ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی به معنای ایجاد اختلال در عملکرد قوای جنسی است که در هر دو جنس زن و مرد رخ می دهد. اما مردانی که به این مشکل مبتلا می شوند، نسبت به زنها بیشتر هستند. زمانی که فرد به ناتوانی جنسی مبتلا می شود، در رسیدن به مرحله رضایت جنسی و ارگاسم باز می ماند.

ناتوانی جنسی چیست؟

مردانی که به ناتوانی جنسی مبتلا می شوند، نمی توانند برای نزدیکی جنسی، نعوظ آلت جنسی را حفظ کنند و قبل از اینکه آمیزش جنسی انجام شود، نعوظ آنها به پایان می رسد. این مشکل در میان بسیاری از زوجین دیده می شود. با این وجود، بیماری غیرقابل درمانی نیست و می توان آن را درمان کرد.

در حالت عادی، مرد زمانی که در شرایط تحریک پذیری قرار می گیرد، آلت تناسلی او نعوظ (سفت) می شود. در این حالت باید میان آلت تناسلی و سایر قسمت های بدن از جمله مغز، دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون‌های خونی، عروق خونی اعم از شریان و ورید برای ورود جریان خون به داخل آلت تناسلی هماهنگی ایجاد شود. این هماهنگی باعث می شود تا دو جسم غاری بزرگ، شبیه اسفنج که در داخل آلت قرار دارند، با خون پر شوند و به آلت تناسلی کمک کنند تا حالت نعوظ خود را حفظ کند. با توجه به آنچه که گفته شد، زمانی که میان اعضای مذکور هماهنگی نباشد، آلت تناسلی حتی اگر در وضعیت تحریک پذیری قرار بگیرد، نمی تواند حالت نعوظ خود را حفظ کند. 

مهمترین علل ابتلا به ناتوانی جنسی

دلایل زیادی برای ابتلا به ناتوانی جنسی وجود دارد که برخی از دلایل آن به دوران بلوغ باز می گردد. فروید یکی از نظریه پردازانی است که معتقد است ناتوانی جنسی ریشه در دوره کودکی دارد. از نظر این روانشناس، در صورتی که نوع رابطه عاطفی که امنیت روانی را برای پسر بچه ها تامین می کند، دچار آسیب شود، در بزرگسالی موجب ابتلا به بیماری ناتوانی جنسی در او می شود. اما به طور کلی باید دلایل ناتوانی جنسی را به صورت زیر دسته بندی کرد:

  1. عیوب عضوی
  2. استرس و نگرانی
  3. ابتلا به بیماری دیابت
  4. بیماری های قلبی و عروقی
  5. انجام جراحی
  6. صدمات نخاعی
  7. بیماری نارسایی کلیوی و کبد
  8. مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر 

عیوب عضوی

یکی از دلایل ناتوانی جنسی عیوب عضوی و یا روانی است. مردانی که در دستگاه تناسلی آنها عیب یا نقصی وجود دارد، نمی توانند در روابط جنسی موفق باشند و در هنگام برقراری روابط جنسی، حالت نعوظ در آنها دچار اختلال می شود. همچنین هر کدام از اعضایی که بطور مستقیم با دستگاه تناسلی در ارتباط است، اگر دچار نقص شوند، فرد به ناتوانی جنسی مبتلا می شود. گاهی فرد در اثر تصادف، بیماری، جراحی و یا به صورت مادرزادی دچار نقصِ آلت تناسلی است.

استرس و نگرانی

یکی دیگر از دلایل ابتلا به ناتوانی جنسی، افسردگی و اضطراب است. مردانی که دائما دچار استرس و تشویش می شوند، نمی توانند به خوبی رابطه جنسی برقرار کنند که اصطلاحاً به آن ناتوانی جنسی روانی گفته می شود. مصرف برخی از داروها نیز به اضطراب افرد می انجامد که نتیجه آن ناتوانی جنسی است.

ناتوانی جنسی-روابط جنسی-علل ناتوانی جنسی


ابتلا به بیماری دیابت

از جمله بیماری هایی که موجب ناتوانی جنسی می شود، باید به بیماری دیابت اشاره کرد که موجب ضایعات عروق عصبی می شود. در نتیجه زمان برقراری ارتباط جنسی از جریان خون در آلت تناسلی جلوگیری می کند. به همین دلیل افرادی که به مرض قند مبتلا هستند، به ناتوانی جنسی هم گرفتار می شوند. 


بیماری های قلبی و عروقی

بیماری های قلبی و عروقی نیز از دیگر دلایل ابتلا به ناتوانی جنسی است. در این بیماری، میزان جریان خون به داخل آلت تناسلی کم می شود. در نتیجه حالت نعوظ در آلت تناسلی از بین می رود. همچنین در بیماری قلبی، وریدها نمی توانند به خوبی خون را در آلت تناسلی نگه دارند و در نتیجه نعوظ در مدت کوتاهی انجام می شود که اصطلاحاً به آن ناتوانی جنسی وریدی گفته می شود.


انجام جراحی

زمانی که فرد به دلیل ابتلا به بیماری های سرطان پروستات، مثانه و روده بزرگ، جراحی انجام می دهد، قسمت زیادی از بافت اطراف سرطان برداشته می شود که در نتیجه آن اعصاب و عروق صدمه زیادی می بینند. این در حالی است که اعصاب و عروق نقش زیادی در حفظ حالت نعوظ دارند که با صدمه آنها، نعوظ هم دچار اختلال می شود.


صدمات نخاعی

افرادی که به دلیل صدمه نخاعی دچار نقص عضو از نیم تنه پایین می شوند، به دنبال آن ناتوانی جنسی هم به سراغ آنها می رود. در واقع آلت جنسی با دستورات مغز عمل می کند و با قطع ارتباط میان مغز و آلت تناسلی، فرد به ناتوانی جنسی مبتلا می شود.


بیماری نارسایی کلیوی و کبد

افرادی که به بیماری کلیوی و کبد مبتلا می شوند، در بدن آنها هورمونها نیز تغییر می کنند که این تحولات نقش زیادی در نحوه ارتباط جنسی دارد. در واقع با تغییرات هورمونی در بدن، فرد به ناتوانی جنسی مبتلا می شود. همچنین بیمارانی که عمل دیالیز انجام می دهند، در 50 درصد مواقع به ناتوانی جنسی مبتلا می شوند. چرا که در آنها تغییراتی از جمله کاهش غلظت تستوسترون سرم، نوروپاتی دستگاه خودکار، تسریع بیماریهای عروقی، مصرف داروهای مختلف، بدتر شدن بیماری اولیه و استرس های روانی ایجاد می شود که همه این تغییرات، ناتوانی جنسی را در پی دارد.


مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر 

مواد مخدر و مشروبات الکی هم به مرور زمان میل جنسی را کمتر می کند. به طوری که آلت جنسی توانایی حفظ حالت نعوظ را از دست می دهد و فرد به ناتوانی جنسی مبتلا می شود. اگرچه برخی معتقدند مواد مخدری همچون تریاک می تواند توانایی جنسی را افزایش دهد، اما در نهایت موجب کاهش میل جنسی می شود.

درمان ناتوانی جنسی-ابتلا به ناتوانی جنسی-اختلال جنسی


انواع ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی به اشکال مختلفی در افراد بروز می کند که شامل:


اختلال در نعوظ

زمانی که فرد نتواند نعوظ آلت تناسلی را حفظ کند، امکان دخول به واژن هم از او گرفته می شود. در نتیجه رضایت جنسی از بین می رود.


انزال زودرس و دیررس

نوع دیگر ناتوانی جنسی زمانی است که مدت کوتاهی پس از ورود آلت تناسلی به واژن، حالت انزال رخ می دهد. شکل دیگر این حالت، انزال دیررس است که آنهم مشکل ساز می شود.


انزال برگشتی

زمانی که در روابط جنسی، مایع منی به داخل مثانه بر می گردد، انزال برگشتی رخ داده است. علت این نوع ناتوانی جنسی، نارسایی مکانیسم مثانه می باشد.

درمان ناتوانی جنسی

 ناتوانی جنسی اگر چه مشکل ساز است و حتی می تواند شیرازه خانواده ها را از هم بپاشد، اما یک مشکل غیرقابل درمان نیست و می توان آن را درمان کرد. بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی ابتدا باید تحت بررسی قرار بگیرند و علت ابتلا به این بیماری در آنها مشخص شود. سپس پزشک و یا روانپزشک برای درمان آن اقدام می کند. اگر علت ابتلا به ناتوانی جنسی، بیماری های جسمی باشد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند. اما زمانی که دلیل گرفتار شدن به این بیماری، روانی و عاطفی است، تنها روانپزشک می تواند به بیمار کمک کند.
به طور کلی روش های درمان ناتوانی جنسی با توجه به علت ابتلا به صورت زیر دسته بندی می شوند:


قطع برخی از داروها

برخی از داروها ممکن است به ناتوانی جنسی منتهی شود. از جمله داروهای ضد فشار خون، متیل دوپا، کلونیدین و رزرپین که باعث کاهش میل جنسی می شوند. برخی دیگر از داروهای ضدافسردگی از قبیل اسپیرینولاکتون نیز موجب کاهش میل جنسی می شوند. داروهایی از قبیل فنوتیازین ها، بنزودیازپین ها، باربیتوراتها موجب اختلال نعوظ و در نتیجه ناتوانی جنسی می شوند. زمانی که پزشک تشخیص دهد، مصرف این داروها موجب ابتلا به ناتوانی جنسی شده است، بیمار را از ادامه مصرف منع می کند. 


درمان ناتوانی جنسی روانی

در اصطلاح پزشکی به ناتوانی جنسی روانی، پسیکوژن گفته می شود. دلیل ابتلا به این نوع ناتوانی جنسی، اختلال در عملکرد آلت جنسی می باشد که منشاء روانی دارد. در فردی که به دلایل عصبی و هورمونی به این نوع ناتوانی جنسی مبتلا شده است، با تزریق کاور نوس، اختلال جنسی از بین می رود. در واقع با تزریق این دارو، نعوظ کامل بعد از تزریق ایجاد می شود و فرد پس از مدتی توانایی جنسی خود را باز می یابد.
روش دیگر برای درمان این نوع ناتوانی جنسی، استفاده از روش های سایکوآنالیز، درمان سایکودینامیک و سرانجام رفتار درمانی است. همچنین روش هیپنوتیزم هم می تواند به درمان ناتوانی جنسی روانی کمک کند. در صورتی که این روشها نتیجه ای نداشته باشد، داروی فسفو دی استراز می تواند موثر واقع شود. 

نعوظ-اختلال در نعوظ-روابط جنسی سالم

درمان ناتوانی جنسی عصبی

اگر دلیل ابتلا به ناتوانی جنسی، اختلال در سیستم عصبی باشد، بیمار معاینه می شود که کنترل ادرار و مدفوع، بررسی وضعیت اسفنکترها، عملکرد حرکتی حسی، سوماتیک و اجزای آوران، وابران دستگاه خودکار و حس دستگاه تناسلی صورت می گیرد. برای درمان این نوع ناتوانی جنسی، پزشک از دستگاه واکیوم، وازودیلاتاتورهای تزریقی و یا خوراکی و یا پروتز آلت استفاده می کند. در جدیدترین روش درمان ناتوانی جنسی عصبی از داروهای خوراکی به نام ویاگرا استفاده می شود که البته بیشتر برای بیماران ضایعه نخاعی کاربرد دارد.


درمان ناتوانی جنسی هورمونی

در صورتی که دلیل ابتلا به ناتوانی جنسی، تغییرات هورمونی در بدن بیمار باشد، پزشک ابتدا محور هیپوتالاموس، هیپوفیز، گناد، تیروئید، آدرنال، وجود دیابت قندی، سابقه شیمی درمانی، رادیو تراپی، کم کاری غدد جنسی مردانه، تماس با سموم الکل و داروها یا نارسائی کلیه را در بیمار مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که ناتوانی جنسی هورمونی مربوط به غدد باشد، بیمار باید به متخصص غدد مراجعه کند. اگر دلیل این بیماری، نارسایی بیضه باشد، پزشک تستوسترون زیر زبانی خوراکی یا عضلانی را برای بیمار تجویز می کند.
اگر دلیل ابتلا به ناتوانی جنسی هورمونی، سرطان هیپوفیز باشد که در این صورت پرولاکتین بیش از حد تولید می شود. درمان این بیماری با استفاده از بروموکریپتین یا عمل جراحی می باشد.


 درمان ناتوانی جنسی شریانی

در صورتی که علت ابتلا به ناتوانی جنسی، شریانها هستند، برخی از اعضای بدن درگیر آن می شوند. در این صورت پزشک معاینات خود را در زمینه میزان فشار خون آلت، لمس شرائین کاروتید، براکیال، فمورال و شریان دورسال آلت، انجام می دهد. اگر میزان ابتلا به اختلال شریان شدید نباشد، از روش های غیر جراحی همچون مهارکننده های فسفو دی استراز خوراکی، واکیوم، تزریق مواد وازو اکتیو داخل کورپوس کاورنوس استفاده می شود. در صورتی که میزان بیماری شریانی شدید باشد، برای درمان ناتوانی جنسی از روش جراحی بازگشائی عروق و پروتز استفاده می شود.

درمان ناتوانی جنسی با منشاء وریدی 

اگر علت ابتلا به ناتوانی جنسی، نارسایی وریدی باشد، برای درمان از داروهای ویاگرا، آلپروستادیل داخل مجرائی، وسیله ایجاد کننده خلاء (vacium device) یا تزریق مواد گشاد کننده عروق در داخل جسم غاری برای ایجاد نعوظ استفاده می شود. اگر میزان نارسایی وریدی شدید باشد، روش عمل جراحی مناسبتر است. 


درمان ناتوانی جنسی در اختلال انزال

با توجه به اینکه یکی از انواع ناتوانی جنسی، اختلال در عملکرد جنسی موثر بر ارگاسم انزال می باشد، برای درمان این نوع ناتوانی جنسی، از روش جراحی برای خارج کردن پروستات استفاده می شود. همچنین تجویز داروهایی همچون آلفا بلوکر و نوروپاتی های سیستم اتونوم هم می تواند راهگشا باشد. 

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

ناتوانی جنسی در مردان، یعنی چه؟!

ناتوانی جنسی در مردان، یعنی چه؟!

دارویی که مردان را ناتوان جنسی می کند!

دارویی که مردان را ناتوان جنسی می کند!

ضعف جنسی و راه‌های رفع آن با مواد غذایی

ضعف جنسی و راه‌های رفع آن با مواد غذایی

مراقب عوارض داروهای تقویت جنسی باشید!

مراقب عوارض داروهای تقویت جنسی باشید!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما