هروئین

هروئین (Heroin) با نام علمی دیامورفین یا دی استیل مرفین، یک ماده مخدر است که از گیاه خشخاش تهیه می شود. هروئین در کشورهای افغانستان، پاکستان و ایران تولید می شود.

هروئین چیست؟

زمانی که بر روی کاسبرگ گیاه خشخشاش تیغ کشیده می شود، یک شیره سفید رنگ از آن خارج می شود که پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب، تیره رنگ می شود. این شیره تیره رنگ تریاک نام دارد. تریاک دارای مرفین و کدئین است که هر دو ماده خاصیت ضد درد دارند. 

مصارف هروئین

هروئین از تریاک بدست می آید و نوع خالص آن به شکل پودر سفید رنگ است دو کاربرد اصلی آن عبارت است از:

  1. استفاده هروئین در میان معتادان
  2. کاربرد هروئین در صنعت پزشکی

استفاده هروئین در میان معتادان

هروئین هایی که در بازار میان معتادان به فروش می رسد، اغلب سفید مایل به خاکستری، زرد رنگ و گاهی نیز قهوه ای است که ماده خالص نیست و در آن مواد دیگری نیز اضافه می شود. هروئین در بسته پلاستیکی کوچک به شکل مخروطی بسته بندی می شود. برای اینکه آب در بسته هروئین نفوذ نکند و موجب فساد آن نشود، سر پلاستیک را با آتیش می سوزانند. همچنین یکی از دلایل فروشندگان هروئین از محکم کاری بسته بندی هروئین، جلوگیری از نفوذ آب است تا در مواقع خطر فوراً آن را ببلعند و پس از دفع، مجددا از آن استفاده کنند.

کاربرد هروئین در صنعت پزشکی

در پزشکی نیز از هروئین استفاده می شود. اما هروئینی که برای پزشک کاربرد دارد، به صورت قرص و گاهی محلول تزریقی است. افیون های صنعتی که اپیویید نام دارند و از خانواده مرفین ها هستند، خاصیتی شبیه به هروئین دارند. از جمله افیون های صنعتی می توان به دی هیدرو کدوین (DF ١١٨s)، پتیدین (برای کاهش درد زایمان)، دیکونال، پالفیوم، ترامادول و متادون اشاره کرد.
با وجودی که بسیاری از داروهای حاوی هروئین برای تسکین درد کاربرد دارند، اما گاهی برای مصارف غیرپزشکی نیز استفاده می شوند. معتادانی که به هروئین دسترسی ندارند، برای تسکین درد ناشی از نشئگی، از داروهایی همچون متادون استفاده می کنند. متادون حاوی مقدار زیادی هروئین است و در اصل به عنوان دارویی برای متوقف کردن و یا سم زدایی استفاده می شود. اگر این دارو برای چند بار توسط یک انسان سالم استفاده شود، فرد به آن اعتیاد پیدا می کند. 

عوارض و تاثیرات هروئین

هروئین نیز مانند سایر مواد افیونی خاصیت آرامبخشی دارد و می تواند سیستم عصبی بدن را مختل کند. مواد فیونی سرعت عملکرد بدن را تا حد زیادی پایین می آورند. 
هروئین و سایر افیون ها دارای خاصیت آرام بخشی هستند. زیرا سیستم عصبی بدن را مختل می کنند. مصرف این افیون ها سرعت عملکرد بدن را کاهش می دهد و دردهای جسمی و روحی را به طور موقت از بین می برد. تاثیرات هروئین در بدن بلافاصله پس از مصرف آغاز می شود و با توجه به نحوه و میزان مصرف آن تا چند ساعت به طول می انجامد. برخی از اثرات مصرف هروئین شامل احساس گرمی در بدن، احساس سرخوشی و آرامش، و از بین رفتن اضطراب و سایر احساسات ناخوشایند می باشد.

هروئین-خطرات هروئین-اعتیاد به هروئین

کسی که برای اولین بار هروئین مصرف می کنند، احتمالا دچار حالت تهوع و استفراغ شدید می شود. اما برای دفعات بعد این عوارض به حداقل می رسد. به طوری که پس از مدت کوتاهی فرد اعتیاد شدیدی به این ماده پیدا می کند. در برخی از موارد که هروئین بیش از حد مصرف می شود، بدن فرد معتاد بی حس می شود و احتمال کما رفتن افزایش می یابد. حتی در برخی موارد مرگ فرد را نیز به دنبال دارد.
نهایت باید گفت که مصرف بیش از حد هروئین خطرات مرگباری را به دنبال دارد و حتی اگر پس از ترک، فرد اقدام به مصرف مجدد کند و یا از داروهای آرامبخش و الکل استفاده کند، احتمال سکته و سنکوب در او زیاد می شود. هروئینی که میان افراد معتاد مصرف می شود، درصد خلوص متفاوتی دارد. در برخی از هروئین های ناخالص از مواد دیگری هم استفاده می شود که میزان خطر این ماده را چند برابر می کند. 


عوارض فیزیکی مصرف هروئین

افراد معتاد و وابسته به هروئین که به مدت طولانی از این ماده مصرف می کنند، حالت تلورانس در آنها ایجاد می شود. این حالت یک سرخوشی کاذب را در فرد ایجاد می کند که برای مدتی موجب شادی در او می شود. اما پس از اینکه اثر هروئین از بین می رود، فرد به خماری مبتلا می شود. از مضرات ماده مخدر هروئین این است که با ایجاد حالت تلورانس در فرد، میزان مصرف مواد در فرد به مرور زمان بیشتر می شود. یعنی فرد برای رسیدن به سرخوشی سابق به مرور زمان باید مواد بیشتری مصرف کند.
تاثیر هروئین بر افراد معتاد و بروز عوارض فیزیکی به عواملی همچون سن فرد، میزان مصرف مواد، اعتیاد به مشربات الکلی، وضعیت جسمانی و سلامتی فرد، جنسیت فرد معتاد و ... بستگی دارد. افرادی که برای اولین بار هروئین مصرف می کنند، احساس سرخوشی و شادابی زیادی دارند. اما غافل از اینکه پس از مدتی نشانه ها و عوارض فیزیکی آن ظاهر می شود.
 از مهمترین عوارض فیزیکی مصرف هروئین می توان به یبوست مزمن، ذات الریه، کاهش مقاومت در برابر عفونت ها و بیماری های مختلف، بروز اختلال و بی نظمی در عادت های ماهانه زنان، بی نظمی در غذا خوردن، بی توجهی نسبت به وضعیت شخصی، آسیب دیدگی رگ ها، بی نظمی در ضربان قلب، اختلالات تنفسی و ... اشاره کرد. اگر زنان باردار هروئین مصرف کنند، رشد جنین آنها دچار اختلال می شود و علائم خماری بلافاصله پس از تولد در نوزاد دیده می شود.


نحوه مصرف هروئین

هروئین به چندین شکل مصرف می شود که عبارتند از:

هروئین (Heroin) با نام علمی دیامورفین یا دی استیل مرفین، یک ماده مخدر است که گیاه خشخاش تهیه می شود. هروئین در کشورهای افغانستان، پاکستان و ایران تولید می شود.

  1. تزریق در داخل عضله، زیر پوست و داخل ورید
  2. استنشاق
  3. روش دود کردن

تزریق در داخل عضله، زیر پوست و داخل ورید

این روش علاوه بر خطراتی که فرد را تهدید می کند، احتمال ابتلا به بیماری ایدز و سایر بیماری ها ویروسی را نیز افزایش می دهد.


استنشاق

در این روش گرد هروئین از راه بینی استنشاق و سپس وارد خون می شود.


روش دود کردن

در این روش هروئین در داخل زروق آلومینیومی (فویل) گذاشته می شود و سپس زیر آن را حرارت می دهند که با حرارت هروئین دود می شود. 

مواد مخدر-اعتیاد-ماده هروئین

تاثیر هروئین در بدن

هنگامی که فرد معتاد هروئین مصرف می کند، حالت سرشوخی یا به اصطلاح rush در او ظاهر می شود. این حالت 45 ثانیه پس از مصرف آغاز می شود و حس آرامش و تسکین هم به دنبال آن می آید. اما همه این احساس خوشی تنها برای چند ساعت است و پس از آن، فرد دچار حالت تهوع و استفراغ شدید می شود. همچنین اگر فرد معتاد به موقع هروئین را مصرف نکند، دچار درد جسمانی شدید می شود. حتی از نظر روحی هم بهم می ریزد. 
از جمله تاثیرات دیگر هروئین در بدن می توان به کندشدن تنفس، تنگ‌شدن مردمک‌ها، خارش، عرق کردن، کاهش میل جنسی، متوقف‌شدن یا نامنظم‌شدن چرخه قاعدگی در زنان و ... اشاره کرد.  افرادی که به هروئین وابستگی شدید دارند، پس از مدتی مطیع و سربه راه می شوند. اما اگر به موقع هروئین مصرف نکنند، پرخاشگری و واکنش تند به محیط و اطرافیان از مهمترین رفتارهای آنها خواهد بود. 
تاثیر هروئین در بدن فرد معتاد سه تا پنج ساعت طول می کشد که البته به میزان وابستگی و همچنین میزان مواد مصرف شده نیز بستگی دارد. اما پس از 5 ساعت آبریزش بینی، عطسه کردن، اسهال، استفراغ، بیقراری و  اشتیاق مداوم برای هروئین در فرد آغاز می شود. نشانه های دیگر مصرف هروئین در برخی از افراد معتاد، سیخ شدن موهای بدن و  بیخوابی و اضطراب است.


ترک اعتیاد به هروئین

بعد از اینکه اثر ماده مخدر در بدن معتاد از بین می رود، این بار خماری فیزیکی به سراغ او می آید. در این شرایط علائمی از قبیل سرماخوردگی همراه با درد، لرزش، تعریق و اسپاسم عضلانی در او شدت پیدا می کند. این علائم از یک هفته تا 10 روز پس از ترک هروئین ادامه دارد. اگر فرد از نظر مقاومت بدن ضعیف باشد، مدت زمان بیشتری به طول می انجامد تا این عوارض از بین بروند.
با وجود تمامی مشکلاتی که برای ترک اعتیاد به هروئین وجود دارد، اما دلیل موجهی برای پرهیز از ترک نیست. هیچ فرد معتادی نمی تواند مدعی شود که ترک هروئین امکانپذیر نیست و نمی تواند از شر این ماده مخدر خلاص شود. ترک هروئین به مرگ نمی انجامد. هر چند نمی توان آن را آسان پنداشت. فرد معتادی که قصد ترک اعتیاد هروئین را دارد، مسیر مشکلی در پیش روی اوست. در این صورت باید خانواده و اطرافیان در کنار او باشند. 
در هر صورت مصرف طولانی مدت و مداوم هروئین موجب تغییر عملکرد صحیح مغز می شود. افرادی که هروئین را ترک می کنند، مدتهای زیادی طول می کشد تا مغز آنها کارکرد طبیعی خود را بازیابی کند. 
پژوهش‌ها با استفاده از اسکن‌های مغزی نشان داده است که مصرف درازمدت و مداوم هروئین به تغییراتی در نحوه عمل مغز می‌انجامد. در حالیکه اثر این تغییرات به درستی درک نشده است، این پژوهش نشان داده است که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از قطع مصرف هروئین به طول بینجامد تا مغز به کارکرد طبیعی‌اش بازگردد. 
در برخی از بیمارانی که وابستگی شدیدی به هروئین دارند، پزشک معالج برای او قرص متادون تجویز می کند. این دارو از بروز علائم خماری شدید جلوگیری می کند. در نتیجه میزان وابستگی و میل فرد برای مصرف مجدد هروئین به حداقل می رسد. در این صورت فرد راحت تر می تواند هروئین را ترک کند. مصرف قرص به گونه ای است که ابتدا فرد یک حبه قرص سالم را در یک روز و برای مدت 3 ماه مصرف می کند. اما در سه ماهه دوم، این میزان به نصف قرص در روز می رسد. در سه ماهه سوم، فرد باید بتواند بدون کمک قرص متادون، از مصرف هروئین خودداری کند.

خطرات هروئین-مضرات هروئین-درمان اعتیاد

خطرات مصرف هروئین

هر چند در مطالب قبل از اثرات سوء مصرف هروئین صحبت هایی به میان آورده شد، اما به نظر کافی نیست و خانواده و بالاخص جوانان باید در جریان خطرات مصرف این ماده مخدر قرار بگیرند تا از میزان معتادان به این ماده کاسته شود. وجود افراد معتاد در جامعه نه تنها به ضرر خود آن ها است، بلکه هر فرد معتاد به کل پیکره جامعه نیز آسیب های جدی وارد می کند. فردی که می تواند یک فعال اقتصادی، مدیر، مهندس، پژوهشگر و ... باشد و برای توسعه و پیشرفت کشور موثر واقع شود، با اعتیاد به مواد مخدر به فردی سربار، آسیب پذیر و آسیب رسان مبدل می شود.
از مهمترین خطرات مصرف هروئین در جامعه باید به افزایش میزان مبتلایان به بیماری ایدز اشاره کرد. بسیاری از افرادی که به این ماده خطرناک معتاد هستند، در ابتدا با گفتن این حرف که: «ما معتاد نمی شویم» گرفتار آن می شوند. اما پس از مدتی خود را در منجلاب اعتیاد می بینند که رهایی از آن سخت و دشوار می شود.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

پرطرفدارترین مخدر ایران.

درکشور یک میلیون و 325 هزار نفر به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند.

پرطرفدارترین مخدر ایران.

مصرف هروئین چینی در بین معتادان

مصرف هروئین چینی در بین معتادان

خیابان هایی که علناً درآن هروئین می‌کشند!

خیابان هایی که علناً درآن هروئین می‌کشند!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما