وقتی در 2 فصل اول هدایت یک تیم ۷ جام ببرید و بویژه اگر پیش از آن بازیکن محبوب همان تیم هم باشید، ممکن است فکر کنید احترام و ستایش هواداران باشگاه را برای تمام عمر خریده‌اید اما عجیب اینجاست که انریکه بعد از قهرمانی سه‌گانه‌اش در پایان فصل اول و 2 قهرمانی در طی سال بعد از آن باز هم نتوانست هواداران سختگیر بارسا را متقاعد کند که مربی خوبی است.

این مشکل تا حدی به روابط عمومی ضعیف این مربی مربوط می‌شود. او به برقراری ارتباط با رسانه‌ها و هواداران علاقه‌ای ندارد. انریکه در عوض از خودش تصویر یک مربی حرفه‌ای سرد و بی‌اعتنا را به نمایش گذاشت که وقتی برای پرداختن به جزئیات ندارد. در این میان سبک بازی بارسا هم البته چندان بی‌تأثیر نبوده است. به نظر می‌رسد اینکه بازی مبتنی بر مالکیت توپ – که سال‌هاست بارسا با آن شناخته می‌شود - خیلی وقت‌ها قربانی بازی مستقیم شده، هواداران تیم را دلسرد کرده است. به عنوان مثال حدود 2 هفته پیش در بازی خانگی مقابل دپورتیوو لگانس، تعداد پاس‌های ساموئل اومتیتی، مدافع میانی از مجموع پاس‌های رافینیا و ایوان راکیتیچ، هافبک‌های تیم بیشتر بود؛ درک چنین چیزی برای هوادارانی که چشم‌شان به پاسکاری‌های پی‌درپی ژاوی عادت داشته، غیرممکن است. یکی از دلایل تصمیم انریکه همانطور که خود او در نشست خبری چهارشنبه شب‌ گفت، خستگی است. هدایت بارسا با هیچ تیم دیگری قابل مقایسه نیست. سطح توقع و انتظار از این تیم آنقدر بالاست که مربی تمام مدت تحت فشار است. بارسلونا خودش را نه فقط یک تیم فوتبال که نماینده کاتالونیا می‌داند و این مساله مربی تیم را بیش از هر کس دیگری تحت فشار قرار می‌دهد. پپ گوآردیولا، مربی پیشین بارسا – که به نظر می‌رسد انریکه نتوانسته خودش را از سایه او بیرون بکشد - 4 سال بیشتر در این پست دوام نیاورد و طبیعی است جانشینی که به اندازه او محبوب نبوده بعد از 3 سال تصمیم به ترک باشگاه بگیرد.

رئال‌مادرید خوشحال از خداحافظی انریکه؟

شکست سنگین و تحقیرآمیز برابر پاری‌سن‌ژرمن باعث شده انریکه خیلی زود تصمیم خود برای تمدید نکردن قراردادش با بارسلونا را رسانه‌ای کند، این در حالی است که رئیس باشگاه بارسلونا پیش از این تاکید کرده بود انریکه قرار بود در هفته‌های پایانی فصل تصمیم خود را رسانه‌ای کند. قرارداد سرمربی بارسلونا با پایان فصل جاری به اتمام خواهد رسید و انریکه در حالی که تیمش را آماده دیدار برگشت برابر پاری‌سن‌ژرمن می‌کند به این نتیجه رسید تصمیم خود را رسانه‌های و اعلام کند که با پایان فصل از بارسلونا جدا خواهد شد و دیگر هدایت این تیم را برعهده نمی‌گیرد. رئال‌مادرید به نظر می‌رسد از تصمیم انریکه برای خداحافظی از بارسلونا خوشحال است و این می‌تواند 2 دلیل داشته باشد؛ نخست اینکه گزینه نخست هدایت بارسلونا برای جایگزینی انریکه، خورخه سامپائولی سرمربی آرژانتینی سویاست و این باعث می‌شود که تمرکز سویا هم به هم بریزد. سویا در فصل جاری رقابت‌های لالیگا با هدایت سامپائولی عملکرد درخشانی از خود نشان داده و یکی از شانس‌های اصلی کسب عنوان قهرمانی به شمار می‌آید. بدون شک سامپائولی دوست دارد هدایت تیم بزرگی چون بارسلونا را برعهده گیرد و با فوق‌ستاره‌ای چون لیونل مسی کار کند و در این حالت تمرکز او در سویا به هم خواهد ریخت و این به سود رئال‌مادرید خواهد بود، چرا که یکی از گزینه‌های اصلی قهرمانی کنار می‌رود. دلیل دوم اینکه انریکه چهره منفوری در بین هواداران رئال‌مادرید به شمار می‌آید و طبیعی است که آنها دوست نداشته باشند این مربی را روی نیمکت حریف خود ببینند. انریکه قبل از آنکه پیراهن بارسلونا را بر تن کند یک رئالی بود و حتی توانست با پیراهن رئال‌مادرید دروازه بارسلونا را باز کند. او بعد از آنکه راهی بارسلونا شد به انتقاد از باشگاه سابق خود پرداخت و بارها سخنان تندی را بر زبان آورد و این باعث شد او به چهره‌ای منفور  بین هواداران رئال تبدیل شود و طبیعی است که آنها دوست ندارند که این مربی با هدایت بارسلونا جام به دست آورد و موفق شود.

منبع : برترین ها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما