لولیتا چیست؟

لولیتا نام رمانی است که عشق مرد میانسال به کودکی 14 ساله را روایت می کند.

لولیتا

رمان لولیتا

لولیتا  نام رمانی است که نخستین بار در پاریس در سال 1955 منتشر شد. نویسنده این رمان ولادیمیر ناباکوف است که زندگی استاد ادبیاتی به نام هامبرت را روایت می کند. هامبرت بیمار روحی و ذهنی است. هامبرت به دلیل از دست دادن معشوقه ی کودکی خود (آنابل لی) دچار اختلالات روحی می شود. از دست دادن عشق دوران کودکی اش باعث می شود هامبرت، تمایل به دخترهای 9 تا 14 سال پیدا کند. داستان تا جایی پیش می رود که هامبرت عشق بیمار گونه ای نسبت به دختری 12 ساله که بعدها نامش را لولیتا می خواند، پیدا می کند. هامبرت برای این که به لولیتا نزدیک شود با مادر لولیتا ازدواج می کند. بعد از مرگ مادر لولیتا، نقش پدر خوانده لولیتا را ایفا می کند اما بعد از مدتی به برقراری رابطه با دخترک اقدام می کند. 

لولیتا دختری بی ادب و کنجکاو است. او هیچ وقت عاشق هامبرت نمی شود. هامبرت ترس از دست دادن لولیتا را دارد. اما لولیتا به راحتی او را رها می کند. بعد از سه سال نامه ای به او می نویسد و از او تقاضای پول می کند. هامبرت دار و ندارش را به لولیتا می دهد تا لولیتا را برای بار دیگر بدست آورد. لولیتا که ازدواج کرده است و بچه ای در شکم دارد، تقاضای هامبرت را رد می کند و ...

نشر رمان لولیتا با انتقاد های زیادی روبرو شد. چرا که محتوای جنسی داستان خلاف زندگی پاک یک انسان بود. این داستان به اعتقاد منتقدین هیچ ارزش اخلاقی ای را گوشزد نمی کرد.

خوانندگان رمان لولیتا که انتظار خواندن صحنه های اروتیک را داشتند پس از خواندن آن، با بی میلی کتاب را ادامه دادند. چرا که این کتاب صحنه های اروتیک پی در پی ندارد. کتاب لولیتا در کشورهای اروپایی در ابتدا موهن شناخته شد. فروش این کتاب در کشورهای اروپایی ممنوع شد. پس از مدتی در کشورهای نیوزلند، افریقای جنوبی، انگلیس و آرژانتین پخش شد. در ایران هم نسخه هایی از این کتاب ترجمه شده است که به صورت غیرقانونی و زیرزمینی به فروش می رسد.

معنای واژه لولیتا

واژه لولیتا بعد از مدتی، به دخترانی که در سن کم به بلوغ جنسی می رسند نسبت داده شد. این دختران با مشکلات بزرگی در زندگی زناشویی خود روبرو می شوند چرا که زودتر از زمان موعد، به برقراری رابطه جنسی پرداخته اند. از همین رو، میل جنسی در بزرگسالی در این افراد کاهش می یابد.

لولیتا یعنی بلوغ جنسی زودرس در دختران

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه حیدری

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما