درد دندان

درد دندان یکی از دردناکترین دردهایی است که مطمئنا هر کسی حداقل یکبار آن را در زندگی خود تجربه کرده است. درد دندان تمامی ذهن و جسم را درگیر می کند و فرد از انجام کارهای روزانه اش باز می ماند.

برای درمان درد دندان از دو روش درمان های خانگی و داروهای مسکن می توان استفاده کرد که در زیر به هر کدام از این روش ها می پردازیم:

درمان های خانگی درد دندان

برای درمان درد دندان راه حل های خانگی نیز می تواند موثر باشد. این روش ها آسان است و تا مدتی درد دندان را ساکت می کند. اما به این معنا نیست که نباید به دندانپزشک مراجعه کرد. چرا که درد دندان نشان از یک بیماری در دندان است که می تواند به مرور زمان دندان را از بین ببرد. از جمله درمان های خانگی برای تسکین درد دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روغن میخک

یکی از داروهای گیاهی برای درمان درد دندان، استفاده از روغن میخک است. این روغن گیاهی یک مسکن طبیعی است که اگر درست استفاده شود، می تواند درد دندان را درمان کند. در صورتی که لثه یا قسمتی از دهان و زبان زخم باشد، استفاده از این روغن توصیه نمی شود. زیرا موجب بدتر شدن زخم می شود و به جای رفع درد دندان، مشکل دیگری را ایجاد می کند. 

برای استفاده از این روغن باید چند قطره از آن را بر روی پنبه بریزید و سپس تا زمان ساکت شدن درد، آن را بر روی دندان قرار دهید. روش دیگر برای رفع درد دندان، جویدن مستقیم گل میخک است تا روغن آن وارد دهان شود. اگر میخک به مدت نیم ساعت در دهان نگه داشته شود، درد دندان را درمان می کند. 

  

سس زنجبیل و فلفل 

یکی از روش خانگی دیگر برای درمان درد دندان استفاده از سس زنجبیل و فلفل است که می توان این دو ادویه را به صورت جداگانه نیز استفاده کرد. از آنجا که فلفل و زنجبیل هر دو تند هستند، درد دندان را تسکین می دهند. برای درست کردن سس زنجبیل و فلفل باید این دو ادویه را به صورت مساوی با هم ترکیب و سپس مقداری آب به آن اضافه کنید. خمیر بدست آمده را بر روی مقداری پنبه آغشته کنید و بر روی دندان خود قرار دهید. اما نباید این سس به لثه و زبان برخورد کند. در این صورت درد لثه و زبان هم به درد دندان اضافه می شود. تا زمانی که درد دندان فروکش نکرده است، پنبه را از دهان خارج نکنید.

محلول آب نمک

 روشی آسان و بی دردسر برای درمان درد دندان، استفاده از محلول آب نمک است که علاوه بر رفع درد دندان، مانع از عفونت نیز می شود. این محلول دندان درد را از بین می برد و در عین حال دهان و دندان را ضدعفونی می کند. در صورتی که دندان عفونی شده باشد، با قرقره کردن محلول آب نمک در دهان، تمام مایعی که باعث التهاب دندان شده است را خارج می شود. برای تهیه محلول آب نمک باید یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب جوش حل کنید و سپس به مدت 30 ثانیه آن را در دهان بچرخانید و بعد بیرون بریزید. روش دیگر برای تهیه محلول آب نمک، خرید این سرم نمکی از داروخانه است. این محلول باید در طی روز چندین مرتبه استفاده شود. 


دم کرده نعناع 

نعناع گیاهی معطر است که موجب بی حسی دهان و دندانها می شود. اگر درد دندان شما را آزار می دهد، دم کرده این گیاه می تواند در رفع درد به شما کمک کند. اگر این گیاه را با چای سیاه ترکیب کنید، دمنوش بدست آمده تاثیر بیشتری در رفع درد دندان خواهد داشت. ضمن اینکه نعناع خاصیت ضدعفونی کننده نیز دارد و می تواند تورم ناشی از درد دندان را کاهش دهد. برای تهیه این دمنوش ابتدا یک قاشق نعنا خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت 20 دقیقه آن را دم کنید. اگر مقداری چای سیاه به آن اضافه کنید، نتیجه بهتری حاصل می شود. دمنوش بدست آمده را  چند بار در دهان قرقره کنید. 


آب اکسیژنه 

گاهی درد دندان همراه با طعم بد دهان همراه می شود که آزار دهنده است. برای کاهش این مشکل می توانید از آب اکسیژنه استفاده کنید. این روش می تواند میزان عفونت دندان را نیز کمتر کند. برای تهیه آب اکسیژنه می توانید به داروخانه مراجعه کنید. این محلول را باید چندین مرتبه در روز قرقره کنید تا نتیجه مورد نظر و درد دندان کمتر شود. پس از هر بار قرقره نیز باید آن را دور بریزید.  

یخ 

یخ می تواند درد را تسکین دهد. به این صورت که باید آن را برای چند دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. سپس شاهد بی حس شدن آن ناحیه می شوید. اگر به درد دندان مبتلا شده اید، تا قبل از مراجعه به دندانپزشکی می توانید یک قطعه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس یک پارچه نازک را بر روی آن بکشید. برای بی حس شدن دندانی که درد می کند، باید این کیسه را به مدت 15 دقیقه بر گونه و دقیقا در ناحیه ای که دندان درد می کند، قرار دهید. 


صمغ مر 

صمغ مر همان شیره درخت مرمکی است که کمک زیادی به درمان و تسکین درد دندان می کند. این داروی گیاهی را می توانید از عطاری ها خریداری کنید. اگر مقداری صمغ مر را در دهان قرار دهید، علاوه بر اینکه درد دندان را کاهش می دهد، موجب از بین رفتن باکتری های دهان نیز می شود. برای استفاده از این دارو باید یک قاشق چای خوری از پودر مر را در دو فنجان آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و پس از اینکه خنک شد، محلول بدست آمده را در دهان قرقره کنید. این کار باید 5 تا 6 بار در طی روز انجام شود.

درد دندان-دندان درد-درمان درد دندان


سیر 

سیر کمک زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن می کند. این گیاه مسکن خوبی برای تسکین دردها است. اگر مقداری سیر را بر چند دقیقه بر روی انگشت خود بمالید، متوجه بی حس شدن انگشت خود خواهید شد. حال اگر به درد دندان مبتلا شده اید، می توانید مقداری سیر را رنده کنید و یا آن را بکوبید و سپس بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. این کار باید تا زمان فروکش کردن درد دندان ادامه پیدا کند. روش دیگر برای درمان درد دندان، جویدن سیر است.
اگر علاقه ای به سیر ندارید، روش دیگر برای استفاده از آن، خرد کردن و سپس مخلوط کردن با مقداری نمک است. همچنین پودر سیر و نمک هم می تواند درد دندان را تسکین دهد. البته این روش را باید چند روز متوالی تکرار کنید. 

قرقره کردن روغن های گیاهی

یکی از مزایای قرقره کردن روغن گیاهی در دهان، از بین بردن باکتری های مضر است. حال اگر علت درد دندان، عفونت باشد، با قرقره کردن روغن گیاهی، باکتری هایی که موجب عفونت شده اند، از بین می رود. در عین حال دندانها نیز تمیز و سفید می شوند. برای انجام این روش، باید دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی در دهانتان بریزید و سپس بین 15 تا 20 دقیقه آن را قرقره کنید. با این کار علاوه بر رفع درد دندان، بوی بد دهان نیز از بین می رود. یکی از این روغن های گیاهی، «روغن آیورودا» است که در طب سنتی هند کاربرد زیادی دارد.


 برگ میوه گواوا 

برگ میوه گواوا به تسکین دردها کمک می کند. اگر دو یا سه برگ گواوا را بجوید، درد دندان برطرف می شود. روش دیگر برای استفاده از این داروی گیاهی، جوشاندن و دم کردن آن می باشد. همچنین اگر مقداری نمک را به دمنوش گواوا اضافه کنید، تاثیر آن برای رفع درد دندان بیشتر خواهد شد. البته توجه داشته باشید که محلول بدست آمده باید خنک شود. در این صورت می تواند میکروب های دهان را نیز از بین ببرد.

نمک و فلفل 

نمک و فلفل به طور جداگانه خاصیت تسکین درد دارند. حال اگر هر دو را ترکیب کنید، مطمئنا تاثیر آنها بیشتر خواهد شد. ترکیب این دو موجب از بین رفتن باکتری های دهان می شود و در رفع درد دندان نیز تاثیر زیادی دارد. ترکیب نمک و فلفل خاصیت ضد باکتریایی دارد. این دو ماده را باید با مقداری آب ترکیب کنید تا به شکل خمیر شود. سپس خمیر بدست آمده را بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. تا زمانی که درد دندان از بین نرفته است، باید خمیر نمک و فلفل بر روی آن باقی بماند.


میخک صدپر 

یک روش خانگی دیگر برای درمان درد دندان استفاده از میخک صدپر است که اگر آن را روغن زیتون یا هر روغن گیاهی دیگری ترکیب کنید، نتیجه بهتری حاصل می شود. برای انجام این روش باید دو عدد میخک صدپر را با کمی روغن زیتون یا روغن‌های گیاهی دیگر ترکیب کنید و سپس آن را روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. روش دیگر این است که روغن میخک صدپر و آب را در دهان قرقره کنید. این کار باعث تسکین درد دندان و ضدعفونی شدن دهان می شود.


پیاز 

پیاز خواص ضدعفونی و ضد باکتریایی قدرتمندی دارد و به همین جهت می تواند درد را از بین ببرد. برای تسکین و رفع درد دندان باید مقداری پیاز خام را رنده کنید و سپس بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. همچنین اگر پیاز را با دندان خود بجوید، می تواند درد آن را کاهش دهد.

درمان درد دندان-درمان دندان درد-رفع درد دندان


زردچوبه 

برای تسکین درد ناشی از کرم خوردگی دندان، زردچوبه ماده ای تاثیرگذار است. برای استفاده از این ماده، بهتر است آن را با مقداری روغن خردل مخلوط کنید و سپس آن را بر روی دندان قرار دهید. خمیر زردچوبه و روغن خردل تا زمانی که درد دندان رفع شود، باید در دهان باقی بماند. این کار باید در طی روز چندین مرتبه تکرار شود تا از درد مجدد دندان جلوگیری شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل تاثیر زیادی در کاهش درد دندان دارد. اگر این روغن در دهان قرقره شود، علاوه بر اینکه می تواند درد دندان را تسکین دهد، احتمال عفونت دندان را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین موجب سفید شدن دندانها نیز نمی شود. برای انجام این روش باید دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهانتان بریزید و به مدت 15 تا 20 دقیقه آن را قرقره کنید. این کار باید چند روز مرتب صورت بگیرد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. روغن نارگیل بوی بد دهان را نیز از بین می برد.


کنجد

کنجد یکی از گیاهانی که در طب سنتی استفاده زیادی دارد. این گیاه در گذشته توسط چینی ها استفاده می شد. به طوری که در 1600 سال پیش مردم چین برای تسکین درد دندان، از کنجد استفاده می کردند. کنجد دارای ترکیباتی است که شباهت زیادی به آسپرین دارد و در نتیجه درد را کاهش می دهد. برای انجام این روش باید مقداری کنجد را در آب در حال جوش زدن بریزید. اگر یک قاشق کنجد استفاده کرده اید، مقدار آب باید دو برابر کنجدها باشد تا تاثیر آن بیشتر شود. زمانی که نصف آب تبخیر شد، می توانید مرهم را پس از خنک شدن بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید.


 داروهای مؤثر برای درمان درد دندان

گاهی روش های خانگی و طب سنتی برای درمان درد دندان موثر نیست و درد دندان همچنان بر جای خود می ماند. در چنین مواقعی باید به دندانپزشک مراجعه کرد. اما ممکن است دسترسی به دندانپزشک هم ممکن نباشد. در این صورت لیست داروهای زیر می تواند برای تسکین درد دندان موثر واقع شود:

  1. داروی ایبوپروفن
  2. استامینوفن
  3. داروهای ترکیبی
  4. آسپرین
  5. ضددردهای مخدر
  6. آنتی‌بیوتیک‌ها 
  7. بی‌حس کننده‌ها یا ضددردهای موضعی

داروی ایبوپروفن

ایبوپروفن یکی از مسکن های قوی برای کاهش درد است. برای درمان درد دندان، دندانپزشکان توصیه می کنند که اگر فرد به بیماری هایی از قبیل خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مبتلا نباشد و یا به این دارو حساسیت نداشته باشد، می تواند از دو نوع دوز 200 گرم و 400 گرمی داروی ایبوپروفن استفاده کند. در حال حاضر نوع جدیدتر قرص ایبوپروفن با نام کپسول ژلوفن در بازار موجود است. اگر درد دندان شدید است، بیمار می تواند با خالی کردن ژله داخل کپسول ژلوفن  بر روی دندان، آن را بی حس کند. 

عفونت دندان-درمان عفونت دندان-درمان خانگی درد دندان

استامینوفن

یکی از قدیمی ترین داروهای مسکن، استامینوفن است که برای درمان انواع درد استفاده می شود. متخصصان و پزشکان تاکید می کنند که در مصرف این دارو نباید زیاده روی شود. زیرا زیاده روی در مصرف استامینوفن موجب مشکلات کبدی می شود.


داروهای ترکیبی

برخی از داروهای ترکیبی تاثیر شگفت آوری در درمان درد دندان دارند که از جمله می توان به داروهای ترکیبی ضد درد حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین اشاره کرد که با نام های نوافن، آسیفن، مگافن و ... در داروخانه ها عرضه می‌شوند. این داروها به دلیل دوز بالا، گاهی آلرژی زا هستند و نباید در مصرف آنها زیاده روی شود. 


آسپرین

آسپرین یک داروی ساده برای تسکین درد دندان است. این دارو خاصیت ضد التهابی دارد. اما برای کودکان مناسب نیست. همچنین از آنجا که لخته شدن خون را به تاخیر می اندازد، برای بیماران مبتلا به زخم های گوارشی توصیه نمی شود.


ضددردهای مخدر

یکی از معروفترین مسکن های مخدر، کدئین است که به دلیل ترکیبات قوی همچون اکسی‌کدون می تواند درد دندان را برطرف کند. البته این دارو اعتیاد آور است و نباید در مصرف آن زیاده روی شود. در مواقع ضروری که چاره ای جز استفاده از داروی کدئین نیست، ایرادی ندارد که یکبار از این دارو استفاده شود و فرد را وابسته نمی کند.


آنتی‌بیوتیک‌ها 

اگر احتمال عفونت دندان زیاد است، آنتی بیوتیک ها بهترین گزینه برای برطرف کردن درد دندان هستند. اما با توجه به اینکه مصرف این داروها خطرناک است و موجب افت فشار بافتی می شود، بهتر است با مشورت دندانپزشک مصرف شوند.

بی‌حس کننده‌ها یا ضددردهای موضعی

در داروخانه ها قطره های گیاهی و اسپری هایی وجود دارد که می توانند درد دندان را برای چند ساعتی درمان کنند. اما میزان دوام این اسپری ها زیاد نیست و در مواقع ضروری باید استفاده شوند. توصیه می شود به محض اینکه درد دندان آرام شد، به دندانپزشک مراجعه شود. 

8 داروی طبیعی برای دندان درد

8 داروی طبیعی برای دندان درد

ترمیم دندانها

ترمیم دندانها

سریع ترین روش های درمان دندان درد در چند ثانیه!

سریع ترین روش های درمان دندان درد در چند ثانیه!

موقع دندان درد چه قرصی بخوریم؟

موقع دندان درد چه قرصی بخوریم؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما