ساعت نجومی پراگ چه افسانه هایی دارد؟

ساعت نجومی پراگ


ساعت نجومی پراگ

یکی از قدیمی ترین ساعت هایی که هم اکنون کار می کند، ساعت نجومی پراگ است که راس هر ساعت تماشاگران زیادی برای تماشای نمایش دیدنی اش، دوربین به دست می ایستند.

ساعت نجومی پراگ چرا انقدر محبوب است؟

ساعت نجومی پراگ یکی از پربازدیدترین مکان های گردشگری پراگ است که راس هر ساعت، تماشاگران دوربین به دست بسیاری را پذیرا است. این ساعت که در سال 1410 توسط ساعت ساز ماهری به نام "هانوش" ساخته شد، افسانه های زیادی را در بر دارد که از نسل های گذشته دست به دست بین مردمان پراگ چرخیده است. برخی می گویند در همان سالی که ساعت نجومی پراگ ساخته شد، مردمان این شهر به حدی خوشحال بودند که از ترس ساخته شدن ساعتی مشابه توسط استاد هانوش، تصمیم گرفتند او را کور کنند تا ساعت نجومی پراگ، برای همیشه منحصر به فرد بماند. افسانه ها حاکی از آن اند که شبانه هانوش ساعت ساز توسط چندین نفر کور می شود. راست و دروغ این افسانه مشخص نیست چیزی که واضح است نمایش ویژه ساعت نجومی پراگ در راس هر ساعت است.

ساعت نجومی پراگ

هنگامی که عقربه ها روی هر ساعت فیکس می شوند، 12 حواری از دو پنجره کناری آن خارج می شوند و به مردمان شهر سلام می کنند. از طرفی اسکلتی که در کنار ساعت نجومی پراگ قرار دارد، ناقوس را به صدا در می آورد. در سمت دیگر ساعت مرد خسیسی را می بینید که با یک کیسه پول خودنمایی می کند و مرد مغروری که در آینه با کبر به خود نگاه می کند. در نهایت هم یک خروس طلایی می خواند و نمایش به اتمام می رسد.

افسانه های ساعت نجومی پراگ

افسانه های متعددی درباره این ساعت وجود دارد. کور شدن سازنده ساعت نجومی پراگ تنها یکی از افسانه های مربوط به این ساعت بود. مردمان پراگ معتقدند اگر ساعت نجومی برای مدت زیادی از کار بیفتد، کشور چک به دردسر خواهد افتاد. اسکلتی که در کنار ساعت قرار دارد این موضوع را با تکان دادن سر خود در راس هر ساعت تایید می کند. البته برخی دیگر از مردمان پراگ اسکلت ساعت نجومی را نمادی از امید و آزادی می دانند. بالای ساعت نجومی دو پنجره کوچک وجود دارد که از آن برای اسیر کردن اشراف استفاده می شد. یک روز یکی از شوالیه ها که منتظر زمان اعدام خود بود، صحنه ای را دید که زندگی اش را متحول کرد. دهان اسکلت که در راس هر ساعت باز می شود، این بار پذیرای پرنده ای بود که بی اطلاع از همه جا، دهان اسکلت را برای استراحت خود انتخاب کرده بود. با بسته شدن دهان اسکلت، پرنده برای ساعتی اسیر می شود. پرنده باید صبر می کرد تا یک ساعت به اتمام برسد تا دوباره رها شود. زندانی با دیدن این صحنه، جرقه ای به ذهنش زد که بعد از اسیری می تواند آزاد شود. وی که در هنگام اعدام توسط مردم پراگ عفو شد، اسکلت ساعت نجومی را نمادی از امید دانست.

اسکلت ساعت نجومی

اما داستان واقعی ساعت نجومی پراگ چیست؟

سندی در سال 1961 کشف شد که نام سازنده واقعی ساعت در آن درج شده بود. ساخت این ساعت در این سند شرح داده شده بود. این ساعت که توسط فردی به نام  "میکولاش" طراحی و ساخته شده است چندین بار در طول کارکرد خود، از کار افتاد و به مرور خطاهایش بیشتر شد تا این که در سال 1865 مورد ترمیم اساسی قرار گرفت و ساعت شکلی مدرنیزه به خود گرفت. در سال 1945 نیز ارتش آلمان ساعت را تخریب کردند و تعدادی از مجسمه های آن را به آتش کشیدند. با این وجود باز هم ساعت بازسازی شد و نمونه های کپی شده از مجسمه ها، جایگزین شد. همچنین زمان ساعت از زمان قدیمی چک به زمان اروپای مرکزی تغییر یافت. 

ساعت معروف پراگ

دلیل این که این ساعت تا این حد ویژه و خاص است، قابلیت ساعت است که علاوه بر زمان، وضعیت ماه و خورشید را هم به درستی نشان می دهد.

منبع : اختصاصی وبگردها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما