تا کمتر از 75 روز دیگر مناظرات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بر روی آنتن شبکه یک سیما قرار می‌گیرد.

از آنجا که حباب وحدت اصولگرایان ترکیده است و آنها نتوانسته‌اند بر روی کاندیدایی واحد به اتفاق نظر برسند، شواهد و قرائن از این مهم گواهی می‌دهد که در یک‌سوی میز مناظرات اردیبهشت ماه 96 حسن روحانی خواهد نشست و در سوی دیگر آن حداقل چهار نامزد اصولگرا قرار خواهند گرفت. کاندیداتوری محمد غرضی، حمید بقایی و مصطفی میرسلیم در صورت طی مراحل، قطعی شده است و نامزدی افرادی چون محمدباقر قالیباف، مهرداد بذرپاش و سعید جلیلی هم مبتنی بر تحرکات انتخاباتی شان، حتمی به نظر می‌رسد. تعدد کاندیداهای اصولگرایان بی‌شک موجب خواهد شد تا روحانی یکه و تنها در معرض آماج حملات مخالفان و منتقدانش در جریان مناظرات انتخاباتی قرار بگیرد. از همین روی، برای پیش‌گیری از این رویداد، اندیشه حضور نامزدهای کمکی و ضربه گیر روحانی، به اذهان متبادر شده است. کاندیدای ضربه‌گیر موظف است با حضور خود در مناظرات انتخاباتی به یاری رئیس جمهوری بشتابد و در برابر اصولگرایان از سیاست‌های اتخاذ شده در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، حمایت کند و پس از اتمام مجادله‌های انتخاباتی نیز صحنه را به نفع رئیس دولت تدبیر و امید ترک نماید. ابتدا صحبت از چهره‌هایی چون مسعود پزشکیان و علی مطهری، نایب رئیسان اول و دوم خانه ملت، شده بود اما از قرار معلوم کسانی که باید عنوان کاندیدای حمایتی را به دنبال خود یدک کشند، از دل پاستور بیرون می‌آیند.

ضربه گیر پاستورنشین!بسیاری از کنشگران سیاسی بر این باورند که استفاده از اصطلاح «ضربه‌گیر» برای کسانی که قرار است به خاطر منافع ملی و در راستای پیروزی حسن روحانی در معرض دید افکار عمومی قرار بگیرند و پس از پایان مناظرات در چند قدمی رسیدن به قدرت، رینگ مبارزات را ترک کنند، مناسب نیست؛ از همین روی، عنوان کاندیدای « حمایتی» را بر روی آنها نهاده‌اند. به هر روی، آنطور که از قرائن برمی‌آید، این نامزد حمایتیِ حسن روحانی قرار است از میان پاستورنشینان برگزیده شود؛ یکی از همقطاران روحانی که به سیاست‌های ماخوذه دولت تدبیر و امید به خوبی آگاهی دارد و می‌تواند از دستاوردهای دولت روحانی همچون برجام دفاع کند و از مصائب و مشکلاتی که برسر راه دولت یازدهم قرار داشته سخن بگوید. از آن مهم‌تر اینکه امین رئیس جمهوری محسوب می‌شود و در زمره استراتژیست‌های روحانی به شمار می‌آید. از همین روی، می‌تواند سپری باشد در برابر تیراندازی‌های اصولگرایان و پس از پایان مجادله‌های انتخاباتی هم رینگ رقابت‌ها را به نفع حسن روحانی ترک کند.

اتفاقی مسبوق به سابقهاینکه یکی از پاستور نشینان به رقابت با رئیس دولت خود بپردازد و در جریان مجادلات انتخاباتی؛ در عین رقابت، از عملکرد رئیس دولت خود نیز دفاع کند امری است سابقه دار در تاریخ جمهوری اسلامی. چرا که 16 سال پیش زمانی که کاندیدای اصلاح طلبان برای دومین بار در معرض انتخاب مردم قرار گرفت، در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش علی شمخانی یکی از پاستورنشینان و وزیر دفاع دولت هفتم جامه رقابت به تن کرد اما در باطن و در ورای این رقابت، در میتینگ‌ها و نطق‌های تبلیغاتی خود به دفاع از بسیاری از سیاست های رئیس دولت هفتم پرداخت. پس از تشکیل مجدد دولت اصلاحات هم بار دیگر بر مسند وزارت دفاع دستگاه اجرایی نشست. اما تفاوت اصلی‌ای که انتخابات ریاست جمهوری سال 80 با انتخابات اردیبهشت ماه 96 دارد این است که کاندیدای حمایتیِ پاستورنشین، می‌بایست در جریان رقابت‌ها تنها به حمایت از حسن روحانی بپردازد و در بزنگاه رای‌گیری نیز صحنه را به نفع روحانی ترک نماید.

چه کسی پاستورنشینِ ضربه گیر است؟هنوز کاندیدای حمایتیِ پاستور نشین، تعیین نشده است اما در میان دولتمردان حسن روحانی احتمال برگزیدن چهار نفر از یاران رئیس دولت یازدهم از سایرین بیشتر است. حسام الدین آشنا، محمد باقر نوبخت ، محمد نهاوندیان و اسحاق جهانگیری.حسام الدین آشنا: رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک، مشاور حسن روحانی در امور فرهنگی است. فردی است که از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم مترصد آن بوده تا از راه شبکه‌های اجتماعی به ابراز عقاید خود بپردازد و از عملکرد دولت یازدهم دفاع کند.
محمد باقر نوبخت: معاون رئیس جمهوری، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دولت تدبیر و امید است و در زمره تیم اقتصادی حسن روحانی به شمار می رود.
محمد نهاوندیان: رئیس دفتر رئیس جمهوری، رئیس نهاد ریاست جمهوری و همینطور رئیس شورای اطلاع رسانی دولت یازدهم است و از مردان اقتصادی حسن روحانی محسوب می‌شود.اسحاق جهانگیری: یکی از اصلاح‌طلبان شاخص کابینه دولت یازدهم است و نقش معاونت اول رئیس جمهوری را ایفا می‌کند. او نیز همچون نوبخت و نهاوندیان دولتمرد اقتصاددان کابینه است.
کدام گزینه محتمل است؟از میان چهار گزینه نام برده شده برای انتخاب به عنوان کاندیدای حمایتی حسن روحانی، احتمال برگزیدن اسحاق جهانگیری از سایرین بیشتر است. جهانگیری یکی از دولتمردانی است که ریشه‌ای اصلاح طلبانه دارد. با وجود آنکه مترصد آن بوده تا رابطه خود را با تمام جناح‌های حاکم در سپهر سیاسی ایران حفظ کند و بنا به گفته خودش حتی رابط میان اصلاح طلبان و حاکمیت نیز بوده، اما همواره خود را اصلاح‌طلب کابینه نامیده است. از همین روی، مقبول حامیان دولت و اصلاح‌طلبان است. بر این مهم محسن صفایی فراهانی وزیر اقتصاد دولت اصلاحات نیز صحه گذاشته است. او در گفتگویی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ردصلاحیت روحانی وجود دارد، اظهار داشته است: «نباید این اتفاق رخ دهد؛ ولی چون رخ دادن هر رویدادی در کشور ما ممکن است، مطمئنا شخصیت‌هایی مثل آقایان جهانگیری یا نجفی دارای پتانسیل بالایی هستند.» محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در اینباره به اظهارنظر پرداخته و گفته است: «هیچ عقل سلیمی حکم نمی‌کند آقای روحانی به عرصه انتخاباتی آتی نیاید. تنها یکی، دو اتفاق ممکن است رخ دهد که اجازه می‌دهد که پلن‌بی‌ (pla- B) هم مطرح شود. مناسب‌ترین فردی که از او سخن رانده شده آقای اسحاق جهانگیری است.» ناگفته نماند که وی در آستانه ثبت در انتخابات ریاست جمهوری 92 نیز یکی کاندیداهای احتمالی اصلاح‌طلبان بود اما در نهایت به نفع حسن روحانی کنار کشید و رئیس ستاد انتخاباتی او شد. در واقع چه بسا او در سال 96 از مدل عارف - روحانی پیروی کند و با این اقدام محبوبیت خود را افزایش دهد.
پاستور نشین ضربه گیر رقیب می شود؟پس از شنیده شدن زمزمه‌های کاندیداتوری اسحاق جهانگیری به عنوان نامزدِ حمایتی حسن روحانی، رسانه‌های مخالف دولت مترصد آن بوده‌اند تا جهانگیری را در مقابل حسن روحانی قرار دهند. روز شنبه آنها گزارشی را منتشر کردند تحت عنوان نشست محرمانه حزب کارگزاران با حضور اسحاق جهانگیری. آنها مدعی شدند که معاون اول رئیس جمهوری اظهاراتی تند و توهین آمیز را خطاب به حسن روحانی بیان کرده است. این در حالی است که بلافاصله پس از انتشار این گزارش، جهانگیری به تکذیب آن پرداخت و دستور شناسایی و برخورد قاطع با این رسانه‌ها را به وزیر اطلاعات صادر کرد و در تکذیبیه خود عنوان نمود: «تمام مطالبی که به اینجانب نسبت داده شده سراسر کذب است که هدفی جز تخریب دولت و رئیس جمهوری و نیز تشویش افکار عمومی ندارند.»به هر روی، زمانی که کاندیدای حمایتی حسن روحانی پیش از شروع رای‌گیری، بوی قدرت را استشمام کند و از عرصه رقابت‌ها کناره‌گیری نکند، موجب فروپاشی مجسمه اتحاد اصلاح طلبان و حامیان دولت می‌شود. که در چنین شرایطی نه تنها جایگاه اجتماعی خود را از دست می‌دهد و به مهره‌ای سوخته تبدیل می‌شود، که از میزان آرای حسن روحانی می‌کاهد و اصلاح طلبان و حامیان دولت را هم همراه با خود به ورطه نابودی می‌کشاند. چرا که کاندیدای واحد اصلاح‌طلبان حسن روحانی است و کاندیدای حمایتی اگر به تکاپو هم بیفتد رای قابل توجهی را کسب نخواهد کرد.
تصمیمی گرفته نشده است در مورد حضور کاندیدای پوششی، دو نگاه کاملا متفاوت در میان اصلاح طلبان وجود دارد. بسیاری از اصلاح‌طلبان بر این باورند که استراتژی حضور کاندیدای پوششی اشتباه است و حسن روحانی باید تنها در رینگ مبارزه حاضر شود. از جمله عباس عبدی که در گفتگویی در اینباره اظهار داشته است: «نامزد پوششی یعنی چه؟ این نگاه‌ها مخرب است. اصلاح‌طلبان یک نامزد دارند و از آن نیز حمایت می‌کنند. پوششی یعنی چه؟ برای چه؟ حالا اگر طرف مقابل بخواهد کاری کند، از نامزد پوششی اصلاح‌طلب خجالت خواهد کشید؟» اما در مقابل، افرادی هم چون محمد جواد حق شناس عضو حزب اعتماد ملی به حضور کاندیدای پوششی در جریان مناظرات انتخاباتی معتقد هستند. به طوری که حق‌شناس در گفتگویی گفته است: «به‌طور کلی مدتی قبل در برخی نشست‌های جریان اصلاح‌طلب این مسئله مطرح شد که یک یا چند کاندیدا در کنار آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشند و این ایده، طرفداران جدی هم پیدا کرد.» وی در خصوص اینکه حضور کاندیداهای کمکی چه تاثیری در انتخابات دارد، گفت: «حضور این کاندیداها موجب می‌شود به نوعی باری از دوش آقای روحانی برداشته شود، زیرا اگر وی به تنهایی در انتخابات حضور داشته باشد باید با چندین رقیب به تنهایی رقابت کند و حملات و انتقادات آنها را پاسخ دهد، ولی با حضور کاندیداهای جریان اصلاح‌طلب و اعتدالگرایان می‌تواند با توان بیشتر وارد کارزار انتخاباتی و مناظره‌ها شود؛ اما قطعا در پایان ایام تبلیغات و فرا رسیدن روز انتخابات، جریان اصلاح‌طلب یک کاندیدای واحد خواهد داشت و افرادی که از طرف این جریان در انتخابات حضور خواهند داشت، به نفع کاندیدای موردنظر کنار خواهند رفت.» اما در سوی دیگر در پاستور محمدعلی نجفی، دبیر ستاد اقتصادی دولت یازدهم و یکی از مشاوران حسن روحانی در اینباره گفته است: «در این مورد اختلاف‌نظر است؛ بعضی‌ها معتقدند تا روز انتخابات هزار و یک اتفاق ممکن است بیفتد؛ بنابراین عده‌ای معتقدند اگر روحانی وارد انتخابات شود (که گزینه اصلی ما در انتخابات نیز خواهد بود) یکی، دو نفر دیگر هم با او وارد صحنه شوند. در مقابل هم عده‌ای استدلال می‌کنند که نیازی به گزینه پوششی نیست و حضور روحانی چه برای پاسخگویی به انتقادات و چه برای دفاع از دولت کافی است. یک مَرد جنگی به از صد هزار است؛ به هر حال نظر رئیس‌مان این است و ما نباید از نان‌خوردن بیفتیم (باخنده).»

منبع : برترین ها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما