نیما یوشیج را بهتر بشناسیم

نیما یوشیج از جمله شاعران برجسته ی قرن معاصر است که سبک نوینی را به عرصه ی شعر و ادب وارد کرد. شعر من، قصه رنگ پریده، ناقوس قلم انداز، مانلی و ماخ اولاً از جمله اشعار نیما یوشیج به شمار می روند.

نیما یوشیج

علی اسفندیاری ملقب به "نیما یوشیج" از شاعران، نویسندگان، منتقدان و نظریه پردازان قرن حاضر است که 21 امین روز از آبان ماه سال 1274 هجری شمسی در دهکده ی زیبای "یوش" متولد شد. این شاعر وارسته به دلیل بنیان گذاری شعر نو در ادبیات، به "پدر شعر نوی فارسی" شهرت دارد.  نیما یوشیج با بنیان گذاری شعر نوین پارسی، کلیه اشعار کهن ادبیات ایران را به چالش کشید. وی توانست با بنیان گذاری این سبک شعری، نوآوری مدرنی را در ادبیات فارسی پایه گذاری نماید. بسیاری از شاعران برجسته ی معاصر جریانات اصلی اشعارشان را از سبک نوی شعر پارسی وام گرفته اند. نیما یوشیج علاوه بر اشعاری که به سبک نو سروده است، سروده هایی هم به زبان مازنی از خود به یادگار گذاشته است؛ این مجموعه اشعار با عنوان "روجا" به چاپ رسیده است. نیما یوشیج در سیزدهمین روز از دی ماه سال 1338 هجری شمسی به خوابی ابدی فرو رفت.

نیما یوشیج در دوران کودکی

نیما یوشیج در سال 1274 شمسی در یکی از توابع شهرستان نور (روستای یوش) متولد شد. پدر نیما از گله داران و کشاورزان قدیمی مازندرانی بود که در دوران کودکی نیما، فنون اسب سواری و تیراندازی را به وی آموخت. نیما تا سن 12 سالگی در زادگاه مادری خویش زندگی کرد و پس از آن به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد. وی پس از ساکن شدن در تهران، در مدرسه ی  عالی سن لویی مشغول به ادامه تحصیل شد. "نظام وفا " نام یکی از چهره های تاثیر گذار در زندگی ادبی نیما است که نقش به سزایی در موفقیت وی در عرصه ی شعر و ادب داشته است. نیما یوشیج با تشویق های پی در پی نظام وفا با میل و رغبت به سرودن شعر روی آورد و در همان دوران، به آموختن زبان فرانسه نیز روی آورد. نیما بعدها شعر بلندی به نام "افسانه" سرود که آن را به نظام وفا تقدیم کرد. نیما پس از فارغ التحصیلی از مدرسه عالی در اداره ی دارایی مشغول به کار شد اما پس از مدت کوتاهی به دلیل ناهم خوانی این پیشه با روحیه اش، استعفا  داد.  این شاعر برجسته در سال 1300 شمسی نام خود را از علی به نیما تغییر داد. 

دوران جوانی نیما یوشیج

انقلاب مشروطه خواهان، جنبش جنگل و تاسیس جمهوری سرخ در گیلان از جمله جنبش های اجتماعی - سیاسی بود که در زمان نوجوانی نیما رخ داد. نیما همانند سایر جوانان از این جنبش ها تاثیر پذیرفت  و به دلیل گرایش های چپی که داشت به همکاری با نشریه ی ایران سرخ روی آورد. وی تمایل داشت تا به کمک میرزا کوچک خان برخیزد. بسیاری از اشعار چپ گرایانه ی نیما یوشیج در همان سال ها در نشریات متعدد به چاپ رسید. 

نیما یوشیج و تشکیل زندگی مشترک

اولین تجربه ی عاشقانه ی نیما یوشیج به اوایل دوران جوانی وی باز می گردد که به دلیل وجود اختلافات مذهبی به ازدواج ختم نشد. پس از ان، نیما عاشق دختری روستایی شد که صفورا نام داشت. صفورا تمایلی نداشت که پس از ازدواج با نیما، ادامه ی زندگی خود را در شهر بگذراند. از همین رو این رابطه ی احساسی هم به دلیل مخالفت های صفورا به سرانجام مطلوب نرسید. نیما یوشیج در سال 1305 شمسی با بانویی به نام " عالیه جهانگیر" پیمان زناشویی بست. حاصل این ازدواج که تا پایان عمر نیما پابر جا بود، پسری به  نام شراگیم بود. شراگیم تنها فرزند عالیه و نیما بود که در سال 1321 شمسی متولد شد و هم اینک ساکن آمریکا است. 

پدر نیما یوشیج درست یک ماه پس از ازدواجش درگذشت. از همین رو دیری نپایید که افکار نظم یافته ی نیما پس از مدت کوتاهی دوباره دچار تشویش و در هم ریختگی شد. در همان دوران چندین اشعار وی در کتاب خانواده ی سرباز به چاپ رسید. 

نیما یوشیج در سال 1307 شمسی به همراه خانواده اش به شهر رشت مهاجرت کرد. عالیه در آن سال ها مدیر مدرسه ای بود و مدام نیما را به دلیل بیکاری مورد سرزنش قرار می داد. نیما نیز پس از آن در دبیرستان حکیم نظامی به امر تدریس پرداخت. 

آغاز فعالیت های ادبی نیما یوشیج

نیما یوشیج که برای نخستین گام، منظومه ی قصه ی رنگ پریده را در سال 1299 شمسی گردآوری کرده بود، یک سال بعد در هفته نامه ی "قرن بیستم" که به میرزاده ی عشقی تعلق داشت به چاپ رسانید. انتشار این منظومه عواقب ناخوشایندی برای نیما یوشیج به همراه داشت. اشعار وی بارها از سوی چهره های برجسته ی آن دوران هم چون ملک الشعرای بهار و حمیدی شیرازی مورد تمسخر قرار گرفت. نخستین گام نیما یوشیج در شناساندن سبک نوین شعری خود به دیگران، چاپ اشعار "ای شب" در سال 1301 شمسی در هفته  نامه ی نوبهار بود. وی معتقد بود انتشار هر از یک اشعارش هم چون تیری زهرآگین برای طرف داران سبک کهن شعر بود.  وی پس از انتشار اشعارش برای مدتی به امر تدریس در مدارسی چون: مدرسه عالی صنعتی روی آورد وهم زمان با روزنامه های کویر و موسیقی هم کاری داشت. نیما یوشیج با چاپ اشعار ققنوس و غراب در سال های 1316 و 1317 میلادی در مجله ی موسیقی انقلابی عظیم را برپا ساخت و تحولی شگرف را در عرصه ی شعر و ادب به وجود آورد.

اشعار نیما یوشیج

 • منظومه نیما
 • خانواده سرباز
 • افسانه
 • ای شب
 • افسانه و رباعیات
 • شعر من
 • قصه رنگ پریده
 • ناقوس قلم انداز
 • مانلی
 • ماخ اولاً
 • شهر شب و شهر صبح
 • فریادهای دیگر و عنکبوت رنگ
 • آب در خوابگه مورچگان
 • آهو و پرنده‌ها

منزل شخصی نیما یوشیج

منزل شخصی نیما یوشیج در شهرستان یوش بنا گشته است. قدمت این بنا به دوران حکومت قاجاریان باز می گردد. خانه ی نیما یوشیج در سال های اخیر با شماره ملی 1802 در فهرست اثار ملی سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. این خانه به موزه تبدیل شده است و بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد. در ادامه، برخی از تصاویر منزل نیما یوشیج را با هم نظاره خواهیم کرد.

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر 1

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر 2

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر 3

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر 4

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر 5

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر6

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر7

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر8

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر9

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر10

منزل شخصی نیما یوشیج- تصویر11

غروب زندگی نیما یوشیج

نیما یوشیج بر اثر سرمای طاقت فرسای شهرستان یوش به ذات الریه مبتلا شد. وی پس از بی نتیجه ماندن درمان های انجام شده، برای تکمیل معالجات به تهران آمد اما متاسفانه معالجه های انجام شده از سوی پزشکان با بهبودی همراه نشد. نیما یوشیج در سیزدهمین روز از دی ماه سال 1338 شمسی  از دنیا رفت و پیکر بی جانش در امامزاده عبدالله تهران مدفون شد؛ اما بنا بر وصیت نیما پیکرش در سال 1372 شمسی به منزلش در یوش انتقال یافت. هم اکنون مزار نیما یوشیج، بهجت الزمان اسفندیاری(خواهر نیما) و سیروس طاهباز در حیات منزل نیما یوشیج واقع شده است. 

برخی از تصاویر به جای مانده ی قدیمی از نیما یوشیج

نیما یوشیج- تصویر 1

نیما یوشیج- تصویر2

نیما یوشیج- تصویر3

نیما یوشیج- تصویر4

نیما یوشیج- تصویر5

نیما یوشیج- تصویر6

نیما یوشیج- تصویر7

نیما یوشیج- تصویر8

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

از یادداشت های نیما یوشیج تا خاطرات آیت الله هاشمی

از یادداشت های نیما یوشیج تا خاطرات آیت الله هاشمی

خانه نیما یوشیج

خانه نیما یوشیج

ققنوس (نیمایوشیج )

ققنوس (نیمایوشیج )

زندگی نامه نیما یوشیج، پدر شعر نو

زندگی نامه نیما یوشیج، پدر شعر نو

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما