روغن پالم

روغن پالم یکی از روغن های گیاهی و پر مصرف در جهان به شمار می رود که بیشترین مصرف را در کشورهای آفریقایی و آمریکایی دارد. مالزی، نیجریه، تایلند و اندونزی را می توان اصلی ترین قطب های تولید روغن پالم در جهان دانست.

روغن پالم  را می توان پرمصرف ترین روغن گیاهی موجود در جهان دانست. این روغن که از درخت نخل روغنی استخراج می شود، دارای مضراتی است که آن ها را در ادامه ی مقاله بیان خواهیم نمود.  در سال های اخیر به کارگیری روغن پالم به منظور تولید سوخت گیاهی، افزایش تقاضای جهانی را در پی داشته است؛ از همین رو قیمت این روغن در چندین سال گذشته با افزایش چشم گیری همراه بوده است. می توان کشور مالزی را به عنوان قطب اصلی تولید روغن پالم در سراسر دنیا نام برد که در سال های اخیر بیشترین میزان تولید را داشته است. این روغن که به دلیل وجود میزان بالای بتاکاروتن درون آن، به رنگ قرمز در طبیعت یافت می شود، دارای دو نوع آفریقایی و آمریکایی می باشد. روغن پالم همانند سایر روغن های گیاهی موجود در طبیعت، فاقد کلسترول است؛ اما وجود اسید های چرب اشباع شده ی درون آن LDL و HDL  خون را افزایش می دهد. در مناطقی هم چون: برزیل، جنوب شرقی آسیا و آفریقا از روغن پالم به منظور پخت و پز و تهیه مواد خوراکی استفاده می شود. امروزه به دلیل پایداری بالای روغن پالم در برابر حرارت، از نوع تصفیه شده ی آن در صنایع غذایی و تجارت استفاده می  شود.  روغن پالم  حاوی مقادیر زیادی آلفا کاروتن، B کاروتن و  لیکوین می باشد .

روغن پالم

تاریخچه ی استفاده از روغن پالم در جهان 

بنابر اطلاعات به دست آمده از سوی باستان شناسان، قدمت استفاده ی بشر از روغن پالم به 5000 سال پیش باز می گردد. تاریخ شناسان پس از کشف مقبره ای که به 3000 سال پیش از میلاد مسیح تعلق داشت، روغن پالم را در ظروفی در کنار جسدکشف نمودند. محققین دریافتند که قطعا روغن پالم(نخل) برای نخستین مرتبه از سوی بازرگانان غربی به مصر آورده شده است. این روغن امروزه به عنوان اصلی ترین روغن گیاهی پخت و پز در مناطقی چون : آفریقا و آمریکا شناخته می شود. روغن پالم بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی، ماشین الات صنعتی و تهیه ی لوازم بهداشتی دارد. 

تاریخچه ی استفاده از روغن پالم در جهان

ساختار روغن پالم

روغن پالم نیز همانند سایر چربی های موجود در طبیعت از اسیدهای چرب و گلیسیرین تشکیل شده‌است. این روغن بر خلاف سایر چربی‌های موجود، از  اسیدهای چرب اشباع شده ی بی شماری فراهم آمده است. این روغن به دلیل وجود اسیدهای چرب اشباع شده و چربی های ترانس در دمای معمول(دمای اتاق) به شکل جامد است. روغن نخل به دلیل وجود اسید چرب اشباع شده ی پالمیتیک به عنوان روغن پالم در طبیعت شناخته می شود. اسید اوئیک از دیگر اسیدهای چرب اشباع شده ای است که در روغن پالم یافت می شود. بنا بر اظهارات سازمان جهانی بهداشت، روغن پالم به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب اشباع شده ای هم چون پالمیتیک اسید برای بیماران قلبی و عروقی مضر است و مصرف آن به افراد توصیه نمی شود؛ زیرا استفاده از آن خطر ابتلا به بیماری های  عروقی و حملات قلبی را افزایش می دهد. مضرات روغن پالم موجب شده است تا این روغن گیاهی را در میان اسیدهای چرب ترانس طبقه بندی نمایند. 

ساختار روغن پالم

فروش روغن پالم در جهان 

بر اساس آمار به دست آمده از تجارت جهانی درسال 2008 میلادی، میزان تولیدات روغن ها بالغ بر 160 میلیون تن برآورد شد که بالغ بر 48 میلیون تن آن به روغن پالم و روغن هسته ی آن تعلق داشت. این رقم که بیان گر 30 درصد از کل تولید 160 میلیون تنی در جهان بود، منجر شد تا نام روغن پالم در رده ی اول تولیدات پر فروش روغنی قرار گیرد. 

اصلی ترین کشورهای تولید کننده ی روغن پالم در جهان 

اندونزی: این کشور به عنوان قطب اصلی تولید روغن پالم در سال 2006 میلادی اعلام شد که تولید در این کشور به بالای 9/25 میلیون تن رسید. این کشور تمامی تلاش خود را به کار گرفته است که تا سال 2030 میلادی تولید روغن پالم را دو برابر سازد و به اصلی ترین محور تولید روغن پالم در جهان تبدیل شود. طی آمار کسب شده، اندونزی در سال های اخیر روند رو به رشدی را در تولید روغن پالم طی نموده است و  تولیدات آن از سال 1994 تا 2004 میلادی بالغ بر 400 درصد رشد داشته است. 

مالزی: کشور مالزی در سال 2012 میلادی  به عنوان دومین کشور برتر در تولید روغن پالم در جهان شناخته شد. تولیدات این کشور بالغ بر 79 تن برآورد شده است. اگر چه مالزی در مقایسه با اندونزی تولید کمتری دارد؛ اما به عنوان بزرگ ترین صادر کننده ی روغن پالم در جهان شناخته می شود. کشور مالزی بیشترین صادرات را به چین، پاکستان، اروپا و آمریکا دارد. 

نیجریه: نیجریه از دیگر کشورهای تولید کننده ی روغن پالم در جهان به شمار می رود که در سال 2011 میلادی بالغ بر  2 هکتار زمین را زیر کشت داشته است. 

تایلند: کشور تایلند تا کنون بیش از 1 میلیون تن روغن پالم خام را تولید نموده است. به تازگی دولت تایلند تصمیم بر افزایش تولید روغن پالم در این کشور گرفته است و زمین های زراعی این کشور را از ۵۷۰۰۰۰۰ هکتار به ۱۰۰۰۰۰۰۰ هکتار ارتقا داده است. 
کلمبیا: کلمبیا از سال 1960 میلادی در عرصه ی تولید روغن پالم فعالیت دارد. این کشور مهم ترین منطقه ی تولید کننده ی روغن پالم در ایالت متحده به حساب می آید که بالغ بر 35 درصد از تولیدات خود را صرف سوخت زیستی می کند. بنا بر طرح های ارائه شده، اراضی زراعی روغن پالم در این کشور تا سال 2020 میلادی به ۷۰۰۰۰۰۰ هکتار خواهد رسید. 

مناطق تولید کننده روغن پالم

استفاده از روغن پالم در تهیه ی مواد خوراکی 

استفاده در تولید لبنیات

برخی از کارخانه ها ی لبنیاتی از روغن پالم به منظور پرچرب نمودن محصولاتی اعم از : ماست، شیر، پنیر و... استفاده می کنند. این عملکرد از سوی وزارت بهداشت منع شد و استفاده از روغن پالم در تهیه ی محصولات لبنی از سوی دولت یازدهم ممنوع اعلام گشت. 

استفاده در تهیه ی شیرینی‌

روغن پالم در صنعت شیرینی پزی و تهیه ی انواع شیرینی ها و کیک ها کاربرد دارد. 

استفاده در تهیه ی شیر خشک نوزاد

 در ساخت  برخی از شیر خشک های  نوزادان از روغن پالم استفاده می شود؛ لذا به کلیه والدین توصیه می شود پیش از خریداری شیر خشک، به مواد تشکیل دهنده ای که در پشت قوطی شیر خشک ذکر شده است، توجه فرمایند. 

استفاده از روغن پالم در صنعت

مضرات روغن پالم

استفاده ی مداوم از روغن پالم منجر به انسداد عروق قلبی خواهد شد که این مساله ابتلا به سکته های قلبی را در پی خواهد داشت. 
اسید های چرب اشباع شده ی موجود در روغن پالم منجر به افرایش کلسترول بد خون LDL خواهد شد که این مساله از دیگر عوامل بروز حملات قلبی به شمار می رود. 
استفاده از روغن پالم بر عملکرد کبد تاثیر سوء خواهد گذاشت و به نارسایی های کبدی منجر خواهد شد. 

استفاده از روغن پالم در ساخت بمب

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در جنگ جهانی دوم از اسید پالمتیک و اسید نفتنیک به منظور ساخت بمب های آتش زایی به نام بمب  ناپالم استفاده می شده است. بمب های ناپالم تا چند دهه ی اخیر به آتش زا ترین بمب های موجود در جنگ ها شهرت داشته اند. 

اسیدهای چرب موجود در روغن پالم

  • Myristic saturated C14
  • Stearic saturated C18
  • Oleic monounsaturated C18
  • Linoleic polyunsaturated C18
  • Palmitic acid

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

روغن پالم در کدام صنعت بیشترین مصرف را دارد؟

روغن پالم در کدام صنعت بیشترین مصرف را دارد؟

روغن پالم روغن پومیس...کدام یک مضرتر هستند ؟

روغن پومیس چیست و چه ضررهایی دارد ؟

روغن پالم روغن پومیس...کدام یک مضرتر هستند ؟

روغن پالم باز هم خبرساز شد

روغن پالم باز هم خبرساز شد

خبرهای جدید از روغن پالم/غنی‌سازی روغن با ویتامین‌های A و D

خبرهای جدید از روغن پالم/غنی‌سازی روغن با ویتامین‌های A و D

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما