روز گذشته نشستی با عنوان ناگفته‌ها از پلاسکو با حضور دو عضو شورای شهر تهران در محل حزب جوانان ایران اسلامی برگزار شد که در آن بخش‌هایی از اتفاقات حادثه پلاسکو بازگو شد.

 در این جلسه محمد حقانی با بیان اینکه آنچه در پلاسکو رخ داد تنها نوک کوه ‌یخ بود که از آب بیرون آمد، اظهار کرد: درحال‌حاضر بیش از دو ‌هزار نقطه مانند پلاسکو وجود دارد و دو‌ میلیون علمک گاز که اگر حادثه‌ای رخ دهد هریک از آنها آثار نامطلوب به جای خواهد گذاشت. همچنین ٥٠٠ شهرک صنعتی فاقد زیرساخت ایمنی در پایتخت وجود دارد.  حقانی گفت: براساس سخنان صاحب اولین مغازه‌ای که آتش گرفت، ساعت هشت صبح یک جرقه از کنتور این مغازه بر اجناس آن می‌افتد و آتش آغاز می‌شود؛ این در حالی است که کپسول‌های آتش‌نشانی کار نمی‌کنند و شیر آتش‌نشانی نیز که ٥٤ سال پیش تعبیه شده و باید توسط آتش‌نشانی کنترل و به‌روزرسانی می‌شده آب نداشته است. اولین ایستگاه آتش‌نشانی برای شناسایی به محل حادثه می‌آید و از سایر ایستگاه‌های آتش‌نشانی پس از بررسی اوضاع طلب کمک می‌کند و پس از مدتی اعلام می‌شود حریق تحت کنترل است؛ اما آتش از طریق رایزرها و سقف‌های کاذب دوبار در طبقات بالایی آغاز می‌شود.  وی بیان کرد: در حوادثی مانند پلاسکو وقتی فرمانده عملیات آتش‌نشانی مشاهده می‌کند بیش از ٥٠ تا ٦٠ دقیقه آتش مهار نشده باید دستور تخلیه نیروها را صادر کند، زیرا آهن در دمای ٦٠٠ درجه ٥٠ درصد ظرفیت مقاومت خود را از دست می‌دهد؛ از طرف دیگر برای اطفای ‌حریق این ساختمان بدون حساب‌و‌کتاب آب روی آن ریختند که باعث سنگین‌شدن پارچه‌ها شد و ساختمان درون خود فرو ریخت و به اطراف نریخت. معمولا در چنین مواردی ساختمان را تخلیه می‌کنند و عملیات را از بیرون ساختمان ادامه می‌دهند. همچنین این نیروها بی‌سیم و «جی‌پی‌اس» نداشتند که این مسائل قابل بحث است.  در ادامه این جلسه محسن سرخو با بیان اینکه ما هرگز فضای شورای‌ شهر را سیاسی نکردیم و به‌صورت تخصصی عمل کردیم، درباره انتصاب مدیرعامل آتش‌نشانی نیز گفت: انتصابات شهرداری به شورا اطلاع داده نمی‌شود و هیچ قانونی نیز دراین‌باره وجود ندارد، چند بار هم موضوع ضابطه‌مندکردن انتصابات شهرداری در شورا مطرح شد که بیشتر اعضا به آن رأی ندادند. حتی کارنامه افرادی که در پست‌هایی مانند شهرداری مناطق یا معاونت‌ها منتصب می‌شوند، در اختیار اعضای شورای‌ شهر قرار نمی‌گیرد.  وی با بیان اینکه بارها اعلام کردیم ساختمان دارای اسکلت‌ فولادی که دچار حریق می‌شود فقط ٦٠ دقیقه مقاومت دارد و پس از آن باید تخلیه شود اما اعلام نشد، گفت: مصوبه ٢٠٦٥ مربوط به سال ٩٤ شهرداری را مکلف به تعمیر تجهیزات آتش‌نشانی از جمله یگان‌ هوایی، خودروهای پشتیبانی عملیاتی، ارتقای تجهیزات ‌عملیاتی و مخابراتی و هوشمندسازی سامانه‌های ستاد فرماندهی و... در دست و در مصوبه سال ٩٥ نیز شهرداری مکلف شده ساختمان‌های خطرناک را با رعایت استانداردهای اعلامی در شورا مشخص کند که تاکنون اقدامی نکرده‌اند. همچنین سال ٩٤ شورا مصوب کرده تعداد کارکنان آتش‌نشانی افزایش یابد و این برخلاف مقررات ما درباره پرسنل سایر سازمان‌هاست که محدودیت استخدام را اعلام کرده‌ایم.  این عضو شورای‌ شهر با تأکید بر ضرورت استفاده از ناوگان هوایی برای اطفای حریق در ساختمان پلاسکو گفت: ازآنجایی‌که این ساختمان از ساختمان‌های اطراف بلندتر بود، از مصادیق بارز اطفای حریق از طریق بالگردهای آتش‌نشانی بود که این بالگردها باید توسط شهرداری تأمین می‌شد و برای نگهداری در اختیار هلال ‌احمر یا نیروی انتظامی قرار می‌گرفت.

او خاطرنشان کرد: اگر ناوگان هوایی داشتیم، زمانی که حریق به طبقه یازدهم می‌رسید و شلنگ آتش‌نشانی فقط تا طبقه دهم توانایی اطفا داشت، شاهد این فاجعه نبودیم. همچنین اگر این حادثه در ساعات شلوغی اتفاق می‌افتاد، با توجه به شرایط راه‌پله‌ها و شرایط ساختمان تنها راه تخلیه این ساختمان استفاده از بالگرد آتش‌نشانی بود که تنها شامل سبدهایی هستند که ٤٠ نفر در آن جای می‌گیرد.  سرخو با بیان اینکه قیمت این بالگردها ١٠ تا ١٢‌ میلیارد تومان است و شهرداری به‌راحتی می‌توانست سه دستگاه از آنها را خریداری کند، تصریح کرد: تا زمانی که این اقدام انجام نشود، نمی‌توانیم به ساکنان ساختمان‌های بلندمرتبه شهر اطمینان دهیم که در صورت بروز حادثه فریادرسی خواهند داشت.  او متذکر شد: سال ٩٢ که حادثه خیابان جمهوری رخ داد، نردبان آتش‌نشانی برای این ساختمان پنج طبقه کار نمی‌کرد و دوسوم آب‌های شلنگ آتش‌نشانی به اطراف می‌ریخت؛ آن زمان رئیس وقت آتش‌نشانی می‌گفت دانش فنی و تجهیزات ما در خاورمیانه اول است، این در حالی است که ما پس از بررسی مشاهده کردیم دو سال است ارتباط سازمان آتش‌نشانی با شرکت‌های تعمیر‌کننده تجهیزات آتش‌نشانی قطع شده و حتی این شرکت‌ها با سازمان درباره نیاز تجهیزات به تعمیر اخطار داده‌اند و آتش‌نشانی در پاسخ گفته که ما به شما نیاز نداریم!

منبع : برترین ها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما