پایگاه خبری تحلیلی «بلومبرگ» طی گزارشی با ارزیابی 65 اقتصاد، مفلوک‌ترین کشورهای جهان را در سال 2017 معرفی کرد.

به ادعای این گزارش، سال 2016 سالی پر از شوک‌های سیاسی بود اما امسال باید نظاره‌گر آن باشیم که چگونه‌ این شوک‌ها بر اقتصاد جهانی اثر می‌گذارند. «شاخص فلاکت بلومبرگ» که حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری کشورها است، سعی دارد تا بیانگر چگونگی این اثرگذاری باشد. بر اساس این گزارش، برای سومین سال متوالی، ونزوئلا به دلیل مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی، در رده نخست فهرست مفلوک‌ترین کشورهای جهان ایستاده است. کمترین مقدار این شاخص نیز بار دیگر برای تایلند است. لازم به‌ذکر است که در مورد بسیاری از کشورهای مورد بررسی، این نرخ بیکاری است که سهم بیشتری در میزان «شاخص فلاکت» دارد.

ونزوئلا: مفلوک بی‌رقیب!

ونزوئلا با داشتن شاخص فلاکت حدود 500 در سال 2017 بدون رقیب در رده نخست مفلوک‌ترین کشورهای جهان ایستاده است. سال‌هاست که پریشانی‌های اقتصادی گریبان ونزوئلا را گرفته است. قیمت‌های بسیار پایین نفت – به‌عنوان اصلی‌ترین درآمدهای صادراتی دولت – به تشدید بحران اقتصادی این کشور دامن زده است، بحرانی که می‌توان آن را در قفسه‌های خالی مغازه‌ها، بیمارستان‌های بدون داروهای اولیه و شیوع جرائم خشونت‌آمیز به‌طور واضح دید. درحالی که مقامات این کشور از سال 2015 هیچ نوع ‌داده‌ای از اقتصاد این کشور منتشر نکرده‌اند، «شاخص کافی کن لچه بلومبرگ» که هدف آن دنبال کردن نرخ تورم کشورهای آمریکای لاتین از طریق هزینه یک فنجان شیر قهوه مخصوص کشورهای این منطقه است، نشان می‌دهد که قیمت‌ها در ونزوئلا از اواسط اوت 2016، 1419 درصد افزایش یافته‌اند. اقتصاددانان تخمین می‌زنند که قیمت‌ها در اقتصاد ونزوئلا در سال جاری حدود 6 برابر شوند.

حرکت‌های نزولی
بعد از ونزوئلا که با شاخص فلاکت 500 در جایگاهی دست‌نیافتنی قرار گرفته است، کشورهای آفریقای جنوبی (شاخص فلاکت 2/ 32)، آرژانتین (شاخص فلاکت 9/ 30)، یونان (شاخص فلاکت 2/ 23) و ترکیه (شاخص فلاکت 8/ 19) به ترتیب در رده‌های دوم تا پنجم ایستاده‌اند. از طرفی تعدادی از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در حال حرکت به رده‌های بالایی این فهرست هستند. بر این اساس، لهستان با جهشی 17‌پله‌ای بیشترین حرکت منفی را در میان 65 کشور مورد بررسی داشته و در رده 28 مفلوک‌ترین کشورهای جهان در سال 2017 ایستاده است. به عقیده کارشناسان، گرچه نرخ بیکاری لهستان روند نزولی باثباتی را از زمان بحران مالی تجربه کرده اما افزایش نرخ تورم بعد از یک دوره رکود، باعث افزایش شاخص فلاکت این کشور شده است.
از دیگر کشورهایی که «شاخص فلاکت بلومبرگ» برای آن افزایش چشمگیر داشته، مکزیک است.
این کشور که در سال 2016 در رتبه 38 قرار داشت، با توجه به پیش‌بینی‌های بالای نرخ تورم، در سال جاری به رتبه 31 رسیده است. بر این اساس، عواملی همچون حذف یارانه‌های سوخت از جانب دولت و کاهش ارزش 11 درصدی پول ملی این کشور (پزو) در مقابل دلار آمریکا، باعث جهش قیمت‌ها شده است. انگلیس نیز از جمله کشورهایی است که در گزارش امسال به سمت مفلوک‌تر شدن پیش‌رفته است. جدایی این کشور از اتحادیه اروپا که باعث ایجاد رکورد 30 ساله در کاهش ارزش پوند، افزایش هزینه واردات و ایجاد فشارهای تورمی شد، رتبه انگلیس را در «شاخص فلاکت» دو پله به سمت فلاکت بیشتر حرکت داد.
پیش به‌سوی فلاکت کمتر
نروژ، پرو، چین، روسیه، هنگ‌کنگ، تایوان و هلند از جمله کشورهایی هستند که گام‌های بلندی را به‌سوی فلاکت کمتر برداشته‌اند. به گزارش «بلومبرگ» در سال جاری مشکلات اقتصادی نروژ حداقل می‌تواند به کاهش‌ قیمت سبد مصرفی خانوار منجر شود. بنابراین برخلاف عملکرد متوسط اقتصاد این کشور در «شاخص فلاکت» سال گذشته، رتبه‌اش 18 پله به سوی فلاکت کمتر بهبود یافته است. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند در سال 2017 مخارج نفتی دولت نروژ کاهش یابد و نرخ بیکاری در این کشور به سطح 8/ 4 درصد برسد. پرو نیز از جمله کشورهایی است که اقتصادش در شاخص فلاکت، 18 رتبه به‌سوی شادتر شدن حرکت کرده است.

منبع : برترین ها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما