دندان درد

دندان درد از جمله دردناکترین دردهایی است که هر کسی حداقل برای یکبار هم که شده، آن را تجربه کرده است. دندان درد می تواند افراد را از انجام امور روزانه باز دارد و تمام جسم و روح بیمار را گرفتار خود کند.

برای درمان دندان درد از دو روش درمان های خانگی و داروهای مسکن می توان استفاده کرد که در زیر به هر کدام از این روش ها می پردازیم.

داروهای شیمایی و درمان دندان درد

زمانی که امکان مراجعه به دندانپزشک وجود ندارد و از سویی هم دندان درد شدت می یابد، یک راه ساده، خوردن یک قرص یا داروی مسکن است تا بتوان از این طریق دندان درد را درمان کرد. هر چند توصیه می شود از مصرف داروها بدون تجویز پزشک پرهیز شود، اما در موارد ضروری چاره ای جز این کار وجود ندارد. پس بهتر است اطلاعاتی راجع به این داروها گفته شود. از جمله داروهای زیر می تواند برای تسکین دندان درد موثر باشد:

  1. داروی ایبوپروفن
  2. آنتی‌بیوتیک‌ها 
  3. استامینوفن
  4. آسپرین
  5. ضددردهای مخدر
  6. داروهای ترکیبی
  7. بی‌حس کننده‌ها یا ضددردهای موضعی

داروی ایبوپروفن

ایبوپروفن یکی از داروهای تسکین دهنده قوی برای رفع و کاهش درد است. این دارو را دندانپزشکان برای درمان دندان درد، توصیه می کنند. در صورتی که فرد به بیماری هایی از قبیل خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی دچار شده است و یا به داروی ایبوپروفن حساسیت دارد، می تواند نوع دوز 200 گرمی این دارو را مصرف کند. در حال حاضر نوع جدیدتر قرص ایبوپروفن با نام کپسول ژلوفن در بازار موجود است. اگر دندان درد شدید شود به طوری که از تحمل خارج باشد، بیمار می تواند با خالی کردن ژله داخل کپسول ژلوفن بر روی دندان، آن را برای چند ساعت بی حس کند. در این صورت دندان درد پس از 10 دقیقه درمان می شود. 

آنتی‌بیوتیک‌ها 

آنتی بیوتیک ها بهترین گزینه برای برطرف کردن عفونت دندان است. در این صورت دندان درد هم به صورت خود به خود درمان می شود. عفونت علاوه بر اینکه دندان را درگیر می کند، موجب تخریب لثه و آسیب جدی به قلب هم می شود. اما از آنجا که مصرف داروهای آنتی بیوتیک خطرناک است و موجب افت فشار بافتی در بیمار می شود، بهتر است با مشورت دندانپزشک مصرف شوند.

استامینوفن

قرص و شربت استامینوفن از جمله قدیمی ترین داروهای مسکن می باشد که برای درمان انواع دردها استفاده می شود. براساس نظر متخصصان و پزشکان، نباید در مصرف این دارو زیاده روی شود. چرا که مصرف بیش از حد استامینوفن مشکلات کبدی را به دنبال دارد.

آسپرین

برای تسکین دندان درد، آسپرین یک داروی ساده است که خاصیت ضد التهابی دارد. در عین حال این دارو برای کودکان مناسب نیست. همچنین آسپرین لخته شدن خون را به تاخیر می اندازد. به همین دلیل بیماران مبتلا به زخم های گوارشی نباید آسپرین مصرف کنند.

پوسیدگی دندان-دندان درد-علل دندان درد

ضددردهای مخدر یا کدئین

از جمله مسکن های قوی برای تسکین درد دندان، می توان به کدئین اشاره کرد که نوعی مسکن مخدر نیز به شمار می رود. وجود ترکیبات قوی همچون اکسی‌کدون در قرص های کدئین،دندان درد را در مدت زمان کوتاه درمان می کند. یک تذکر مهم که در مصرف داروهای مخدر باید گفته شود، خودداری از مصرف بیش از حد این داروها می باشد. چرا که کدئین یا ضد دردهای مخدر به شدت اعتیادآور هستند و ممکن است فرد را به خود وابسته کنند. اما در مواقع ضروری که چاره ای جز استفاده از داروهای ضد درد مخدر نیست، می توان یکبار از این دارو استفاده کرد. مصرف یکبار این داروها، بیمار را وابسته نمی کند.


داروهای ترکیبی

داروهای ترکیبی ضد درد حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که تاثیر شگفت آوری در درمان دندان درد دارند و با نام های نوافن، آسیفن، مگافن و ... در داروخانه ها عرضه می‌شوند. از آنجا که این داروها دوز بالایی دارند، گاهی آلرژی زا هستند و به همین دلیل نباید در مصرف آنها زیاده روی شود. 

بی‌حس کننده‌ها یا ضددردهای موضعی

در داروخانه ها قطره های گیاهی و اسپری هایی وجود دارد که می توانند دندان درد را برای چند ساعتی درمان کنند. اما میزان دوام این اسپری ها زیاد نیست و در مواقع ضروری باید استفاده شوند. توصیه می شود به محض اینکه دندان درد آرام شد، به دندانپزشک مراجعه شود. 

درمان های خانگی دندان درد

برای تسکین دندان درد روش های آسانتری نیز وجود دارد که می توان در خانه آنها را انجام دارد. این روش های آسان  می توانند برای مدتی دندان درد را ساکت کنند. اما به این معنا نیست که نباید به دندانپزشک مراجعه کرد. زیرا دندان درد نشان از یک بیماری در دندان است که می تواند به مرور زمان موجب تخریب کامل دندان می شود. از جمله درمان های خانگی برای تسکین دندان درد می توان به موارد زیر اشاره کرد:


محلول آب نمک 

محلول آب نمک روشی آسان و بی دردسر برای درمان دندان درد است که علاوه بر رفع دندان درد، از عفونت دندان هم پیشگیری می کند. محلول آب نمک می تواند دندان درد را از بین ببرد و در عین حال دهان و دندان را نیز ضدعفونی کند. اگر دندان عفونت کرده باشد، با قرقره کردن محلول آب نمک در دهان، تمام مایعی که باعث التهاب دندان شده است، خارج می شود. برای تهیه محلول آب نمک باید یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب جوش حل کنید و سپس به مدت 30 ثانیه آن را در دهان بچرخانید و بعد بیرون بریزید. البته می توان محلول آب و نمک را به صورت آماده از داروخانه خریداری کرد. این محلول باید در طی روز چندین مرتبه استفاده شود. 

درد دندان-ابتلا به درد دندان-علت درد دندان


برگ میوه گواوا 

برای تسکین دردها می توان از برگ میوه گواوا کمک گرفت. دو یا سه برگ گواوا می تواند دندان درد را درمان کند. روش دیگر برای استفاده از این داروی گیاهی، مصرف دمنوش آن می باشد. همچنین اگر مقداری نمک را به دمنوش گواوا اضافه کنید، تاثیر آن برای رفع دندان درد بیشتر می شود. البته توجه داشته باشید که محلول بدست آمده را به صورت داغ نخورید. بلکه باید اجازه دهید تا دمنوش کاملا خنک شود. در این صورت می تواند میکروب های دهان را نیز از بین ببرد.


سس زنجبیل و فلفل 

استفاده از سس زنجبیل و فلفل یکی از روش های خانگی دیگر برای درمان دندان درد می باشد که می توان این دو ادویه را به صورت جداگانه نیز استفاده کرد. فلفل و زنجبیل هر دو تند هستند. به همین دلیل است که می توانند دندان درد را درمان کنند. برای درست کردن سس زنجبیل و فلفل باید این دو ادویه را به اندازه مساوی با هم ترکیب و سپس مقداری آب به آن اضافه کنید. خمیر بدست آمده را بر روی مقداری پنبه آغشته کنید و سپس آن را بر روی دندان خود قرار دهید. توجه داشته باشید که این سس بر روی لثه و زبان برخورد نکند. زیرا برخورد سس زنجبیل و فلفل درد لثه و زبان را هم به دندان درد اضافه می کند. تا زمانی که دندان درد فروکش نکرده است، پنبه را از دهان خارج نکنید.

دم کرده نعناع 

نعناع یکی از گیاهان معطر است که بی حسی دهان و دندانها را به دنبال دارد. اگر دندان درد امان شما را بریده است، دم کرده این گیاه می تواند در رفع درد به شما کمک کند. در صورتی که مقداری چای سیاه را نیز به دمنوش نعناع اضافه کنید، تاثیر بیشتری در رفع دندان درد خواهد داشت. همچنین از آنجا که نعناع خاصیت ضدعفونی کننده دارد و می تواند تورم ناشی از دندان درد را نیز کاهش دهد. برای تهیه این دمنوش ابتدا یک قاشق نعنا خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و سپس آن را به مدت 20 دقیقه دم کنید. در صورتی که مقداری چای سیاه به آن اضافه کنید، نتیجه بهتری حاصل می شود. دمنوش بدست آمده را چند بار در دهان قرقره کنید. 


آب اکسیژنه 

گاهی دندان درد با طعم بد دهان همراه می شود که تحمل آن امکان پذیر نیست. برای کاهش این مشکل می توانید از آب اکسیژنه استفاده کنید. با استفاده از این محلول می توان میزان عفونت دندان را نیز کمتر کرد. محلول آب اکسیژنه در داروخانه به فروش می رسد. این محلول را باید چندین مرتبه در روز قرقره کنید تا نتیجه مورد نظر حاصل شود و در نتیجه دندان درد نیز کاهش یابد. توجه داشته باشید که پس از هر بار قرقره، باید محلول را دور بریزید.  


روغن میخک

روغن میخک، یکی از داروهای گیاهی برای درمان دندان درد است. این روغن گیاهی یک مسکن طبیعی است که در صورت استفاده درست، می تواند دندان درد را درمان کند. اگر لثه یا قسمتی از دهان و زبان زخم شده باشد، استفاده از این روغن توصیه نمی شود. زیرا موجب بدتر شدن زخم می شود و به جای  اینکه دندان در را درمان کند، مشکل دیگری را ایجاد می کند. 
برای استفاده از این روغن باید چند قطره از آن را بر روی پنبه بریزید و سپس تا زمان برطرف شدن درد دندان، آن را بر روی دندان قرار دهید. یک روش دیگر برای درمان دندان درد، جویدن گل میخک است که این کار باعث می شود تا روغن آن مستقیما وارد دهان شود. اگر میخک به مدت نیم ساعت در دهان نگه داشته شود، دندانی که درد می کند، کرخ و بی حس می شود. 


  
صمغ مر 

صمغ مر، شیره درخت مرمکی است که به درمان و تسکین دندان درد کمک زیادی می کند. این شیره در عطاری ها به فروش می رسد. در صورتی که مقداری صمغ مر را در دهان خود قرار دهید، علاوه بر اینکه می توانید دندان درد خود را درمان کنید، باکتری های دهان نیز از بین می رود. برای استفاده از این دارو باید یک قاشق چای خوری از پودر مر را در دو فنجان آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و پس از اینکه خنک شد، محلول بدست آمده را در دهان قرقره کنید. این کار باید 5 - 6 بار در طی روز انجام شود.


سیر 

سیر هم از دیگر روش هایی است که می تواند دندان درد را درمان کند. این ماده غذایی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند و مسکن خوبی نیز برای تسکین دردها می باشد. اگر مقداری سیر را برای چند دقیقه بر روی انگشت خود بمالید، انگشت شما بی حس می شود. بنابراین اگر به دندان درد مبتلا شده اید، می توانید مقداری سیر را رنده کنید و یا آن را بکوبید و سپس بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. این کار باید تا زمان فروکش کردن دندان درد ادامه پیدا کند. همچنین می توانید سیر را در دهان بجوید. در این صورت شیره آن بر روی دندانی که درد می کند، میریزد و موجب تسکین درد آن می شود. 
در صورتی که به سیر علاقه ندارد و بوی بد آن شما را آزار می دهد، می توانید آن را خرد کنید و سپس مقدار نمک را به آن اضافه کنید. نمک از میزان بوی بد سیر می کاهد. این کار باید چندین مرتبه در طی روز انجام شود تا دندان درد درمان شود.

یخ 

یخ می تواند درد را تسکین دهد. به این صورت که باید آن را برای چند دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. سپس شاهد بی حس شدن آن ناحیه می شوید. اگر به دندان درد مبتلا شده اید، تا قبل از مراجعه به دندانپزشکی می توانید یک قطعه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس یک پارچه نازک را بر روی آن بکشید. برای بی حس شدن دندانی که درد می کند، باید این کیسه را به مدت 15 دقیقه بر گونه و دقیقا در ناحیه ای که دندان درد می کند، قرار دهید. 

دندان عفونی-دندان پوسیده-درمان دندان درد

قرقره کردن روغن های گیاهی

یکی از مزایای قرقره کردن روغن گیاهی در دهان، از بین بردن باکتری های مضر است. حال اگر علت دندان درد، عفونت باشد، با قرقره کردن روغن گیاهی، باکتری هایی که موجب عفونت شده اند، از بین می رود. در عین حال دندانها نیز تمیز و سفید می شوند. برای انجام این روش، باید دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی در دهانتان بریزید و سپس بین 15 تا 20 دقیقه آن را قرقره کنید. با این کار علاوه بر رفع دندان درد، بوی بد دهان نیز از بین می رود. یکی از این روغن های گیاهی، «روغن آیورودا» است که در طب سنتی هند کاربرد زیادی دارد.

نمک و فلفل 

نمک و فلفل به طور جداگانه خاصیت تسکین درد دارند. حال اگر هر دو را ترکیب کنید، مطمئنا تاثیر آنها بیشتر خواهد شد. ترکیب این دو موجب از بین رفتن باکتری های دهان می شود و در رفع دندان درد نیز تاثیر زیادی دارد. ترکیب نمک و فلفل خاصیت ضد باکتریایی دارد. این دو ماده را باید با مقداری آب ترکیب کنید تا به شکل خمیر شود. سپس خمیر بدست آمده را بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. تا زمانی که دندان درد تمام نشده است، باید خمیر نمک و فلفل بر روی آن باقی بماند.


میخک صدپر

یک روش خانگی دیگر برای درمان دندان درد استفاده از میخک صدپر است که اگر آن را با روغن زیتون یا هر روغن گیاهی دیگری ترکیب کنید، نتیجه بهتری حاصل می شود. برای انجام این روش باید دو عدد میخک صدپر را با کمی روغن زیتون یا روغن‌های گیاهی دیگر ترکیب کنید و سپس آن را روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. روش دیگر این است که روغن میخک صدپر و آب را در دهان قرقره کنید. این کار باعث تسکین دندان درد و ضدعفونی شدن دهان می شود.


پیاز 

پیاز دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضدعفونی است و به همین دلیل می تواند دندان درد را درمان کند. برای تسکین و رفع این درد می توانید مقداری پیاز خام را رنده کنید و سپس آن بر روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. اگر پیاز را با دندان خود بجوید هم می تواند دندان درد را درمان کند.


زردچوبه

 زردچوبه ماده ای تاثیرگذار برای تسکین درد ناشی از کرم خوردگی دندان می باشد. اگر زردچوبه را با روغن خردل ترکیب کنید، خمیر بدست آمده در درمان دندان درد موثر است. البته باید این خمیر تا زمانی که دندان درد رفع شود، در دهان باقی بماند. تکرار این روش می تواند از شروع مجدد درد دندان جلویگری کند.

روغن نارگیل

از دیگر روش های خانگی برای درمان دندان درد، استفاده از روغن نارگیل می باشد که تاثیر زیادی در کاهش درد دارد. اگر این روغن در دهان قرقره شود، علاوه بر اینکه می تواند دندان درد را تسکین دهد، احتمال عفونت دندان را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد. روغن نارگیل باعث سفید شدن دندان ها هم می شود. برای انجام این روش می توانید دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهانتان خود بریزید و سپس آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه در دهان قرقره کنید. اگر این روش را چند بار در روز تکرار کنید، دندان درد به طور کامل درمان می شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از روغن نارگیل، برطرف شدن بوی بد دهان است.


کنجد

کنجد به دلیل خواص متعددی که دارد، در طب سنتی ایران استفاده می شود. چینی ها  اولین تمدنی بودند که از کنجد برای تسکین دردهای خود استفاده می کردند. از جمله اینکه در 1600 سال پیش در این کشور برای تسکین دندان درد، از کنجد استفاده می شد. کنجد دارای ترکیباتی است که به آسپرین شباهت زیادی دارد و در نتیجه به درمان دندان درد کمک می کند. در این روش باید مقداری کنجد را در آب در حال جوش بریزید. برای هر یک قاشق کنجد، باید دو برابر آب با آن ترکیب شود. هر زمان که نصف آب تبخیر شد، می توانید مرهم را پس از خنک شدن بر روی دندان قرار دهید.

منبع : اختصاصی وبگردها: مریم کوهشاری

ترمیم دندانها

ترمیم دندانها

راه‌هایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

راه‌هایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

سریع ترین روش های درمان دندان درد در چند ثانیه!

سریع ترین روش های درمان دندان درد در چند ثانیه!

موقع دندان درد چه قرصی بخوریم؟

موقع دندان درد چه قرصی بخوریم؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما