما به طور شگفت انگیزی افزایش می یابد.

مثبت اندیشی

یکی از ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا، مثبت اندیشی است. کسانی که به طور مداوم به موضوعات منفی و یا خاطرات بد خود فکر می کنند، اعتماد به نفس کمتری دارند. بنابراین باید در حال زندگی کنید و از فکر کردن به موضوعات یا پدیده هایی که شما را از رسیدن به هدفها باز می دارند، خودداری کنید. تصور کنید هیچ مانعی در سر راه شما نیست و می توانید به خواست های خود دست پیدا کنید.


توجه به موفقیت ها

اگر تصور می کنید فرد ناموفقی هستید و بطور مداوم با شکست مواجه می شوید، بهتر است قلم و کاغذی به دست بگیرید و موفقیت هایی را که در گذشته داشته اید را در کاغذ بنویسید. این کار موجب تقویت روحیه مثبت در شما می شود. 

نکات کلیدی برای افزایش اعتماد به نفس

در کنار رفتارهایی که به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند، چند نکته کلیدی نیز وجود دارد که نقش زیادی در بهبود اعتماد به نفس دارد که عبارتند از:


برای خود هدیه بخرید

گاهی لازم است تا برای مناسب های مختلف برای خودتان هدیه بخرید. برای مثال در زمان تولد سعی کنید حتما این کار را انجام دهید. تبریک یا گفتن جملاتی از قبیل شب بخیر، صبح بخیر، عیدت مبارک، تولدت مبارک و ... به خودتان به معنای احترامی است که به شخصیت خود می گذارید که به مرور زمان موجب افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.


تصور داشتن اعتماد به نفس

حتی اگر در ردیف کسانی هستید که اعتماد به نفس پایینی دارید، بهتر است تصور کنید که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید. در این صورت افکار مثبت به طور مداوم به سراغ شما می آید. در مقابل دیگران همیشه تظاهر به داشتن اعتماد به نفس کنید. 


راه رفتن قوی

برداشتن گام های مستحکم به افراد روحیه مثبت می دهد. بالا نگهداشتن سر در زمان راه رفتن نیز یک راهکار دیگر می باشد و نشان از قدرتمند بودن است که می تواند انرژی را در شما بیشتر کند و از سوی دیگر موجب افزایش اعتماد به نفس شود. حتی در احوالپرسی های دوستانه نیز با اقتدار دست بدهید. این کار تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس دارد. 

تقویت عزت نفس-افزایش عزت نفس-افزایش اعتماد به نفس


تنفس عمیق

اگر قرار است به ملاقات افراد مهمی بروید و یا در یک جلسه کاری سخنرانی کنید، قبلا از ملاقات و جلسه چند دقیقه نفس عمیق بکشید. زمانی که تنفس عمیق می کشید، با افزایش میزان اکسیژن خون و بزرگتر شدن حجم ریه ها، جریان خون از قلب به مغز (خون شریانی) و از مغز به قلب (خون وریدی) به آسانی صورت می گیرد. با افزایش میزان اکسیژن در بدن و بویژه مغز، توانایی تفکر و صحبت کردن نیز بیشتر می شود.


شیک پوشی

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، از حضور در اجتماع خودداری می کنند. این افراد به مرور زمان از شیک پوشی نیز فاصله می گیرند. در حالی اگر دقت داشته باشید متوجه می شوید افرادی که اعتماد به نفس بالاتری دارند، بیشتر در اجتماع حضور پیدا می کنند و در عین حال از مشخصه های آنها شیک پوشی است. طبق بررسی هایی که بر روی افراد شیک پوش از قبیل بازیگران و خواننده ها صورت گرفته، مشخص شده است که این افراد به دلیل شیک پوشی همواره مورد توجه قرار می گیرند که همین عامل نقش زیادی در افزایش اعتماد به نفس آنها دارد. بنابراین با شیک پوشی می توان اعتماد به نفس خود را افزایش داد.

مقابله با ترس

هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد و در واقع این ما هستیم که پدیده ها و موضوعات را ترسناک تعریف می کنیم. پس تنها کسی که باید با ترس مقابله کند، خود ما هستیم. اگر انسان بتواند با ترس مقابله کند، به این نتیجه می رسد که توانایی زیادی برای مقابله با موانع و مشکلات دارد. بهتر است از ترس های کوچک آغاز کنید. برای مثال ترس از تاریکی را از ابتدایی ترین مراحل آغاز کنید. این کار نقش زیادی در افزایش اعتماد به نفس دارد.


اهمیت دادن به زیبایی

زیبایی یکی از مهمترین راه حل های افزایش اعتماد به نفس است. شاید دیده باشید افرادی که هیچ موفقیتی در زندگی خود ندارند و حتی استعداد رسیدن به موفقیت هم در آنها دیده نمی شود. اما به دلیل زیبایی و خوش چهره بودن، محبوبیت زیادی در میان اطرافیان دارند. این افراد به دلیل داشتن چهره خوب، اعتماد به نفس بالایی نیز دارند. بنابراین یکی از ساده ترین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس، اهمیت دادن به زیبایی است.  
برای اینکار به متخصص پوست مراجعه و یا برای پرپشت شدن موهای خود اقدام کنید و هر کاری که می تواند به زیبایی شما منتهی شود را دنبال کنید.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

تشخیص عدم اعتماد به نفس از زبان بدن

تشخیص عدم اعتماد به نفس از زبان بدن

چگونه به یک سخنران با اعتماد به نفس تبدیل شویم؟

چگونه به یک سخنران با اعتماد به نفس تبدیل شویم؟

چگونه خدای اعتماد به نفس شویم؟

چگونه خدای اعتماد به نفس شویم؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما